Welcome to ShkodraOnline

Shkodra - A City in Northern Albania. Beautiful landscapes, people, music and tradition.

A website for Shkodra and all who love this ancient city.


Lexime te Tjera
[news] Muzeu i diktatures i hapur per 100 vjetorin e pavaresise
Posted by menelau on 14 May : 10:36
[news] Shqiptarët janë vrarë më shumë mes veti sesa nga të huajt
Posted by lidabica on 23 Apr : 19:50
[news] Rama dhe Meta firmosin në Shkodër marrëveshjen parazgjedhore
Posted by Miri74 on 23 Apr : 13:49
[news] Përmbytjet, katërfishohen çmimet e prodhimeve sezonale
Posted by Miri74 on 16 Apr : 10:39
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 15 Apr : 20:12
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 15 Apr : 13:55
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 13 Apr : 20:18
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 13 Apr : 14:48
[news] Ndihma per spitalin e Shkodres
Posted by Miri74 on 11 Apr : 10:43
[news] Shkodër, braktiset by-pass
Posted by scuteri on 23 Mar : 17:44Facebook -


15
02.2011

Shkoder, paralizohet tregu i makinave.

:::ShkoderZemer
Tv1-Channel - Efektit te takses për shitjen e makinave të përdorura nuk i ka shpetuar as qyteti i shkodres, ku tregu i makinave eshte pothuajse paralizuar teresisht. Krahasuar me vitet e shkuara, ka nje renie te theksuar te shitjeve e per rrjedhoje edhe ato qe realizohen, behen permes akteve te perdorimit me qellim shmangien e pageses.


Nje fakt i tille pranohet nga vete shitesit e makinave per mikrofonin e tv1 channel. Keta te fundit shpresojne ne heqjen e kesaj takse me synimin e vetem qe të çlirohet tregu i shit-blerjes së makinave.
Ligji aktual sipas te dhenave te dala nga vete institucionet shteterore ka bërë që të mos ketë interes për të importuar dhe as për t’i përdorur makinat. Paralelisht taksa e re për importin e makinave të përdorura nuk duket se ka dhënë efektin e duhur as për arkën e shtetit.
Të dhënat nga Ministria e Financave për 11-mujorin e vitit të kaluar tregojnë se të ardhurat nga taksa për shitjen e makinave të përdorura brenda vendit ka treguar një nivel të dobët, madje me rënie 7 për qind, krahasuar me vitin 2009.
Konkretisht, taksa mbi transaksionet e makinave të përdorura regjistron një nivel realizimi, si 11-mujor për 2010-n, në masën e 2 miliardë e 400 milionë lekëve, nga 2 miliardë e 600 milionë të realizuar për të njëjtën periudhë në vitin 2009. Pra, sipas Financës, kjo taksë solli rreth 200 milionë lekë më pak të ardhura, ose minus 7.2 për qind.
“Ndryshime të mundshme në legjislacionin për taksat kombëtare, që lidhen me taksën e makinës, janë duke u diskutuar aktualisht nga Ministria e Financave. Një mundësi e lakuar është ajo e heqjes përfundimtare të taksës së shitjes ose lehtësimit të saj, ndërkohë që pritet të rishihet edhe taksa për makinat e vjetra.
Deri ne arritjen e ketij perfundimi, duket se tregu do te vijoje te ece ne ujra te turbullt qe sjell ulje te shitjeve e per pasoje me pak te ardhura.

Vazhdo Leximin...
Komenti 1printer friendly
Comments
Shkoder, paralizohet tregu i makinave., Tirana 19 Feb : 06:37 Reply to this

Pse a paskena edhe na Minirtri Financet A? po habitem krejt! a ka mundsi me na kallxu edhe cfar Ministrinash tjera kena mor Njerz se na spo e hakena that ma me duket.

You must be logged in to make comments on this site - please log in, or if you are not registered click here to signup
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.1726 sec, 0.0507 of that for queries. DB queries: 37. Memory Usage: 1,329kB