Welcome to ShkodraOnline

Shkodra - A City in Northern Albania. Beautiful landscapes, people, music and tradition.

A website for Shkodra and all who love this ancient city.


Lexime te Tjera
[news] Muzeu i diktatures i hapur per 100 vjetorin e pavaresise
Posted by menelau on 14 May : 10:36
[news] Shqiptarët janë vrarë më shumë mes veti sesa nga të huajt
Posted by lidabica on 23 Apr : 19:50
[news] Rama dhe Meta firmosin në Shkodër marrëveshjen parazgjedhore
Posted by Miri74 on 23 Apr : 13:49
[news] Përmbytjet, katërfishohen çmimet e prodhimeve sezonale
Posted by Miri74 on 16 Apr : 10:39
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 15 Apr : 20:12
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 15 Apr : 13:55
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 13 Apr : 20:18
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 13 Apr : 14:48
[news] Ndihma per spitalin e Shkodres
Posted by Miri74 on 11 Apr : 10:43
[news] Shkodër, braktiset by-pass
Posted by scuteri on 23 Mar : 17:44Facebook -


30
10.2011

Ja plani për shmangien e përmbytjes së Nënshkodrës

:::ShkoderZemer
Mapo - Ministrat Genc Ruli dhe Bujar Nishani kanë inspektuar ditën e djeshme punimet që kanë nisur për rehabilitimin e sistemit mbrojtës të ujërave. SHKODËR Ndërhyrja në rehabilitimin e sistemit mbrojtës nga ujërat e lumenjve në zonën e Nënshkodrës nuk është bërë për të rivendosur gjendjen e mëparshme, por ka pasur si objektiv përmirësimin cilësor të gjithë infrastrukturës mbrojtëse të Shkodrës”. Kështu është shprehur ministri i Bujqësisë, Genc Ruli, i cili së bashku me atë të Brendshëm, Bujar Nishani, kanë


inspektuar në terren punimet në argjinaturat e Nënshkodrës dhe kanë mbledhur dhe Shtabin e Emergjencave të Qarkut. Sipas Rulit, punimet e këtij viti kanë përfunduar në 95% dhe janë investimet më të mëdha të bëra në argjinatura në 50 vitet e fundit. “Janë investime cilësore që i rezistojnë kohës dhe janë rreth 10 milion $ të buxhetit të shtetit që i përkasin fazës së parë, si dhe rreth 1/3 e investimeve të programit që përfshin rehabilitimin e gjithë sistemit mbrojtës nga ujërat në Shkodër e Lezhë. Janë bërë 6 ndërhyrje të mëdha në sistemin mbrojtës në lumenjtë Kir, Bunë, në thellimin e kanalit të Vilunit, në Torovicë etj. Jemi duke punuar me një kompani të specializuar për një studim të madh, ku përfshihen zgjidhjet që do u japim zonave të përmbytura vitin e ardhshëm. Do bëhet rehabilitimi dhe rinovimi tërësor i gjithë hidrovoreve, ku 400 milionë lekë do jepen nga buxheti i shtetit dhe pjesa tjetër nga Banka Botërore. Kjo do sjellë fuqizimin e kapaciteteve thithëse të hidrovoreve, rinovim të gjithë makinerive, pompave dhe nënstacioneve të tyre. Vitin që vjen do investohen dhe rreth 10 milion $ të tjerë dhe do ketë një përmirësim të madh në menaxhimin e kullimit të ujërave në zonë, jo vetëm në rast përmbytjeje të pashmangshme që mund të ndodhin por dhe me qëllim që të rritet potenciali prodhues i zonës”. Duke inspektuar zonat e përmbytura, Ruli ka folur dhe për dëmshpërblimin ende të pamarrë nga banorët e zonave që u përmbytën. Vonesën në marrjen e parave ai e ka lidhur me situatën ekonomike që po kalon KESH-i, ndërsa ka theksuar se ato lekë do jepen patjetër pasi janë detyrim ligjor. “Dëmshpërblimi që do u jepet banorëve është jo vetëm i llogaritur por dhe një detyrim që nuk amnistohet. Sipas ligjit të digave, kompensimi financiar duhet të bëhet nga KESH-i dhe vonesa me mosdhënien e tij lidhet me situatën që kalon kompania në këtë verë të zgjatur, ku ka pasur probleme me prodhimin. Është shtyrë vetëm koha e dhënies së tij, pasi dëmshpërblimi do të jepet shumë shpejt .

Vazhdo Leximin...
Komenti 0printer friendly

You must be logged in to make comments on this site - please log in, or if you are not registered click here to signup
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2197 sec, 0.0805 of that for queries. DB queries: 37. Memory Usage: 2,229kB