Welcome to ShkodraOnline

Shkodra - A City in Northern Albania. Beautiful landscapes, people, music and tradition.

A website for Shkodra and all who love this ancient city.


Lexime te Tjera
[news] Muzeu i diktatures i hapur per 100 vjetorin e pavaresise
Posted by menelau on 14 May : 10:36
[news] Shqiptarët janë vrarë më shumë mes veti sesa nga të huajt
Posted by lidabica on 23 Apr : 19:50
[news] Rama dhe Meta firmosin në Shkodër marrëveshjen parazgjedhore
Posted by Miri74 on 23 Apr : 13:49
[news] Përmbytjet, katërfishohen çmimet e prodhimeve sezonale
Posted by Miri74 on 16 Apr : 10:39
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 15 Apr : 20:12
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 15 Apr : 13:55
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 13 Apr : 20:18
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 13 Apr : 14:48
[news] Ndihma per spitalin e Shkodres
Posted by Miri74 on 11 Apr : 10:43
[news] Shkodër, braktiset by-pass
Posted by scuteri on 23 Mar : 17:44Facebook -


14
04.2012

Shkodër, nis edicioni i 11-të i cmimit kombëtar "Pjetër Gaci"

:::ShkoderZemer
SHKODËR- Rreth 50 artistë të rinj të moshave të ndryshme nga Shkodra dhe rrethet e tjerë të Shqipërisë, filluan sot në edivion e 11-të të Çmimit Kombëtar “Pjetër Gaci”. Aktiviteti i kthyer tashmë në traditën e qytetit verior, organizohet në përkujtim dhe nderim të personalitetit të madh të muzikes shqiptare, Pjeter Gaci, i cili mbetet një simbol i muzikes shqiptare.


Dita e parë e konkurimit është zhvilluar në mjediset e “Fshatit të Paqes”. I konceptuar në formën e një festivali të interpretuesve të zhanreve të ndryshme, ky aktivitet organizohet nga Qendra Kulturore "Pjeter Gaci" në bashkëpunim me shkollen artistike “Prenke Jakova” me mbështetjen e Bashkisë Shkodër dhe Ministrisë së Arsimit dhe Shkences. Në këtë event do të konkurojne për dy ditë me radhë instrumentistë dhe këngëtarë lirikë nga të gjitha trevat shqiptare. Konkurentet e ciklit të ulët dhe të lartë u ndanë në interpretimet e tyre për instrumenta, në harqe, piano dhe fizarmonikë, ndërsa kantoja konkuroi në vete.

Sipas organizatorëve, pas dy ditëve të para të konkurimit në sallën e koncerteve të "Fshatit të Paqes", takimi final me interpretët më të mirë të këtij edicioni do të zhvillohet ne diten e tretë për çmimin special, në hollin e teatrit "Migjeni" të qytetit. Krahas konkurentëve për çmimin “Pjetër Gaci”, organizatorët kanë rezervuar edhe një program artistik ku për të pranishmit do të interpretojë orkestra e harqeve Shkodër në bashkëpunim me disa prej interpretëve më të spikatur të këtij edicioni nën dirigjimin e Daniel Glineur nga Belgjika:
(el.me/BalkanWeb)


Vazhdo Leximin...
Komenti 0printer friendly

You must be logged in to make comments on this site - please log in, or if you are not registered click here to signup
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2359 sec, 0.0852 of that for queries. DB queries: 37. Memory Usage: 2,228kB