Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Temat Shoqërore - Shkencat :: Psikologji dhe Sociologji
 
<< Previous thread | Next thread >>
Çfare është Psikologjia?
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
::bud::
Wed Jan 07 2009, 11:58pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533

Çfare është Psikologjia?

Psikologjia është një shkencë magjepëse që prek çdo aspekt të jetës sonë.

Definicioni i vjetër që psikologjia është shkenca mbi shpirtin është i pamjaftueshëm. Sepse ai në fakt vetëm shpjegon prejardhjën e fjalës „psikologji“. Pra sipas domethënies së fjalëve të përngjitura greqishte „psyhe = shpirt“ dhe „logos = shkencë“. Por psikologjia është më shumë se vetëm një shkencë mbi shpirtin, mbi jetën e brendshme të njeriut. Jeta shpirtërore e njeriut ka edhe anën e jashtme.

Nga pikëmpamja e sotme konceptohet psikologjia si shkencë, e cila hulumton proceset dhe gjendjet e vetëdijshme si dhe arsyet dhe ndikimit e tyre.

Psikokologjia është shkenca e sjelljes dhe e kognicionit. Sjellja përgjithësisht përkufizohet si gjithëçka që ne bëjmë, sidomos nëse kjo mund të vëzhgohet prej të tjerëve. Kognicioni, përfshin proceset mendore, si p.sh. të menduarit, të perceptuarit, të ëndërruarit, kujtesën etj. Këto procese njohëse zakonisht nuk mund të vëzhgohen per se dhe shpesh hulumtohen përmes eksperimenteve (vetëraportimeve, pyetësorëve etj).

Psikologjia mund të definohet, apo përshkruhet edhe përmes katër qëllimeve të saja. Katër qëllimet, apo katër fushat themelore të psikologjisë janë: përshkrimi, parashikimi, kontrolli si dhe shpjegimi.

Pyetjes së çfarë është psikologjia, sot mundesh ti përgjigjësh edhe përmes përshkrimit të disa prej degëve të saj. Ato ilustrojnë më së miri ndryshueshmërine që ekziston sot në psikolgji. Katër nëndeget kryesore te psikologjisë janë: Psikologjia sociale; Psikologjia e përgjithëshme; Psikologjia klinike si dhe Psikologjia aplikative. Duhet të theksohet se psikologjia si shkencë apo si lëndë dita më ditë është duku u ndarë në degë të reja. Dega e psikologjisë ka momentalisht rreth 50 seksione, nëndegë të ndryshme të cilat hulumtojnë aspekte të jetës sonë.
Back to top
**Rusjane**
Thu Jan 08 2009, 12:21am
" It is not Life that is wrongly made, it is humans that don't live right ! "

Registered Member #404
Joined: Wed Jan 24 2007, 01:33am

Posts: 1615

Back to top
lissandro
Thu Jan 08 2009, 12:30am
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
dakort me ty bud jam ai qe i ka keto te katerta qe pershkruan ti me lart .ti kesh me te lindur asht nje dhurat por ti fitosh gjat jetes asht nje merit shum e madhe kta njerz kan vullnet shum te etshem qe ne vegjli

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
SuperGirl
Thu Jan 08 2009, 02:53pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Ehhh ky vullnet ca po na banBre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
::bud::
Thu Jan 08 2009, 11:16pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Super, mas e len me kaq te lutem na trego diqka ma teper per Psikon?
Back to top
WORLD
Wed Jan 21 2009, 08:30am
Just, SMILE

Registered Member #699
Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

Posts: 3824
Psikologjia është nje subjekt i popullarizuar i cili koheve te fundit është duke u rritur interesimi për studimin e saj. Fjala psikologji për te paren here është paraqitur ne Angli me 1693 por nuk është perdorur dhe nuk është kuptuar nje kohe te gjate deri ne vitet 1800. Eshte sinonim i perbere nga dy fjale greke "psyche" dhe "logos". Psyche ne menyre origjinale nenkupton frymarrje(respiracion) por me vone është nenkuptuar si shpirt sepse frymarrja është indikuar shpirtit e cila ende nuk e ka leshuar trupin. Ne mitologjine greke Psicho ka qene nje grua e cila ka qene ne mardhenie dashurie me perendine e dashurise Erosin. Ai ishte dashnor i saj por kishte nje kusht ndaj saj qe mos t'ia shikonte fytyren e tij kurrë. Por nga kurioziteti Psichoja-nje natë vendosi nje qiri për t'ia shikuar fytyren ne momentin kur e kupton Erosi athere e magjepse ate. Për t'ia arritur ngadhenjimit është dashur te beje nje lufte te madhe me perplot rreziqe por ne fund ajo është transformuar ne perendeshe dhe i'u është bashkangjitur Erosit ne parajse. Psycha simbolizon shpirtin njerezor. Gjate shekullit te shtatembdhjete kuptimi i fjales psiche është shenderruar ne kuptimin e mendjes. Logos nje fjale tjeter greke ka nenkuptuar shkencen ose arsyen. Sipas rrugeve Greke psikologjia nje kuptim mbi arsyen ose mbi mendjen, ose si thuhet sot studimi mbi mendjen.

MIND-OF-THE-WONDERFUL
"Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

Back to top
Engel
Tue Feb 24 2009, 09:19pm

Registered Member #2627
Joined: Mon Feb 09 2009, 07:09am

Posts: 2846
siq e ka theksuar edhe bud se fjala psikologji është një shkencë magjepëse që prek çdo aspekt të jetës sonë.por ajo ndahet ne shume dege te saj:
1.Psikologjia e këshillimit. Psikologët e këshillimit ndihmojnë njerëzit që të përshtaten me probleme emocionale dhe personale,të cilat më pak serioze se ato që trajtojnë psikologët klinicistë.Ata mund të ndihmojnë studentëve të zgjedhin profesionin apo një burrë dhe një grua,të diskutojnë për martesën e tyre.Ashtu si psikologët klinikë,psikologët e këshillimit vlerësojnë dhe trajtojnë njerëzit me probleme në sjellje....

psikologjia eshte nje fushe shume e madhe dhe mbi te mundt te shkruash shume.....mua me pelqen jashte maset.

2.Psikologjia shkollore. Disa psikologë ndihmojnë nxënësit.Këta psikologë shkollorë përgjigjen për përshtatjen dhe interpretimin e testeve të intelegjencëss ose të shprehive mësimore.Ata konsultohen me mësuesit dhe nxënësit për problemet mësimore dhe emocionale.

3.Psikologjia e edukimit.Disa psikologë edukimi,krahas mësimdhënies në kolegje apo universitete,drejtojnë studime për të mësuarit dhe metodat e edukimit....

4.Psikologjia sociale. A keni vënë re se mund t'i realizoni më mirë disa detyra përpara një grupi njerëzish që ju ndëgjojnë se sa kur jeni vetëm apo me shokë të ngushtë?Ky fenomen i quajtur lehtësim social është një nga çështjet që psikologët socialë janë duke studiuar....

5.Psikologjia industriale. Përmirësimi i kushteve të punës është një shqetësim i madh i psikologëve industrialë/organizativë.Ata përfshihen në një larmi detyrash si p.sh.,përimirësimi i komunikimit mbrenda një organizate,konsultimi me drejtuesit për të kënaqur nevojat e të punësuarve.....

6.Psikologjia e zhvillimit. Objekti i studimit të psikologëve të zhvillimit janë ndryshimet e sjelljes që ndodhin te individi me kalimin e gjatë të kohës.Përderisa ndryshimet më të mësha në qëniet njerezore ndodhin më shpejt në fëmijëri,shumë psikologë të zhvillimit janë specializuar në zhvillimin fëminorë....

7.Psikologjia eksperimentale. Psikologët eksperimental studiojnë shkaqet thelbësore të sjelljes.Ata merren me probleme të tilla si:Përse shohin ëndërra njerëzit?Cili është efekti i alkoolit mbi agresivitetin e qenve?Përse njerëzit kanë iluzione pamore?etj...

8.Psikologet kognitivë interesohen për çështje të tilla si perceptimi,kujtesa,të menduarit,zgjidhja e problemeve,gjuha dhe intelegjenca.

9.Psikofiziologët studiojnë proceset fiziologjike që përfshihen në sjelljen e kafshëve.Ata mund të studiojnë cili është sistemi nervor dhe trurit në procesin e motivacionit,të të mësuarit,perceptimit ose në sjelljen sociale te kafshët.

10.Psikologët krahasues janë psikobiologë që studoijnë sjelljen e kafshëve në një larmi situatash.Ata mund të jenë të interesuar të dinë se si ndikon trashëgimia në sjelljen sociale apo si funksionon sjellja e llojeve të ndryshme të kafshëve me qëllim që t'i ndihmojë të mbijetojnë....

Dashuria esht buka engjejve, therrmiet shpresa njerzimit.


Back to top
jimm
Tue Feb 24 2009, 09:50pm

Registered Member #2202
Joined: Mon Aug 04 2008, 08:56pm

Posts: 725
hahaaaaa sa tem te gjat paskeni kap. ku ka fund psikologjia un e di qe psikologjia asht nje disiplin qe studjon sjelljen e individve dhe proceset mentale. ka origjin greke nga kto nga kto studiues te asaj kohe kan ken aristoteli dhe platoni. ma von po ne europe doli psikologjia moderne ose shkencore ne vitet 800 nje nder themelusit e saj asht edhe charls darvin qe ka nxierr disa teori per emocionin. franciscus donders qe u mor me studimin e memories. kta jan disaa shembuj se ka shum dhe smaj mend ma
Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2162 sec, 0.0823 of that for queries. DB queries: 46. Memory Usage: 2,706kB