Welcome to ShkodraOnline

Shkodra - A City in Northern Albania. Beautiful landscapes, people, music and tradition.

A website for Shkodra and all who love this ancient city.


Lexime te Tjera
[news] Muzeu i diktatures i hapur per 100 vjetorin e pavaresise
Posted by menelau on 14 May : 10:36
[news] Shqiptarët janë vrarë më shumë mes veti sesa nga të huajt
Posted by lidabica on 23 Apr : 19:50
[news] Rama dhe Meta firmosin në Shkodër marrëveshjen parazgjedhore
Posted by Miri74 on 23 Apr : 13:49
[news] Përmbytjet, katërfishohen çmimet e prodhimeve sezonale
Posted by Miri74 on 16 Apr : 10:39
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 15 Apr : 20:12
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 15 Apr : 13:55
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 13 Apr : 20:18
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 13 Apr : 14:48
[news] Ndihma per spitalin e Shkodres
Posted by Miri74 on 11 Apr : 10:43
[news] Shkodër, braktiset by-pass
Posted by scuteri on 23 Mar : 17:44Facebook -


09
05.2011

Tre hoxhallarve te shquar i jepet titulli "Qytetare Nderi"

:::ShkoderZemer
Më 6 maj 2011, KMSH, Myftinia Shkodër ka zhvilluar një ceremoni solemne me rastin e akordimit të titullit të lartë “Qytetar Nderi” për tre hoxhallarë të shquar, si: H. Muhamed Bekteshi, Salih ef. Myftija dhe H. Esat Myftija (ish-kryetar i KMSH-së në vitet 1966-1967).


Në këtë aktivitet ishin të pranishëm përfaqësuesi i KMSH-së dhe njëkohësisht drejtori i Kulturës z. Genti Kruja, prefekti i Qarkut Shkodër z. Maxhid Cungu, kryetari i Bashkisë z. Lorenc Luka, kryetari i Këshillit Bashkiak z. Bardhyl Lohja, kryetari i Këshillit të Qarkut z. Gjovalin Kolombi, personalitete të qytetit, intelektualë, besimtarë dhe qytetarë të shumtë.

Ceremonia ka nisur me një dokumentar rreth 15 minuta mbi jetën dhe veprën e këtyre hoxhallarëve të shquar, të cilët ia përkushtuan jetën e tyre mësimeve të fesë islame dhe vlerave kombëtare shqiptare.

Më pas, në fjalën e tij Myftiu Imam Muhamed Sytari ka vënë në dukje se jeta dhe vepra e këtyre burrave të shquar është një shembull që duhet ndjekur nga brezat. “Ata, jo vetëm që shërbyen për interesat e fesë, por dhanë një kontribut të dukshëm në mbrojtjen e vlerave tona kombëtare, që burojnë pikërisht përkushtimi i këtyre burrave dhe dashuria e tyre për besimin, dijen dhe përparimin e shoqërisë. Nderimi i këtyre tre hoxhallarëve është një detyrim më i madh për ta vazhduar rrugën e tyre, lartësimin e vendit të dijes, përkushtimit dhe ruajtjes së harmonisë në shoqëri” ka theksuar Myftiu. Njëkohësisht, ai ka falënderuar Këshillin Bashkiak të Shkodrës për këtë titull të lartë të akorduar për këta hoxhallarë të nderuar.

Me shumë emocion, të pranishmit e shumtë që kishin tejmbushur sallën e konferencave në GHE, kanë ndjekur dorëzimin e titullit “Qytetar Nderi” për secilin prej hoxhallarëve, dorëzuar familjarëve të tyre.

Vazhdo Leximin...
Komenti 0printer friendly

You must be logged in to make comments on this site - please log in, or if you are not registered click here to signup
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2260 sec, 0.0310 of that for queries. DB queries: 37. Memory Usage: 2,228kB