Welcome to ShkodraOnline

Shkodra - A City in Northern Albania. Beautiful landscapes, people, music and tradition.

A website for Shkodra and all who love this ancient city.


Lexime te Tjera
[news] Muzeu i diktatures i hapur per 100 vjetorin e pavaresise
Posted by menelau on 14 May : 10:36
[news] Shqiptarët janë vrarë më shumë mes veti sesa nga të huajt
Posted by lidabica on 23 Apr : 19:50
[news] Rama dhe Meta firmosin në Shkodër marrëveshjen parazgjedhore
Posted by Miri74 on 23 Apr : 13:49
[news] Përmbytjet, katërfishohen çmimet e prodhimeve sezonale
Posted by Miri74 on 16 Apr : 10:39
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 15 Apr : 20:12
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 15 Apr : 13:55
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 13 Apr : 20:18
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 13 Apr : 14:48
[news] Ndihma per spitalin e Shkodres
Posted by Miri74 on 11 Apr : 10:43
[news] Shkodër, braktiset by-pass
Posted by scuteri on 23 Mar : 17:44Facebook -


22
04.2013

Rama dhe Meta firmosin në Shkodër marrëveshjen parazgjedhore

::bud::
Sot në Shkodër, dy kryetarët do të nënshkruajnë koalicionin parazgjedhor në prani të përfaqësuesve të së majtës europiane.

Rama dhe Meta kanë zgjedhur që të firmosin marrëveshjen e tyre për koalicionin e përbashkët të zgjedhjeve të qershorit në Shkodër, në prani të përfaqësuesve të së majtës europiane. Burimet nga të dyja partitë flasin për një formalizim- nënshkrim të marrëveshjes që tashmë është bërë fakt: të dyja partitë do të shkojnë së bashku në një koalicion parazgjedhor në garën e 23 qershorit

Nga palët nuk jepen shumë detaje, por konsiderohet normale që dokumenti që do të nënshkruhet sot pasdite në Shkodër nga Meta dhe Rama, të bëjë fjalë për fazën para 23 qershorit. Më pas, sipas burimeve, palët do të ulen për të tjera bisedime, duke pasur mbi tavolinë rezultatet e zgjedhjeve. Kreu i LSI-së, Meta, para pak ditësh tha se “roli i LSI-së do të përcaktohet nga vota që do të marrë LSI-ja, pra nga kontributi që ajo do të japë për sukses të përbashkët.” Ai hodhi poshtë edhe zërat që flisnin këto ditë se kandidatë nga kjo forcë do të futeshin në listat e kandidatëve të PS-së në vende të sigurta fituese për të pasur gjithmonë një kutë garancie. Por kryetari i LSI-së tha se “është jonormale dhe nuk ka arsye pse. LSI është një forcë politike, e cila në bazë të këtij Kodi dhe kësaj zgjedhjeje që ka bërë, maksimizon në mënyrë të jashtëzakonshme numrin e mandateve të saj.”

Shkodra

Në konferencën rajonale të PSE-së (Partia Europiane Socialiste) në Trieste, pak muaj më parë, të majtët europianë i dhanë mbështetjen e tyre politike kryetarit të së majtës italiane, Bersani, për zgjedhjet që ishin në prag. Po kështu edhe socialdemokratët në Bukuresht. Të njëjtën gjë do të bëjnë edhe nesër në Shkodër, ku do të shprehen në mbështetje të fitores së koalicionit opozitar dhe posaçërisht të dyshes Rama-Meta. Burimet bëjnë me dije se edhe në Trieste ka pasur apel nga të majtët europianë për bashkëpunimin e PS me LSI-në, apele që u panë publikisht pak ditë më parë kur disa nga figurat e majta të Europës kërkuan bashkimin e Ramës me Metën dhe votimin e tyre nga elektorati shqiptar.

Koalicioni

Formalizimi i koalicionit të përbashkët PS-LSI që do të siglohet sot nga Rama dhe Meta, vjen 24 orë para se koalicioni i opozitës të regjistrohet në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve. Krahas këtyre partive kryesore në të pritet të jenë edhe shumë subjekte të tjera politike, që ekzaktësisht do të mësohen pasi lista të jetë zyrtarizuar në KQZ.

Rama dhe Meta dy javë më parë koordinuan lëvizjet e tyre politike për të bërë publike bashkëpunim e tyre për zgjedhjet e 23 qershorit. Më 1 prill Meta takoi kryeministrin Berisha, ku komunikoi vendimin e LSI-së për t’u shkëputur nga koalicioni i djathtë dhe mazhoranca. Pas një ftese publike të Ramës për LSI-në, Meta arsyetoi se ftesa pranohej për të krijuar një ekuilibër të ri politik dhe për një ekuilibër të ri të pushteteve, që sipas tij janë të përqendruara në një parti të vetme. Kur gjithë opinioni ishte duke analizuar 360 gradë këtë kalim, erdhi kriza e KQZ-së. Berisha dhe mazhoranca vendosën që, meqë LSI e kishte marrë anëtarin në KQZ si pjesë e mazhorancës, pikërisht aty duhej të vendosej balanca politike. Ndaj, të hënën e kaluar mazhoranca shkarkoi Ilirjan Muhon dhe zgjodhi me votat e tre ish-deputetëve socialistë Klement Zgurin, të propozuar nga PR. Meta dhe Rama u përgjigjën duke tërhequr të tre komisionerët e opozitës në KQZ.

nga Mapo
Vazhdo Leximin...
Komenti 1printer friendly
Comments
Rama dhe Meta firmosin në Shkodër marrëveshjen parazgjedhore, Al Bundy 23 Apr : 13:49 Reply to this

Shpetume. Edhe ikja na kishte mbet se tana problemet e tjera jan zgjidh

You must be logged in to make comments on this site - please log in, or if you are not registered click here to signup
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2878 sec, 0.0923 of that for queries. DB queries: 37. Memory Usage: 2,231kB