Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Rreth Shkodrës dhe per Shkodrën :: Rreth Shkodrës dhe për Shkodrën
 
<< Previous thread | Next thread >>
[poll] Discover Albania
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
Z. Zamir Kaceri
Wed Dec 03 2008, 09:59pm
Lumi Dushes

Registered Member #106
Joined: Tue Oct 24 2006, 12:34pm

Posts: 1625
A jeni pro investimeve te huaja ne Shqipni?
Pro

Kundra

Po shifsha me shum knaqsi e kureshtje nji video qe asht ne youtube qe m'dukt se asht e sponsorizume prej ministrise se arsimit, kultures dhe shkencave.
Me shqetsoj nji gja se m'duket sikur na Shqiptart jena tu u mundu me u shit. Na asht ba e zakonshme me than qi Shqipnia asht vend i mir per investimet e huja dhe me shqetson fakti qe i ftojm te hujt me investu ne Shqipni.
Shqipnin mundena me e shit per 24 or. Te vijn te hujt ktu, te ndertojn porte e hotele edhe te bana edhe na si Xhamajkent e te sherbejm turistat perendimor.
Nuk e di noshta jam gabim por mu nuk me pelqen kja ideja qe me ardh e me na e ndertu Shqipnin te hujt. Shqipnin duhet me e ndertu e ja me na ardh tjert e me na pushtu.

trokit ketu

http://www.youtube.com/watch?v=LYTtny0OP2k

Lumi Dushes
Back to top
L - N
Wed Dec 03 2008, 10:18pm
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
Kam simpati per gjykimin tan por un personalisht mor zotni Zamir menoj se duhet me pase kujdes me investimet e huja por kurrsesi nuk menoj se duhet sezban me i nalu, mos te harrojm se investimet e huja kane ba edhe europen perendimore e Azin mas lufts II Botnore, masanej investimet bane edhe Koren, Taivanin, Hong Kongun e Kinen. Un nuk jam kuner investimeve te huja sepse ne tane boten edhe metropolet te fuqishme si New Yorku e Londra rreklamojn e kane buxhet me mujt me thitht investimet e huja neper bote jo ma na, qe ala jena veni i dyte ma i varfen ne Europe.

Ok nuk jam me shite venin krejt lire per hater te investimeve por per investimet e huja jam, masanej ma mire me kene si Xhamajka me punu per tjerte se me kene si jena ku shumica e popullsise jena pa pune e pa shprese e jena 1/3 e Shqipnise emigranta e ba me i lane edhe gjysa tjeter emigrojn sepse pa pune s'ka jete. Tash me emigru nuk na e ka ana po as me na komandu s'dona athere ca dona me ba me nejt edhe pa investime edhe pa pune a''. Masanej duhet me pase parasysh se kur veni merr emer si ven qe munesh me investu thith ma shum investime e mos te harrojm se tan kojshite e komplet europa linore asht ne gare me terhek investimet kshtu qe nuk besoj se ka hapsine mu anku per investimet e huja. Per mu e rensishme mi tana asht qe shoqnia mu punsu sepse athere puna bjen te ardhuna e te ardhunat investohen e krijojn shoqnin e mesme e te pasunit qe na si komb kena nevoje ma shum se gjithkush tjeter ne Europe se nuk kena kurrgja mas shpirtit.

Ala s'kena furnizim te popullsis me uje e drita harro tjerat. Investimet per mu jane jetike dhe emri dhe thithja e investimeve sado kudo bjen te ardhuna kur s'ka asnji.


[ Edited Wed Dec 03 2008, 10:25pm ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
guest
Wed Dec 10 2008, 02:06pm
Registered Member #1283
Joined: Fri Sep 28 2007, 12:35am

Posts: 4466
ne shqipni edhe kudo investimet e huja nga njerz te ndershem dhe me vizion jane te domosdoshme. ne shqipni per fat te keq kan investu shumica per pastrim paresh, po kena pas edhe investime greke edhe italiane edhe duket sikur jane t'i na ble, sikur na kan ble apo kontrollojn politikant tone qe i zgjedhim me vote.


Back to top
::bud::
Sun Jan 11 2009, 01:41pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Nese qeveria e Shqipnise asht e zgjuar, tani do te ishte kene i vetmi rast i mire mu pergatite dhe me ftu kompanite multinacjonale per tu vendosur ne shqipni, dhe duke i ofruar taxa ma te uleta se Plonija apo Indija e do ti terheqte keta kompani. Si rrjedhoje edhe vendi do te kishte marre nje shkendije ne ekonomi.
Back to top
L - N
Sun Jan 11 2009, 01:58pm
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
::bud:: ka shkruar:

Nese qeveria e Shqipnise asht e zgjuar, tani do te ishte kene i vetmi rast i mire mu pergatite dhe me ftu kompanite multinacjonale per tu vendosur ne shqipni, dhe duke i ofruar taxa ma te uleta se Plonija apo Indija e do ti terheqte keta kompani. Si rrjedhoje edhe vendi do te kishte marre nje shkendije ne ekonomi.Jam shum dakord me sygjerimin tan por fatkeqsisht zotni i nerum ::bud:: Shqypnia ala nuk ka zgjedh problemet krysore te ekonomis s'tregut per me leju me projektu nji strategji per turizmin ShqYptare. Po nuk u rregullu njihere e pergjithmone problemi pronave qe na ka lan mrapa gjithkuj tjeter ne europe dhe po nuk u u ngrit legjislature e mulimit te tregut te sigurimeve per pronat turizmi Shqyptare do te mesin turizem i crregullum e pothujse gjithmone i prapametun ashtu si asht sot, prej ne Velipoje e tu maru ne Sarande perfshi edhe turizmin alpin apo malore.
Un vetem shpresoj pamvarsisht se nuk me pelqen ngadalsia e qellimshme e politiks Shqyptare per krijimin dhe persosmerin e ligjit te pronat dhe sigurimeve. Problemi krysor qe ligji i tokave dhe i kompensimit te ish pronarve nuk zgjidhet asnjihere me duket mu, ka te bajn me vet pasunin e politiks Shqyptare qe e ka te bazume diku neper naj qoshe apo ne meze te ashtequajtunit prospektive e turizmit Shqyptare. Masanej kur nuk ka ligj qe mron pronat edhe legjislacioni per mulimin e pronave me sigurime deshton automatikisht, pra jena larg por u baft mire e shpresojm, un jam optimist se noshta ban vaki e na del naj Gjergj Kastriot i II ne politiken Shqyptare hahahaha.


[ Edited Sun Jan 11 2009, 02:00pm ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
Shqiptar.
Mon Jan 19 2009, 06:09pm
Registered Member #2181
Joined: Tue Jul 29 2008, 03:17pm

Posts: 445
Une jam pro, pa investime s'bahet kurrgja. Duhet me dek propaganda komuniste me forcat tona se nuk kena kurrgja mas shpirtit kshtu qe shqipnija ka nevoje per superinvestime ja rreklama e premtime si jane tu ba sot.
Back to top
LUPEN
Sun May 10 2009, 12:01pm

Registered Member #2813
Joined: Tue Mar 24 2009, 12:56am

Posts: 10264
Une tham qe invetimet e huja duhen ba ,por ne meryr te kontrollume .Gjithsesi kurr mos me ja shit token te huajve ,por me ja dhan per shfrytezim me afat.
Tham gjithasht se para qe mu ba projekte te medha duhet me pa gjendjen e popullit ,sepse asht e kot qe me e mush vendin me hotele e me gradacela e ne krahin tjeter nje pjes e madhe jetojn me ndihma sociale ose me pensione krejt te vogla.


Edhe lumi ka kangen e vet. Nga një herë e zhurmshme dhe e vrullshme: kanga e randë e vajit. Mandej me një rrëmbim gazmor që kënaq çdo gja që natyra ka falun: kanga e hovshme e haresë.
Lot e gaz. Si jeta e njerëzve...

Back to top
star
Sat Jul 11 2009, 04:49pm

Registered Member #2287
Joined: Fri Sep 05 2008, 08:27pm

Posts: 5088
Edhe une jam dakord mi ba ne vendin tone.
Back to top
West****
Sat Jul 11 2009, 06:55pm

Registered Member #2098
Joined: Mon Jul 14 2008, 12:46am

Posts: 1827
Teme e bukur.
Jam shume dakort me mendimin e Z.Lec , duhet me mendu se per qfare investimesh bahet fjala. Kam shku ne ishujt Karaibe me pushime, dhe kam pa se si jane te ndertume qendrat e turisteve, shume bukur, por me duket se te ndertosh keshtu qendrash ne Shqiperi me duket se kostoja del shume e nalte sepse kam vu re qe qmimet ne Shkodre jane me plot fjale shume te shtrejta se sa ku jetoj , jo per te gjitha por per shumicen e ushqimeve, se turisti don me hanger me pi dite e nate e sidomos alkoli qe eshte i shtrejte , se besoj qe do te vin e te pin vetem birra Tirana apo se di se qa, ne nji kohe qe te bash nji darke ne Shkoder te del qmimi me i nalte se ku jetojme.

Per sa i perket punesimit mire do ishte, se hapen vende pune dhe rrogat kuptohet se te jene me shume se ne Jameika, ose kudo ne ishujt karaibe??Por a kena leverdi se kompanit e huja me investu ne Shqiperi?? Besoj qe po,shpresoj qe shteti Shqiptare te mos e shesin trullin Shqiptare se ajo qe shitet nuk kthehet me.
Back to top
::bud::
Mon Mar 22 2010, 06:14pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
jam pro per investimet e haja ne Shqipni per dy pika.
1- kur nuk jena te zotet ne si popull apo edhe vete qeveria athere ma mire te vijne te huajt e investojn dhe te hapin vende pune.

2-te pakten ajo pare qe derdhet kontrollohet ma mire nga firmat e huaja dhe nuk vidhen.

Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.3528 sec, 0.0819 of that for queries. DB queries: 50. Memory Usage: 2,879kB