Welcome to ShkodraOnline

Shkodra - A City in Northern Albania. Beautiful landscapes, people, music and tradition.

A website for Shkodra and all who love this ancient city.


Lexime te Tjera
[news] Muzeu i diktatures i hapur per 100 vjetorin e pavaresise
Posted by menelau on 14 May : 10:36
[news] Shqiptarët janë vrarë më shumë mes veti sesa nga të huajt
Posted by lidabica on 23 Apr : 19:50
[news] Rama dhe Meta firmosin në Shkodër marrëveshjen parazgjedhore
Posted by Miri74 on 23 Apr : 13:49
[news] Përmbytjet, katërfishohen çmimet e prodhimeve sezonale
Posted by Miri74 on 16 Apr : 10:39
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 15 Apr : 20:12
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 15 Apr : 13:55
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 13 Apr : 20:18
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 13 Apr : 14:48
[news] Ndihma per spitalin e Shkodres
Posted by Miri74 on 11 Apr : 10:43
[news] Shkodër, braktiset by-pass
Posted by scuteri on 23 Mar : 17:44Facebook -


05
02.2013

Gjenia 10-vjeçare në Shkodër

::bud::
Klodiana Vata është vetëm 10 vjeç, por edhe brenda ketyre viteve duket se ka arritur maksimumin për moshen, duke marrë pjesë në shumë veprimtari dhe duke u nderuar me shumë çmime ndërkombëtare dhe kombëtare.

Ishte vetëm një vogëlushe 3-vjecare kur u përzgjodh të luante rolin e Klotilda Shantojës së vogël në dokumentarin që u realizua për të para disa vitesh.

“Luajta në një dramë dhe fola me një pjesë të vogël, më pas luajta në një dramë tjetër për jetimët dhe një tjetër ku është vënë në skenë drama “Këngë e këputur nëpër natë”, që është edhe drama ime e preferuar”, deklaroi e mitura.

Por, jo gjithçka mbeti tek aktrimi. Zëri i saj tërhoqi vëmendjen e mësueses së muzikës e më pas të shumë artistëve shkodranë.

“Kur kam qenë e vogël kam marrë pjesë tek festivali i “Bilbilave” në teatrin “Migjeni”, më pas duke u rritur më shumë, edhe zëri u poq, siç thuhet në gjuhën e këngës. Atëherë fitova çmimin e parë me lëngën “Je t’aime” të Lara Fabian. Në Maqedoni kam marrë dy vjet radhazi çmimin e parë në vitet 2011-12”, shtoi Klodi.

Shkodrania duket se ka shumë pasione, por asgjë nuk e bën të heqë dorë nga një tjetër ëndërr. Në të ardhmen ajo dëshiron të jetë gjykatëse dhe në të gjitha dëftesat e saj qendron hijerëndë vlerësimi maksimal.

“Dua që ata njerëz që bëjnë faje të futen në burg dhe të mos ndodhë e kundërta, me shumë të pafajshëm që dënohen kot”, shtoi 10-vjeçarja.

Megjithëse nëna e saj Famira u tregua skeptike në fillim, sot është fansja e saj më e madhe. Ajo nuk stepet asnjëherë dhe gjithmonë kërkon më të mirën për vajzën e saj.

“Sakrificat që një prind bën për fëmijën janë sublime. Ne kemi për detyrë ta rrisim, por Zoti i ka falur talentin dhe gjithçka tjetër është më e lehtë”, deklaroi Fatmira.

Pianoja është një tjetër pasion i Klodit. Ushtrohet çdo dite dhe nuk lodhet kurrë. Ja çfare na tregon mesuesja e saj e pianos.

“Klodi është një fëmijë i rrallë që me talentin e saj më ka befasuar. Lufton gjithmonë për më të mirën dhe është tamam një artiste“, deklaroi mësuesja.

Anton Kaftalli është një nga violinistët shqiptarë që ky talent i ri nuk ka kaluar pa i rënë në sy. “Klodi është përfaqësuerse e fëmijëve të Shkodës, është në atë kategori që provojnë të bëjnë muzikë dhe kanë tentativa me shumë sukses“, theksoi Kaftalli.

Por jo gjithçka ka qene e lehte. Klodi dhe familja e saj kane bërë shumë sakrifica. Fatmira na tregon se nuk kanë munguar as të papriturat.

“Në një koncert, sa mbërrijmë tek dera dhe bëjmë të zbresim nga taksia, kur Klodi bie në një puesë me ujë deri në grykë. Në fillim mendova se u vra, por pasi pamë që ishte mirë, e çuam në pazar, ku me shpejtësi blemë tesha të reja dhe në shfaqje luajti edhe më mirë se herët e tjera. Ka qenë dita kur këndoi përkrah Kastriot Tushës”, tregoi e ëma e “gjenisë” së vogël të qytetit të Shkodrës.

Lista e çmimeve që ka fituar është e gjatë, megjithatë vajza është shumë modeste. Për momentin ajo di të thotë vetëm një fjalë: “Muzika është jeta ime”.


Vazhdo Leximin...
Komenti 1printer friendly
Comments
Gjenia 10-vjeçare në Shkodër, ::bud:: 05 Feb : 09:36 Reply to this

.
[ edited 05 Feb : 10:36 ]

You must be logged in to make comments on this site - please log in, or if you are not registered click here to signup
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.3356 sec, 0.0971 of that for queries. DB queries: 37. Memory Usage: 2,234kB