Welcome to ShkodraOnline

Shkodra - A City in Northern Albania. Beautiful landscapes, people, music and tradition.

A website for Shkodra and all who love this ancient city.


Lexime te Tjera
[news] Muzeu i diktatures i hapur per 100 vjetorin e pavaresise
Posted by menelau on 14 May : 10:36
[news] Shqiptarët janë vrarë më shumë mes veti sesa nga të huajt
Posted by lidabica on 23 Apr : 19:50
[news] Rama dhe Meta firmosin në Shkodër marrëveshjen parazgjedhore
Posted by Miri74 on 23 Apr : 13:49
[news] Përmbytjet, katërfishohen çmimet e prodhimeve sezonale
Posted by Miri74 on 16 Apr : 10:39
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 15 Apr : 20:12
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 15 Apr : 13:55
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 13 Apr : 20:18
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 13 Apr : 14:48
[news] Ndihma per spitalin e Shkodres
Posted by Miri74 on 11 Apr : 10:43
[news] Shkodër, braktiset by-pass
Posted by scuteri on 23 Mar : 17:44Facebook -


22
04.2013

Pranga Ndërtimorit, dosje false për tokat në Velipojë

::bud::
Një inspektor i Policisë Ndërtimore të Shkodrës, ish-topograf, u arrestua dje pasi dyshohet se ka falsifikuar dosjen e një prone prej 43 mijë metrash tokë në bregdetin e Velipojës. Sulejman Metani, 58 vjeç, ra në pranga gjatë operacionit të koduar “Topografi”. Nga hetimet e Njësisë Task-Forcë në Prokurorinë e Tiranës, dyshohet se ai ka tentuar të përvetësojë një sipërfaqe të madhe toke në plazhin e Velipojës, duke vepruar në emër të një gruaje të moshuar, rreth 74 vjeçe.

Hetimi i përbashkët i Task Forcës në Prokurorinë e Tiranës dhe Drejtorisë së Antikrimit Ekonomik ka bërë të mundur arrestimin e 58-vjeçarit Sulejman Metani. Sipas Policisë së Shtetit, mësohet se në sajë të hetimeve intensive për një periudhë 6-mujore ka rezultuar se inspektori i Ndërtimores, Sulejman Metani, në bashkëpunim me persona të tjerë ka falsifikuar dhe paraqitur pranë Agjencisë së Kthimit e Kompensimit të Pronave një dosje për kthim prone, për përfitimin e një prone shtetërore prej 43 mijë metrash katrorë në bregdet. Prona ndodhet në zonën turistike të Velipojës, në Shkodër. “E gjithë skema e falsifikimit dyshohet se është kryer nga i arrestuari Sulejman Metani, që ka manipuluar hartat e vjetra të zonës ku ndodhet prona shtetërore për të cilën me dosje të falsifikuar është aplikuar për kthimin e saj tek ish-pronarët”, tha Prokuroria e Tiranës. Sipas burimeve nga hetimi, “pronari” i gjithë kësaj toke në bregdet ishte një grua e moshuar rreth 74-vjeçare. Pasi u njoh me dosjen, Prokuroria e pyeti këtë grua në lidhje me kërkesën që ishte bërë për kthimin e pronës, dhe ajo tha se nuk dinte asgjë në lidhje me kërkesën në fjalë. Nisur nga ky fakt, Prokuroria dyshon se Sulejman Metani në bashkëpunim me persona të tjerë, duke kryer falsifikime, kanë dashur të realizojnë kthimin e pronës tek e moshuara pa dijeninë e saj. Dyshohet se me dokumente false, prona po përgatitej të shitej te një palë e tretë, me qëllim kryerjen e investimeve për një kompleks turistik. Gjykata e Tiranës ka vendosur ndaj tij masën e sigurimit “arrest me burg”, si i dyshuar për kryerjen e veprës penale “falsifikim i dokumenteve në bashkëpunim më shumë se një herë”. Për ekzekutimin e vendimit të Gjykatës u realizua edhe operacioni “Topografi”, që bëri të mundur arrestimin e 58-vjeçarit në Shkodër. t.s/e.d
Panorama Online.
Vazhdo Leximin...
Komenti 0printer friendly

You must be logged in to make comments on this site - please log in, or if you are not registered click here to signup
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2806 sec, 0.0932 of that for queries. DB queries: 37. Memory Usage: 2,229kB