Welcome to ShkodraOnline

Shkodra - A City in Northern Albania. Beautiful landscapes, people, music and tradition.

A website for Shkodra and all who love this ancient city.


Lexime te Tjera
[news] Muzeu i diktatures i hapur per 100 vjetorin e pavaresise
Posted by menelau on 14 May : 10:36
[news] Shqiptarët janë vrarë më shumë mes veti sesa nga të huajt
Posted by lidabica on 23 Apr : 19:50
[news] Rama dhe Meta firmosin në Shkodër marrëveshjen parazgjedhore
Posted by Miri74 on 23 Apr : 13:49
[news] Përmbytjet, katërfishohen çmimet e prodhimeve sezonale
Posted by Miri74 on 16 Apr : 10:39
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 15 Apr : 20:12
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 15 Apr : 13:55
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 13 Apr : 20:18
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 13 Apr : 14:48
[news] Ndihma per spitalin e Shkodres
Posted by Miri74 on 11 Apr : 10:43
[news] Shkodër, braktiset by-pass
Posted by scuteri on 23 Mar : 17:44Facebook -


28
06.2006

“Limite qe nuk durohen per nje qytet si Shkodra”

:::ShkoderZemer
“Limite qe nuk durohen per nje qytet si Shkodra”


Burim Mesi

Te jetosh ne Shkoder ne mes te baltes, pluhurit dhe ambientit krejt te çimentuar eshte nje vetedenim. Pa permendur korrentet ajrore qe jane natyrale per konfiguracionin e Shkodres, te cilat percjellin si me tuba ererat e forta, te lageta e te ftohta dimrit dhe ato te nxehta e dehidratuese veres, vlen te themi se gjelberimi thuajse nuk ekziston. Ne normat e duhura per nje komunitet jete, siç eshte qyteti, eshte e domosdoshme qe per çdo banor te kete mbi dy meter katror gjelberim, i cili duhet te jete i nderthurur ne strukturen vertikale (te kete livadhe, shkurreta, shkurre dhe drure te larte) si dhe ne ate cilesore (te kete drure gjethembajtes tere vitin, lloje absorbuese zhurmash e pluhuri si dhe prodhuese ozoni. Gjithashtu, shteti duhet te pergjigjet qe ne brendesi te kete edhe pellgje uji (basene artificiale ne forme oazesh si dhe shatervane qe njomin vazhdimisht ajrin ne vere). Normalisht, Shkodres i duhet te kete mbi 100 ha gjelberim dhe nje kurore e gjelbert e ringritur. Po te vini re, smogu ne kete qytet eshte i padurueshem dhe tej normave sa po i mbyt banoret e ketij qyteti, prandaj per kete dhe per njeqind arsye te tjera duhet hartuar nje masterplan per gjelberimin, duke denuar njekohesisht çimentimin e territoreve (nuk duhen lejuar shtrimet e trotuareve ne beton, por vetem mbi rere) dhe risjelljen e jetes ne kete qytet.
28/06/2006

[Submitted by ShkodraOnline]
Komenti 0printer friendly

You must be logged in to make comments on this site - please log in, or if you are not registered click here to signup
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2189 sec, 0.0462 of that for queries. DB queries: 37. Memory Usage: 2,228kB