Welcome to ShkodraOnline

Shkodra - A City in Northern Albania. Beautiful landscapes, people, music and tradition.

A website for Shkodra and all who love this ancient city.


Lexime te Tjera
[news] Muzeu i diktatures i hapur per 100 vjetorin e pavaresise
Posted by menelau on 14 May : 10:36
[news] Shqiptarët janë vrarë më shumë mes veti sesa nga të huajt
Posted by lidabica on 23 Apr : 19:50
[news] Rama dhe Meta firmosin në Shkodër marrëveshjen parazgjedhore
Posted by Miri74 on 23 Apr : 13:49
[news] Përmbytjet, katërfishohen çmimet e prodhimeve sezonale
Posted by Miri74 on 16 Apr : 10:39
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 15 Apr : 20:12
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 15 Apr : 13:55
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 13 Apr : 20:18
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 13 Apr : 14:48
[news] Ndihma per spitalin e Shkodres
Posted by Miri74 on 11 Apr : 10:43
[news] Shkodër, braktiset by-pass
Posted by scuteri on 23 Mar : 17:44Facebook -


30
06.2006

“KANGE POPULLORE SHKODRANE” NE BOTIMIN E DYTE BRENDA 4 VJETEVE.

:::ShkoderZemer
E Premte, 30 Qershor 2006


“KANGE POPULLORE SHKODRANE” NE BOTIMIN E DYTE BRENDA 4 VJETEVE.

Me botuesin Frano KULLI

Pse kaq shpejt ky ribotim ?
Nese gjykohet se eshte bere shpejt ribotimi, per mua kjo ben edhe me te bindshem shqetesimin qe me shkaktuar dalja me vonese, madje me shume vonese e permbledhjes se ketyre kengeve ne botimin e tyre te pare. Jane me shume se 350 kenge shkodrane te kenduara, ndoshta, pergjate nje shekulli, qe keshtu te permbledhura ne nje liber dalin pak mbas mbylljes se tij... Por s’duhet te harrojme, ne fund te fundit se diktatin e pare ne ribotimin e nje libri e ushtron lexuesi, kerkesa e tij dhe tregu.

Cilet kane qene me te interesuarit per kete liber ?

Mendoj se te paret te interesuar kane qene gjithe ata dashamire te kenges popullore qytetare shkodrane, kryesisht te nje a dy gjeneratave me pare, te cilet jane rritur me keto kenge, kenga e ahengu ka qene shpirti i tyre. Pastaj, me mjaft interes, mendoj se eshte pritur dalja e kesaj permbledhje te ketyre kengeve, per studiuesit e muzikes e te tjere te interesuar per keto kenge, sidomos per menyren profesionale te paraqitjes se tyre ne kete liber, me nota dhe me tekste se bashku.

Po kengetaret e rinj te kenges popullore qytetare ?

Ne qofte se per kategorite e siperpermendura ka qene dashuria dhe deshira e madhe per t’i pasur keto kenge te permbledhura ne nje liber, per kengetaret e rinj te kenges popullore qytetare, njohja e mire e tyre eshte nje detyrim i madh. Ndoshta, edhe per vete karrieren e tyre artistike. Por per me shume se kaq per te ardhmen e kenges popullore shkodrane, kesaj perle te kultures muzikore shqiptare te tradites. Kengetaret e rinj te kenges popullore qytetare, jane e do te jene nderlidhesit e se shkuares se krijimtarise muzikore te ketij qyteti, djepi i kultures muzikore, me te ardhmen e saj.

Dihet se ne Shkoder qarkullon edhe nje botim tjeter me 250 kenge te ahengut shkodran. Cili eshte ndryshimi?

Sigurisht qe ka nje ndryshim ndermjet te dy botimeve (perderisa jane dy e jo nje) dhe ky ndryshim, mendoj une eshte pak me shume se sa nga numri i kengeve qe paraqiten ne njerin e ne tjetrin liber. Por gjithsesi ata jane pjese komplementare e nje pune mrekullisht te vlerte qe kane bere njohesit, krijuesit, ekzekutuesit dhe mjeshtrit e muzikes shqiptare, Tonin Daija e Tonin Zadeja e bashke me to autori i ketij botimi, Agim Velaj.
T.Cobani


[Submitted by ShkodraOnline]
Komenti 0printer friendly

You must be logged in to make comments on this site - please log in, or if you are not registered click here to signup
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2283 sec, 0.0995 of that for queries. DB queries: 37. Memory Usage: 2,229kB