Welcome to ShkodraOnline

Shkodra - A City in Northern Albania. Beautiful landscapes, people, music and tradition.

A website for Shkodra and all who love this ancient city.


Lexime te Tjera
[news] Muzeu i diktatures i hapur per 100 vjetorin e pavaresise
Posted by menelau on 14 May : 10:36
[news] Shqiptarët janë vrarë më shumë mes veti sesa nga të huajt
Posted by lidabica on 23 Apr : 19:50
[news] Rama dhe Meta firmosin në Shkodër marrëveshjen parazgjedhore
Posted by Miri74 on 23 Apr : 13:49
[news] Përmbytjet, katërfishohen çmimet e prodhimeve sezonale
Posted by Miri74 on 16 Apr : 10:39
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 15 Apr : 20:12
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 15 Apr : 13:55
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 13 Apr : 20:18
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 13 Apr : 14:48
[news] Ndihma per spitalin e Shkodres
Posted by Miri74 on 11 Apr : 10:43
[news] Shkodër, braktiset by-pass
Posted by scuteri on 23 Mar : 17:44Facebook -


25
08.2006

Mbikalimet mbi hekurudhe prishen diten, ngrihen naten

:::ShkoderZemer
24 Gusht Pergjate linjes Shkoder-Tirane

Mbikalimet te shinat e hekurudhes Shkoder-Tirane prishen diten dhe ndertohen naten. Nderkohe qe Policia Ndertimore i shkaterron diten, mbikalimet rivihen gjate nates nga ana e banoreve te fshatrave pergjate shinave. Per keta banore, kryerja e nje veprimi te tille eshte fare e lehte, pasi mjafton nje kamion me dhe, apo ne rastin me te mire, me zhavorr dhe mbikalimi tek shinat e trenit rikkthehet perseri ne gjendjen e mepareparshme.

Mbikalimet

Policia Ndertimore e Shkodres, gjate gjithe muajve te ketij viti ka zhvilluar nje sere aksionesh per prishjen e mbikalimeve hekurudhore, ne menyre qe te shmagnin aksidentet e mundeshme hekurudhore. Gjate ketij viti, kjo polici ka prishur rreth 80 mbikalime, ne nje gjatesi prej 55 km hekurudhe, nga Bajza deri ne perfundim te rrjetit hekuruldhor te rrethit te Shkodres, ne kufi me Lezhen.

Nderkohe, te dhenat nga Policia Ndertimore saktesojne se perseri jane rihapur 11 mbikalime.

Duket se historia e prishjes dhe rivenies se mbikalimeve do te vazhdoje pambarim, pasi banoret e zonave ne dy anet e shinave te trenit kerkojne te dalin ne rrugen kryesore me çdo kusht.

Banoret

Zona rreth hekurudhes, eshte populluar gjate 15 viteve te fundit nga banore te ardhur nga zonat e ndryshme, kryesisht malore. Numri i ndertimeve ne te dy anet e shinave eshte tepet i madh. Ky numer, sa erdhi dhe u rrit gjate ketij viti, kur u mor vesh per legalizimin e ndertimeve pa leje.

Banoret e ardhur ne zonen pergjate shinave duan te jetojne ne kushte normale ne keto zona, prandaj edhe mbikalimet te shinat behen te domosdoshme, sidomos per rastet kur duhet nderhyrja e zjarrefikesve apo autoambulancave ne rastet emergjente. Nisur nga ky fakt, mbikalimet paraqiten nga banoret si nje problem i madh social.

Te gjendur para ketyre kushteve, banoret gjithmone do te ndertojne mbikalime te jashteligjshme mbi shina, duke krijuar keshtu nje rrezikshmeri te larte aksidentesh dhe demtime shinash.

Ndertimoret

Drejtori i Policise Ndertimore per Shkodren, Gjelosh Prendi, shprehet se duhen gjetur zgjidhje te tjera, perveç prishjes se mbikalimeve, pasi keshtu nuk mund te vazhdohet.

Prendi jep edhe idene e zgjidhjes.

”Duhet patjeter te behet ligjerimi i disa mbikalimeve ne gjatesine hekurudhore, ku vihen re me dendur riveniet e tyre te paligjshme”.

Per zgjidhjen e ketij problemi, Prendi eshte takuar edhe me drejtues te Drejtorise se hekurudhave per Shkodren, por deri tani nuk eshte arritur ne ndonje zgjidhje perfundimtare. Sipas tij, duhet pushteti lokal i zonave ne fjale qe te beje kerkese prane Drejtorise se hekurudhave, per te ligjeruar mbikalimet. Pas kesaj kerkese, Drejtoria e Pergjithshme e hekurudhave vendos per numrin e mbikalimeve, si dhe te vendit ku do te mund te ndertohen apo vendosen mbikalimet.[Submitted by ShkodraOnline]
Komenti 0printer friendly

You must be logged in to make comments on this site - please log in, or if you are not registered click here to signup
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2156 sec, 0.0901 of that for queries. DB queries: 37. Memory Usage: 2,231kB