Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Temat Shoqërore - Shkencat :: Letersia
 
<< Previous thread | Next thread >>
Fragmente Nga Librat
Go to page  1 2 3 4 5
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
SuperGirl
Tue Aug 21 2007, 03:09pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Shkruani ketu fragmente mbreselenese qe ju kane bere pershtypje ne librat qe keni lexuar...Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
SuperGirl
Wed Aug 22 2007, 12:48am
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Dashuria...eshte gjithnje e duruar dhe e mire.Ajo nuk eshte kurre xheloze. Dashuria nuk eshte kurre krenare, mendjemadhe. Ajo nuk eshte kurre e eger apo egoiste. Ajo nuk fyen dhe nuk mban meri. Dashuria nuk gjen kenaqesi ne mekatet e te tjereve, por prehet tek e verteta. Ajo eshte gjithmone e gatshme te fale, te besoje, te shpresoje dhe te zgjase, pavaresisht se c'ndodh...

'Nje shetitje e paharrueshme' - N.Sparks
Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
ShKoDrAn_NyC
Thu Aug 23 2007, 06:45pm
>>>>ALBO 4 EVER<<<<

Registered Member #956
Joined: Thu Jul 26 2007, 05:15pm

Posts: 4917
"Religion is an illusion and it derives its strength from the fact that it falls in with our instinctual desires."

Freud: New Introductory Lectures on Psychoanalysis, 1932.


Light travels faster than sound. That is why some people appear BRIGHT until you hear them SPEAK

Back to top
.: Deno :.
Thu Aug 23 2007, 11:04pm
Larg ...... shume ....

Registered Member #18
Joined: Mon Jul 31 2006, 03:55pm

Posts: 1550
Fjala "liri" e ven ne konflikt njerzimin me te gjitha forcat, pra edhe me forcat e Zotit dhe te natyres. Prandaj jemi te detyruar qe, kur te vijm ne ne pushtet, ta fshijm nga fjalori edhe vete fjalen "LIRI", si simbol ifuqise shtazarake, e cila , masat i shnderron ne egersira te etshme per gjak. Mirpo, gjithashtu eshte e vertete se, egersirat e ngopura me gjak i ze lehte gjumi, te clat eshte e lehte edhe ti lidhesh. Perndryshe, nese mungon gjaku, nuk flejn po rrihen me njeri tjetrin ...

Sakreti i sundimit te botes. Procesverbalet e pleqesie sioniste

ps: Kush nu e din se cfar esht ky liber, mos ta lexojn kot se nuk kupton kergja

www.JaKuJam.com - JaKuJam.Com - Video shqipBack to top
SuperGirl
Thu Aug 23 2007, 11:13pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
C'valle është njeriu që e ngrene kaq lart,që e bëjnë një gjysme perendi?Oh,një hic është me siguri.
Sepse ai është me teper se kurre i dobet pikerisht atehere kur lipset me shume se kurre që te jetë i forte.Dhe qofte kur fluturon mbi flatrat e gezimit, a qofte kur gremiset ne greminat e zeza te hidherimit, a s'është valle e vertete që stepet e rikthehet ne vetedijen e tij te ftohte e majetopitur pikerisht atehere kur lakmonte,enderrimtar, te humbiste ne gjirin e pafundesise e te shkrihej e te behej një me te?

"Vuajtjet e djaloshit Verter" - GeteBre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
.: Deno :.
Thu Aug 23 2007, 11:30pm
Larg ...... shume ....

Registered Member #18
Joined: Mon Jul 31 2006, 03:55pm

Posts: 1550
Qeliza është sistemi më kompleks dhe më elegant që mund të ekzistojë. Profesori i biologjisë, Michael Denton, në librin e tij "Evolucioni: Një teori në krizë", e shpjegon këtë kompleksitet duke dhënë këtë shembull:

"Për të kuptuar realitetin e jetës, ashtu siç na revelohet nga Biologjia Molekulare, do të na duhej ta zmadhonim qelizën një miliard herë, derisa diametri i saj të bëhet 20 km dhe të jetë e ngjashme me një aeroplanmbajtëse gjigande. Ajo që do të shohim është një kompleksitet i pakrahasueshëm dhe një ndërtim i papërsëritshëm. Në sipërfaqen e qelizës do të gjejmë miliona vrima të ngjashme me dyert e një anijeje të madhe kozmike, të cilat hapen dhe mbyllen për të lejuar hyrjen dhe daljen e një rryme të vazhdueshme materialesh. Nëse do të kishim mundësi të hynim brenda në një prej këtyre vrimave, do ta gjenim veten në një botë me një super-teknologji dhe me një kompleksitet të habitshëm, i cili nuk mund të arrihet nga kapaciteti ynë krijues. Ky realitet është në antitezë me rastësinë dhe lë shumë prapa çdo gjë të prodhuar nga inteligjenca e njeriut

Gjunjezimi i EVOLUCIONIT

www.JaKuJam.com - JaKuJam.Com - Video shqipBack to top
Guest2983928
Fri Aug 24 2007, 05:06am
Registered Member #953
Joined: Tue Jul 24 2007, 03:47am

Posts: 3836
"Nena" nga Maksim Gorki

...

Ate mbremje nena nuk e ndezi soben, nuk beri gjelle, as piu çaj, vetem naten vone hengri nje kothere buke. Dhe kur ra te flinte; e ndjeu se kurre ndonjehere gjer ate dite jeta nuk i ishte dukur aq e zhveshur, aq e hidhur, aq e mjere. Keto vitet e fundit ajo ishte mesuar te rronte duke pritur dicka me rendesi, dicka te kendshme qe duhej te vinte. Rreth e rrotull saj sillej rinia e gjalle dhe e gezuar dhe gjithmone perpara saj kishte fytyren serioze te djalit, krijuesit dhe udheheqesit te kesaj jete te embel, ndonese plot me shqetesime.
Dhe ja, tani Pavlin e moren dhe s'mbeti asgje.

...
Back to top
ShKoDrAn_NyC
Fri Aug 24 2007, 03:25pm
>>>>ALBO 4 EVER<<<<

Registered Member #956
Joined: Thu Jul 26 2007, 05:15pm

Posts: 4917
BOSSI ka shkruar:

Fjala "liri" e ven ne konflikt njerzimin me te gjitha forcat, pra edhe me forcat e Zotit dhe te natyres. Prandaj jemi te detyruar qe, kur te vijm ne ne pushtet, ta fshijm nga fjalori edhe vete fjalen "LIRI", si simbol ifuqise shtazarake, e cila , masat i shnderron ne egersira te etshme per gjak. Mirpo, gjithashtu eshte e vertete se, egersirat e ngopura me gjak i ze lehte gjumi, te clat eshte e lehte edhe ti lidhesh. Perndryshe, nese mungon gjaku, nuk flejn po rrihen me njeri tjetrin ...

Sakreti i sundimit te botes. Procesverbalet e pleqesie sioniste

ps: Kush nu e din se cfar esht ky liber, mos ta lexojn kot se nuk kupton kergjaBOSSI e kam lexu edhe un ket liber shume interesant liber i vogel os ema mire me than pamflet por me te ba me mendu shume... ?! ?! ?!

Light travels faster than sound. That is why some people appear BRIGHT until you hear them SPEAK

Back to top
.: Deno :.
Sat Aug 25 2007, 07:33am
Larg ...... shume ....

Registered Member #18
Joined: Mon Jul 31 2006, 03:55pm

Posts: 1550
ShKoDrAn_NyC ka shkruar:

BOSSI ka shkruar:

Fjala "liri" e ven ne konflikt njerzimin me te gjitha forcat, pra edhe me forcat e Zotit dhe te natyres. Prandaj jemi te detyruar qe, kur te vijm ne ne pushtet, ta fshijm nga fjalori edhe vete fjalen "LIRI", si simbol ifuqise shtazarake, e cila , masat i shnderron ne egersira te etshme per gjak. Mirpo, gjithashtu eshte e vertete se, egersirat e ngopura me gjak i ze lehte gjumi, te clat eshte e lehte edhe ti lidhesh. Perndryshe, nese mungon gjaku, nuk flejn po rrihen me njeri tjetrin ...

Sakreti i sundimit te botes. Procesverbalet e pleqesie sioniste

ps: Kush nu e din se cfar esht ky liber, mos ta lexojn kot se nuk kupton kergjaBOSSI e kam lexu edhe un ket liber shume interesant liber i vogel os ema mire me than pamflet por me te ba me mendu shume... ?! ?! ?!Duhet me besu ne teori konspirative qe me mendu ashu si po mendon ti ... edhe un ne fakt besoj se ekzistojne teori te tilla, por ma mire me than, dyshoj ... se me besu duhen edhe disa argumente ma shum


www.JaKuJam.com - JaKuJam.Com - Video shqipBack to top
.: Deno :.
Sat Aug 25 2007, 10:10am
Larg ...... shume ....

Registered Member #18
Joined: Mon Jul 31 2006, 03:55pm

Posts: 1550
Nga fundi i viteve 1980 bota komuniste u shemb dhe sistemi nderkombetar i luftes se ftohte i kaloi historise. Ne boten pas luftes se ftohte dallimet me te rendesishme mes popujve, nuk jane ideologjike, politike, ose ekonomike .Ato jane kulturore. Popujt dhe shtetet po perpiqen ti pergjigjen pyetjes me themelore me te cilen ballafaqohen njerzit : Kush jemi ne? Dhe ata po i pergjigjen kesaj pyetje ne menyren tradicionale, me te cilen i jane ergjigjur njerzit, duke iu drejtuar gjerave qe kane me shume vlere per ta. Njerzit e percaktojne veten nga pikpamja e paraardhesve , besimit, gjuhes, historise, vlerave, zakoneve dhe inistitucioneve. Ata njejtesohen me grupet kulturore: fiset, grupet etnike, bashkesise fetare, kombet dhe, ne nivelin me tegjere, me qyteterimet. Njerezit e perdorin politiken jo vetem per te permbushur interresat e tyre, por edhe per te percaktuar identitetin e tyre. Ne mund tadime se kush jemi, vetem kur dime se kush nuk jemi, dhe shpesh vetem kur dijm se kunder kujt jemi ....

Samuel P. Huntington (Perplasja e qyteterimeve)

www.JaKuJam.com - JaKuJam.Com - Video shqipBack to top
.: Deno :.
Sat Aug 25 2007, 10:33am
Larg ...... shume ....

Registered Member #18
Joined: Mon Jul 31 2006, 03:55pm

Posts: 1550
Dashuria ndaj parave eshte baza e cdo te keqeje ...

Nikola M. Nikolov ( Komploti Boteror)www.JaKuJam.com - JaKuJam.Com - Video shqipBack to top
ShKoDrAn_NyC
Sun Aug 26 2007, 02:36am
>>>>ALBO 4 EVER<<<<

Registered Member #956
Joined: Thu Jul 26 2007, 05:15pm

Posts: 4917
BOSSI ti nuk medon se ka keshtu idesh konspirative...????? jam dakort me ty qe duhet me dyshu por jo gjithcka asht bardh e zi... une per vedi nuk mendoj se jan ene ket fare niveli qe pershkruhet ne libra por qe ekziston nje seri sekretesh qeveritare eshte e pamohueshme...

Light travels faster than sound. That is why some people appear BRIGHT until you hear them SPEAK

Back to top
.: Deno :.
Sun Aug 26 2007, 10:45am
Larg ...... shume ....

Registered Member #18
Joined: Mon Jul 31 2006, 03:55pm

Posts: 1550
ShKoDrAn_NyC ka shkruar:

BOSSI ti nuk medon se ka keshtu idesh konspirative...????? jam dakort me ty qe duhet me dyshu por jo gjithcka asht bardh e zi... une per vedi nuk mendoj se jan ene ket fare niveli qe pershkruhet ne libra por qe ekziston nje seri sekretesh qeveritare eshte e pamohueshme...Padyshim besoj se ekzistojn mor grup, por po them ate qe thu edhe ti, qe per shkaqe te ndryshme edhe i ekzagjerojne ...

www.JaKuJam.com - JaKuJam.Com - Video shqipBack to top
.: Deno :.
Sun Aug 26 2007, 10:56am
Larg ...... shume ....

Registered Member #18
Joined: Mon Jul 31 2006, 03:55pm

Posts: 1550
I perkasim klonizimit

Shume njerez nuk besojne ne ringjalljen pas vdekjes. Shume nga ata qe e besojne, nuk mendojne se kjo do te perjetohet fizikisht. Shume prej atyre qe besojne ne njefare ringjalljeje fizike, besojne se kjo i mvishet nje cikli shumeformesh ekzistencash, nen nje ylber variabel lekurerash apo luspash a puplash. E gjitha kjo brenda ashensorit te nje lloj top-ten-i zoologjik hierarkish te percaktuara nga rezultatet pozitive a negative te jetes se meparshme. Ama gati krejt unanimisht, si ata qe besojne ne ringjalljen, ashtu edhe te tjeret, tashme jane te bindur se nje perplasje hiç etike midis bioteknologjise dhe nostalgjise e biznesit ka mundesuar kopjimin fizikisht te sakte te qenieve te gjalla. Duke u nisur prej kesaj bindjeje te prodhuar nga besimi fondamentalist i kesaj epoke ne fene e shkences, mora guximin nje dite prej ditesh, ne nje kafene te lagjes "Kala" (Elbasan), t'i shpjegoj ringjalljen nje mikut tim shqiptaroamerikan, skeptik dhe poet, duke i bere nje paralele abuzive me klonimin. Sipas kesaj pseudo-eskatologjie, robi nuk ka pse beson me lehte se ringjalljen, faktin se qimja behet tra (klonimi i shpjeguar popullorçe). Ose me shqip akoma, nuk ke pse quan te çuditshme ringjalljen fetare se dyti pas vdekjes, kur teknologjise i mjafton per diç te perafert veç nje therrmije nga zbokthi yt mbi jake, qofte kjo jake edhe ne muze dekada pas vdekjes. Gjalle a vdekur, fantashkenca ne veprim ta premton qe tani kopjen tende identike te shumefishuar X-here, pafundesisht-here, qe ta prekesh me dore e vete ta rritesh veten, nje vete endrre nga ato qe vetem te ngjajne e nuk te binden, nuk i kontrolloke dot. (Duke u dridhur te skuqur, imagjinoni qe tani nje zhgjenderr fajtore narcisizmi incestuoz.) Njeriu i ri triumfalisht po i sokellin universit se me ne fund ia doli me ane te teknologjise (lindjeve in vitro apo klonimit) ta divorcoje perfundimisht seksin nga lindshmeria, dhe se me ne fund ndjenjat e pergjegjesise ne sektorin problematik te seksit do te zhvoshken perfundimisht. Si ca prometenj seksuale egoiste, por politikisht te ndergjegjshem per te ardhmen e njerezimit, do te mund te aplikonim ne vete sterilizimin e perhershem per te kaluar pastaj kohen e lire ne disiplina te ndryshme sportive seksuale, pa çare koken fare per ndonje incident apo efekt anesor. Pa qene nevoja te imitojme me kangurin, kalamajte (nuk di a do t'i quanim me keshtu) do t'i prodhonim ne seri, diku jashte trupave tane, duke perdorur thonjte e prere pas dushit. Sigurisht, nese nuk do te kishim filluar te urrenim per vdekje veten. Apo sigurisht pasi te kishim hedhur nje short kok-a-pil me partnerin, (femer a mashkull, human apo jo, nuk ka me ndonje rendesi mosperputhja ngjizese), short per ate se kujt i takon fati te kopjohet, te perjetesohet ne nje fare menyre. Sipas hartave genetike, te depozituara ne banka publike te dhenash, hartuar sipas turli mikroskopesh e makinerish biospiunazhi, do ta shihnim veten krejt lakuriq, me gjithe semundjet a trashegueshme e pritshmerite e mundshme per semundje, me gjithe difektet e anomalite tona. Dhe keshtu autoritetet mbase nuk do na jepnin leje te gjitheve te kopjoheshim, per te parandaluar dhimbjen, tragjedine e parakohshme apo shemtine, duke mbrojtur kesisoj te drejtat e njeriut te palindur per te pasur nje mendje te shendoshe ne nje trup te shendoshe ne nje shoqeri te shendoshe. Rreth shtepise se ndonje çifti paraplegjikesh qe i ka puqur bashke horoskopi i solidaritetit, do te organizoheshin demonstrata aktivistesh e koncerte sensibilizuese tip Pavaroti me shoke", dhe pergjimi shteteror 24 oresh do te garantonte qe difektozet te mos benin ndonje proçke duke nxjerre tinez per tek ndonje laborator klandestin materialet biologjike te dashurise se tyre. Laboratoret pa license do te sfidonin çmimet e larta duke punuar per fukarenjte me makineri te vjetra a te pershtatura psh nga ndonje repart akulloresh apo i pastrimit kimik. Kurse çdonjerit para se te hynte ne pune a te kandidonte per ne ndonje kat te pushtetit, do t'i duhej te paraqiste te sakta patentat e laboratorit-maternitet ku eshte ngjizur, kopirajtet dhe te drejta e te barazlarguara imet, ato vijezat vertikale mbi shifra qe stampohen ne rreze te çdo malli. Por gjithsesi nostalgjiket apo reaksionaret qe nuk mungojne ne te tilla raste te grupuar ne shoqata, klube a botime speciale e rezervate do te ofronin metodat e vjetra, ato demodete nente apo shtatemujorshe tip "kam ngrene nje gamile", me nje ritem nevrikoses mesjetar zhvillimi si te ndonje kompiuteri Pentium I, (a thua se s'kemi ndonje pune tjeter nderkaq), me te marra mendesh e te vjella e dieta surrealiste e shpartallime muskujsh e gjak e lengetyre qe aman-aman… Te prishesh linjat dhe karrieren-larg qofte… Po ama ashtu si preferojme qumeshtin apo vezet e kushtueshme te katundarit (qe gjithsesi i ben pula ose lopa), ashtu si preferojme domatet e thjeshta te bahçeve me diell e jo domatet "çun-mamaje" te serave, (top-modele me makiazh modifikuar me kirurgji estetike), po ashtu do na shkonte nje dite goja leng per ndonje kalama te bere vete, safi, alla turka. Nje qe eshte tamam trup
gjak e temperature e jotja… Gjithe veshtiresia per kete ndodhet tek ca rrjeteza fatale peshku a merimange, ku kenga ne mode e sirenave te burgos ne mitet e rinise se perhershme dhe ne modele parajsash prej shkume sapuni te kenaqesive se momentit, nga ato qe mund t'i konsumosh edhe ne kembe si byreket e çastit. Qe kur je fare i ri, ashtu si gozhdohesh perfundimisht me vathe kudo a me tatuazhe te pashlyeshme dashurish te lehta, ashtu si vendos te stukosh trupin e fytyren me silikon, mund te shkosh e t'i fusesh pa e menduar gjate nje vasoktemi apo sterilizim te perhershem, se kjo ndodh edhe ne kohet tona tani, e jo me ne qyteterimin e ardhshem te klonimit. Gjithsesi ky shkrim u tregua teper optimist, dhe parashikoi jo vetem suksesin e plote te klonimit njerezor, por arriti te sheroje edhe SIDA-n, fantazma e te ciles sillej neper togfjaleshat e mij te pakontrolluar seksuale, si komunizmi njehere e nje kohe neper Evrope.

ERVIN HATIBI ( REPUBLIK OF ALBANANA )www.JaKuJam.com - JaKuJam.Com - Video shqipBack to top
SuperGirl
Fri Aug 31 2007, 11:45pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Nje pershkrim mahnites ky qe ka vu bossi....


C'gje eshte e mire? - cdo gje qe te njeriu rrit ndjenjen e fuqise, vullnetin per fuqine, vete fuqine.
C'gje eshte e keqe? -cdo gje qe rrjedh nga dobesia.
C'gje eshte lumturi? -ndjenja per faktin qe fuqia rritet, qe nje pengese kapercehet.

Antikrishti - F.Nietzcsce
(Nice)
Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
Rabije
Fri Sep 07 2007, 03:33am

Registered Member #1168
Joined: Fri Aug 31 2007, 06:36pm

Posts: 1371
Perpara tij un nuk turperohem, sepse ai nuk me kupton. Por ai qe e kupton lidhjen, ai nuk me gjykon dhe nuk krenohet aspak. Perpara tij un nuk turperohem, sepse ai me kupton. Ai qe e ka gjetur njehere vetveten, nuk mund te humbase me ne kete bote. Dhe ai qe ka arritur njehere te kuptoje njeriun brenda vetes, ai i kupton te gjithe njerezit.

Nata Fantastike
Stefan CvajgKush s'nigjan nanen, del n'rrug e then kamen
Back to top
Rabije
Fri Sep 07 2007, 03:48am

Registered Member #1168
Joined: Fri Aug 31 2007, 06:36pm

Posts: 1371
Enderrat magjike jane si ata vaporet pa timon, qe shmangen pa objektiv, duke u perkundur me endje te madhe mbi ujrat e qeta dhe vezulluese derisa kalluma e tyre te perplaset fort pas ndonje bregu te panjohur.
Por, realiteti eshte shume me kokeforte se te gjitha enderrat.

Ylli Siper Pyllit

Kush s'nigjan nanen, del n'rrug e then kamen
Back to top
Kafscett@
Fri Sep 07 2007, 08:23am
°*°OnE LikE NonE°*°

Registered Member #642
Joined: Thu Apr 05 2007, 02:42pm

Posts: 1370
Martesa eshte si ajo kurtha per minj, ata qe jane brenda duan te dalin jashte dhe ata qe jane jashte duan te futen brenda.
Xhovani Verga "Familja e Malavolajve"

Iluzjone optike

Back to top
Kafscett@
Wed Sep 12 2007, 09:42am
°*°OnE LikE NonE°*°

Registered Member #642
Joined: Thu Apr 05 2007, 02:42pm

Posts: 1370
Diku lexova shkarazi...

-Pikerisht fakti qe kufiri i jetes nuk eshte i percaktuar, do te thote qe ajo zgjat pafundesisht, çka ngjall mendimin qe "ende do te gjej kohe te bej ate qe ende s'kam gjetur kohe ta bej." Jeta mund te shprehet me parimin qe mund ta shprehim vetem me nje fjale "PASTAJ". Na duket sikur tek aji qe na pret perpara, gjithmone do te gjendet kohe dhe mundesi. Me sa duket, e kemi te domosdoshem ndijimin e pafundesise faktive* te jetes, pa te do te ishte tmerresisht e pamundur te jetoje. Ndoshta kjo eshte...per mire...Por kjo, padyshim eshte, iluzjon, sajese, veteqetesim. "Pastaj" nuk ekziston!

faktive* (= gjoja)
Iluzjone optike

Back to top
SuperGirl
Tue Apr 01 2008, 10:57pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
- Dhe cfare keni kuptuar ne burg, Rajkumari?
- Kam kuptuar, - tha ajo duke ngritur gishtin tregues, - kam kuptuar qe te gjitha grate ne bote jane njelloj dhe duan te njejtat gjera: nje familje, nje shtepi, para per te jetuar, duan lirine. Kam kuptuar se indianet kane vuajtur per ndryshimin e ketyre gjerave - nje ndryshim ky nga me dramatiket qe grate e nje vendi kane pesuar ndonjehere. Nuk di te them nese kjo gje i ka bere me te lumtura ose fatkeqe, por per nje gje jam e sigurt: nuk jane me flutura te pademshme. Jane flutura te hekurta.

Seksi i shperfillur - Oriana Fallaci


[ Edited Tue Apr 01 2008, 10:58pm ]Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
SuperGirl
Tue Apr 08 2008, 02:19pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
E mplakur, e semure, e shkaterruar madje, e bindur q fundi po rrezohej mbi te, mamaja do te kenaqej, per te qene me pak e trishte, qe une te isha kthyer per dreke ne shtepi.
Qofte edhe per te mos thene nje fjale, i inatosur ndofta per punet e mia, te cdo lloji. Por ajo, nga shtrati, sepse nuk ngrihej dot nga shtrati, do ta dinte qe une isha matane, ne kuzhine, e kjo do ta ngushellonte.
Une perkundrazi jo. Une shetisja Milanon duke qeshur ore e cast me shoket, idiot, maskara qe isha, ndersa thelbi i jetes sime, mbeshtetja ime e vetme e vertete, e vetmja krijese e afte per pergjakej per mua ( e s’kisha per te gjetur me nje tjeter si ajo, edhe sikur te jetoja 300 vjet), ishte duke vdekur.
Do t’i kishin mjaftuar dy fjale para drekes, une i ulur ne divanin e vogel e ajo e shtrire ne krevat, ndonje informacion per jeten e per punen time. E me tej, pas drekes, do me kishte lene te lire me gjithe zemer, ku dreqin te doja, s’do t’i vinte keq, perkundrazi ishte e lumtur kur gjeja rast te defreja.
Por para se te dilja, ne erresire, do isa futur ne dhomen e saj per nje pershendetje te fundit. “E ke bere gjilperen?”. “Po, kete nate shpresoj vertet te fle!”
Kaq pak kerkonte, kurse une as kete s’e beja, per egoizmin tim te shpifur, une isha i biri e ne egoizmin tim prej djali, refuzoja te pranoja sa shume e doja.


Dy shoferet - Dino Buxati
Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
SuperGirl
Mon Apr 14 2008, 01:29pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
ROJTARI

Duke vrapuar i shpetova rojes se pare. Pastaj, per nje cast u tmerrova, u ktheva dhe i thashe: "Une kalova kur ju nuk e kishit mendjen". Ai pa per nje cast dhe nuk tha asgje. "Me duket se nuk duhet ta kisha bere kete gjest", i thashe. Ai serish ndenji pa folur. "Heshtja juaj a do te thote gje miratim per te kaluar ?".

Franz KafkaBre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
SuperGirl
Sat Apr 19 2008, 11:55am
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Zonja Roza Hanaj - Khalili Gibran

I mjere eshte ai mashkull qe dashuron nje femer, e merr per grua, derdh tek kembet e saj djersen e lekures, gjakun e trupit dhe jeten e zemres. Qe vendos ne duart e saj frutin e rraskapitjes dhe te ardhurat e zellit te tij; vetem per te kuptuar nje dite qe zemra te cilen ai ishte munduar te blej, I eshte dhene falas dikujt tjeter per hir te kenaqsise se sekreteve te saj te fshehura dhe me te thelles dashuri. E mjere eshte ajo femer qe zgjohet prej endrrave me sy hapur dhe ngutjes se rinise, vetem per te gjetur veten ne shtepine e nje burri I cili e mbulon me ar e argjend, me dhurata te cmuara, me argetime luksoze, por qe nuk eshte I afte t’I kenaqe shpirtin me veren e parajses te cilen Zoti e derdh prej syve te mashkullit tek zemra e femres.
Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
Loris
Thu Jan 08 2009, 05:36pm
Veni-vidi-vici !!

Registered Member #2417
Joined: Thu Oct 30 2008, 12:28pm

Posts: 2261
Fati i taketukes

Nuk eshte per t'u pasur zili fati im: une kurre nuk ndez, une vetem shuaj pasionin e ndezur te cigares. Dhe ne fund c'mbetet? Hi vetem hi.

"Vetmia e diellit"- Ridvan Dibra

Ne nuk jemi ajo qe themi, ne jemi ajo qe bejme!
Back to top
Loris
Thu Jan 08 2009, 05:43pm
Veni-vidi-vici !!

Registered Member #2417
Joined: Thu Oct 30 2008, 12:28pm

Posts: 2261
Nga dashuria per agrepet

Ne ndryshim nga njerezit dhe gjarperinjte e te tjera kafshe qe e kane helmin ne goje, akrepet e ruajne ne bisht ate, cka do te thote se nuk mund t'i konsiderosh krejt te pergjegjshem per efektin e helmit te tyre, njelloj si per shoferin, per shembull, per aksidentin qe kryen me rrotat e pasme.
A nuk eshte kjo nje arsye per ta respektuar akrepin ne raport me njerezit dhe gjarperinjte e te tjera kafshe qe e kane halmin ne goje?

"Vetmia e diellit"- Ridvan Dibra

Ne nuk jemi ajo qe themi, ne jemi ajo qe bejme!
Back to top
Go to page  1 2 3 4 5  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2824 sec, 0.0781 of that for queries. DB queries: 63. Memory Usage: 3,128kB