Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Arti - Kultura - Tradita - Fotografia - Video :: Fashion - Estetike - Glamour

<< Previous thread | Next thread >>
Si te lidhim kravaten
Go to page  1 2
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
SuperGirl
Wed Aug 22 2007, 12:45am
Miss.Felicity!

Registered Member #514

SI TË LIDHNI KRAVATËN NË GJASHTË HAPA
Vendosja e kravatës është një nga detyrat që tmerron shumë meshkuj. Nëse i përcjellni me kujdes udhëzimet e dhëna në këtë faqe të Mjellmës, udhëzime këto që janë mjaftë të thjeshta, do të mësoheni që brenda ditës ta lidhni kravatën tuaj. Por nuk është krejt te lidhja e kravatit apo? Çfarë do të jetë ngjyra, si do ta kombinoni me robet tuaja...

Përziej dhe përshtat

Hapi i parë është që të siguroni kravatën që i përshtatet këmishës tuaj. Mirëpo, më parë ju duhet të dini se cila ngjyrë e kravatës i përshtatet ngjyrës së këmishës tuaj.
Kravata solide i përshtatet këmishës "busy" (serioze), dhe këmishat me modele. Në anën tjetër, nëse doni ta veshni kravatën "funky" (melankolike) në punë atëherë kombinojeni ate me ndonjë këmishë solide. Vetëm mbani në mend që nuk duhen të përzihen kravatat me modele (yrneke), me këmishat që poashtu janë me modele (yrneke) dhe anasjelltas. P.sh, kravata vija-vija me këmishën me katrora ju bënë të dukeni si palaço!

E gjitha që ju nevojitet është koha

Mos ia leni vetës më pak se 5-10 minuta për lidhjen e kravatës. Jepni vetës kohë të mjaftueshme në mëngjes për ta lidhur kravatën siç duhet dhe nëse nuk duket në rregull, duhet t'i kushtoni edhe pak kohë që ta korrigjoni.
Për lidhjen e kravatës ju duhet ndihma e pasqyres. Para pasqyrës do ta matni gjatësinë e kravatës dhe do të bëni kombinimet këmishë-kravatë. Nëse keni arritur që ta gjeni kombinimin e mirë, ja në vazhdim se si mund ta lidhni kravatën në gjashtë hapa:

Lidheni kravatën tuaj në 6 hapa

Gjatësia e shkëlqyeshme

Pjesa e gjërë e kravatës duhet të jetë më e gjatë se fundi i pjesës së hollë duke e mbuluar pjesën e hollë të kravatës. Ju nuk dëshironi që fundi i pjesës së gjërë të jetë shumë i shkurtë - gjatësia normale është kur maja e fundit të kravatës prek pjesën e sipërme të rrypit (ose të pantallonave nëse keni tregerat). Edhepse kjo është gjatësia tradicionale, ajo ndryshon nga vendi në vend. Në fund lëshojeni jakën e këmishës, dhe pëdoreni pasqyrën për ta kontrolluar se a janë kravata dhe fjonga në rregull.

Zhveshja e kravatës

Gjatë heqjes së kravatës mos e nxjerrni fundin e pjesës së hollë jashtë fjongës për ta çlidhur kravatën. Heqni kravatën duke i bërë këto hapa së prapthi. Edhe nëse nguteni për tu zveshur sepse keni shoqëri, kushtoni kujdes sepse mund ta shkatërroni formën e kravatës.

[ Edited Wed Sep 05 2007, 04:11pm ]

Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
ShKoDrAn_NyC
Wed Aug 22 2007, 03:06am
>>>>ALBO 4 EVER<<<<

Registered Member #956

kjo asht vetem nje menyre me lidh kravaten e asht ma e thjeshta por ka edhe menyra tjera...plus kjo asht menyra e vjter e tradicionale ose sic quhet ndryshe executive style...tesh ka dale moda me ken trekandshi i kravates i trashe e kravata 2-3 gisht siper rrypit...e lidhja eshte pothuajse kjo por asht e dyfishte...

Light travels faster than sound. That is why some people appear BRIGHT until you hear them SPEAK

Back to top
.: Deno :.
Wed Aug 22 2007, 11:51am
Larg ...... shume ....

Registered Member #18

un kam msu me e lidh krevaten qysh ne klas te 5 kaq fiksim e kam pas e e kam prep hihihihi

www.JaKuJam.com - JaKuJam.Com - Video shqip

Back to top
ShKoDrAn_NyC
Wed Aug 22 2007, 02:42pm
>>>>ALBO 4 EVER<<<<

Registered Member #956

edhe un per vedi i kam fiksim kravatat,kmishat e mira e kostumet e mira...sa mbledhi ndoj lek per ikta gjana i hargjoj paret...gjithashtu me ket veshje te mire jane tri gjana kryesore qe nje mashkull duhet mi konsideru shume kpucet, rrypin e sahatin e mire...jo thjesht me ken te mira e te shtrenjta por edhe me kombimu me teshat qe vesh.

Light travels faster than sound. That is why some people appear BRIGHT until you hear them SPEAK

Back to top
babo
Sat Oct 06 2007, 09:38am

Registered Member #587

ket menyren qe the shkodran_nyc ne mujsh me na e msu. une kam lan nam diten e dasmes gjys ore para kam ken me kollare ne dore tu u sjell neper rruge me gjet dike me ma lidh se ato te shpise dishin vetem menyren e vjeter. e ma e forta ka ken se me ka pa njeni qe ishte tu shku pikerisht ne dasmen teme. hardhek e

Ja! Nje kitarre degjohet,
e tingujt ndan si fllad,
ngadale kjo vasha zgjohet
t'degjoje at' serenate,
e Shkodra ra n' pushim
c'ka bahet rrugeve s'din

trokit ketu

Back to top
123456
Sat Oct 06 2007, 01:34pm

Registered Member #1001

Ty te rujt Zoti moj SuperGirl se un i kam marre kravatat te lidhuna gati prej Shkodret, po me jane prishe te tana! Po ty s'te ka kush! Sa mir te ka shku mendja me hape nje teme te tille?!?!?!?
Back to top
Kafscett@
Sat Oct 06 2007, 01:53pm
°*°OnE LikE NonE°*°

Registered Member #642

ShKoDrAn_NyC ka shkruar:

kjo asht vetem nje menyre me lidh kravaten e asht ma e thjeshta por ka edhe menyra tjera...plus kjo asht menyra e vjter e tradicionale ose sic quhet ndryshe executive style...tesh ka dale moda me ken trekandshi i kravates i trashe e kravata 2-3 gisht siper rrypit...e lidhja eshte pothuajse kjo por asht e dyfishte...

Shkodran ose dikush tjeter a mund te na gjej shpjegime se si asht kjo menyra tjeter me lidh kravaten, me nyjen trekendeshe. Me pelqejne shume kravatat aq ma teper me nyjen e sapo permendur. Meqe nuk i paraperdori kravatat deri tesh te pakten...Nuk i dihet mund te me teket me i vu vete ose me ia lidhi ndokujt...

P.S OPS!A me e shternu fooort lakun kur ia lidh te tjereve?????

Iluzjone optike

Back to top
ShKoDrAn_NyC
Wed Oct 10 2007, 05:11pm
>>>>ALBO 4 EVER<<<<

Registered Member #956

Kafscett@ e para punes duhet me ken kravata e tille qe me dal trekandshi i trashe gjatesia e kravates e materiali ka te bajn shume ne menyren se si lidhet kravata. po tesh me hi me ta shpjegu se si lidhet s'po di se si me ta shkru me fjale ktu se duhet me ta tregu me skema ose me ta tregu personalisht. megjithate duhet te ket ndoj website qe ta tregon...

Back to top
SuperGirl
Wed Oct 10 2007, 09:00pm
Miss.Felicity!

Registered Member #514

sebastian89 ka shkruar:

Ty te rujt Zoti moj SuperGirl se un i kam marre kravatat te lidhuna gati prej Shkodret, po me jane prishe te tana! Po ty s'te ka kush! Sa mir te ka shku mendja me hape nje teme te tille?!?!?!?

sebastian ne fakt une e kam pas kerku kete skemen qe me ndihmu babin, se asht i fiksum pas kollareve, ka koleksion prandaj mendova me e nda me ju

Back to top
ShKoDrAn_NyC
Fri Oct 12 2007, 07:47pm
>>>>ALBO 4 EVER<<<<

Registered Member #956

pse s'thu ti SuperGirl qe babi jot keka si une... ose ma mire me than kekam une si ai... lol

Back to top
Guest2983928
Sat Oct 13 2007, 03:20am
Registered Member #953

Edhe un e kam i foto qe tregon si me lidh kravaten po asht ne anglisht.
Ju qe nuk e merrni vesht vec shifni figurat !lol

Back to top
Kafscett@
Mon Oct 15 2007, 01:49pm
°*°OnE LikE NonE°*°

Registered Member #642

ShKoDrAn_NyC ka shkruar:

Kafscett@ e para punes duhet me ken kravata e tille qe me dal trekandshi i trashe gjatesia e kravates e materiali ka te bajn shume ne menyren se si lidhet kravata. po tesh me hi me ta shpjegu se si lidhet s'po di se si me ta shkru me fjale ktu se duhet me ta tregu me skema ose me ta tregu personalisht. megjithate duhet te ket ndoj website qe ta tregon...

Flm per sqarimin Shkodran!

Iluzjone optike

Back to top
ShKoDrAn_NyC
Mon Oct 15 2007, 06:04pm
>>>>ALBO 4 EVER<<<<

Registered Member #956

asigja moj kafscetta i wish i could have helped more...

Back to top
ShKoDrAn_NyC
Mon Oct 15 2007, 06:05pm
>>>>ALBO 4 EVER<<<<

Registered Member #956

biles itehs qe jam tuj shkru me kravat vesh jam... e kur e lidha sot nadje mu kujtu kjo tema e thashe me vedi si s'kam mundis me ia tregu kafscettes itehs se si lidhet kravata...

Back to top
ShKoDrAn_NyC
Mon Oct 15 2007, 07:27pm
>>>>ALBO 4 EVER<<<<

Registered Member #956

jam ne pun moj naq e s'kam ku me ba foto... megjithate kur te shkoj ne shpi tesh po baj nji e tesh poe ve te forumi... ishalla nuk harroj vec...

Back to top
star
Wed Oct 15 2008, 09:06pm

Registered Member #2287

ku me e gjet nji nuse si puna ksaj qi ja lidh kravaten burrit te vet super girl keke taman supergirl
Back to top
SuperGirl
Wed Oct 15 2008, 09:17pm
Miss.Felicity!

Registered Member #514

me pelqejne djemte qe e perdorin me raste...kshtuqe dhe burrit ka me ken kenaqesi me ia lidh..dhe me ia zgjidh

flm pimp

Back to top
☆_CorOnA_☆
Sun Nov 09 2008, 05:20pm
♠ •° ∂ι gισяиσ тι ρєиѕσ ∂ι иσттє тι ѕσgиσ •°♠

Registered Member #2419

Itesh von e kam mesu si lidhet

████─████─████─████─█──███──█─ ────█
█────█──█─█────█──█─█─█───█─█─ ────█
████─████─████─█────█─█████─█─ ────█
───█─█────█────█──█─█─█───█─█
████─█────████─████─█─█───█─██ ██──█-

Back to top
SuperGirl
Thu Apr 11 2013, 02:15pm
Miss.Felicity!

Registered Member #514

Be different

Back to top
ⓐ-ⓒⓐⓣ
Thu Apr 11 2013, 02:29pm

Registered Member #670

Ca different maj dreq une vec me e lidhe rreth qafe boll asht hahaha but sweet u dukka

I care and I wish well!

Back to top
Cen Durimadhi
Thu Apr 11 2013, 02:30pm
Marakli hesapi

Registered Member #4092

tapa ule e baj naj nat, a thu lirohet e shtrengohet leht

Po e pate baben fukara,dmth ke lind pa fat.
Po e pate vjerrin fukara,dmth qe je bedall

Back to top
~*Christel*~
Thu Apr 11 2013, 02:34pm

Registered Member #1665

SuperGirl ka shkruar:

Be different

complicated! s'mora gja vesht edhe prej afer e pash pra
Back to top
Cen Durimadhi
Thu Apr 11 2013, 02:44pm
Marakli hesapi

Registered Member #4092

ca na kujtove maj super

papion

kurse per kravata trokit ketu

Back to top
Cen Durimadhi
Thu Apr 11 2013, 03:20pm
Marakli hesapi

Registered Member #4092

~*Christel*~ ka shkruar:

SuperGirl ka shkruar:

Be different

complicated! s'mora gja vesht edhe prej afer e pash pra

krejt e thjesht ishte christel veq se kodhareve me ngjyra t'errta nuk i shkote ku model simas mendimit tem

Back to top
~*Christel*~
Thu Apr 11 2013, 03:22pm

Registered Member #1665

sa shpejt e provove mer
Back to top
Go to page  1 2  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF