Welcome to ShkodraOnline

Shkodra - A City in Northern Albania. Beautiful landscapes, people, music and tradition.

A website for Shkodra and all who love this ancient city.


Lexime te Tjera
[news] Muzeu i diktatures i hapur per 100 vjetorin e pavaresise
Posted by menelau on 14 May : 10:36
[news] Shqiptarët janë vrarë më shumë mes veti sesa nga të huajt
Posted by lidabica on 23 Apr : 19:50
[news] Rama dhe Meta firmosin në Shkodër marrëveshjen parazgjedhore
Posted by Miri74 on 23 Apr : 13:49
[news] Përmbytjet, katërfishohen çmimet e prodhimeve sezonale
Posted by Miri74 on 16 Apr : 10:39
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 15 Apr : 20:12
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 15 Apr : 13:55
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 13 Apr : 20:18
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 13 Apr : 14:48
[news] Ndihma per spitalin e Shkodres
Posted by Miri74 on 11 Apr : 10:43
[news] Shkodër, braktiset by-pass
Posted by scuteri on 23 Mar : 17:44Facebook -


30
06.2006

Varferia rikthen prodhimet artizanale

:::ShkoderZemer
GAZETA E SHKODRES
Qershor 30, 2006


Shkodra zgjidhet zone pilot. Projekti i Organizates Nderkombetare te Punes dhe ne qytete te tjera


Varferia rikthen prodhimet artizanale

Zanatçinjte: Duam kredi afatgjata per nxitjen e biznesitBrikena Shllaku


SHKODER

Varferia e skajshme si dhe papunesia e madhe, te cilat e renditin Shkodren nder zonat e para ne shkalle vendi, si dhe mungesa e investimeve ka nxitur rikthimin e tradites se shekujve te shkuar, ate prodhimeve artizanale. Gjate viteve te fundit eshte rritur ndjeshem numri i mjeshtrave te punimeve artizanale, gje e cila ka ndikuar ne menyre direkte per zbutjen e varferise dhe ne zhvillimin e biznesit te vogel. Aktivitetet artizanale qe po zhvillohen jane punimet me kashte, pelhurat, punimet me dru, baker, argjend si dhe qendistaria. Artizane te ndryshem ne qytetin e Shkodres por edhe ne rrethinat e saj, pohojne se punimet e tyre me dore jane burim fitimi dhe se ne te ardhmen pritet qe prodhimet artizanale te kene nje vlere me te madhe ne tregun e gjere. Nderkohe, Organizata Nderkombetare e Punes (ILO), ne bashkepunim me Organizaten per Zhvillim (OCED) kane bere nje studim per aktivitetin artizanal ne Shkoder. Alfred Opi, perfaqesues i Organizates Nderkombetare te Punesimit ne Shqiperi, shprehet se ky aktivitet po ndikon ne rritjen e vetepunesimit ne Shkoder, zone kjo e cila njihet per nivelin e larte te papunesise. Projekti i ILO-s dhe OECD-it, i mbeshtetur dhe nga Ministria e Punes, ka percaktuar qytetin e Shkodres si qytet pilot, per nxitjen e prodhimeve artizanale. Synohet qe ky projekt te shtrihet vitet e ardhshme edhe ne qytete te tjera te vendit.
Punimet artizanale ne zonen e Shkodres i paten fillimet e veta ne gjysmen e shekullit XVIII. Motivet dhe teknikat e aplikuara,u trasheguan brez pa brezi deri ne ditet e sotme. “Ne fillim kemi punuar vetem me modelet e vjetra te ish-nderrmarrjes artistike, me rritjen e klienteles ato sillnin vete modelet, te cilat i hedhim ne nje fletore me katrore. Tashme kemi shumllojshmeri disenjosh dhe ngjyrash”, thote Nebija, nje nga artizanet e qytetit te Shkodres. Cilesia e larte e punimeve si dhe çmimet e leverdisshme kane bere qe bleres te shumte nga Tirana, Lezha, Durresi dhe Kavaja te shkojne per te blere qylyma ne Shkoder. Zona e Zogajve njihet ne gjithe vendin per cilesine e larte te qylymave. Nderkaq, artizane te tjere ne Shkoder pohojne se jane te shqetesuar per qirate e larta neper panairet e ndryshme qe zhvillohen ne kete qytet. Ata thone se shteti dhe donatoret e ndryshem duhet te shikojne mundesine e uljes se qirave te panaireve, e cila do te ndihmonte artizanet e vegjel.


[Submitted by ShkodraOnline]
Komenti 0printer friendly

You must be logged in to make comments on this site - please log in, or if you are not registered click here to signup
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.1565 sec, 0.0379 of that for queries. DB queries: 37. Memory Usage: 2,229kB