Welcome to ShkodraOnline

Shkodra - A City in Northern Albania. Beautiful landscapes, people, music and tradition.

A website for Shkodra and all who love this ancient city.


Lexime te Tjera
[news] Muzeu i diktatures i hapur per 100 vjetorin e pavaresise
Posted by menelau on 14 May : 10:36
[news] Shqiptarët janë vrarë më shumë mes veti sesa nga të huajt
Posted by lidabica on 23 Apr : 19:50
[news] Rama dhe Meta firmosin në Shkodër marrëveshjen parazgjedhore
Posted by Miri74 on 23 Apr : 13:49
[news] Përmbytjet, katërfishohen çmimet e prodhimeve sezonale
Posted by Miri74 on 16 Apr : 10:39
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 15 Apr : 20:12
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 15 Apr : 13:55
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 13 Apr : 20:18
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 13 Apr : 14:48
[news] Ndihma per spitalin e Shkodres
Posted by Miri74 on 11 Apr : 10:43
[news] Shkodër, braktiset by-pass
Posted by scuteri on 23 Mar : 17:44Facebook -


Twitter
'' Shkodra jone''

by Sebia Matlija print the content item {PDF=create pdf file of the content item^plugin:content.20}
 10.0 - 2 votes -

Shkodra, kur permend kete emer te vjen ne mendje nje qytet i vjeter ku
mbizoteron harmonia,mikpritja, nje qytet ku eshte krijuar dhe zhvilluar me
se miri arti, humori,kenga e ku ka rritur ne djepin e saj shume emra te
njohur qe kane dhene kontributin e tyre jo vetem per Shkodren,po per mbare
Shqiperine. Shkodra ,nje emer qe sapo e permendim na vjen ne mendje nje
qytet me oborret e saja te mbushura me Lulebora,me Karajfila,na vjen ne
mendje nje kala e quajtur '' Rozafa'' me nje legjende qe njihet jo vetem ne
mbare vendin por dhe me gjere,kujtojme teatrin "Migjeni'' ku jane luajtur
shume vepra te cilat kane dhene nje kontribut te madh ne ndertimin e nje
historie te lavdishme ne boten e artit.
Pa harruar te madhen e cila ka karakterizuar Shkodren per shume vite,''Kafen e
Madhe'', ku jane luajtur pjeset me te bukura te humorit Shqiptar,e ku nga aty mund
te vezhgoje ''Piacen'' e vjeter te Shkodres.
PO keto e me shume na vine nder mend kur permendim emrin e Shkodres,ose me sakte na
kane ardhur ne mendjet tona. Po sot cfare kujtojme kur permendet emri i Shkodres
Loce? Eh, nje pyetje e dhimbshme,kujtojme nje vend te zymte ku ne vend te te gjitha
atyre mrekullive te siperpermendura shohim ca plehra te hedhura tutje,nje teater qe
i ka mbetur vetem emri,oborre te shkreta,e ajo qe simbolizonte Shkodren eshte
shnderruar ne nje germalle te djegur.
Pse Shkodra?Pse Djepi i kultures eshte shnderruar ne nje grope te madhe dhe te
erret? Veprat e autorit te madh shkodran Migjeni po behen me realiste se kurre,
mjerimi, varferia e tejskajshme dhe hija e zeze qe po mbulojne Shkodren.
Po gjithe keto padrejtesi per kete qytet te vjeter nga vine? Eshte nje pyetje e cila
na dhemb qe ti pergjigjemi,prandaj rrime indiferent para gjithe ketyre padrejtesive.
Ashtu si Migjeni qe therret rinise per te ngjallur nje jete te re, ashtu duhet te
bejme dhe ne per ti rikthyer ketij qyteti gjallerine dhe hijeshine e tij te
humbur.Njerez, Rini, reagoni,mos rrini indiferent para ketyre padrejtesive qe po
lejojme ti ndodhin vendit tone, Shkodres tone...
Sebina Matlija
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Lexime te Tjera
Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2305 sec, 0.0728 of that for queries. DB queries: 49. Memory Usage: 3,218kB