Welcome to ShkodraOnline

Shkodra - A City in Northern Albania. Beautiful landscapes, people, music and tradition.

A website for Shkodra and all who love this ancient city.


Lexime te Tjera
[news] Muzeu i diktatures i hapur per 100 vjetorin e pavaresise
Posted by menelau on 14 May : 10:36
[news] Shqiptarët janë vrarë më shumë mes veti sesa nga të huajt
Posted by lidabica on 23 Apr : 19:50
[news] Rama dhe Meta firmosin në Shkodër marrëveshjen parazgjedhore
Posted by Miri74 on 23 Apr : 13:49
[news] Përmbytjet, katërfishohen çmimet e prodhimeve sezonale
Posted by Miri74 on 16 Apr : 10:39
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 15 Apr : 20:12
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 15 Apr : 13:55
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 13 Apr : 20:18
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 13 Apr : 14:48
[news] Ndihma per spitalin e Shkodres
Posted by Miri74 on 11 Apr : 10:43
[news] Shkodër, braktiset by-pass
Posted by scuteri on 23 Mar : 17:44Facebook -


02
09.2006

“Shkolle te larte per te gjithe apo mundesi per te gjithe?”

:::ShkoderZemer

Besi, Shkoder

Ne Shkoder veshtiresite per te perballuar fluksin e matures shteterore si per infrastrukture akademike, konviktet dhe pedagoget per 10 000 studentet e ”Luigj Gurakuqit”, jane te jashtezakonshme. Megjithate, une mendoj se jemi akoma pa e larguar njeren kembe nga socializmi per sistemin arsimor edhe me maturen shteterore, e cila padyshim qe eshte hap cilesor perpara. Ajo kembe qe na mban ne socializem eshte se vazhdojme te themi ”shkolle te larte per te gjithe”. Kjo eshte vetem demagogji dhe nje realitet tip ”pasterma” apo gome rezerve, por kurrsesi e vertete. Ne duhet te kerkojme te bejme shkolle te lire sepse shkolle te larte per te gjithe kur, ne fakt, nuk e lejon studentit te shkoje aty ku ka deshire, nuk ka dhe nuk mund te kete. Kete nuk e kane as shtete te fuqishem, sepse e kane zgjidhur me anen e lekut ”lirine per te shkuar aty ku deshirojne”. Kjo do te ishte edhe menyra me efikase per te stabilizuar edhe mungesat e jashtezakonshme ne infrastrukturen akademike dhe universitare. Me keto kushte mesim dhenie, laboratorike dhe ”stafi” te marre me nxitim patjeter qe nuk ka shkolle te larte per te gjithe, por vetem ”kooperative” e tipit me te larte se deri tani, por gjithsesi ”kooperative”. Shteti ne kapitalizem nuk eshte i detyruar te ”beje te gjithe njerezit me shkolle te larte”, por eshte i detyruar ti krijoje lirine e duhur atyre, te zgjedhin ne se jane te zot te vazhdojne nje shkolle te larte ne rregullin numr nje te lojes ne kete sistem, qe eshte pagesa kudo dhe ne çdo gje. Per te talentuarit si shteti, shkolla dhe lokalet, duhet te kene bursa te posaçme ashtu si kunder veprohet be boten e qyteteruar.
02/09/2006
[Submitted by ShkodraOnline]
Komenti 0printer friendly

You must be logged in to make comments on this site - please log in, or if you are not registered click here to signup
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2631 sec, 0.0884 of that for queries. DB queries: 37. Memory Usage: 2,227kB