Welcome to ShkodraOnline

Shkodra - A City in Northern Albania. Beautiful landscapes, people, music and tradition.

A website for Shkodra and all who love this ancient city.


Lexime te Tjera
[news] Muzeu i diktatures i hapur per 100 vjetorin e pavaresise
Posted by menelau on 14 May : 10:36
[news] Shqiptarët janë vrarë më shumë mes veti sesa nga të huajt
Posted by lidabica on 23 Apr : 19:50
[news] Rama dhe Meta firmosin në Shkodër marrëveshjen parazgjedhore
Posted by Miri74 on 23 Apr : 13:49
[news] Përmbytjet, katërfishohen çmimet e prodhimeve sezonale
Posted by Miri74 on 16 Apr : 10:39
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 15 Apr : 20:12
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 15 Apr : 13:55
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 13 Apr : 20:18
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 13 Apr : 14:48
[news] Ndihma per spitalin e Shkodres
Posted by Miri74 on 11 Apr : 10:43
[news] Shkodër, braktiset by-pass
Posted by scuteri on 23 Mar : 17:44Facebook -


30
06.2006

“Toka ne Velipoje, vjedhje kriminale me fitime te medha”

:::ShkoderZemer
Gjovalin Zekaj, anetar i Keshillit te Komunes deshmon mbi tjetersimin e origjines se tokes ne Velipoje

“Toka ne Velipoje, vjedhje kriminale me fitime te medha”


Anila Dushi

SHKODËR- “Nje vjedhje kriminale, nje masaker me perfitime te medha”. Keshtu e ka cilesuar tjetersimin e pronave ne Velipoje Gjovalin Zekaj, anetar i keshillit te komunes. I pozicionuar ne krah te 13 familjeve te Rrjollit, te cilet disponojne tapi te vitit 1935, ne prill te ketij vitit Zekaj udhetoi ne drejtim te Tiranes, ‘trokiti” ne kryeministri dhe denoncoi skandalin e tokave ne Velipoje. “Jane 13 pronare te cilet kane tapi te vitit ’35, por aktualisht tokat e tyre jane rregjistruar e vazhdojne te rregjistrohen ne emer te personave te tjere”. Sipas Zekajt, deri ne vitin 1996 keto toka ne bregdet kane qene te rregjistruara ne Hipoteken e Shkodres ne baze te tapive te vitit 1935, ne emer te banoreve te Rrjollit, por komisioni vendor i kthimit te kompesimit te tokave vendosi t’u jape 942 dynym toke personave te tjere, te cilet me pas e kane rregjistruar ate ne Hipoteken e Shkodres.
***
“Ky tjetersim prone eshte bere ne bashkepunim me Keshillin e Komunes se Velipojes, jashte çdo ligji dhe kur banoret jane interesuar prane hipotekes, pronare te tokes kane rezultuar persona te tjere, te panjohur prej tyre”,-shton Gjovalin Zekaj. Denoncuesi pohon per “Shekullin” se ky tjetersim eshte bere ne menyre speculative, pa marre parasysh tapite e vitit 1935, te cilat i kane te qarta kufijte, pronaret dhe siperfaqen e kesaj toke. “Ne fshatrat Baks e Rrjoll, pronareve te vjeter po u matet e rimatet toka, me qellim per te zhvatur ndonje pjese. Shume pronareve te ligjshem u jane marre me dhjetra e qindra dynym toke dhe u eshte dhuruar te tjereve, ndersa pronareve te vjeter, ne baze te ligjit 7501 u eshte dhene toke ne zona me pak te favorshme”,-thote anetari i Keshillit te Komunes se Velipojes.
***
Gjovalin Zekaj tregon se ne kete zone turistike ka mbivendosje te panumerta tapish e pronaresh, nderkohe qe kompesimet po behen me vendime arbitrare. Sipas tij mesohet se ka dhe nje siperfaqe fondi pyjor te rezervatit te gjuetise ne Velipoje, qe ne menyre te paligjshme i eshte dhene personave te ndryshem, pa pasur asnje dokument. Sipas prokurorise se Shkodres, ne te gjithe kete aktivitet dyshohet te jene te perfshire perveç kryekomunarit Kaçaj dhe krushkut te tij, Marash Bori dhe kreu i komisionit te pronave, Gurashi dhe Fatmir Tepelija , i cili eshte aktualisht dhe anetar i Keshillit Bashkiak ne Shkoder, perfaqesues i PD-se.

30/06/2006

[Submitted by ShkodraOnline]
Komenti 1printer friendly
Comments
“Toka ne Velipoje, vjedhje kriminale me fitime te medha”, stevenson curri--shkodrane si jeton ne belgik--bruksel 27 Feb : 09:32 Reply to this

Per mu ka ardhe koha si te dahen tokat e shtetit dhe tokat e popullit,per me dite cil tok mund te blehet dhe cila asht private!!!
Dhe ju lutem mos harroni te mbijellni sa ma shume pem,palmje dhe llojlloj lulet te sbukoroni velipojen dhe shkodren....
me falni per ortografin tim...!!!!

You must be logged in to make comments on this site - please log in, or if you are not registered click here to signup
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2332 sec, 0.1021 of that for queries. DB queries: 37. Memory Usage: 2,230kB