Welcome to ShkodraOnline

Shkodra - A City in Northern Albania. Beautiful landscapes, people, music and tradition.

A website for Shkodra and all who love this ancient city.


Lexime te Tjera
[news] Muzeu i diktatures i hapur per 100 vjetorin e pavaresise
Posted by menelau on 14 May : 10:36
[news] Shqiptarët janë vrarë më shumë mes veti sesa nga të huajt
Posted by lidabica on 23 Apr : 19:50
[news] Rama dhe Meta firmosin në Shkodër marrëveshjen parazgjedhore
Posted by Miri74 on 23 Apr : 13:49
[news] Përmbytjet, katërfishohen çmimet e prodhimeve sezonale
Posted by Miri74 on 16 Apr : 10:39
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 15 Apr : 20:12
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 15 Apr : 13:55
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 13 Apr : 20:18
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 13 Apr : 14:48
[news] Ndihma per spitalin e Shkodres
Posted by Miri74 on 11 Apr : 10:43
[news] Shkodër, braktiset by-pass
Posted by scuteri on 23 Mar : 17:44Facebook -


30
08.2006

Drejtoria e rrugeve nderton ura pa leje

:::ShkoderZemer
Bashkia e Vaut te Dejes akuzon DPRR-ne se nuk ka marre leje per uren e Gomsiqes
Anila Dushi

Ndertimi ures se re te Gomsiqes ne Vaun e Dejes eshte duke u bere pa leje ndertimi nga KRRT-ja e kesaj bashkie. Kryetari i Bashkise se Vaut te Dejes, Dede Dodani, thote se Drejtoria e Pergjithshme e Rrugeve duhet te merrte lejen e ndertimit dhe te paguante ne arken e bashkise 2 per qind te vleres se objektit qe po nderton. Ai shprehet se ndertimi i ures se re te Gomsiqes ka filluar qe ne vitin 2005, por per te nuk eshte marre leje. Per banoret e Gomsiqes e Karmes, por dhe gjithe zones kjo eshte nje zgjidhje e perhershme pasi ura ekzistuese, rruga ngjitur me te dhe prita perkatese disa here jane demtuar nga vershimi i lumit, duke u care dhe duke mbetur te izoluar nga pjesa tjeter, qe i lidh me Komanin e Kosoven. Madje dhe punonjesit e hidrocentralit te Komanit kane qene te detyruar ta bejne me varka kete pjese rruge, e cila eshte segment i aksit rrugor nacional Shkoder – Koman.” Zgjidhja e bere, duke ndertuar nje ure te parametrave bashkekohore, eshte nje zgjidhje e perhershme por ajo ka nje mangesi teknike qe lidhet me zbatimin e ligjit per urbanistiken. Objekti ndertohet ne territorin e bashkise se Vaut te Dejes dhe Drejtoria e Pergjithshme e Rrugeve qe eshte dhe institucioni qe po e nderton uren e re, eshte dashur qe ligjerisht te merrte lejen e ndertimit ne KRRT-ne e bashkise te Vau i Dejes. Drejtoria e Pergjithshme e Rrugeve, duke mos marre lejen e ndertimit, i eshte shmangur detyrimit ligjor per te paguar ne fondin e buxhetit nga te ardhurat te bashkise Vau i Dejes, 2% te vleres se objektit, siç e parashikon ligji. Duke qene se ky objekt ka nje fond te konsiderueshem, mospagesa e 2% te tij ka bere qe buxhetit te kesaj bashkie t’i mungoje nje shume e konsiderueshme e te ardhurave nga fondi i dhenies se lejeve te ndertimit. “Kjo me ben qe te dyshoj se leja qe nuk eshte marre tek ne mund te jete dhene nga ato qe nuk e kane te drejte ligjore. Objekti eshte ne ndertim e siper, dhe per ne ai eshte pa leje, dhe pse eshte i mirepritur dhe shpresojme te perfundoje sa me shpejt”,- thote Dodani. Ne bashkine e Vaut te Dejes nuk e diskutojne faktin se ky objekt me nje rendesi te madhe por ato kerkojne qe institucioni qe po e nderton te respektoje ligjin dhe te marre lejen e ndertimit. Taksa qe duhet te paguhet ne bashki per ndertimin e ures eshte sa 1/3 e grantit te ardhur per kete njesi vendore kete vit.

30/08/2006

[Submitted by ShkodraOnline]
Komenti 0printer friendly

You must be logged in to make comments on this site - please log in, or if you are not registered click here to signup
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2126 sec, 0.0877 of that for queries. DB queries: 37. Memory Usage: 2,228kB