Welcome to ShkodraOnline

Shkodra - A City in Northern Albania. Beautiful landscapes, people, music and tradition.

A website for Shkodra and all who love this ancient city.


Lexime te Tjera
[news] Muzeu i diktatures i hapur per 100 vjetorin e pavaresise
Posted by menelau on 14 May : 10:36
[news] Shqiptarët janë vrarë më shumë mes veti sesa nga të huajt
Posted by lidabica on 23 Apr : 19:50
[news] Rama dhe Meta firmosin në Shkodër marrëveshjen parazgjedhore
Posted by Miri74 on 23 Apr : 13:49
[news] Përmbytjet, katërfishohen çmimet e prodhimeve sezonale
Posted by Miri74 on 16 Apr : 10:39
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 15 Apr : 20:12
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 15 Apr : 13:55
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 13 Apr : 20:18
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 13 Apr : 14:48
[news] Ndihma per spitalin e Shkodres
Posted by Miri74 on 11 Apr : 10:43
[news] Shkodër, braktiset by-pass
Posted by scuteri on 23 Mar : 17:44Facebook -


27
06.2006

Jo me shtepi te djegura nga energjia

:::ShkoderZemer
GAZETA E SHKODRES
Qershor 27, 2006


Me shume drita per abonentet dhe do te evitohen luhatjet e tensionit ne energji elektrike

Jo me shtepi te djegura nga energjia

Investimi i KESH-it dhe BB-se deri ne 110 mln leke


Brikena Shllaku


SHKODER

Ndermarrja elektrike ne Shkoder qe prej disa muajsh ka nisur punen per zevendesimin e rrjetit te vjeter te tensionit te ulet dhe zevendesimin e tij me nje rrjet te ri. Nderhyrja qe po behet ne linjat ajrore elektrike ekzistuese ne te gjitha lagjet e ketij qyteti do t’i jape fund problemeve me tensionin e ulet e luhatjet e tij, me te cilat jane perballur deri tani konsumatoret shkodrane. Nderkohe, kjo nderhyrje do te ndikoje drejteperdrejt edhe per eliminimin e rasteve te renies se zjarreve qe shkaktohen nga luhatjet e tensionit dhe qe per vite me radhe ishte kthyer ne nje makth te madh per banoret. Investimi, i cili konsiderohet si me i rendesishmi i ndermarre nga ana e KESH-it gjate 16 viteve te fundit, nuk do te ndikoje ne shtimin e oreve me drita per banoret, pasi kjo do te varet nga niveli i faturimit te energjise. Projekti i financuar nga Banka Boterore dhe qe kap vleren e 110 milione lekeve pritet te perfundoje ne shtator te ketij viti.

NDËRHYRJA
Specialisti i KESH-it ne Shkoder, Kujtim Halili pohon se vendosja e kabllove gershet do te beje te mundur qe tek konsumatoret te mberrije nje tension me i larte, me cilesor e qe nuk do te bjere poshte 210 kilovolteshit. Nderhyrja tashme ka nisur dhe vendosja e kabllove gershet eshte bere mbi 60 per qind te rrjetit, ne qytetin e Shkodres. Sistemi i lidhjes me kabllo gershet do te eliminoje humbjet e energjise, pasi keto kabllo nuk lejojne abuzimet e konsumatoreve dhe nderhyrjet e tyre ne rrjet. Sipas Halilit, humbjet do te jene ne masen 2-3 per qind. Gjithashtu, kabllot gershet do krijojne nje garanci me te larte te rrjetit elektrik (nga ana teknike), qe arrin ne 100 per qind. Projekti ne fjale perfshin 10 mije e 400 abonente ne qytetin e Shkodres.
PROBLEMET
Vitet e fundit, problemet qe sillte tensioni i ulet tek konsumatoret, kishin krijuar mjaft shqetesime per keta te fundit. Luhatjet e tensionit ka çuar ne djegien e dhjeterave banesave dhe si per pasoje, lenien ne qiell te hapur te dhjetera familjeve. Ne shume raste, luhatjet e tensionit kane djegur pajisjet elektroshtepiake te qytetareve shkodrane. Demet e shkaktuara si pasoje e amortizimit te linjes se tensionit te ulet, nxiten realizimin e projektit per vendosjen e kabllove gershet. ME ndryshimin e rrjetit ekzistues do t’u jepet fund ketyre problemeve me te cilat perballeshin per çdo dite konsumatoret shkodrane.


[Submitted by ShkodraOnline]
Komenti 0printer friendly

You must be logged in to make comments on this site - please log in, or if you are not registered click here to signup
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2086 sec, 0.0741 of that for queries. DB queries: 37. Memory Usage: 2,229kB