Welcome to ShkodraOnline

Shkodra - A City in Northern Albania. Beautiful landscapes, people, music and tradition.

A website for Shkodra and all who love this ancient city.


Lexime te Tjera
[news] Muzeu i diktatures i hapur per 100 vjetorin e pavaresise
Posted by menelau on 14 May : 10:36
[news] Shqiptarët janë vrarë më shumë mes veti sesa nga të huajt
Posted by lidabica on 23 Apr : 19:50
[news] Rama dhe Meta firmosin në Shkodër marrëveshjen parazgjedhore
Posted by Miri74 on 23 Apr : 13:49
[news] Përmbytjet, katërfishohen çmimet e prodhimeve sezonale
Posted by Miri74 on 16 Apr : 10:39
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 15 Apr : 20:12
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 15 Apr : 13:55
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 13 Apr : 20:18
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 13 Apr : 14:48
[news] Ndihma per spitalin e Shkodres
Posted by Miri74 on 11 Apr : 10:43
[news] Shkodër, braktiset by-pass
Posted by scuteri on 23 Mar : 17:44Facebook -


24
09.2006

Vendoset pllaka per nder te Mehmet Pashe Bushatlliut.

:::ShkoderZemer
Besi Bekteshi.

Fillon nga Keshilli Bashkiak i Shkodres riparimi i padrejtesise historike per mos vendosjen e emrave te pashallareve te Shkodres.Shkoder—Po vazhdon emertimi i rrugeve te qytetit te Shkodres me emra te rinj te cilet jane me shume perfaqesues dhe qe i kane bere nder qytetit tradicional te Shkodres. Ne fakt i perfolur teper qyteti mbi shume emertime qe nuk kane te bejne as me historine dhe as me kontributin e madh qe duhet te kishin dhene per tu bere emertim rruge ne Shkoder, me ne fund qyteti po vendos edhe pse me vonese, emertime te njerzve qe kane sunduar dhe perfaqesuar ne shekuj kete qytet. Keshtu dje eshte vendosur ne lagjen Perash nje pllake e cila i jep rruges emrin “Mehmet Pashe Bushatliu (plaku). Me kete rast eshte zhvilluar nje ceremoni e thjeshte ku eshte zbuluar edhe kjo plake e cila si do qe ishte e varfer per permasat e emrit qe mbante, gjithsesi kryen funksionin per te cilin mbas shume kohesh u vendos. Ne kete vendosje dhe zbulim te kesaj pllake, ishin trashegimtare te familjes se Bushatlinjve dhe shume intelektual te Shkodres. Ne fillim u lexua vendimi i Keshillit Bashkiak nga Sabri Bushati dhe per familjaret e Mehmet Bushatliut, ka folur Nexhmedin Bushati. Me kete pllake te vendosur, Keshilli Bashkiak ka “riparuar” disi edhe padrejtesine e deritanishme qe nuk ka lejuar te vendosen emrat e pashallareve te Shkodres ne rruget, sheshet dhe qendrat qytetare te qytetit ku ato kishin edhe pashallekun me te shkelqyer ne trojet shqiptare dhe te vetmin qe ka mbetur brenda 28 mije km katror te Shqiperise.

[Submitted by ShkodraOnline]
Komenti 0printer friendly

You must be logged in to make comments on this site - please log in, or if you are not registered click here to signup
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2030 sec, 0.0939 of that for queries. DB queries: 37. Memory Usage: 2,227kB