Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Temat Shoqërore - Shkencat :: Filozofi - Klasike dhe Moderne
 
<< Previous thread | Next thread >>
A DUHET TE VRASIM NJEREZ TE SHENDETSHEM PER TI MARRE ORGANET E TYRE?
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
Al Bundy
Fri Nov 21 2008, 10:04pm
Al Bundy


Registered Member #1833
Joined: Tue Apr 22 2008, 10:08pm

Posts: 25133
Le te supozojme qe Agroni eshte nje burre i shendetshem pa familje e pa te aferm. A do te ishte normale ta vrasim (pa dhimbje pa vuajtje) nqs organet e tija te brendeshme do shpetonin jeten e 5 personave, njeri nga te cilet do kishte nevoje per zemren, tjetri per melqine, tjetri per veshken e keshtu me rradhe ? Nese jo , pse jo ?


Konsidero rastin tjeter : ti me 6 te tjere jeni nxene rob, dhe grabitesi arrin ne menyren e tij te binde ty , se nqs ti vret njerin prej robeve ,ai le te gjalle 5 te tjeret, dhe nqs ti refuzon te ekzekutosh nje, ai i vet te gjashte.( Kuptohet qe ne te dy rastet ti je i supozuar te jetosh).
Nqs ne kete rast ti je gati te vrasesh nje per te shpetuar pese, pse jo ne rastin e organeve ?
Nqs ndihesh pak i çoreintuar vazhdojme edhe pak.Supozojme qe je duke nisur nje tren (métro,tram) me shpejtesi.Perballe teje mbi shina jane 5 njerez te lidhur.Ti ke nje mundesi ta drejtosh trenin majtas ku vetem nje person ndodhet mbi shina.Padyshim qe ti do ta drejtosh trenin majtas , per te vrare nje ne vend te pese veteve.


Atehere pse mos ta vrasim Agronin ?


[ Edited Fri Nov 21 2008, 10:05pm ]Back to top
**Rusjane**
Sat Nov 22 2008, 01:14am
" It is not Life that is wrongly made, it is humans that don't live right ! "

Registered Member #404
Joined: Wed Jan 24 2007, 01:33am

Posts: 1615
ahh Miri ke ba teme te veshtire=(( shpirti eshte i amel:(
Back to top
ARTY
Sat Nov 22 2008, 03:56am

Registered Member #2418
Joined: Fri Oct 31 2008, 06:33am

Posts: 16
Miri nuk po me pelqen tema jote dhe nuk po i bej asnje koment se nuk ja vlen
Back to top
L - N
Sat Nov 22 2008, 09:05am
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
Miri74 ka shkruar:

Le te supozojme qe Agroni eshte nje burre i shendetshem pa familje e pa te aferm. A do te ishte normale ta vrasim (pa dhimbje pa vuajtje) nqs organet e tija te brendeshme do shpetonin jeten e 5 personave, njeri nga te cilet do kishte nevoje per zemren, tjetri per melqine, tjetri per veshken e keshtu me rradhe ? Nese jo , pse jo ?


Konsidero rastin tjeter : ti me 6 te tjere jeni nxene rob, dhe grabitesi arrin ne menyren e tij te binde ty , se nqs ti vret njerin prej robeve ,ai le te gjalle 5 te tjeret, dhe nqs ti refuzon te ekzekutosh nje, ai i vet te gjashte.( Kuptohet qe ne te dy rastet ti je i supozuar te jetosh).
Nqs ne kete rast ti je gati te vrasesh nje per te shpetuar pese, pse jo ne rastin e organeve ?
Nqs ndihesh pak i çoreintuar vazhdojme edhe pak.Supozojme qe je duke nisur nje tren (métro,tram) me shpejtesi.Perballe teje mbi shina jane 5 njerez te lidhur.Ti ke nje mundesi ta drejtosh trenin majtas ku vetem nje person ndodhet mbi shina.Padyshim qe ti do ta drejtosh trenin majtas , per te vrare nje ne vend te pese veteve.


Atehere pse mos ta vrasim Agronin ?PO MIRE MA MIRI74 A BAN ME JU SHMANG E MU TERHEK SA HERE QE TE DUHET ME VENOS MU BA KASAP ME VETDIJE. UN JAM ME AT QE DUHET MU RRESPEKTU RRUGA QE TE IMPONON JETA VET DHE RREFUZOJ ME MENU SE NE NJI MNYR APO TJETER BARBARIZMI SI SAKRIFICE DUHET MU KONSIDERU SI SAKRIFIC PER PSHTIM TE SHUMIC, NE FUN TE FUNIT SECILI PREJ NESH KA PRINCIPE

FJALA TOLERANC MASANEJ S'KA KUPTIM MA SI FJALE, KURSE FJALA TJETER E URT TRAJTO TJERT SI KE QEF TJERT ME TE TRAJTU TY DEL JASHT PERDORIMIT. PO NISME ME PA AGRONIN SI VIKTIM MASANEJ KU E KA FUNIN VIKTIMAZIMI SE UN NUK SHOF FUN, PERSONALISHT BESOJ SE JETA DHE TE DREJTATA E NJERIUT JAN TE SHEJTA E TE PAPREKSHME, GJITHSESI MENE MENE KJO BOT.


[ Edited Sat Nov 22 2008, 09:23am ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
Al Bundy
Sat Nov 22 2008, 10:15pm
Al Bundy


Registered Member #1833
Joined: Tue Apr 22 2008, 10:08pm

Posts: 25133
Duke lexuar postimet me siper sidomos ate te Arty-it po e shoh te nevojshme te sqaroj 2-3 pika.

Arty ndonese je e re ne forum duhet te kuptosh qe postimet e mija nuk shprehin deomos opinionet personale.I kesaj natyre eshte postimi ne kete teme ashtu si edhe shume postime qe bej tek tema e fotografijave.
Kam pershtypjen gjithashtu se, nisur nga emocioni qe te ka dhene nje lexim literal, nuk e ke vene re qe postimi eshte bere tek tema filozofike.Thene ndryshe interpretimi i tekstit nuk supozohet te mirret fjale per fjale.Thelbi shkon shume me larg..
Tekstin, me nje adaptim krejt te vogel ,e kam perkthyer fjale per fjale nga nje artikull i BBC mbi filozofine moderne (domosdo nuk jam aq i zgjuar sa te shkruaj diçka vete origjinale mbi nje subjekt filozofik).
Z .Lec-i e lexova me vemendje e interes komentin tend.Ne te njejtin spekter do isha dakord me ty.Personalisht (dhe vetem ketu Arty jam duke dhene mendimin tim) reagimi personal mbi kete teme eshte ai i venies ne pikepyetje te koncepteve te marrura nga shoqeria mbi ate ç’fare eshte e moralshme (ne kuptim te gjere ) dhe ç’fare jo.Shume koncepte dhe norma ndryshojne ,zhvillohen ose transformohen me kohen.Per te sjellur nje shembull banal ,kostumet e banjos te vajzava sot , kane qene gati herezi (ose ne limit te pornografise) ne fillim te shekullit te kaluar.Abordi tabu deri para pak dekadash ne boten perendimore sot eshte nje e drejte.E keshtu me rradhe.

Per te mos ju vene ne gjume arsyeja e vendosjes se kesaj teme ishte qe secili ta kuptonte kete kendveshtrim filozofik ne menyren e vet.

Rusjanee e kuptoi qe tema mund te ishte gjithçka tjeter por jo nje teme e lehte.
Back to top
L - N
Sat Nov 22 2008, 10:26pm
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
Hahahahaha po edhe te shtunen ne dark don me na loll mor zotni Miri74 , po vec sonte na fal e na jep naj sygjerim te bukur hahahahahahahhahhahaha

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
Al Bundy
Sat Nov 22 2008, 10:30pm
Al Bundy


Registered Member #1833
Joined: Tue Apr 22 2008, 10:08pm

Posts: 25133
Lec ma ban hallall po kur e lexova para dy ditesh ne internet me turbullovi si subjekt e thashe po infektoj ndonje forumist nqs mundem:-)Back to top
lissandro
Mon Jan 05 2009, 10:39am
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
tema asht interesante per arsye se jo te gjith njerzit mendojn dhe gjykojn njisoj prandaj edhe kan mendime te ndryshme ,keshtu qe nuk do thot qe ti mbeshtesim mendimin njeri tjetrit po te shprehim si person secfar mendojm ne un psh mendoj se ne asnje far lloj rasti nuk ben qe te merret jeta e nje personi per te shpetuar nje tjeter na krijoj zoti te gjithv po dike jet gjat ti ke jet shkurter po tesh kot nuk thon jet shkurti s bahet jet gjat po tesh pse dona na me nryshu ket ligj ne menyr te bamit mekat kesaj i thon hekja lenes e venja prenes

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
SuperGirl
Fri Feb 03 2012, 02:35pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Kjo asht shume interesante Mir. Quhet Trolley Problem edhe diskutohet shpesh ne filozofi e psikologji sociale. Menyra se si njerezt marrin vendime te randsishme flet shume per ne e per natyren njerezore ne pergjithesi.
Sot bahen shume eksperimente te tilla, por gjithmone asht veshtire me parashiku si njerezit kane me vepru ne jeten reale...
Ceshtjet morale masandej jane te shumta qe ba me i hi me i diskutu, nuk marojme kurre.Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
MiCoLjA
Fri Feb 03 2012, 02:48pm


Registered Member #2543
Joined: Wed Jan 07 2009, 11:20am

Posts: 9792
Qa me than per kyt tem??? Po bi nji shemull te nji ner shum muhabeteve te bame me hollyn kur po flitshim ne telefon (ishim tu la ent te dyja )

Po diskutoshim se a asht e lejushme dhanja e organeve tona mas vdekjes ton normal ata qe jan te shnetshme ...
Thot holly mir maj thot po ja jap veshken e po i pshtoj jeten po mem than mu zoti ku e ke lan veshken tjeter se te kam dha dy, qa tu desht ty me nderhy aty ku sduhet me i pshtu jeten dikujt qe un e kam venos se ka mejtu njaq.... ( tu ba lojna gjithmon eee )

Njisoj edhe me agronin prsh qe me pshtu jeten e 5 duhet me dek aj .
Me i pa rastet qe ka pershkru miri pervec Agronit qe trajtohet si zgjidhje, rastet tjera jan aksidentale kur njeriu nuk e din se si ka me reagu dhe asht pothujse e pamujtun me dhan nji prgj qe kshu kisha me vepru, te pakten kshu e kuptova un ...[ Edited Fri Feb 03 2012, 02:50pm ]

Each year we spend togther
Each day that passes by
Our partnership grows stronger
Together forever You and I


Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2716 sec, 0.0782 of that for queries. DB queries: 48. Memory Usage: 2,745kB