Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Rreth Shkodrës dhe per Shkodrën :: Shkodra - Tradita - Jeta sot
 
<< Previous thread | Next thread >>
A e dojme metaman Shkodren?!
Go to page  1 2
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
SuperGirl
Mon Apr 09 2007, 01:48am
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Kam vene re dicka shume interesante...ketu ne forum te gjithe jane te dashuruar me qytetin tone, i merr malli per cdo gje qe ka Shkodra....nga ana tjeter emigrantet qe vijne nga jashte shtetit kane mendime te tilla si: "Ne Shk nuk jetohet.....se di si ia beni ju...kur po vjen dita te iki....Shk ka mbaruar krejt...etj.."

E them me keqardhje kete gje...por ne fakt, e duam me te vertete Shkodren, per cdo te mire e te keqe qe ajo ka, apo thjesht duam te japim pershtypjen e njerezve qe e adhurojne qytetin e tyre?!


[ Edited Thu Oct 27 2011, 01:54pm ]Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
.: Deno :.
Mon Apr 09 2007, 08:07am
Larg ...... shume ....

Registered Member #18
Joined: Mon Jul 31 2006, 03:55pm

Posts: 1550
Ne fakt, njeri nga ata jam edhe une... Por prep, te gjitha planet e mia per te ardhmen i kam renduar qe te behen sa me afer shkodres. Te pakten te jetoj ne shkoder, dhe te punoj ne kryeqytet pasi ne shkoder "nuk punoneht'. Po un mendoj se eshte me shum nostalgji ajo qe kan njerzit, pasi thuajse te gjith jan larguar nga shkodra ne moshen e re, ne moshen me te bukur, kur kan qene ne kulmin e endrrave ...

www.JaKuJam.com - JaKuJam.Com - Video shqipBack to top
Holly
Mon Apr 09 2007, 12:10pm
E forte

Registered Member #552
Joined: Wed Feb 21 2007, 03:55pm

Posts: 9819
Un jetoj prej gati 4 vitesh ne mergim .Ne fillim kur erdha isha shum e merzitur sdoja te qendroja por koha kaloi dhe u mesova.u ktheva ne shkoder mbas 2 vitesh per het te pare ,per zoten kurr jam ul nga avioni ne rinas u mbusha me plot gezim ,por kur u nisem per shkoder me ata rruge o zot mu duk shum keq.Keshtu qe dua te them ne jashte e duam Shkodren me gjithe shpirt e na mungon shum poreshte shum e veshtir per ne ti jetojm atje pa disa kushte,jo per te ofenduar askend por them se kur je duke jetuar atje nuk i ven re shum gjera dhe dhe me vuajtje eshte mesuar popolli i shkret i shkodres.Un shpresoj se do te vi nje dite qe Shkodra te behet mir dhe them se te gjithe ne do vim me shum gezim per te jetuar ne qyteti tone qe e dojme aq shum.Sa bukur eshte te zgjohesh ne mengjes e te gjithe te thon mirmengjes mua kjo po me mungon shum.


TE DUA SHUM SHUM SHKODER DHE SHUM SHPEJT DO VI TEK TI.

* Spend life with who makes you happy, not with who you have to impress *
Back to top
shkodra
Mon Apr 09 2007, 12:39pm

Registered Member #237
Joined: Mon Dec 18 2006, 05:05pm

Posts: 13849
denada ke te drejte dhe pothuajse te njejten gje kam perjetuar edhe une si ditet e qe erdha ne shkoder isha shum keq .pastaj ne nje vit erdha 4 here ne shkoder dhe kur largohem nga shkodra me vjen te qaj....me gropa pa gropa me rruge pa rruge aty jemi rritur dhe kemi kaluar momente te bukura une e adhuroj shkodren dhe shum shpejt do kthehem te jetoj ne shkoder se cdo gje shkon ashtu sic dua une ...per mua me bukur se vendit tend nuk ka ne bote sidomos shkodren ju persh te gjithve

[ Edited Mon Apr 09 2007, 10:27pm ]

no comment......
Back to top
WORLD
Sun Apr 29 2007, 02:21pm
Just, SMILE

Registered Member #699
Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

Posts: 3824
une e du shume .....kam miq qe me thone pse nuk ik jashte por une sdu me ik ........... kam dal dhe jasht shqipnie por.....e du shkodren ....Dhe per master pas shkolle ma kan ba dhurat (premtim) qe me e ba ne padova por....... du ne shkoder ))

MIND-OF-THE-WONDERFUL
"Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

Back to top
shkodra
Sun Apr 29 2007, 03:11pm

Registered Member #237
Joined: Mon Dec 18 2006, 05:05pm

Posts: 13849
ej kete premtimin qe te kan ba duhet ta shfrytezosh!! kujdes se ne itali premtojne shum,por jane vetem premtime ama

no comment......
Back to top
Holly
Sun Apr 29 2007, 03:55pm
E forte

Registered Member #552
Joined: Wed Feb 21 2007, 03:55pm

Posts: 9819
e dua shkodern shum shum per zoten .

* Spend life with who makes you happy, not with who you have to impress *
Back to top
shkodra
Sun Apr 29 2007, 04:02pm

Registered Member #237
Joined: Mon Dec 18 2006, 05:05pm

Posts: 13849
hajt maj pa u betuar se te besojme.mga qe e don shum ke ikur hahahahah(shaka)

no comment......
Back to top
Holly
Sun Apr 29 2007, 04:06pm
E forte

Registered Member #552
Joined: Wed Feb 21 2007, 03:55pm

Posts: 9819
sjam veq un qe e du edhe kam ik ,ti e din me mir kete apo jo.


* Spend life with who makes you happy, not with who you have to impress *
Back to top
shkodra
Sun Apr 29 2007, 07:12pm

Registered Member #237
Joined: Mon Dec 18 2006, 05:05pm

Posts: 13849
hajt maj ma edhe ti shaka ishte e di e di

no comment......
Back to top
WORLD
Mon Apr 30 2007, 06:42am
Just, SMILE

Registered Member #699
Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

Posts: 3824
se besoj ...dhe ma pare kam qen me pushime ne itlai .austri , zvicer gjermani etj por.....sme pelqejne .........

MIND-OF-THE-WONDERFUL
"Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

Back to top
shkodra
Mon Apr 30 2007, 10:08am

Registered Member #237
Joined: Mon Dec 18 2006, 05:05pm

Posts: 13849
hahahhaha mos mar

no comment......
Back to top
::bud::
Fri Nov 16 2007, 10:19pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Ka shum gjana qe un i urrej (te flasim rrealitetin) she shum gjana qe kudo ne bote qe te shkoj nuk i gjej perveq ne Shkoder!!!

Un personalisht nuk kam ikur sepse e kam urryer por per ti krijuar vetes nje rruge te re.
Ato qe thojne nuk jetohet kane edhe nuk kane te drejt.
Kane sepse edhe pse asht vendi jone i lindjes shum gjana kan mbetur vendnumro.
Nuk kane te drejte sepse ne ne rralle te pare duhet te dime qe nga ai vend kemi ardhur dhe ti bajm pyetejen vetes, "si kemi jetuar ne kur kemi qene ne ate vend"??? qe sot e kesaj dite vetem ajo kohe qe kemi jetuar atje po na e mban shpirtin gjalle.
Back to top
belgium
Sat Nov 17 2007, 02:50am

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
shkodra asht pika e nisjes,por asht shkodra qe na kujton,qe na jep identitetin.....kudo ne bote nje shqiptar kur te pyet nga je prej cilit qytet? prej shkodret pergjigjem......dhe askush nuk guxon,te fyej keqintepretoj shkodren,sepse ne ketu vec shprehim,komentojme pse jo une per vete praktikohem duke shkru SHQIP.por realisht nuk bejme asgje per shkodren,vec duam te dukemi pa iu bere kush pyetje se si jetojm lerg shkodres.shkodra asht mire, e ma mire ka me ken jetohet pse nuk jetohet?apo mos po jetojne me mire ne qe jemi larg si zogj te abandonuar....nuk e dine nje gje se vetmia eshte semundja me e garantuar,per nje vdekje me te hershme.dmth...vetem ne shkoder,gjej jetegjatesine.nje dite eshte e sigurt do kthehem...........
Back to top
L - N
Sat Nov 17 2007, 08:34pm
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
=>

[ Edited Wed Feb 06 2008, 09:56am ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
menelau
Fri Nov 23 2007, 07:39am
Registered Member #976
Joined: Mon Jul 30 2007, 09:29am

Posts: 59
Ka njemije arsye per ta dashur Shkodren. Ata qe nuk e duan kane fatkeqesi ose probleme personale, dhe Shkodra nuk u ka faj.
Dikur shoqeroja nje shqiptaro - amerikane ne nje qytet tjeter. Pamja ku po kalonim ishte shume e keqe, plot plehra , rrumuje dhe mizerje. Personi qe shoqeroja e kuptoi gjendjen time dhe mu pergjigj " No problem , I love Albania as it is" .
Ky besoj se eshte thelbi. Atdheun duhet me e dash athere kur ai eshte ne veshtiresi. C'u kuptua ndryshe ?!
Back to top
L - N
Fri Nov 23 2007, 12:57pm
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
=>

[ Edited Wed Feb 06 2008, 09:56am ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
Ultra-Shkodrane
Sun Apr 25 2010, 10:37am
Registered Member #3169
Joined: Sat Jul 18 2009, 05:40pm

Posts: 106
Ka gjithfare njerzish, par ka edhe sa te dush Shkodrane e te huj sat, qi vejn Shkodren para vdo gjaje
Back to top
SuperGirl
Thu Oct 27 2011, 01:55pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
menelau ka shkruar:

Ka njemije arsye per ta dashur Shkodren. Ata qe nuk e duan kane fatkeqesi ose probleme personale, dhe Shkodra nuk u ka faj.
Dikur shoqeroja nje shqiptaro - amerikane ne nje qytet tjeter. Pamja ku po kalonim ishte shume e keqe, plot plehra , rrumuje dhe mizerje. Personi qe shoqeroja e kuptoi gjendjen time dhe mu pergjigj " No problem , I love Albania as it is" .
Ky besoj se eshte thelbi. Atdheun duhet me e dash athere kur ai eshte ne veshtiresi. C'u kuptua ndryshe ?!

Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
Al Bundy
Sat Oct 29 2011, 07:12pm
Al Bundy


Registered Member #1833
Joined: Tue Apr 22 2008, 10:08pm

Posts: 25133
SuperGirl ka shkruar:

menelau ka shkruar:

Ka njemije arsye per ta dashur Shkodren. Ata qe nuk e duan kane fatkeqesi ose probleme personale, dhe Shkodra nuk u ka faj.
Dikur shoqeroja nje shqiptaro - amerikane ne nje qytet tjeter. Pamja ku po kalonim ishte shume e keqe, plot plehra , rrumuje dhe mizerje. Personi qe shoqeroja e kuptoi gjendjen time dhe mu pergjigj " No problem , I love Albania as it is" .
Ky besoj se eshte thelbi. Atdheun duhet me e dash athere kur ai eshte ne veshtiresi. C'u kuptua ndryshe ?!
Back to top
ⓐ-ⓒⓐⓣ
Sat Oct 29 2011, 10:08pm


Registered Member #670
Joined: Sun Apr 15 2007, 12:09am

Posts: 24799
Si me paska kalu ikjo teme pa shkrujte
Shkodren e du me gjith shpirt aty kam kujtimet e femijerine, aty kam krijimin e personalitetit tem dhe koherat ma inocente te jetes teme
Shkodra asht e shenjte per mu dhe jo vetem qe e du dhe me merr malli per te po du qe edhe femijet e mi te familjarizohen dhe te kene fatin me e pase ate eksperience ne memorjen e tyne.
Kam kene disa here mas qe kam fillu jeten ne Australi edhe kur ishin kohet shume te zymta per ate vend dhe asnje here nuk kam pa negativitetin. Nuk kishte drita po e ca? Kisha njerez qe i du dhe bashim muhabet ne ballkon tu qeshe e tu lujte. Kishte pluhun e parregullsi po e ca? Jane faza qe te cojne drejt permiresimit. Me thoshin, si ka mundesi qe s'te ban pershtypje asgja e ke kaq vite jashte?
Pse i tham une a s'jam rrite itu? Nuk ndryshon ndjenja qe kam per ate vend dhe nuk maj hunden nelt se nuk jam ma mire se askush tjeter.
Ka edhe prej atyne qe s'preken me pupel po ama, besoj s'preken as atje ne Perendim ku jetojne so
E adhuroj ate vend dhe perparofte per dite e ma shume

I care and I wish well!

Back to top
Cen Durimadhi
Wed Nov 13 2013, 06:02pm
Marakli hesapi

Registered Member #4092
Joined: Mon Aug 02 2010, 08:37pm

Posts: 8730
cfar temet mpaska kalu pa lexu edhe mu si acat

a e dojme the? une per vedi maroj, une kam ik se mkan than ke me ardh me ne edhe pik
une sa ndi 'shkoder', mqeshin syt vedit, mrrenqethet trup ose si thojm na mishi kokerr kokerr sidomos i her kur keke jasht e doke edhe ma fart.
sa her mjepet rasti me ba naj prezantim si nuk e kam temen e caktume, une gjithmon prezantoj Shkodren loce
fatkeqsisht jetoj nji vend ku nuk e njofin mir shqipnin se shkodren jo si jo, tu fol e tu diskutu, une at vend e baj fush me lule, ja se rrej pa tham njat si une ndiej n'zemer per at vend. nshumten e rasteve mbajn pytjen, Cen pse nuk kthesh pra??? i tham vetem i gja: sepse une skam ma ftyr me u kthy perderisa ja kam kthy shpinden i her
Po e pate baben fukara,dmth ke lind pa fat.
Po e pate vjerrin fukara,dmth qe je bedall

Back to top
~*Christel*~
Wed Jan 15 2014, 12:39pm


Registered Member #1665
Joined: Wed Feb 20 2008, 12:26am

Posts: 9278
Me Shkodren kohet e fundit kam mardhenie te komplikume!
Kur isha ne Torino, e dosha e mezi pritsha me u kthy...ndoshta ngaqe ne Itali me hante vendi e s'mu rrite se atje kisha vec nji objektiv: Universitetin.
Tesh qe jam ne Tirane, Shkodren e shof ndryshe...e per kyt me vjen keq! Shkodra fatekeqesisht nuk me ofron asnji lloj mundesiet qe une me ba realitet andrrat e mia me punen, karrieren, universitetin (realitet deri diku, se deshirat e planet s'paskan fund).
Nuk them se nuk e du Shkodren, madje kthehem me qejf kur shkoj...por robi doka fort edhe vendin qe i jep ma shume mundesi!
Back to top
- Stella -
Wed Jan 15 2014, 03:20pm

Registered Member #3337
Joined: Wed Sep 23 2009, 05:25pm

Posts: 5501
S'paskam shkru te kjo tem.
Gjithsesi mendoj se do ta du Shkodren tan jeten, asht nji dashni qe nuk di me pershkru,emocionohem gjithmon si te ishte dita e pare kur gjendem n'hymje te qytetit edhe pse tesh 10vjet jam lerg. Kam nji pjese t'randsishme te jetes ne Shkoder e logjikisht tana i maj me vedi e si harroj.

Por ka ana tjeter neqoftese dona me pa aspekte te tjera tham se asht vend qe nuk ofron fort mundesi per jetesen, shof ala fukarallek,papunesi,mungese t'thelle sherbimesh tuj fillu te shendetsija,arsimi,drejtesia etj..,rremuj,munges rregullit gadi gjithkund,munges edukatet,trajtime t'padrejta qe m'bajn pershtypje e shof se permirsimet bahen me hapa te vegjel.

Per kyt tham se sot mas disa vjetve qe jam lerg nuk e di a ishe kthy me jetu pergjithmon.
Jo se ktu jena ne vend te huj jena tuj hek mir se gjithmon kur s'je ne vend tand dica te mungon por ke disa gjana qe po i pave me imtesi ne vend tand ala smundesh me gjet dhe per kyt shtyhesh me ndej ktu.
Kjo edhe per faktin se kur bahet ifije koh lerg asht e veshtir me marr vendimin mu kthy perfundimisht. T'pakten per si e shof vet.

Ka shum me shkru per ket tem po po kufizohem me shpreh vetem disa aspekte baze.

[ Edited Wed Jan 15 2014, 03:22pm ]

Sogno felicità piccole e occhi grandi per vederle
Back to top
OLIVE OYL
Thu Jan 16 2014, 03:01pm
Qukulina


Registered Member #4115
Joined: Mon Aug 23 2010, 01:29pm

Posts: 17082
ⓐ-ⓒⓐⓣ ka shkruar:

Nuk kishte drita po e ca? Kisha njerez qe i du dhe bashim muhabet ne ballkon tu qeshe e tu lujte. Kishte pluhun e parregullsi po e ca?


Besa cfar lezetit masdite ne ver kur delshim ne ballkon e mledhshin edhe kojshit e tjera aty e shifshim kush kalan e u nalshin ee uu njaty kekeni u njitshin nelt u mushte ballkoni e shpija me njerz. jo se ska njerz tesh po ma lezet ateher se tesh e kan marr frymen pallatet qe jan ba rrotull.skishim drita lushim letra me gjyshen diftoshim historina e qeshshim sa me na ndi tan pallati. ehh iku tesh kan ardh dritat edhe ne shkoder


Cen Durimadhi ka shkruar:

cfar temet mpaska kalu pa lexu edhe mu si acat


tu fol e tu diskutu, une at vend e baj fush me lule, ja se rrej pa tham njat si une ndiej n'zemer per at vend. nshumten e rasteve mbajn pytjen, Cen pse nuk kthesh pra??? i tham vetem i gja: sepse une skam ma ftyr me u kthy perderisa ja kam kthy shpinden i heredhe un cen identik. fush me lule,

Cen ti sja ktheve shpinden mar, nuk den me than me ja kthy shpinden se ke ik. ty shkodra tprodhan hala kaki e shega aja te den fart. nqs kq nevoje shkodra per ty ca do tkishe ba ti asht pytja dhe nuk asht pse skthehesh.

- Stella - ka shkruar:

shof ala fukarallek,papunesi,mungese t'thelle sherbimesh tuj fillu te shendetsija,arsimi,drejtesia etj..,rremuj,munges rregullit gadi gjithkund,munges edukatet,trajtime t'padrejta qe m'bajn pershtypje e shof se permirsimet bahen me hapa temaj stela vec kur shaf ato ftyra te rrudhuna grash e burrash qe nuk e meritojne me e pas per moshen qe kan e baj krahasimin me njerzit ktu qe ju shndrit qimja them se brezi i prindve e gjyshave tone ne shqipni paska ken i vujtun boll. Shpresa asht te na pak dhe ma shum te fmit e nipat tone.Nqs nuk mundena NA me ba dicka nqs nuk mundem UN me ba dicka me ndryshu nuk do e pretendaj kurr se tapo e ban dikush tjeter apo se do te ndryshojne vete.


Per sa me perket mu, edhe un Shkodren e du shpresaj se km me u kthy atje me punu mire se kto njerz ktu dojn me ja hek edhe qimen thiut.

Kyt her qe shkova ne shqipni takoj i shoqe, ajo ka ba shkollen ne tr e ka met pa pune atje ka ardh ne shkoder. kishte nji vend punet te mir me 600 000 lek te vjetra rroge por e kishte menden me e lan e me shku prap ne tr. E me thet mu ca don me ba mandej. i them un qef kam me u kthy. Me thet po ca den me ba ktu e andej e kndej ktu ska prespektive ktu ska kshu ktu ska ashtu. Mas nja dy ditesh takoj te jatin i them vajza e kishte menden per tirane. Po maj tha smerr vesht ktu ka pune pa pune, del 3 or ne muj ne pune e merr rroge 600 000 lek e den me ik andej. Besa thash me mend mirball te shkojn ta shofin mrapanicen e mices. Me gjith qef kisha punu me i rrog te madhe e me i pune qe sme lodh shume e mejep ma shume mundesi me ndej me familje me hanger me fjet me shetit sesa me punu si ktu, 9 nadje der ne 6 masdite minimumi pa llogarit qe ban ma shum se 45 minuta me makine e kur mrrin ne shpi ste bahet as me hanger buk as me pa i filmm mezi me ba i dush e me ra me fjet. Ndoshta Christel ka pak te drejte te puna qe kerkan aja e fakti se familjen e takan ma shpesh sesa kur ishte ne it, po disa tjer qe e kan ne tapet te kuq te shtrume ca kruhen kot??
Ndoshta flas kshu se kam pas dy vjet vutjesh e ky i treti spo asht ma pak po sdi pse me nodh kur jamne shqipni ja fus gjanave i mende ma te let.

***

I once had a thousand desires,
But in my one desire to know you
all else melted away.


trokit ketu

Back to top
Go to page  1 2  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.3357 sec, 0.0824 of that for queries. DB queries: 72. Memory Usage: 3,202kB