Welcome to ShkodraOnline

Shkodra - A City in Northern Albania. Beautiful landscapes, people, music and tradition.

A website for Shkodra and all who love this ancient city.


Lexime te Tjera
[news] Muzeu i diktatures i hapur per 100 vjetorin e pavaresise
Posted by menelau on 14 May : 10:36
[news] Shqiptarët janë vrarë më shumë mes veti sesa nga të huajt
Posted by lidabica on 23 Apr : 19:50
[news] Rama dhe Meta firmosin në Shkodër marrëveshjen parazgjedhore
Posted by Miri74 on 23 Apr : 13:49
[news] Përmbytjet, katërfishohen çmimet e prodhimeve sezonale
Posted by Miri74 on 16 Apr : 10:39
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 15 Apr : 20:12
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 15 Apr : 13:55
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 13 Apr : 20:18
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 13 Apr : 14:48
[news] Ndihma per spitalin e Shkodres
Posted by Miri74 on 11 Apr : 10:43
[news] Shkodër, braktiset by-pass
Posted by scuteri on 23 Mar : 17:44Facebook -


23
06.2006

GTZ, konference rajonale per zhvillimin ekonomik te Veriut

:::ShkoderZemer


VIRTYT ABDYLI
22 Qershor Projektet e paraqitura pritet qe te gjejne donatore

Ështe zhvilluar dje ne qytetin e Shkodres konferenca rajonale me teme, “Zhvillimi Ekonomik dhe Social ne Veriun e Shqiperise dhe perspektiva evropiane e integrimit”.

Kjo konference u zhvillua ne kuader te Programit te Zhvillimit Ekonomik Gjerman te GTZ-se, i cili do te zhvillohet ne bashkepunim me kater qarqet veriore te Shqiperise, Lezhe, Shkoder, Kukes dhe Diber.

Konferenca

Para perfaqesuesve te ketyre qarqeve, eksperteve dhe organizatave joqeveritare, grupi prezantoi deri ne detaje problematiken e zhvillimit ekonomiko-social te ketij rajoni, si dhe rekomandoi alternativat qe mund te zbatohen ne te ardhmen, me synim qe edhe Veriu i Shqiperise te ece ne nje hap ne zhvillimin e gjithe rajoneve te tjera te vendit.

Perfaqesuesit e qarqeve veriore u shprehen, se keto alternativa do te ndikonin shume shpejt ne permiresimin e situates.

Nderkaq, perfaqesuesja e zyres se GTZ-se ne Shkoder, Edlira Kruja, e cila ka mbajtur edhe peshen kryesore ne realizimin e ketij studimi, u shpreh se projekti qe financohet nga Qeveria gjermane ka si qellim qe te ndihmoje qarqet e Veriut te Shqiperise, per drejtimet kryesore se ku do te perqendrohen investimet.

Projekti

Specialiste te GTZ-se, si te zyres qendrore ne Tirane, ashtu dhe ne Shkoder, kane kryer vezhgimin e zonave veriore te vendit, ku perveç konstatimeve se jane me te varfrat ne vend, kane arritur ne konkluzionin se ato jane mjaft te pasura me resurse natyrore. Pikerisht keto resurse natyrore si dhe banoret e ketyre zonave, do te jene pikat e referimit per zhdukjen e varferise dhe zhvillimin ekonomik te Veriut te vendit tone.

Deri tani, nga specialistet e Qarkut te Shkodres vleresohet se studimi eshte me i ploti, i bere nga fondacionet qe operojne ne Shqiperi per zhvillimin e rajonit verior te vendit tone. Hartuesit gjermane te ketij studimi si dhe pedagoget e Universitetit “Luigj Gurakuqi” te Shkodres, theksojne se ”eshte mjaft e rendesishme qe projektet e Qeverise dhe te Pushtetit Lokal per investime ne kete rajon, te marrin ne konsiderate alternativat qe rekomandohen ne kete studim

[Submitted by ShkodraOnline]
Komenti 0printer friendly

You must be logged in to make comments on this site - please log in, or if you are not registered click here to signup
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2129 sec, 0.0797 of that for queries. DB queries: 37. Memory Usage: 2,229kB