Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Arti - Kultura - Tradita - Fotografia - Video :: Guzhina Shkodrane - Gatimi Tradicional
 
<< Previous thread | Next thread >>
Gatime te ndryshme te ushqimeve shkodrane
Go to page  1 2 3
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
reihan
Sun Nov 09 2008, 08:05pm

Registered Member #1238
Joined: Fri Sep 14 2007, 09:45pm

Posts: 12
MIRMRAMA TANVE.DESHTA ME DIT KUSH MUNDET ME ME DIFTU RRECETEN E BUKES KALLAMOCE ME MASA TE SAKTA.;)

[ Edited Sat Nov 22 2008, 07:44am ]
Back to top
::bud::
Sun Nov 09 2008, 09:01pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Duhen:

1/3 gotës Miell
1 1/3 gotës Miell Misri
Pak sheqer dhe Kripë
1 gotë Kos apo (Sour cream ose Butter milk)
1 kokërr vezë
2 lugë vaj ulliri
Një lugë sodë buke ose (baking Powder)

Përzihen të thatat bashkë.
Në një pjatë të veçantë përzihet kosi veza dhe vaji i ullirit.
Zakonisht kriprat dhe sheqernat i hedh bashkë me vezën. Këtë përzierje ua hedhim miellit, dhe i punojmë së bashku (më mirë me një lugë apo spatul) derisa mos të ketë ngelur gjë e thatë.
Nëse nuk qullen të gjitha, mund ti hidhni pak ujë të ngrohtë.

Ndërkohë që punojmë brumin (merr fare pak kohë, max 10 minuta) ndezim furrën në 200 grade celsius, dhe fusim tavën ku do të vendosim brumin.

Masi ta keshe përgatitur brumin,
Marrim tavën (e nxehtë tava tashi, kuptohet)
I fusim brumin dhe e lejmë në furrë po me 400 gradë për 20 a 25 minuta,

Na nis nje kallep kur ta bash reihan


[ Edited Sun Nov 09 2008, 09:07pm ]
Back to top
::bud::
Sun Nov 09 2008, 09:11pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Back to top
freni
Sun Nov 09 2008, 09:29pm

Registered Member #1129
Joined: Tue Aug 21 2007, 10:41am

Posts: 1112
bud a ban me e marr ikyt ne pijat un se po pritaj me e ba vet.
Back to top
::bud::
Sun Nov 09 2008, 09:52pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
merre po lene preshin hahaaaa....
Back to top
reihan
Tue Nov 11 2008, 12:24pm

Registered Member #1238
Joined: Fri Sep 14 2007, 09:45pm

Posts: 12
bud flm shum.a je i sigurt se i hellet veze?ta pa e provoj e te baj me dit.hahahaha
Back to top
reihan
Sat Nov 15 2008, 05:46pm

Registered Member #1238
Joined: Fri Sep 14 2007, 09:45pm

Posts: 12
bud faleminderit shum.sot e bana buken kallamoce e me doli shum e mir.jam kenaq tu e hanger.
Back to top
::bud::
Sun Nov 16 2008, 02:26pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
ohhh,,, ty te past ba mire ma reihan. E gzohem qe te knaq.

Tesh pak djath te bardh me pak meze e raki te duhet e je ne rregull hahaaa.....
Back to top
reihan
Fri Nov 21 2008, 12:05pm

Registered Member #1238
Joined: Fri Sep 14 2007, 09:45pm

Posts: 12
bud rakin nuk e pi se jam muslimane praktikante,megjithate flm.
Back to top
:::ShkoderZemer
Sat Nov 22 2008, 04:12am


Registered Member #1
Joined: Mon May 22 2006, 08:16pm

Posts: 1803
Edhe tek u ne e bajme me 1 a 2 kokerr ve.. del shume e mire si "revani' bile rehian te bafte mire..

Une e ha me groshe shume kete, edhe thjeshte me djathe t'bardhe

http://www.shkodraonline.com/galeria
Back to top
rejan
Sat Nov 22 2008, 08:41am

Registered Member #2405
Joined: Thu Oct 23 2008, 07:45am

Posts: 17
kush e din si bahen princeshat,ato kokrrat e zeza me sherbet qe behen me qumesht pluhur.
Back to top
lissandro
Tue Aug 04 2009, 07:05pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
pa grosha si e ka receten apo na kallxoni )

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
::bud::
Tue Aug 04 2009, 08:03pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
reihan ka shkruar:

bud rakin nuk e pi se jam muslimane praktikante,megjithate flm.Reihan, respekte e m'fal.
Back to top
::bud::
Tue Aug 04 2009, 08:10pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
lissandro ka shkruar:

pa grosha si e ka receten apo na kallxoni )
Un e baj kshtu Lisso

blej ne kanaqe i shperlan (ja hek at salcen e dometes)
masi ti kesh shperla, i hedh uje,
nje apo dy kokrra qepe,
nje luge vaj ullinit,
Dy thalba hudra
biber

...edhe i len mu zi nja igjys oret te mire.

Shpejt e shpejt po del fantastike.

[ Edited Tue Aug 04 2009, 08:11pm ]
Back to top
Al Bundy
Tue Aug 04 2009, 08:24pm
Al Bundy


Registered Member #1833
Joined: Tue Apr 22 2008, 10:08pm

Posts: 25133
Edhe une i baj si bud po porçesin e kam te kundert.I kaperdisi qepen e hudren ma perpara,ishtoj pak salce mullatatash,i laj me zi pak e mandej i shtoj ate groshen e kavanozave.I laj me vlu nja 10 min e bon appetit.Si thet bud,e shpejte e ta mbush barkun.
Ah po se gati harrova.Sesban i shtoj mender te thate ne fund si dhe nji filet voj ullinit.Back to top
SuperGirl
Tue Aug 11 2009, 04:39pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
po bizelet si bahen??????Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
::bud::
Tue Aug 11 2009, 04:54pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Mjellen!!!!!
Back to top
Al Bundy
Tue Aug 11 2009, 08:50pm
Al Bundy


Registered Member #1833
Joined: Tue Apr 22 2008, 10:08pm

Posts: 25133
N'cuk.I blen te gatshme n'kuti te Conad e i n'xen ne microonde.Back to top
SuperGirl
Wed Aug 12 2009, 12:14pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
hahahahBre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
Dergutsiani
Wed Aug 12 2009, 01:25pm

Registered Member #3136
Joined: Tue Jul 07 2009, 07:35am

Posts: 3023
Dergusjani, permajtja e postimit nuk ka lidhje me tement.

Moderuar nga bud

[ Edited Wed Aug 12 2009, 03:34pm ]

12 klube ka Shqipnia,por nuk gjen asnji si VLLAZNIA !!!

E kaluara i perket Vdekjes , Enderrat Sperseriten , Jeta Vazhdon...:)

Back to top
Holly
Tue May 11 2010, 10:03pm
E forte

Registered Member #552
Joined: Wed Feb 21 2007, 03:55pm

Posts: 9819
* Spend life with who makes you happy, not with who you have to impress *
Back to top
Gurabi
Tue May 11 2010, 10:07pm

Registered Member #1920
Joined: Thu May 29 2008, 09:10pm

Posts: 6466
yumi tymiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ... im hungryy

Give the girl the right shoes and she can conquer the world .!!!!!! .......
Back to top
Holly
Tue May 11 2010, 10:10pm
E forte

Registered Member #552
Joined: Wed Feb 21 2007, 03:55pm

Posts: 9819
Gurabi ka shkruar:

yumi tymiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ... im hungryyOOOH dushe ,te premtoj qe shpejt dona me dal me hanger buke e qebab bashke ne shkoder.

* Spend life with who makes you happy, not with who you have to impress *
Back to top
Gurabi
Tue May 11 2010, 10:11pm

Registered Member #1920
Joined: Thu May 29 2008, 09:10pm

Posts: 6466
ohhhhhhhhhhhhhhhhh yessss pot lajme nam edhe me ba piknik midis shatrivanit n"daq

Give the girl the right shoes and she can conquer the world .!!!!!! .......
Back to top
Holly
Tue May 11 2010, 10:17pm
E forte

Registered Member #552
Joined: Wed Feb 21 2007, 03:55pm

Posts: 9819
hahahhahahahah per kry te nanes une se kam problem hiq. po ti rreshtojme femit per shtat pale qefe buke e qebab edhe juiceeeee. hahahahha ec aty. hahahahhahahaha

* Spend life with who makes you happy, not with who you have to impress *
Back to top
Go to page  1 2 3  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2517 sec, 0.0334 of that for queries. DB queries: 67. Memory Usage: 3,095kB