Welcome to ShkodraOnline

Shkodra - A City in Northern Albania. Beautiful landscapes, people, music and tradition.

A website for Shkodra and all who love this ancient city.


Lexime te Tjera
[news] Muzeu i diktatures i hapur per 100 vjetorin e pavaresise
Posted by menelau on 14 May : 10:36
[news] Shqiptarët janë vrarë më shumë mes veti sesa nga të huajt
Posted by lidabica on 23 Apr : 19:50
[news] Rama dhe Meta firmosin në Shkodër marrëveshjen parazgjedhore
Posted by Miri74 on 23 Apr : 13:49
[news] Përmbytjet, katërfishohen çmimet e prodhimeve sezonale
Posted by Miri74 on 16 Apr : 10:39
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 15 Apr : 20:12
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 15 Apr : 13:55
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 13 Apr : 20:18
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 13 Apr : 14:48
[news] Ndihma per spitalin e Shkodres
Posted by Miri74 on 11 Apr : 10:43
[news] Shkodër, braktiset by-pass
Posted by scuteri on 23 Mar : 17:44Facebook -


03
11.2011

Ne 2012 rritet tarifa e ujit te pijshem

:::ShkoderZemer
Tv1channel - Edhe pse akoma nuk jane bere publike shifra egzakte, fillimi i vitit 2012 do të shënoje nje tjeter rritje të çmimit të ujit të pijshëm në vend. Lajmi behet i ditur nga drejtues te Entit Rregullator të Ujit, te cilet thone se, kërkesat e operatorëve për rritje të çmimit janë në proces shqyrtimi dhe në muajin Janar do të aplikohet rritja. Ndonese


nuk dihet se sa do të jetë rritja e çmimit, ky ent ben me dije se, nga 56 operatorë në të gjithë vendin, 16 prej tyre kanë depozituar aplikimet pranë ERU-së për ndryshim të tarifave. Ndërkohë, vlera e tyre do të përcaktohet në bazë të kostos dhe performancës së shoqërive. Enti Rregullator i Ujit pranon se ndryshimi i tarifave përmirëson eficiencën e kompanive të ujësellës-kanalizimeve, por edhe cilësinë e furnizimit me ujë për qytetarët. Pak ditë më parë Banka Botërore, në një raport ka kërkuar rritjen e tarifave të furnizimit me ujë të pijshëm. Kërkesën e Saj, Banka Botërore e argumentoi me faktin se edhe kostot e ndërmarrjeve kanë ardhur gjithnjë e në rritje dhe këto kompani nuk kanë qenë eficente në kuadrin e mbledhjes së të ardhurave. Sot nje qytetar shkodran, paguan tarife te ujit te pijshem per fryme 320 leke te reja, ndersa nje familje me kater persona 1260 leke te reja. Nderkohe me kete mase te ERU i bie qe çmimi te pesoje serish rritje, nese do te kete aplikim edhe per Shkodren. Çeshtja e çmimit te ujit ka qene nder me te diskutuara, qe ka perplasur qytetaret me ndermarrjet e ujesjellesave. Kerkese kryesore e qytetareve ka qene vendosja e matesave qe te mos paguajne me afrofe, nje nisme qe nuk ka afat se kur do te nise te zbatohet pasi ceshtja eshte akoma ne diskutime teknike.


Vazhdo Leximin...
Komenti 0printer friendly

You must be logged in to make comments on this site - please log in, or if you are not registered click here to signup
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.1881 sec, 0.0397 of that for queries. DB queries: 37. Memory Usage: 2,228kB