Welcome to ShkodraOnline

Shkodra - A City in Northern Albania. Beautiful landscapes, people, music and tradition.

A website for Shkodra and all who love this ancient city.


Lexime te Tjera
[news] Muzeu i diktatures i hapur per 100 vjetorin e pavaresise
Posted by menelau on 14 May : 10:36
[news] Shqiptarët janë vrarë më shumë mes veti sesa nga të huajt
Posted by lidabica on 23 Apr : 19:50
[news] Rama dhe Meta firmosin në Shkodër marrëveshjen parazgjedhore
Posted by Miri74 on 23 Apr : 13:49
[news] Përmbytjet, katërfishohen çmimet e prodhimeve sezonale
Posted by Miri74 on 16 Apr : 10:39
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 15 Apr : 20:12
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 15 Apr : 13:55
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 13 Apr : 20:18
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 13 Apr : 14:48
[news] Ndihma per spitalin e Shkodres
Posted by Miri74 on 11 Apr : 10:43
[news] Shkodër, braktiset by-pass
Posted by scuteri on 23 Mar : 17:44Facebook -


05
02.2012

Sidi Kanani fiton “Onufri”-n

:::ShkoderZemer
Piktori shkodran Sidi Kanani është vlerësuar nga juria me çmimin e parë në ekspozitën e përvitshme “Onufri”, e cila këtë radhë i kushtohej “Pikturës së Jetës Moderne” bazuar në një ese me të njëjtin emër të poetit francez Charles Baudelaire.“Ndihem i vlerësuar dhe më jep përgjegjësi më të madhe ky çmim. Me anë të veprave të mia tentoj t’i afrohem zonave të braktisura në periferitë e Shkodrës”, shpprehet piktori Kanani.

Cikli enigmatik i pikturave te Kananit, përmes një palete të zbehtë ngjyrash dhe elementëve arkitekturorë, sjell tek publiku një tension kohor midis të shkuarës dhe të tashmes dhe nxjerr në pah premtimet e rreme të modernes.

Cmimi i dytë ju dha Shpëtim Kërçovës. Juria vlerësoi tre pikturat e paraqitura prej tij duke i cilësuar si përcjellëse të një të qeshure ironike të grave të kohëve moderne që përmes groteskut paraqesin realitetin e zymtë që godet forcat e margjnalizuara të shoqërisë së sotme.

Ky edicion i Onufrit ka sjellë pranë publikut punët më të arrira të mbi 20 artistëve shqiptarë. Piktura e jetës moderne ka paraqitur një mënyrë ndryshe të pari mbi artin tonë, duke u nisur nga nocioni i modernitetit, të cilin këtë herë e ka kërkuar në Shqipëri, duke sjellë më pranë artdashësve krijime të ndryshme, si fotografi të viteve ‘15-‘30, piktura të viteve ‘60-‘80, por edhe vepra artistike të ditëve tona.

Ekspozita do të qëndrojë e hapur deri në datën 5 shkurt.


Vazhdo Leximin...
Komenti 0printer friendly

You must be logged in to make comments on this site - please log in, or if you are not registered click here to signup
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2241 sec, 0.0964 of that for queries. DB queries: 37. Memory Usage: 2,228kB