Welcome to ShkodraOnline

Shkodra - A City in Northern Albania. Beautiful landscapes, people, music and tradition.

A website for Shkodra and all who love this ancient city.


Lexime te Tjera
[news] Muzeu i diktatures i hapur per 100 vjetorin e pavaresise
Posted by menelau on 14 May : 10:36
[news] Shqiptarët janë vrarë më shumë mes veti sesa nga të huajt
Posted by lidabica on 23 Apr : 19:50
[news] Rama dhe Meta firmosin në Shkodër marrëveshjen parazgjedhore
Posted by Miri74 on 23 Apr : 13:49
[news] Përmbytjet, katërfishohen çmimet e prodhimeve sezonale
Posted by Miri74 on 16 Apr : 10:39
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 15 Apr : 20:12
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 15 Apr : 13:55
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 13 Apr : 20:18
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 13 Apr : 14:48
[news] Ndihma per spitalin e Shkodres
Posted by Miri74 on 11 Apr : 10:43
[news] Shkodër, braktiset by-pass
Posted by scuteri on 23 Mar : 17:44Facebook -


21
06.2006

Shkoder, mbeturinat bllokojne hekurudhen

:::ShkoderZemer
Dhjetera meter kub mbeturina hidhen ne hekurudhe prane stacionit te trenit ne ShkoderA.Dushi

Shkoder- Mbeturinat urbane qe hidhen nga banoret prane shinave te trenit jane kthyer ne nje problem per drejtuesit e hekurudhes ne Shkoder. Prane stacionit kryesor te udhetareve ne Shkoder, ne nje gjatesi jo te vogel qe shkon deri 500 meter, banoret e rinj, te ardhur vitet e fundit nga zonat rurale, dhe qe jane vendosur ne afersi te linjes hekurudhore, hedhin mbeturinat mbi shina. Kjo ka sjelle probleme per drejtues e punonjes te hekurudhes, pasi pengon levizjen normale te trenave si dhe shkaton ndotje te ambientit perreth, duke krijuar kushte jo komode per udhetaret qe levizin me tren drejt Tiranes. Mbeturinat urbane jane hequr disa here nga punonjesit, pasi sipas tyre, ne mengjes kur niset dhe treni i pare, ka raste kur eshte e pamundur levizja e trenit per shkak te pengesave qe sjellin keto mbeturina. Ne kete rast, vete punonjesit e hekurudhes, jane te detyruar te nderhyjne per te larguar keto mbeturina dhe liruar shinat. Sipas drejtorit te ndermarrjes rajonale te hekurudhave ne Shkoder, Tonin Trupa, i eshte derguar nje shkrese zyrtare bashkise Shkoder, ne territorin e se ciles perfshihet dhe zona qe hedh mbeturina mbi linjen hekurudhore, dhe kerkohet marrja e masave per kete problem. Ndermarrja e pastrimit eshte ajo qe çdo dite duhet te heqe mbeturinat nga çdo zone e qytetit, por tek banoret qe jetojne prane shinave te trenit, ne nje gjatesi disa km, nga zona informale e ish-kombinatit te drurit e deri tek varrezat e deshmoreve, nuk ka kazane per hedhje mbeturinash.

21/06/2006

[Submitted by ShkodraOnline]
Komenti 0printer friendly

You must be logged in to make comments on this site - please log in, or if you are not registered click here to signup
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2186 sec, 0.0871 of that for queries. DB queries: 37. Memory Usage: 2,227kB