Welcome to ShkodraOnline

Shkodra - A City in Northern Albania. Beautiful landscapes, people, music and tradition.

A website for Shkodra and all who love this ancient city.


Lexime te Tjera
[news] Muzeu i diktatures i hapur per 100 vjetorin e pavaresise
Posted by menelau on 14 May : 10:36
[news] Shqiptarët janë vrarë më shumë mes veti sesa nga të huajt
Posted by lidabica on 23 Apr : 19:50
[news] Rama dhe Meta firmosin në Shkodër marrëveshjen parazgjedhore
Posted by Miri74 on 23 Apr : 13:49
[news] Përmbytjet, katërfishohen çmimet e prodhimeve sezonale
Posted by Miri74 on 16 Apr : 10:39
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 15 Apr : 20:12
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 15 Apr : 13:55
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 13 Apr : 20:18
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 13 Apr : 14:48
[news] Ndihma per spitalin e Shkodres
Posted by Miri74 on 11 Apr : 10:43
[news] Shkodër, braktiset by-pass
Posted by scuteri on 23 Mar : 17:44Facebook -


05
08.2012

Shkodër, përkujtohet 75-vjetori i vdekjes se poetit Ndre Mjeda

:::ShkoderZemer
Balkanweb - SHKODËR – 75-vjetori i vdekjes së poetit të njohur, Ndre Mjeda, është përkujtuar sot me një sërë aktivitetesh të organizuara nga komuna Bushat, ku ai jetoi dhe kreu aktivitetin e tij kryesor, ku morën pjesë studiues dhe akademikë të njohur të universiteteve nga Shqipëria, Kosova, Mali i Zi, Maqedonia, Arqipeshkvia Shkodër-Pult, etj.


Ne konferencën shkencore kushtuar poetit Ndre Mjeda, kryetari i komunës Zef Hila, tha se “ky kremtim merr vlera të veçanta në kuadrin e 100 vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë, pasi Mjeda ishte një personalitet i shquar i letrave shqipe, ai ishte një figurë shumëdimencionale, ishte një filozof, teolog dhe një profesor me një spektër të gjërë".

“Ne duhet të ndihemi krenarë pasi të gjithë së bashku sot arritëm të bëjmë realitet ngritjen e Qendrës së Kulturës, “Ndre Mjeda”, tha ai.
Më pas, konferencën e përshëndeti edhe drejtori i Qendrës së Studimeve Albanologjike, Ardian Marashi, i cili ndër të tjera tha se "në rikthimin e Ndre Mjedës, veprimtari që zhvillohen për të dytin vit me radhë, meritën kryesore e ka famullitari i Kuklit, Dom Nik Ukgjini, pasardhësi i Ndre Mjedes në këtë famulli, i cili në bashkëpunim me QSA-në dhe duke gjetur mbështetjen e veçantë të komunës së Bushatit, arriti që në një kohë të shkurtër të realizojë projekte interesante rreth kësaj figure".

Konferenca shkencore u zhvillua në dy seanca. Në të parën, qe u bashkëdrejtua nga studiuesit, Shefkije Islamaj, Mustafa Ibrahimi dhe Mimoza Priku, përkatësisht përfaqësues të Universiteteve të Prishtinës, Tetovës dhe “Luigj Gurakuqi” të Shkodrës, u mbajtën shtatë kumtesa. Po kaq u mbajtën edhe në seancën e dytë e cila u bashkë drejtua nga studiuesit dhe akademikët, Zeqirja Neziri, Gjovalin Shkurtar dhe Begzad Baliu nga Shkupi, Tirana dhe Prishtina, duke risjellë në vemendjen e të pranishmëve të shumtë një pjesë të madhe të jetës dhe aktivitetit të poetit dhe meshtarit, Ndre Mjeda.

(er.nu/BalkanWeb)

Vazhdo Leximin...
Komenti 0printer friendly

You must be logged in to make comments on this site - please log in, or if you are not registered click here to signup
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2740 sec, 0.0928 of that for queries. DB queries: 37. Memory Usage: 2,229kB