Welcome to ShkodraOnline

Shkodra - A City in Northern Albania. Beautiful landscapes, people, music and tradition.

A website for Shkodra and all who love this ancient city.


Lexime te Tjera
[news] Muzeu i diktatures i hapur per 100 vjetorin e pavaresise
Posted by menelau on 14 May : 10:36
[news] Shqiptarët janë vrarë më shumë mes veti sesa nga të huajt
Posted by lidabica on 23 Apr : 19:50
[news] Rama dhe Meta firmosin në Shkodër marrëveshjen parazgjedhore
Posted by Miri74 on 23 Apr : 13:49
[news] Përmbytjet, katërfishohen çmimet e prodhimeve sezonale
Posted by Miri74 on 16 Apr : 10:39
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 15 Apr : 20:12
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 15 Apr : 13:55
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 13 Apr : 20:18
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 13 Apr : 14:48
[news] Ndihma per spitalin e Shkodres
Posted by Miri74 on 11 Apr : 10:43
[news] Shkodër, braktiset by-pass
Posted by scuteri on 23 Mar : 17:44Facebook -


29
09.2006

“Ndertesat kane vlera te rralla arkitekturore e historike”

:::ShkoderZemer
GAZETA E SHKODRES
Shtator 28, 2006
Shpallen monument kulture: Shtepia e Marubeve, Teatri "Migjeni", Kinema "Millenium" e ish-Gjimnazi i Shtetit

Shteti merr ne mbrojtje 6 objekte


Brikena Shllaku
-email-

SHKODER

Nder shekuj, qyteti i Shkodres ka trasheguar objekte me vlera te rralla arkitekturore e historike dhe stile te ndryshme. Kjo, mbi bazen e prejardhjes se vendeve nga kane ardhur apo studiuar arkitektet qe i kane projektuar ato. Nisur nga vjetersia dhe rolit te tyre social-ekonomik dhe kulturor, Drejtoria e Monumenteve te Kultures ka rritur numrin e ndertesave qe jane marre ne mbrojtje nga shteti. Numri nje i kesaj drejtorie, Ervin Gjini, dje ka deklaruar se gjate 9 muajve te ketij viti, listes se Monumenteve te Kultures i jane shtuar edhe 6 objekte te reja. Behet fjale per godinen e Keshillit te Qarkut (Prefektures), Teatri "Migjeni", Kinema "Millenium", shtepia e dinastise se fotografeve "Marubi", godina e gjimnazit "28 Nentori", si dhe shtepia e Dan Hasanit. Nderkohe, Gjini sqaron se keto objekte qe jane projektuar nga arkitekte te njohur dhe ne kohe te ndryshme, fatmiresisht jane ne gjendje te mire dhe te mirembajtura. Shtimi i numrit te objekteve te shpallura si monument kulture, eshte realizuar nga Drejtoria Rajonale e Monumenteve ne Shkoder, ne bashkepunim me Institutin e Monumenteve ne Tirane. "Keto objekte kane gjurme te ndryshme, stile te ndryshme dhe tendenca te ndryshme arkitekturore. Duke marre shkas nga vlerat e tyre te rralla ne trashegim ine e qytetit, ne kerkuam shpalljen e tyre monument kulture", - shprehet Ervin Gjini. Ai sqaron se godina e Keshillit te Qarkut eshte ndertuar ne fund te shekullit te 19-te dhe eshte unikale ne llojin e saj, me arkitekture austriake. Godina e gjimnazit "28 Nentori", i njohur si Gjimnazi i Shtetit, fillimisht ka sherbyer si kazerme e ushtrive turke dhe eshte ndertuar ne fund te shekullit te 19-te. Dy ndertesat e tjera, si Teatri "Migjeni" dhe Kinema "Millenium", jane ndertuar nga fundi i viteve 50-te, me nje arkitekture te mirefillte ruse, ne kohen e marredhenieve te mira Shqiperi-Bashkimi Sovjetik. Nderkaq, shtepia e Marubeve eshte ndertuar ne fund te shekullit te 19-te. Ka vlera te veçanta historike. Ështe shtepia ku kane jetuar koloset e fotografise shqiptare; dinastia e Marubeve. Pikerisht kjo e kaluar historike ka bere qe kjo shtepi te merret nen mbrojtje. Edhe banesa e Dan Hasanit, e ndertuar ne fillim te shekullit te XX-te dhe nje nder shtepite e para me stil modern, eshte perfshire ne kete liste.
Komenti 0printer friendly

You must be logged in to make comments on this site - please log in, or if you are not registered click here to signup
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.1713 sec, 0.0718 of that for queries. DB queries: 37. Memory Usage: 2,228kB