Welcome to ShkodraOnline

Shkodra - A City in Northern Albania. Beautiful landscapes, people, music and tradition.

A website for Shkodra and all who love this ancient city.


Lexime te Tjera
[news] Muzeu i diktatures i hapur per 100 vjetorin e pavaresise
Posted by menelau on 14 May : 10:36
[news] Shqiptarët janë vrarë më shumë mes veti sesa nga të huajt
Posted by lidabica on 23 Apr : 19:50
[news] Rama dhe Meta firmosin në Shkodër marrëveshjen parazgjedhore
Posted by Miri74 on 23 Apr : 13:49
[news] Përmbytjet, katërfishohen çmimet e prodhimeve sezonale
Posted by Miri74 on 16 Apr : 10:39
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 15 Apr : 20:12
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 15 Apr : 13:55
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 13 Apr : 20:18
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 13 Apr : 14:48
[news] Ndihma per spitalin e Shkodres
Posted by Miri74 on 11 Apr : 10:43
[news] Shkodër, braktiset by-pass
Posted by scuteri on 23 Mar : 17:44Facebook -


10
09.2008

Poezi per Shkodren nga L. Neli

:::ShkoderZemer
Per ty

Po filloj me shkru tan frymzim ita fjale
se
Prej dashnis per ty jam metaman tu plase.
Se
prej tejet ika e shpirtin tem e myta.
Kurr
s'menova se ikaq thedhe n'errsin shpirtin tem e zhyta.


I varfen e i clirum prej kancerit kumunist
ather njaq disha.
Edhe ishte moda atdheun me braktis e un ika.


Isha qorr e hic s'mujsha me shiku
Truni s'punote e hic s'mujsha me logjiku
Pshtimi u ba mentalitet Shkodren me lshu
Zgjidhja vetme u ba vec o burra me emigru.

S'lash pun pa ba e ven ne Europ pa shetit
Rrejta e msova shum, por ishtu e fillova kyt ligsin
U martova e familjen ne gyrbet e cila
Tash kam hall fmit e mi te ti me i rrit,se u shkriva.
te ti shpejt mu kthy, po kurr s'po vjen ajo lum dita.

E di se shum kush ita fjale zemret,
qi po shkruj per ty Shkoder, kan me i lexu,
e nuk i vej faj kerkuj ba mos me i kuptu.

Se
duhet mu rrit ne dur tuja per me dasht taman lezetin me ta ni
Se
duhet me dit se sa zoj je per me te pa si dielli tu nrit.


Kur bahet fjale, se kush je, prej ka ke ardh e ca ke ba
Prej kado kjoshin, njerzve ju takon me kene shume krenar
Po ti te ban me fluturu pa krahe
edhe me tu dukt vedi si ma e bukra zan.

Ke sa te dush pluhun, varfni, prapametje e mangsi
Se
ke kalu n'jet njana mas tjetres shum tragjedi.


Teper t'kane cenu, lanu e pengu
por prap je
ma e bukra lule ne kyt bote per mu.

Si mos me kene un krenar per ty
Si mos me te dasht un me tan fuqi
Ti i mijetove historis per mira vjet
Emnin Iliris ja dhe vet
Edhe i lulzove si kryqytet.

Ti origjinen, kulturen,
e gjuhen tone gjithmone na mrojte,
kyt Gegnishte vec e pasunove,
me Marin Barletin, Pashko Vasen
Martin Camaj e Arshi Pipen
Gjergj Fishten, Filip Shiroken
Me Scutary ne Illiricum e Shkodren
Me Bushatlit e Shkoderlocken
Nuk ke fitu fort e shum te kan lodh
por fatkeqsia kurr s'tka m'posht
se ti je e ke me ken per ne gjithmone
Scoder-Shkoder-Shkoderloce e pashoqe zoj.

Kastan

Tash ty Shkoder po te deshroj per s'gjall
Tash per ty Shkoder po des me mall.

Si s'po di me i dhan rrug ksaj munges
Si s'po ma kuron kush kyt brenges
Si s'po munet kerkush me dhan shpres
Si s'po di me ty Shkoder kurr mu ngi
Si s'po m'jep kush ma shum se ti nostalgji
Si mu bane anrra vetme qi me jep knaqsi
Si s'po ma zevenson kerkush kyt dashni


Nuk me ka met tjeter vec te ti mu kthy
E dermanin me gjet vec n'ty .

T'kam zemer moj dashnia jets
se s'ka kun si ti n'kyt univers.

Lec NeliVazhdo Leximin...
Komenti 9printer friendly
Comments
Poezi per Shkodren nga L. Neli, ::bud:: 11 Sep : 15:21 Reply to this

Qa me te thane te lumt dora mor Zotni Lec sepse nuk asht anderr po asht nji pasqyrim i Zemrave te gjith atyne qe per arsye te ndryshme jetojne te Hubun ne kete bote ku as jeta nuk te ka shije edhe pse nuk na mungon gja.

Kta jane fjale qe rrjedhin nga zmera jote dhe gjithe neve qe jetojm larg atij vendi qe na rriti.


Poezi per Shkodren nga L. Neli, ~*Christel*~ 11 Sep : 18:03 Reply to this

Te lumshin durte...secili prej nesh gjen vedin
Poezi per Shkodren nga L. Neli, borxhlia 11 Sep : 18:07 Reply to this

z.Lec si mi paske qa kta rreshta e kur thu sme vjen per doret, tkam than mas rri me zamirin e bud se ata dojn me te xjerr doret
Poezi per Shkodren nga L. Neli, Z. Zamir Kaceri 12 Sep : 22:00 Reply to this

ap me ke mrekullu. s'ka munsi. njish je pasha nanen. pashko kam me te thirr tash e mrapa se ma ke hek krejt mallin e pashko vases.

shum e bukur ma ap. te lumt dora e vogel
Poezi per Shkodren nga L. Neli, L - N 14 Sep : 17:53 Reply to this

Falemners se asht vetem knaqsi mar Shkodran t'nerume bud, torino, borxhlia, Zamir Kaceri
Poezi per Shkodren nga L. Neli, Bujana's 16 Sep : 22:45 Reply to this

Lec Neli e paske qa i kyt poeme ta lumsha si thote Zamqja .pse mar dhe ti ke ik prej komunizmit aaaaaaaaaa mos e paske tradhtu atdheun ...po qeshem e bukur po e shkurt ahahahahah
Poezi per Shkodren nga i dishrumi per vendlindje, GJYSHI 04 Oct : 13:08 Reply to this

nje dit dimri plot stuhi mora rrugen per itali.BAB PO SHKOJ FAMILJEN PO TA DORZOJ,NAN MOS KJAJ SE ISHALLA ZOTI JO GJITHMON DO TE NA NDAJ.U nisa un per itali mberrita shndosh dhe nje dit e bukur jo me stuhi po ama nuk e ndjesha eren shqipni.dita dites rri e mendoj a thu kur do te jet ajo dit qe dhe un familjen te perqafoj.Mora vendimin ne shqipni do shkoj do kem dhe un nje te ardhme familje te krijoj jo se ktu nuk e kisha mundesin por nje vajz dhe nje shkoder per mu nuk gjeta ne te gjith italin.(per familjen teme dhe qytetin tem te lindjes e kush tjeter perveq shkodres ton)
Poezi per Shkodren nga L. Neli, belgium 04 Oct : 13:25 Reply to this

xxx shkodran bravo naqe se asht mase origjinale ato vargjet tuja.
gjithashtu admiroj edhe zatni lec nelin me vargjet e tija
Re: Poezi per Shkodren nga xxx shkodran, GJYSHI 05 Oct : 18:08 Reply to this

flm naq po nuk kam than asgja tjeter perveq asaj qe mu me ka ndodh tana te mirat

You must be logged in to make comments on this site - please log in, or if you are not registered click here to signup
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.1945 sec, 0.0417 of that for queries. DB queries: 37. Memory Usage: 1,336kB