Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Zona e Argetimit :: I*N*T*E*R*E*S*A*N*T*E
 
<< Previous thread | Next thread >>
Kuriozitete nga jeta e njerezve te shquar
Go to page  1 2
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
Loris
Fri Nov 07 2008, 09:12pm
Veni-vidi-vici !!

Registered Member #2417
Joined: Thu Oct 30 2008, 12:28pm

Posts: 2261
Nje kritik i tha Aleksander Dymase (shkrimatr francez, autor i "Konti i Montekristos":
- Ju ne nje nga librat tuaj keni shkruar keto fjale: "ndjente nje zbrazeti plot dhimbje". Une se kuptoj si mund te kete dhimbje nje gje e zbrazet - i tha kritiku.
Dyma iu pergjigj me dinakeri:
- Po juve a nuk ju ka dhembur koka ndonjehere?

Ne nuk jemi ajo qe themi, ne jemi ajo qe bejme!
Back to top
Loris
Sat Dec 13 2008, 12:43pm
Veni-vidi-vici !!

Registered Member #2417
Joined: Thu Oct 30 2008, 12:28pm

Posts: 2261
Nje dite Napoleoni merr vesh se njeri nga oficeret e tij kishte kaluar masen ne pije dhe ishte bere xurxull. E thirri dhe i tha:
- Kolonel, me duket se e keni shkelur fare.
-Po, Madheri, vec se kam pire gjithnje per shendetin tuaj.

Ne nuk jemi ajo qe themi, ne jemi ajo qe bejme!
Back to top
Loris
Sat Dec 13 2008, 12:46pm
Veni-vidi-vici !!

Registered Member #2417
Joined: Thu Oct 30 2008, 12:28pm

Posts: 2261
Nje kont kthehej nga nje mision sekret.
-Cfare thane per mua atje?- e pyeti Napoleoni.
-Madheri, thone se ju jeni perendi.
-Nje perendi? Nje perendi eshte shume- tha Napoleoni duke qeshur, ne te vertete nuk besoj qe thone te gjithe keshtu.
-Ne fakt-mori fjalen prap konti-nuk mund t'jua fsheh madherise suaj se ka te tjere qe perkundrazi thone se jeni djall. Napoleoni u ngrys ne fytyre.
-Megjithate- vazhdoi konti- asnje nuk guxon te thote qe jeni njeri....

Ne nuk jemi ajo qe themi, ne jemi ajo qe bejme!
Back to top
Loris
Sat Dec 13 2008, 12:49pm
Veni-vidi-vici !!

Registered Member #2417
Joined: Thu Oct 30 2008, 12:28pm

Posts: 2261
Nje mbremje Napoleoni iu afrua nje dame nderi te perandoreshes dhe e pyeti ashper dhe me ze te larte qe ta degjonin te gjithe:
- E po, mire, zonje, gjithnje ju pelqejne burrat juve?
- Po madheri- iu pergjigj ajo- kur jane te sjellshem.

Ne nuk jemi ajo qe themi, ne jemi ajo qe bejme!
Back to top
Loris
Tue Dec 16 2008, 09:25pm
Veni-vidi-vici !!

Registered Member #2417
Joined: Thu Oct 30 2008, 12:28pm

Posts: 2261
Bajroni 20 vjecar iu ankua priftit per fatin e tij. Ky kerkonte ta bindte se perkundrazi, qene te pakte ata qe ishin te favorizuar si ai.
Prifti i thoshte:
- I ke te gjitha, origjine te shquar, pasuri e mbi te gjitha zgjuarsine, qe ju ve mbi gjithe pjesen tjeter te njerezimit.
- Miku im-iu pergjigj Bajroni- ne qoftese mendja me ve mbi gjithe njerezimin, kembet e mija me vendosin nen te gjithe njerezit.


p.s. Bajroni ka qene shume i bukur dhe i pasur por ka qene i çale. Ai ka shkruar per Shqiperine ne poemen e tij me te famshme "Cajld Harold".

Ne nuk jemi ajo qe themi, ne jemi ajo qe bejme!
Back to top
Loris
Tue Dec 16 2008, 09:28pm
Veni-vidi-vici !!

Registered Member #2417
Joined: Thu Oct 30 2008, 12:28pm

Posts: 2261
Balzaku ishte gjithnje nevojtar per lek. Nje nate u zgjua nga gjumi dhe ne erresire dalloi nje njeri qe i kishte hyre per te vjedhur. Hajduti iu afrua tryezes se shkrimit. Balzaku, qe deri atehere bente sikur flinte, ia plasi te qeshures. Hajduti u tremb dhe ashtu i frikesuar si ishte e pyeti:
-Pse po qesh?
- Po si te mos qesh, kur ti ne mes te nates me celesa te rreme kerkon te gjesh ate qe une me celesa origjinale nuk e gjej as ne mes te dites...

Ne nuk jemi ajo qe themi, ne jemi ajo qe bejme!
Back to top
Loris
Thu Jan 08 2009, 06:00pm
Veni-vidi-vici !!

Registered Member #2417
Joined: Thu Oct 30 2008, 12:28pm

Posts: 2261
Ne teater po luante nje aktore e famshme qe Pushkini (shkrimtar rus) nuk e pelqente. Dy personat qe Pushkini kishte afer, nuk pushonin se duartrokituri per aktoren dhe e shikonin me cudi e perbuzje Pushkinin qe nuk duartrokiste.
-Duhet te jete budalla- peshperiten ata me njeri-tjetrin.
-Nuk jam budalla zoterinj-ua ktheu, kete e kam provuar sepse une jam Pushkini, poet, dhe per kete qe sapo me thate meritoni t'ju jap disa shpulla turinjve por kam frike se nga zhurma tyre aktorja mund te mendoje se po e duartrokas.Ne nuk jemi ajo qe themi, ne jemi ajo qe bejme!
Back to top
Loris
Sun Feb 01 2009, 06:19pm
Veni-vidi-vici !!

Registered Member #2417
Joined: Thu Oct 30 2008, 12:28pm

Posts: 2261
Alfons LaMartin- poet, historian dhe politikan francez

Lamartini shfajesohej per lavderimet qe i kishin bere vepres se tij duke thene:
- Po cfare doni prej meje? Edhe perendija ka nevoje per reklame. A nuk i ka perendija per kete pune kembanat?


Ne nuk jemi ajo qe themi, ne jemi ajo qe bejme!
Back to top
Loris
Tue Feb 03 2009, 08:32pm
Veni-vidi-vici !!

Registered Member #2417
Joined: Thu Oct 30 2008, 12:28pm

Posts: 2261
Ivan Turgeniev- shkrimtar realist rus

Studentet e Universitetit te Peterburgut ankoheshin se shume profesore nuk benin leksione. Rektori vendosi qe pedagoget e pranishem ne fakultete te zevendesonin ata qe mungonin.
- Keshtu ndodhi- tallej Turgenievi- qe prifti duhej te fliste per shtatzanine ne vend te gjinekologut qe mungonte ndersa gjinekologu kur mungonte prifti duhej te fliste per mbarsjen hyjnore te Maries.


Ne nje restorant plot njerez, Turgeniev mezi gjeti nje vend. Me vone hyri nje gjeneral duke u fryre si kaposh dhe shkoi afer Turgenievit duke shpresuar qe ky t'i lironte vendin por Turgeniev nuk luajti fare.
Gjenerali i foli gjithe mllef Turgenievit qe po hante i qete:
- Zotni, cfare dallimi ka mes kafshes dhe njeriut?
- Ndryshimi eshte ky zoteri: njeriu ha ulur, kurse kafsha ne kembe....

Ne nuk jemi ajo qe themi, ne jemi ajo qe bejme!
Back to top
Loris
Wed Feb 04 2009, 10:13pm
Veni-vidi-vici !!

Registered Member #2417
Joined: Thu Oct 30 2008, 12:28pm

Posts: 2261
V. Gete – shkrimtar i madh gjerman


Getja i ftonte shpesh miqte e tij per dreke. Biseda gjallerohej shume gjate ngrenies. Flitnin per shume gjera. E kishin te ndaluar te flisnin per ata qe nuk ishin te pranishem. Getja nxehej shume me ata qe flisnin keq per te tjeret dhe therriste me zerin e tij te forte:
- Kete balte hidheni ne shtepine tuaj dhe mos e sillni ketu tek une.


Ne nuk jemi ajo qe themi, ne jemi ajo qe bejme!
Back to top
Loris
Wed Feb 04 2009, 10:14pm
Veni-vidi-vici !!

Registered Member #2417
Joined: Thu Oct 30 2008, 12:28pm

Posts: 2261
Henrik Hajne, shkrimtar gjerman

Hajne po pinte kafe prane nje hoteli dhe po lexonte gazeten. Papritur plasi nje shi i madh e dhe lokali u mbush me disa anglezeqe nisen te bisedonin me ze shume te larte e po benin zhurme. Mbasi duroi nje cope here, hajne u ngrit dhe iu afrua ketij grupi dhe iu tha:
- Me falni ju lutem, mos i jap ndonje cike merzi bisedes suaj nqs une lexoj gazeten?Ne nuk jemi ajo qe themi, ne jemi ajo qe bejme!
Back to top
Loris
Fri Feb 06 2009, 08:04pm
Veni-vidi-vici !!

Registered Member #2417
Joined: Thu Oct 30 2008, 12:28pm

Posts: 2261
Moris Talejrand / diplomat francez, minister

Nje keshilltar i ri i shtetit po lavderohej para Talejrandit per ciltersine e tij. Kur ai mbaroi, Talejrandi i tha:
- Shiko ketu more djale, ti me dhimbsesh se je i ri por duhet te dish se fjala i eshte dhene njeriut pikerisht per te fshehur mendimin....Robert Shuman, muzikant dhe pianist i shquar

Shuman u ftua njehere ne oborrin mbreteror bashke me te shoqen. Mbreti njorant nuk dinte se cili ishte muzikanti, Shumani apo e shoqja dhe fton te shoqen ne Shumanit te luaje nje pjese ne piano e cila performoi muziken e te shoqit. Mbreti e pergezoi pastaj I tha t’ia prezantonte burrin.
- Po ju – i tha mbreti- jeni edhe ju muzikant?
- Nganjehere madheri – iu pergjigj Shumani.


Ne nuk jemi ajo qe themi, ne jemi ajo qe bejme!
Back to top
Loris
Thu Feb 19 2009, 08:46pm
Veni-vidi-vici !!

Registered Member #2417
Joined: Thu Oct 30 2008, 12:28pm

Posts: 2261

Hajne lengoi i semure ne shtrat per disa vjet. Ne mes te dhimbjeve iu thoshte njerezve:
- Te pakten kjo gjendje e ka edhe ndonje perparesi. Ata qe duan te me takojne, jane te sigurte qe me gjejne ne shtepi.Pasi nje mjek i shquar i kohes e vizitoi me imtesi, Hajne e pyeti:
- E doktor, a do ta kam shume te gjate?
- Oh edhe per shume kohe- u pergjigj mjeku.
- Atehere mos ia thoni gruas sime.Kur e shoqja po i lutej zotit per Hajnen, i cili ishte shume rende i semure, ai i tha:
- Rri e qete, patjeter zoti do te me fale, se e ka zanat ate pune.


Ne nuk jemi ajo qe themi, ne jemi ajo qe bejme!
Back to top
Loris
Mon Feb 23 2009, 09:51pm
Veni-vidi-vici !!

Registered Member #2417
Joined: Thu Oct 30 2008, 12:28pm

Posts: 2261

Viktor Hygo

Hygoi i ri ishte ftuar per dreke ne shtepine e nje letrari francez. Viktori hengri me aq oreks ne kete dreke sa qe zonja e shtepise e pergezoi.
Hygoi si pa te keq i tha:
- Oh zonje, kete here isha pak i ndrojtur por do te shohesh se do te ha akoma me shume kur do te njihemi me mire.
Hygo kishte nje berber llafazan dhe supersticioz. Nje dite u shfaq nje komete dhe u hap fjala se ajo do te shenonte fundin e botes.
Kur po e rruante, berberi i tha Hygose:
-Ah sa e tmerrshme, thone se diten e dyte te janarit do te ngordhin te gjitha kafshet kurse diten e katert te gjithe njerezit.
- Fatkeqesi e madhe me te vertete-iu pergjigj Hygoja. Po kush do te me rruaje mua diten e trete?


Ne nuk jemi ajo qe themi, ne jemi ajo qe bejme!
Back to top
Loris
Tue Feb 24 2009, 03:27pm
Veni-vidi-vici !!

Registered Member #2417
Joined: Thu Oct 30 2008, 12:28pm

Posts: 2261

Isokrati- shkrimtar i Greqise se lashte
Nje llafazan i madh donte te hynte ne shkollne e gojetarise qe drejtonte isokrati. Isokrati i kerkoi dyfishin e parave qe u kerkonte te tjereve per mesimet qe jepte. Kur nxenesi llafazan e pyeti vila ishte arsyja, Isokrati iu oergjigj:
- Njefish per te mesuar te flasesh dhe pjesen tjeter per te mesuar te heshtesh.


Ne nuk jemi ajo qe themi, ne jemi ajo qe bejme!
Back to top
Loris
Mon Mar 09 2009, 04:39pm
Veni-vidi-vici !!

Registered Member #2417
Joined: Thu Oct 30 2008, 12:28pm

Posts: 2261
Isokrati – shkrimtar I Greqise se lashte

E pyeten Isokratin se cfare ishte per te gojetaria dhe ai u pergjigj:
- Eshte arti per te beret e medha gjerat e vogla dhe te vogla gjerat e medha.


Ne nuk jemi ajo qe themi, ne jemi ajo qe bejme!
Back to top
lissandro
Mon Mar 09 2009, 11:23pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
Loris te lumshin duart se shum te bukura keto korjizitet qe keni postuar .

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
Loris
Wed Mar 11 2009, 08:44pm
Veni-vidi-vici !!

Registered Member #2417
Joined: Thu Oct 30 2008, 12:28pm

Posts: 2261
La Fajet- nje prej eksponenteve kryesore te revolucionit francez, kundershtar i Napoleonit, mori pjese ne luften per pavaresi ne SHBA.

Ne nje pritje publike, njeri qe kerkonte nje post nga La Fajeti, tregoi titujt e fisnikerise, duke kujtuar se keshtu do ta bindte lehte. La Fajeti, ashtu ftohte i tha:
- Titujt tuaj te fisnikerise, me besoni, nuk perbejne asnje pengese.


Belget derguan nje komision te La Fajeti per ti ofruar kuroren e mbretit te tyre. La Fajeti nuk e pranoi dhe me vendosmeri duke qeshur, iu tha:
- Nje kurore per mua? Me siguri qe do te me rrije mjaft mire. Besoj se do te jete njesoj sikur t’i vesh macokut unaze.


Nje anglez beri nje udhetim te posacem nga Londra ne Paris per te pare La Fajetin.
- Desha te shihja- shpjegoi anlgezi kur u kthye ne Londer- se si eshte nje njeri qe nuk ka pranuar kororen mbreterore.


Ne nuk jemi ajo qe themi, ne jemi ajo qe bejme!
Back to top
Loris
Sun Mar 15 2009, 08:53pm
Veni-vidi-vici !!

Registered Member #2417
Joined: Thu Oct 30 2008, 12:28pm

Posts: 2261

La Fonten- poet dhe fabulist francez

La Fonteni si njeri i hutuar qe ishte, 8 dite pasi varrosi nje mik vajti ne ate shtepi per darke.
-Por- iu pergjigj kamarieri- zoteria shkoi ne varreza 8 dite me pare. Nuk e dini?
- Ah po, por nuk ma mori mendja se ai do te rrinte kaq shume....


Kur La Fonteni u semur rende, prifti i rrinte shume rreth e qark per ti bere sherbimet fetare. Infermierja qe i sherbente te semurit i tha priftit:
- O ate, lereni te qete e mos e mundoni shume se ai beri me shume budallalleqe se mekate dhe zoti nuk do te kete kurre guximin qe ta denoje.


Ne nuk jemi ajo qe themi, ne jemi ajo qe bejme!
Back to top
Loris
Mon Mar 16 2009, 08:37pm
Veni-vidi-vici !!

Registered Member #2417
Joined: Thu Oct 30 2008, 12:28pm

Posts: 2261

Efraim Lessing- shkrimtar dhe kritik gjerman

Ne pleqeri, Lessingu u be shume i hutuar. Nje mbremje, kur u kthye ne shtepi, ia hapi deren sherbetori i tij mirepo ai nuk e njohu prej erresires dhe i tha Lessingut:
-Me falni por i zoti i shtepiese nuk eshte kthyer ende.
-Nuk ka gje- iu pergjigj Lessingu- vij prape nje here tjeter dhe iku.....


Ne nuk jemi ajo qe themi, ne jemi ajo qe bejme!
Back to top
Loris
Sun Mar 22 2009, 09:57pm
Veni-vidi-vici !!

Registered Member #2417
Joined: Thu Oct 30 2008, 12:28pm

Posts: 2261Franc List- pianist dhe muzikant i famshem hungarez

Listi dha nje koncert para carit te Rusise, Nikolles I. Ai s’merrte vesh nga muzika dhe nisi te bisedoje me ze te larte gjate koncertit. Listi e nderpreu koncertin. Kur Cari pyeti se perse u nderpre koncerti, Listi ia preu holle:
- Kur flet perendori, te gjithe duhet te heshtin...Atij qe i fliste me tmerr per vdekjen, Listi iu pergjigj qete:
- Te vdesesh eshte me e lehte se sa te jetosh.


Ne nuk jemi ajo qe themi, ne jemi ajo qe bejme!
Back to top
Al Bundy
Sun Mar 22 2009, 10:00pm
Al Bundy


Registered Member #1833
Joined: Tue Apr 22 2008, 10:08pm

Posts: 25133
Shume freskuse per mendjen keto kuriozitetet nga jeta e njerezve te shquar.Back to top
Loris
Sun Mar 22 2009, 10:04pm
Veni-vidi-vici !!

Registered Member #2417
Joined: Thu Oct 30 2008, 12:28pm

Posts: 2261
Ke shume te drejte, do shtoja se edhe shume "edukative", ne kuptimin qe per shume situata, te bajne me mendu shume.
Shume edhe ndrysh... dhe kjo ka peshe normalisht!

Ne nuk jemi ajo qe themi, ne jemi ajo qe bejme!
Back to top
:IROLF:
Thu Mar 26 2009, 05:18pm


Registered Member #2138
Joined: Tue Jul 22 2008, 10:10am

Posts: 3284
Ne nje bisede midis Sokratit dhe Euthefros,midis te tjerave Sokrati e pyeti se cfare eshte nje veprim i mire.Euthefro fillon te numeroje disa veprime te mira.Sokrati e nderpret dhe i thot te mos jape shembuj po thjeshte te thote nje perkufizim.Atehere Euthefro thote se nje veprim i mire eshte nje veprim qe e duan perendite.Sokrati e pyet: A eshte nje veprim i mire ngaqe e duan perendite? Apo perendite e duan ngaqe eshte nje veprim i mire? Dhe Euthefro i thote se eshte shume i zene me pune dhe i duhet te shkoje,dhe iken pa u pergjigjur.
kesaj pyetjeje nuk i jane pergjigjur as sot e kesaje dite shkencetaret dhe filozofet.

Sokrati ishte i pari njeri ne historine e rruzullit tokesor i cili vdiq per dijen dhe te menduarit.Ai ishte i mendimit se nje njeri nuk mund te kete asnjehere ide te reja dhe nuk mund te eci perpara nqs nuk fillon te mendoje pa paragjykime.
Ky ishte dhe shkaku i vrasjes se tij.
Back to top
:IROLF:
Thu Mar 26 2009, 05:22pm


Registered Member #2138
Joined: Tue Jul 22 2008, 10:10am

Posts: 3284
Kur Albert Einstein ishte ne shkollen fillore,mesuesit e tij thonin se ai ishte nje nxenes teper koketrashe dhe e kishte mendjen vetem per te bere zhurme dhe per te kundershtuar mesuesin.Prinderit e tij mendonin se cfaredo qe te behej djali i tyre,ai kurre nuk do ishte i suksesshem.
Back to top
Go to page  1 2  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.3492 sec, 0.0911 of that for queries. DB queries: 60. Memory Usage: 3,029kB