Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Forumi i ShkodraOnline.com :: Folklori
 
<< Previous thread | Next thread >>
Fjale te urta !
Go to page  1 2
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
almi
Mon Nov 24 2008, 07:32pm

Registered Member #2473
Joined: Fri Nov 21 2008, 10:03pm

Posts: 37
Le te themi fjale te urta gjithsecili prej nesh . Flm
  Martese e nxituar, pendim i gjate .
   Kur gruaja e ka burrin e mire kjo i duket ne fytyre. (V. Gete.
    Ha kur ke uri, martohu ne te ri, thenie ruse ).
     Kur nje gruaje i kan hipur xhindet , mjaftojen kater te puthura te vogla per ta qetesuar. K.Golden
      Do te kishte shume njerez te lumtur ne bote, po te vazhdonte dashuria edhe pas marteses si para saj. S.Frasheri.
       Dashuria e nenes nuk plaket. Thenie Gjermane
        Kur s`kam cfare te bej punoj. K.Cakik
         Edhe nji tufe bari eshte e bukur kur ta jep i dashuri.
          Dashuria e pare eshte si debora e pare ajo bjen por shkrihet shpejt.
           Kane thene dashurine falja gruas , respektin nenes.
            Mos u lut por puno, Thenie japoneze.
             Puna na largon tri te keqija te medha, merzine, vesin dhe nevojen . Volter.
              Burri krijon ligjet, gruaja zakonet.
               Poezia sheron plaget qe shkakton arsyeja . Navolisi.
                Prej shekujsh libri rrit njeriun . Thenie anonime.
                 Poezia eshte tregim per kohen dhe per veten. V.Majakovski.
                  Bukuria eshte dicka shtazarake ne qoftese nuk rrethohet dhe me mencuri Demokriti.
                   Bukuria dhe dashuria jane 2 arsyet per te jetuar. L. Tolstoi.
                   B
                    ukurise se vertete i duhet serioziteti. M. Gorki
                     Bukuria frenon cdo zemerim . V. Gete
                      Njeriu i rregullt mund te bjere ne dashuri si i cmendur por jo si budalla. F la Roshfuko.
                       Njeriu nuk e heq doren nga vendi ku i dhemb dhe nuk i heq syte nga njeriu qe dashuron. Th, Tatare.
                       Back to top
                       matura2000
                       Mon Nov 24 2008, 07:36pm

                       Registered Member #2355
                       Joined: Wed Oct 01 2008, 03:35am

                       Posts: 2346
                       hej mor sherre shume i dike.un di vetem shiu i bute lag te marre e te urte


                       CHI LO FA' , SE LO ASPETTI................

                       Back to top
                       almi
                       Tue Nov 25 2008, 02:31am

                       Registered Member #2473
                       Joined: Fri Nov 21 2008, 10:03pm

                       Posts: 37
                       E bukur kjo por do te diftoj prep zemer . :-)

                       *Pasi nje gjyshe qe te behet nene esshte perhere me e vemendshme e me e mire se nje nene qe eshte vetem nene.
                       *Kush do ta kaloje adoloshencen i pa cenuar , kurre s`ka per tu bere njeri pernjemend i madh.
                       *Kemi jetuar ne te njejten peme, por ne stine kaq te ndryshme.
                       *Karakteri cmohet shume me teper ne bote sesa personaliteti.
                       *Te besh gabime eshte e natyrshme te shkosh tej pa i kuptuar do te thote ta cosh huq nji jete te tere.
                       *Bota pa te marret do te ishte kot.
                       *Jeta eshte si nje flete e vizatuar ne te cilen nuk mund te perdoret goma.
                       *Jeta eshte shkak dhe asgje.
                       *Asgje s´shkakton aq gezim sesa kur ndihesh i dashtun.
                       *Si mund te hahet nji gjelle pa krype , eshte njisoj n,q,se e jeton jeten pa dashuri.
                       *Gabimet jane te medha kur dashuria eshte e vogel. Th, Italiane.
                       *Dhe nje njeri te trashe dashuria di ta beje poet.Eupiridi.
                       *Kur nuk ke ate qe do, duhet te duash ate qe ke. R,de Bysi-Rabyten.
                       *Pa patur dituri squhet njeriu njeri. N. Frasheri.
                       *Nese mendon se me mjeker je i ditur ateher cjapi mjekerosh eshte dijetar i vertete. Lukiani.
                       *Per njerzit fisnik nuk ka asgje me te dashur sesa te jene prinder. Pindari
                       *Per tu bere baba eshte shume elehte ,por per te qene baba eshte e veshtire . A. Buksh
                       *Gruaja mbetet gjithnje femije i madh Zh. Zh. Ruso
                       *Shigjeta plagon trupin, fjala shpirtin Th, anonime.
                       *Mos e lejo gjuhen te dale para mendimit . Hiloni[/list][/left]


                       Back to top
                       L - N
                       Tue Dec 30 2008, 09:00am
                       Registered Member #1228
                       Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

                       Posts: 10623
                       Eksperienca asht ure qe ne qoft se je i interresum te con te kshtjella e dijes

                       [ Edited Tue Dec 30 2008, 09:04am ]

                       Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
                       ... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

                       Back to top
                       Engel
                       Fri Feb 20 2009, 05:58pm

                       Registered Member #2627
                       Joined: Mon Feb 09 2009, 07:09am

                       Posts: 2846
                       mos e humbni kohen duke gjykuar,se nuk do te keni kohe per tu lumturuar"NENE TEREZA"

                       Dashuria esht buka engjejve, therrmiet shpresa njerzimit.


                       Back to top
                       Z. Zamir Kaceri
                       Sun Mar 08 2009, 08:19pm
                       Lumi Dushes

                       Registered Member #106
                       Joined: Tue Oct 24 2006, 12:34pm

                       Posts: 1625
                       Femna ma e sjut, ka mend sa nji burr budall

                       Z Zamir Kaceri

                       Lumi Dushes
                       Back to top
                       Z. Zamir Kaceri
                       Sun Mar 08 2009, 08:30pm
                       Lumi Dushes

                       Registered Member #106
                       Joined: Tue Oct 24 2006, 12:34pm

                       Posts: 1625
                       Dhija qe dahet prej tufs, e pordhonon bariu

                       Lumi Dushes
                       Back to top
                       Loris
                       Wed Mar 11 2009, 08:42pm
                       Veni-vidi-vici !!

                       Registered Member #2417
                       Joined: Thu Oct 30 2008, 12:28pm

                       Posts: 2261
                       Po te hidhnin trute e te gjitheve te Ura e Bunes, prape secili do te merrte te vetat.

                       Ne nuk jemi ajo qe themi, ne jemi ajo qe bejme!
                       Back to top
                       Shqiptar.
                       Wed Mar 11 2009, 08:43pm
                       Registered Member #2181
                       Joined: Tue Jul 29 2008, 03:17pm

                       Posts: 445
                       Z. Zamir Kaceri ka shkruar:

                       Dhija qe dahet prej tufs, e pordhonon bariu                       Hahahahahahahahahahahaha ikyt se kisha pa ni kurr, qa s'nin njiri hahahahahaha
                       Back to top
                       guest
                       Sat Mar 14 2009, 03:07am
                       Registered Member #1283
                       Joined: Fri Sep 28 2007, 12:35am

                       Posts: 4466
                       shtrij kamt sa ke jorganin

                       [ Edited Sat Mar 14 2009, 03:07am ]


                       Back to top
                       Engel
                       Wed Mar 25 2009, 07:10pm

                       Registered Member #2627
                       Joined: Mon Feb 09 2009, 07:09am

                       Posts: 2846

                       I pasur behesh me dituri jo me pasuri; i mencur behesh me mend jo me moshe

                       Kur nxjerr sekretin e shokut je i pabese, kur nxjerr sekretin tend je budalla.

                       Mendja e te zgjuarit budallait nuk i duhet gje.

                       Ai qe cdo dite ka nje deshire tjeter, asnjehere nuk arrin ta plotesoje deshiren e tij

                       Dashuria esht buka engjejve, therrmiet shpresa njerzimit.


                       Back to top
                       Engel
                       Wed Mar 25 2009, 07:14pm

                       Registered Member #2627
                       Joined: Mon Feb 09 2009, 07:09am

                       Posts: 2846
                       E bukur nuk eshte ajo qe eshte e bukur,dhe bukuria e bukurise eshte ajo qe te pelqen..

                       Te tjere na duan,te tjere duam,me te tjere akoma perfundojme!!!

                       [ Edited Wed Mar 25 2009, 07:16pm ]

                       Dashuria esht buka engjejve, therrmiet shpresa njerzimit.


                       Back to top
                       MiCoLjA
                       Wed Mar 25 2009, 07:22pm


                       Registered Member #2543
                       Joined: Wed Jan 07 2009, 11:20am

                       Posts: 9792
                       behu i besushem por mos i beso kuj

                       kur sta man goja jote nuk ta man goja e tjetrit

                       Each year we spend togther
                       Each day that passes by
                       Our partnership grows stronger
                       Together forever You and I


                       Back to top
                       Engel
                       Wed Mar 25 2009, 07:43pm

                       Registered Member #2627
                       Joined: Mon Feb 09 2009, 07:09am

                       Posts: 2846
                       NJeriu eshte i madh vetem kur meson se vertet esht shum i vogel.
                       Eshte shume delikate ta falesh dike pa e ulur vleren e tij, ose tenden.
                       kur duash te gjykosh njeri mprehe thiken ne dy krahe,qe te ndjesh se cfare eshte dhimbja.
                       "Bota është një libër i bukur, por pak i shërben atij që s’di të lexojë. "
                       Ai qe di te zgjedh ndermjet bukurise dhe mencurise, per mikeshe le te zgjedh te bukuren, ndersa per bashkeshorte te mencuren.
                       Te besh mashkullin te besoje se ka pushtetin eshte arti i te qenit grua......
                       Mirenjohja eshte nje nga virtytet me te medha.
                       Ndergjegja sundon, por nuk drejton.
                       Jeta eshte si nje liber me faqe te boshatisura, konsideroje cdo flete te tij si kryevepren tende.
                       Po te mos kishte mendime te kunderta s'kishim si te zgjidhnim me te mirin.
                       Servilizmi eshte me i rrezikshem se urrejtja.

                       Dashuria esht buka engjejve, therrmiet shpresa njerzimit.


                       Back to top
                       MiCoLjA
                       Sun Mar 29 2009, 08:26pm


                       Registered Member #2543
                       Joined: Wed Jan 07 2009, 11:20am

                       Posts: 9792
                       te gabosh esht njerezore te falesh eshe hynore

                       Each year we spend togther
                       Each day that passes by
                       Our partnership grows stronger
                       Together forever You and I


                       Back to top
                       Engel
                       Mon Mar 30 2009, 09:52am

                       Registered Member #2627
                       Joined: Mon Feb 09 2009, 07:09am

                       Posts: 2846
                       ma mire i pari i katunit se i fundit ne qytet.ahhaaahahaah.

                       Dashuria esht buka engjejve, therrmiet shpresa njerzimit.


                       Back to top
                       Engel
                       Thu Apr 02 2009, 05:50pm

                       Registered Member #2627
                       Joined: Mon Feb 09 2009, 07:09am

                       Posts: 2846
                       A dime valle te jetojme?

                       Cdo ere gjen nje pluhur qe ta ngreje.
                       Cdo enderr gjen nje shiprt ku te jetoje...
                       Cdo rrezim gjen nje shprese qe do realizohet...
                       E vetmja gje qe nuk gjindet kollaj eshte nje miqesi e bukur ...                       Mesuam te fluturojme si zogjte dhe te notojme si peshqit ...
                       Por harruam dicka shume te thjeshte...

                       A dime te jetojme si NJEREZ?                       I pasur:Nuk I thuhet atij qe zoteron pasuri por atij qe zoteron ZEMER te PASUR.
                       Atij qe I mungon pasuria e ZEMRES, sado pasuri te kete prape I varfer ngelet.
                       Dhe ai qe e ka ZEMREN te pasur sado I varfer te jete ne syte e te gjitheve eshte I mrekullueshem.                       Nese nuk keni miq per t'i ndare gjerat e mira s'ka kuptim ti keni ato.

                       Mik eshte ai qe te do edhe kur s'ka asnje per tu dashur.
                       Edhe ne kohen kur nuk te gjindet njeri qe te te perqafoje ai duhet te te perqafoje. Edhe ne kohet kur nuk mund te mbeshtetesh njeri ai mbeshtetet tek ti. Atij qe I themi mik duhet te jete fanatik edhe kur e gjithe bota te merzisin ai duhet te te jape. Kur merr lajme te mira kercen bashke me ty dhe kur ti qan duhet te qaje bashke me ty, por me shume se te gjitha miku duhet te jete matematicien!
                       Duhet te shumezoje gezimin....
                       Duhet te pjestoje hidherimin....
                       Duhet te zbrese te kaluaren....
                       Duhet te mbledhe te ardhmen….
                       Duhet te llogarise nevojat ne thellesine e zemres....

                       Dashuria esht buka engjejve, therrmiet shpresa njerzimit.


                       Back to top
                       Engel
                       Mon Apr 06 2009, 09:57am

                       Registered Member #2627
                       Joined: Mon Feb 09 2009, 07:09am

                       Posts: 2846
                       Nuk ka asgje me jetegjate se kujtimet.

                       Dashuria esht buka engjejve, therrmiet shpresa njerzimit.


                       Back to top
                       Engel
                       Mon Apr 06 2009, 10:01am

                       Registered Member #2627
                       Joined: Mon Feb 09 2009, 07:09am

                       Posts: 2846
                       Eshte dy here fatkeq ai qe me pare ka qene i lumtur.
                       Bukuria eshte harmonia e rastit dhe e se mires.
                       Cdo udhetim duhet te filloj nga diku....
                       Heshtja eshte nje nga argumentat me te veshtira per t'u hedhur poshte.
                       Per fatkeqesine e tyre njerezit kane prirje te fajesojne fatin,perendine e gjithcka, vec jo vetveten.
                       Servilizmi eshte me i rrezikshem se urrejtja.

                       Dashuria esht buka engjejve, therrmiet shpresa njerzimit.


                       Back to top
                       LUPEN
                       Fri May 08 2009, 07:18am

                       Registered Member #2813
                       Joined: Tue Mar 24 2009, 12:56am

                       Posts: 10264
                       > KUSH ESHT MIK I TE GJITHVE ,NUK ESHT MIK I ASKUJT.

                       >ASHT MA MIR MU KTHY MRAPA SE SA ME EC PARA E ME TRET RRUGEN.

                       >ASHT SHUME E VESHTIRE ME GJET NJE MIC TE ZEZ NE NJE DHOM PA DRITA...AQ MA TEPER KUR MICA NUK ASHT MREN.


                       Edhe lumi ka kangen e vet. Nga një herë e zhurmshme dhe e vrullshme: kanga e randë e vajit. Mandej me një rrëmbim gazmor që kënaq çdo gja që natyra ka falun: kanga e hovshme e haresë.
                       Lot e gaz. Si jeta e njerëzve...

                       Back to top
                       Ledy
                       Tue Jul 07 2009, 01:21pm

                       Registered Member #3019
                       Joined: Wed May 27 2009, 08:04am

                       Posts: 616
                       qenjt QENET le te lehin ,karvani ec perpara :-)                       Back to top
                       HANA
                       Tue Jul 07 2009, 01:36pm

                       Registered Member #3071
                       Joined: Thu Jun 18 2009, 12:56pm

                       Posts: 195
                       Atij qe nuk e do,thuji ´´te hift vetja ne qef´´

                       Mos nxirr vrer nga goja te hidherohesh,po nxirr sheqer te embelsohesh.

                       Ajo qe hecen me kry perpjet,bie ne grop.

                       Marrija ma e madhe asht,me kujtu vedin te mecem.

                       Ti qesh me te tjeret,po bota qesh me ty.
                       Back to top
                       Ledy
                       Tue Jul 07 2009, 01:42pm

                       Registered Member #3019
                       Joined: Wed May 27 2009, 08:04am

                       Posts: 616
                       kush ul vleren dan me ble :-)                       Back to top
                       LUPEN
                       Wed Jul 08 2009, 12:15am

                       Registered Member #2813
                       Joined: Tue Mar 24 2009, 12:56am

                       Posts: 10264
                       Ledy ka shkruar:

                       kush ul vleren dan me ble :-)


                       hahah te lumt Ledy se njashtu asht.

                       kur shkoshin me ble domate ose kertolla i thoshin shitsit :hajt he burr se kekan pak si te shtypuna ,na i ul 50 lek :-)
                       ma halla ishin te mira sa ska.


                       Edhe lumi ka kangen e vet. Nga një herë e zhurmshme dhe e vrullshme: kanga e randë e vajit. Mandej me një rrëmbim gazmor që kënaq çdo gja që natyra ka falun: kanga e hovshme e haresë.
                       Lot e gaz. Si jeta e njerëzve...

                       Back to top
                       West****
                       Wed Jul 08 2009, 12:59am

                       Registered Member #2098
                       Joined: Mon Jul 14 2008, 12:46am

                       Posts: 1827
                       Ban qa tham une , e mos ban qa baj une. ( shkodranqe)
                       Back to top
                       Go to page  1 2  

                       Jump:     Back to top

                       Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
                       Powered by e107 Forum System
                       Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
                       Custom Search
                       Mire se Vini
                       Emri i Identifikimit:

                       Fjalkalimi:
                       Me Kujto

                       [ ]
                       [ ]
                       Muzik Shkodrane - Sagllam


                        
                       Chat Box
                       You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

                       Shkodra ne Youtube
                       Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
                       Theme created by Free-Source.net
                       Render time: 0.2692 sec, 0.0826 of that for queries. DB queries: 69. Memory Usage: 3,151kB