Forums
Go to page  1 2
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
guest
Sat Jan 10 2009, 01:16am
Registered Member #1283
Joined: Fri Sep 28 2007, 12:35am

Posts: 4466
kta persona di me than se jan shum te bezdishem. me ka qellu me udhetu njeher me nje te tille ne underground dhe rash ne hall se nuk disha ca me ba. kush jane arsyet qe bahen njerzit klaustofobike? na tregoni noj gja ju psikologt.

[ Edited Thu Jan 29 2009, 09:23am ]


Back to top
guest
Sat Jan 10 2009, 01:33am
Registered Member #1283
Joined: Fri Sep 28 2007, 12:35am

Posts: 4466
nderrone titullin nqs keni mundsi se e paskam shkru gabim. duhet klaustofobia!


Back to top
belgium
Sat Jan 10 2009, 11:37am

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
Claustrophobie-umpiokammo.....

Klaustrofbiasta vuan gjeneral atak paniku gjate qetesise se madhe ka frymmarrje t veshtire ne asecor, avion,teater, auditor ectr..Claustrofobe devlopohet ne femijeri i traumatizum experienc e e pistes se shkakut traumatizues. trajtimi bahet me congnitivo-coportmental e terapi e droges.....paranoje si puan jotte kur dal une ne forum tedukem serb si sllobodani .ahhahahahahahahahah
e tash emrapa do te baj ma pak komente per ty s eke edhe ti kete semundje me sa shoh ?, hahahahahahahahah
panikohesh shume kur shkruj imagjino po te me shikjosh afer hahahahahahahahahhaahah
Back to top
belgium
Sat Jan 10 2009, 12:57pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
ZOTNI GUEST PER QA ASHT SHKRU MA NELT ASHT MASE EVERTET POR ATO QEKAM SHTU VET TASHMA MENDOJ S EDUHET ME I KALU S ETHJESHT PREJ NERVIT ME DOLEN...FLM PE RMIRKUPTIMIN...
BESOJ A KAM DIT ME TREGU SE QAASHT AJO SMUNJE MA????
Back to top
guest
Sat Jan 10 2009, 01:17pm
Registered Member #1283
Joined: Fri Sep 28 2007, 12:35am

Posts: 4466
he se po e marr me humor ca ke shtu, me dukesh si gjys serb e gjys shqiptar, por vetem kur te lexoj ne ndonje teme sherrit me dukesh ashtu, por nuk largohem prej forumit. mos te qellojn me njoft ndonje anglez apo gjerman apo shqiptar edhe fillon me i ul kombin se te rrahin e te bajn per spital ahahaha
temen e hapa thjesht sepse kam kontakt te perditshem me ket personin dhe simptomat e saj jane te bezdishme, 1 her e kam pa ne panik atak edhe ishte hall.


Back to top
belgium
Sat Jan 10 2009, 01:26pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
guest ka shkruar:

he se po e marr me humor ca ke shtu, me dukesh si gjys serb e gjys shqiptar, por vetem kur te lexoj ne ndonje teme sherrit me dukesh ashtu, por nuk largohem prej forumit. mos te qellojn me njoft ndonje anglez apo gjerman apo shqiptar edhe fillon me i ul kombin se te rrahin e te bajn per spital ahahaha
temen e hapa thjesht sepse kam kontakt te perditshem me ket personin dhe simptomat e saj jane te bezdishme, 1 her e kam pa ne panik atak edhe ishte hall.


hahhahahhahah kam ken ne daq me besu ne mes te KAFFES SHQIPTARE KETU KU JETOJ kaffe KASTRIOTI e me njofin shum mire ma naq! e kam fol qa kam dasht vet e skan ba za se jan tan pordhaca naqe hahahahahahahaha
e nji shqiptar i vertet nuk perdor dhun si thu ti ma ..tregon qytetarin hahhahaahahha e a din qa me thojn ?? qa plas mu ma per shqiptaret une du me ma gjet noj femen edhe plak per letra hahahahahaahahhahhhahahahahaah!!
e di naq pe rsimtomat e ketij fenomeni smunje por asht shume me te ardh keq vec?,sepse jan ne gjndje edhe me paniku ne mes te pazarit ku ka plot njerez hahahhah ban ethuji tuj qesh o kanji bomb ne kosh zhumileve eshef tuj bertit me te madhe ..ahhhahahahaah
Back to top
guest
Sat Jan 10 2009, 01:48pm
Registered Member #1283
Joined: Fri Sep 28 2007, 12:35am

Posts: 4466
ktej ka anglia jane ma te kqi shqiptart pra, jane ba si anglezt. me u ngaterru me shqiptar edhe policia vonon me nderhy. ti paske rast me ba pare t'iu gjet shqiptarve plaka.
kta klaustofobiket edhe te dhimen edhe te bajn me qesh. tan problemin e kan me kontrollu frymarrjen, po moren fryme thelle i ndimon shum.


Back to top
belgium
Sat Jan 10 2009, 01:56pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
PERVEC SE ME I NDIHMU ME FRYME MARRJE ME KEN FEMER I JEP FRYM ARTIFICIALE GOJORE HAHAHAHAHAHAHAHAHAH...ATO DUHE TME I ARGETU ME LOJRA SI FEMIJET ME I LARGU NGA SKENAT EDHE THJESHT NGA TV FILMA ME TRAGJEDI OS EFILMA HORROR JAN SHUM TE PA PERMAJTUN E PANIKOHEN EDHE EN DHOMEN ETYNE KUJTOJN SE JAN NE AT MOMENT NE FILM HAHAHAAHAA UEN SA HE RI KAM HAS E NJOF DY PERSON JAN SHUM TE XZAGJERUM NGANJE HER I THOJA NE FILLIM KUR SI NJIHJA MA SDROGOHENI MA?? SE MU DUKNIN PARANOJAK SHUM E DJERSITESHIN KUR BAHESHIN SI TE CMENUN...
Back to top
Al Bundy
Sat Jan 10 2009, 04:09pm
Al Bundy


Registered Member #1833
Joined: Tue Apr 22 2008, 10:08pm

Posts: 25133
Paniku dhe ankthi, si dallohen

Paniku karakterizohet si një episod alarmi(frike), i cili fillon menjëherë dhe mund të zgjasë rreth gjysmë ore. Kur njeriu është në këtë fazë mund të shfaqë dridhje të trupit të pakontrollueshme, marrje fryme, rrahjet e zemrës shpejtohen, djersitet, i merren mend dhe po ashtu mund të ketë ndjesi shtrëngese në fyt apo në kraharor. Kjo sëmundje ndryshon pak nga format e tjera të krizave të anktheve (anxiety attacks) sepse zakonisht ataket e panikut kanë fillim të menjëhershëm, të paprovokuar nga ndonjë stimul i jashtëm dhe e kthejnë individin krejt të pamundur nga ana fizike. Gjithashtu simptomat mendore, emocionale influencojnë pozitivisht simptomat fizike dhe anasjelltas, duke krijuar një rutinë ciklike. Zakonisht ata që kanë përjetuar një sulm paniku në jetën e tyre, ka shumë mundësi ta përjetojnë përsëri. Kur simptomat dhe episodet janë kronike atëherë diagnoza kthehet në sëmundje paniku (panic disorder). Krizat e panikut janë ndarë në tri kategori: 1- Krizë paniku spontane: Kriza vjen pa asnjë shenjë paralajmëruese, ditën apo natën. Nuk ka të bëjë me aktivitetet që njeriu është duke bërë në atë moment (mund të jetë edhe duke fjetur). Nuk ka të bëjë me ndonjë provokim të jashtëm apo me ndonjë stimul specifik.
2-Kriza specifike paniku: Këto kriza provokohen nga ndonjë nxitje (stimulues) i frikshëm apo traumatik. Për shembull, njerëzit që kanë frikë të gjenden në mes të një grumbulli të madh njerëzish apo kur njeriu viziton vende traumatike apo kujton situata traumatike të së kaluarës. 3-Kriza paniku të predispozuara nga situata të jashtme: Krizat mund të fillojnë në disa situata apo ambiente të caktuara, por jo çdo herë që gjenden në ato situata apo ambiente. Për shembull, dikush mund të këtë një krizë paniku kur është duke ngarë makinën, edhe pse nuk ka ndonjë frikë apo ankth nga kjo situatë. Gjithashtu, jo çdo herë që vizitohen këto ambiente fillojnë krizat. Shumë njerëz që vuajnë nga krizat e panikut tregojnë një frikë të papërmbajtshme sikur do vdesin ose një ndjesi çmendurie. Zakonisht, kur njeriu fillon të ndiejë shenjat e para të panikut (kur nuk është spontan), i erren sytë, nuk kontrollon gjymtyrët (këmbët) dhe bie përtokë. Shumë herë vijnë në vete kur trajtohen në urgjencë.

Back to top
Al Bundy
Sat Jan 10 2009, 04:21pm
Al Bundy


Registered Member #1833
Joined: Tue Apr 22 2008, 10:08pm

Posts: 25133
guest ka shkruar:

Kta persona di me than se jan shum te bezdishem....Guest ndoshta kishte kene mire me te ra ndonje krize paniku per me e kuptu se keta persona jane krejt normale,nuk i bijne ne qafe kujt,jane si ti e si une (pak a shume) e nuk jane aspak te bezdisshem.Kur je ne prani te nje personi qe ka nje krize panikut duhet me pase nje minimum informacioni si mu sjell me te ashtu si duhet me e pase nje informacion bazik per dike qe shpetohet nga mbytja dhe i duhet dhane ndihma e shpejte ,ose qe ka pase nje krize kardiake etj.

Me pak vullnet e bonsens mundesh me gjet informacion ne internet me kuintala jo vetem ne anglisht por edhe ne shqip.

Dy keshilla si forumista ne kete faqe;
1- Kerko vete para se me pyte te tjeret.
2- Mos paragjyko pa kuptu.

;-)


Back to top
guest
Sat Jan 10 2009, 09:39pm
Registered Member #1283
Joined: Fri Sep 28 2007, 12:35am

Posts: 4466
belgium ka shkruar:

PERVEC SE ME I NDIHMU ME FRYME MARRJE ME KEN FEMER I JEP FRYM ARTIFICIALE GOJORE HAHAHAHAHAHAHAHAHAH...ATO DUHE TME I ARGETU ME LOJRA SI FEMIJET ME I LARGU NGA SKENAT EDHE THJESHT NGA TV FILMA ME TRAGJEDI OS EFILMA HORROR JAN SHUM TE PA PERMAJTUN E PANIKOHEN EDHE EN DHOMEN ETYNE KUJTOJN SE JAN NE AT MOMENT NE FILM HAHAHAAHAA UEN SA HE RI KAM HAS E NJOF DY PERSON JAN SHUM TE XZAGJERUM NGANJE HER I THOJA NE FILLIM KUR SI NJIHJA MA SDROGOHENI MA?? SE MU DUKNIN PARANOJAK SHUM E DJERSITESHIN KUR BAHESHIN SI TE CMENUN...


paskan reagime te ndryshme nga gjana te ndryshme pra kta klaustofobiket. ky personi qe me ka qellu me e njoft vetem filma horror sheh edhe nuk shfaqte panik. deri tesh vone nuk kam dit se cfare jane, por kur i njofta isha kurioz me dit se pse jane ba keshtu. nejse une per vedi nuk e marr ma mundimin me u ndej afer kur jane ne panik


Back to top
guest
Sat Jan 10 2009, 09:45pm
Registered Member #1283
Joined: Fri Sep 28 2007, 12:35am

Posts: 4466
Miri74 ka shkruar:

guest ka shkruar:

Kta persona di me than se jan shum te bezdishem....Guest ndoshta kishte kene mire me te ra ndonje krize paniku per me e kuptu se keta persona jane krejt normale,nuk i bijne ne qafe kujt,jane si ti e si une (pak a shume) e nuk jane aspak te bezdisshem.Kur je ne prani te nje personi qe ka nje krize panikut duhet me pase nje minimum informacioni si mu sjell me te ashtu si duhet me e pase nje informacion bazik per dike qe shpetohet nga mbytja dhe i duhet dhane ndihma e shpejte ,ose qe ka pase nje krize kardiake etj.

Me pak vullnet e bonsens mundesh me gjet informacion ne internet me kuintala jo vetem ne anglisht por edhe ne shqip.

Dy keshilla si forumista ne kete faqe;
1- Kerko vete para se me pyte te tjeret.
2- Mos paragjyko pa kuptu.

;-)

me ken krejt normale nuk u ndodh panik atak, mos ja fut kot tesh. te bezdisshem jane shum bile, tan qe jane ne te njejtin ambjent ndihen ne siklet kur i shohin. une temen e hapa me pa se mos po shkrun ndonje psikolog dhe keshtu po msoj ndonje gja ma konkrete se me kerku vet. kam vu re se ktu shumica jane te gatshem me nimu me njohurit qe kane edhe qellimi ishte me msu edhe tjert ndonje gja.Back to top
belgium
Sat Jan 10 2009, 10:38pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
guest ka shkruar:

belgium ka shkruar:

PERVEC SE ME I NDIHMU ME FRYME MARRJE ME KEN FEMER I JEP FRYM ARTIFICIALE GOJORE HAHAHAHAHAHAHAHAHAH...ATO DUHE TME I ARGETU ME LOJRA SI FEMIJET ME I LARGU NGA SKENAT EDHE THJESHT NGA TV FILMA ME TRAGJEDI OS EFILMA HORROR JAN SHUM TE PA PERMAJTUN E PANIKOHEN EDHE EN DHOMEN ETYNE KUJTOJN SE JAN NE AT MOMENT NE FILM HAHAHAAHAA UEN SA HE RI KAM HAS E NJOF DY PERSON JAN SHUM TE XZAGJERUM NGANJE HER I THOJA NE FILLIM KUR SI NJIHJA MA SDROGOHENI MA?? SE MU DUKNIN PARANOJAK SHUM E DJERSITESHIN KUR BAHESHIN SI TE CMENUN...


paskan reagime te ndryshme nga gjana te ndryshme pra kta klaustofobiket. ky personi qe me ka qellu me e njoft vetem filma horror sheh edhe nuk shfaqte panik. deri tesh vone nuk kam dit se cfare jane, por kur i njofta isha kurioz me dit se pse jane ba keshtu. nejse une per vedi nuk e marr ma mundimin me u ndej afer kur jane ne panik


klaustofobiket jan vetem ne shumes naqe pr admth i grumbullojn se bashku tan e ne mse keto persona jn me trauma te ndryshme dhe epr kete jan grupu keshtu..edhe ma nalt ethash menyra e terapis asht isoj pe rtan: si terapi per te drogum!qetesi, kushtim kohe me to, eshum tjera q evetm edukator special nevojiten per to! dhe nji tjeter nuk recomandohen shume medicamente anti depresion!
Back to top
guest
Sat Jan 10 2009, 11:00pm
Registered Member #1283
Joined: Fri Sep 28 2007, 12:35am

Posts: 4466
ti keke i kualifikum bre, nuk me zhgenjej intuita se kam me msu gjana kollaj ktu, se at nuk kam mujt me e pyt. prep nuk mund t'i hjeku paragjykimet per ta sepse me asht duk pa arsye paniku i tyne.


Back to top
belgium
Sat Jan 10 2009, 11:26pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
guest ka shkruar:

ti keke i kualifikum bre, nuk me zhgenjej intuita se kam me msu gjana kollaj ktu, se at nuk kam mujt me e pyt. prep nuk mund t'i hjeku paragjykimet per ta sepse me asht duk pa arsye paniku i tyne.


Nejse ...por me sa shoh je shum i preokupum me ket problem?, dhe te besoj situaten tande po te jesh cdo sek ose 24h perbal tij/saje?qa te them une sjam as mjek e as p)sikolog naqe thjesh kam lexu dhe en jetene perditshme kam hasje dhe uen me keto persona si ti!! kam dhe dy shok q efatkeqsisht edhe drogohen per qejf por kurr sju largohem si shok eee!
Back to top
guest
Sat Jan 10 2009, 11:34pm
Registered Member #1283
Joined: Fri Sep 28 2007, 12:35am

Posts: 4466
tana problmet me preokupujne, mundohem me ju gjet shkakun edhe me i zhgjidh
me than te drejten edhe se me duket pak si qesharake me vjen keq per tan qe vujne prej asaj traume. njerz jane edhe ata edhe dojne me pas nje jete sa ma normale. ajo gja nuk mund te tham se me largon nga ato njerz, por matem mir para se me u shoqeru ne ambjente qe u shfaqet.


Back to top
belgium
Sat Jan 10 2009, 11:43pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
guest ka shkruar:

tana problmet me preokupujne, mundohem me ju gjet shkakun edhe me i zhgjidh
me than te drejten edhe se me duket pak si qesharake me vjen keq per tan qe vujne prej asaj traume. njerz jane edhe ata edhe dojne me pas nje jete sa ma normale. ajo gja nuk mund te tham se me largon nga ato njerz, por matem mir para se me u shoqeru ne ambjente qe u shfaqet.


KE DREJT PER KETE POR EDHE SJA DIN MA NJIRI SE KUR JU VJEN ME I KAP QYQARET....UNE JAM MESU AM NAQ ME TO SME BAN PROBLEM HYQ...PARANOJAK S AHER SHKOJ NE SHPIN ETYNE HE ME THOJ QA KE?? TAN KOHEN ME KRY N DRITARE I GJEJ ..POLICE ME THOT NJENI ERDHE JAN NER SHKALALA AHHAHAHAHAHAHAHA E UEN ULEM DERI POSHT ME I BIND SE SJAN HAHAHAHAHAHAHAH E NE FILLIM BESA NE DAQ BESO E NE BESON ? ME KAN PAS BA EDHE MU SI ATO ME FRIGE ...THOSHE QA DOJN MA POLICE ?? HAHAHAHAHA
Back to top
guest
Sat Jan 10 2009, 11:52pm
Registered Member #1283
Joined: Fri Sep 28 2007, 12:35am

Posts: 4466
ata keken me gjenje te mjerushme. nuk kisha mujt me ju dhan shoqni atyne. ky personi qe njoh une e shfaq vetem ne ambjente te mylluna edhe qe kan kallabllek. iher me qelloj keshtu edhe me thote; nale trenin, nuk mundem ma edhe u dridhte, dy minuta i thosha se shkume ne stacion tjeter edhe dalim siper edhe prep vazhdote me mthan nale trenin. kur e kujtoj qeshi


Back to top
belgium
Sun Jan 11 2009, 12:06am

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
guest ka shkruar:

ata keken me gjenje te mjerushme. nuk kisha mujt me ju dhan shoqni atyne. ky personi qe njoh une e shfaq vetem ne ambjente te mylluna edhe qe kan kallabllek. iher me qelloj keshtu edhe me thote; nale trenin, nuk mundem ma edhe u dridhte, dy minuta i thosha se shkume ne stacion tjeter edhe dalim siper edhe prep vazhdote me mthan nale trenin. kur e kujtoj qeshi


hahhahahahahaha nale tenin ahhahahahaha uu une kisha me ken ma zi s eai am .....ja am keto vec kur pij ashtu m...it.....bajn keshtu s ekur spijn jan ma te rregullt se vet hahahhahahahahhaah
e per shoqni ma anq ske ka shkon s eprej shkodret erdhme ktej dikur e tan nuk njekme nji rrug ...
Back to top
SuperGirl
Tue Feb 23 2010, 02:49pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Nuk e paskam pa iket teme

I lexova pak a shume diskutimet qe keni ba, dhe belgium i ka ngaterru pak gjanat. Ajo qe ka shkru Miri per atakun e panikut dhe ankthin asht shume e sakte, por ne kete rast ato shihen si simptoma te klaustrofobise.

Atehere, po filloj me crregullimet e ankthit ne pergjithesi. ato jane disa llojesh dhe asht veshtire kajhere me i diagnostiku. Nen kategorite jane:
- Fobite specifike
- Fobia sociale
- Ataket e panikut me ose pa agorafobi
- Ankthi i pergjithesum (GAD)
- Crregullimi obsesiv kompulsiv (OCD)

Klaustrofobia per te cilen pyt ti guest, ban pjese te fobite specifike. kto jane frikera te paarsyshme ndaj nje objekti specifik, si mund te jene kafshe te dnryshme, lartesite, uji, etj (lista asht shuuuume e gjate, edhe nga objekte qe nuk ta merr mendja).
Klaustrofobia asht frika nga vendet e mbylluna, vendet ku personi mendon se mund t'i merret fryma. shembuj tipik jane banjot e trenave, avionave, ashensoret, etj.
kjo asht nje semundje, dhe shpesh shoqerohet me atake paniku. kto atake jane te menjehershem, qe shoqerohen me shume simptoma fiziologjike. personi mbulohet ne djerse, i merret fryma, i shtohen rrahjet e zemres, ka ndjesine qe do te vdese, i merren mendt. ai nuk mundet me e kontrollu.

Per shkaqet, ka diskutime te ndryshme, per tan crregullimet e ankthit. ne radhe te pare mund te jete ndonje traume ne femijeri, personi mund te jete mbyll ne ndonje vend te ngushte nga prinderit, dhe qysh atehere i asht kriju ky crregullim. ose mendohet se mund te kete shkaqe te trashegushme, nga prinderit.

Si thote edhe Miri, nuk mundesh me than qe kto persona jane te bezdisshem (edhe pse ne fakt ba me ken perdite ne kontakt me to, mund te bahen te tille) un e imagjinoj se ca mund te hekun nje njeri qe asht afer meje, ne nje vend plot me insekte. do kishte pa tmerr me sy i shkreti
Ky asht nje crregullim qe ka nevoje per trajtim...sepse jeta e personit mbyllet, e arrin ne nje pike qe nuk mundet me ba asnje gja. askush nuk don me e pas, sepse asht e pakontrollushme...dhe gja shume e shemtume. nqs kolegia jote nuk trajtohet, e ka gabim. dikush duhet me ia mbush mendjen me ba terapi. Terapia konjitivo komportamentale asht efikase, e mundet me e zhduk agorafobine. ne fillim perdoren edhe ilacet kunder ankthit.

Gjithsesi kujdes me nje person qe ka atak paniku, mundet me i ik truni nese nuk mbahet ne kontroll

Shpresoj te te kem ndihmu

[ Edited Tue Feb 23 2010, 02:50pm ]Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
ⓐ-ⓒⓐⓣ
Tue Feb 23 2010, 04:31pm


Registered Member #670
Joined: Sun Apr 15 2007, 12:09am

Posts: 24799
Une jam ifije ne ashensora dhe e kam tmerr kur mendoj se noshta nuk ka me u hape dera ose kane me u kepute kabullat dhe mirupafshin me shpejtesi ne toke hahahhahaha...nuk e kam aq sa me thane semundje ahhahha po nuk e kam qefe hic ate eksperience dhe ndjenje qe ndiej...nuk i evitoj po nuk i dashuroj ne te njeten kohe...komplekse po he a-cat for you ahahahaha

I care and I wish well!

Back to top
West****
Tue Feb 23 2010, 06:45pm

Registered Member #2098
Joined: Mon Jul 14 2008, 12:46am

Posts: 1827
Oh po kjo Klaustofobija jote a-cat paske zgjidhje, mos merr ashensor por jepi kamve neper shkalla, mos thuj qe ste dolem hakut me te ndihmu dhe ban fiskultur dhe i shmangesh Klaustofobis tande ,
Back to top
ⓐ-ⓒⓐⓣ
Tue Feb 23 2010, 09:39pm


Registered Member #670
Joined: Sun Apr 15 2007, 12:09am

Posts: 24799
West**** ka shkruar:

Oh po kjo Klaustofobija jote a-cat paske zgjidhje, mos merr ashensor por jepi kamve neper shkalla, mos thuj qe ste dolem hakut me te ndihmu dhe ban fiskultur dhe i shmangesh Klaustofobis tande ,


T'falna ners psikologe sa me te pagu? Vec kokrra groshe kam ne xhep a ban maj ky lloj valute hahahahah

I care and I wish well!

Back to top
West****
Wed Feb 24 2010, 05:48pm

Registered Member #2098
Joined: Mon Jul 14 2008, 12:46am

Posts: 1827
Pse a te jan maru cents e?? He maj koprrace se ke ti po ban demek. He se shkallat ti kan dhan per free, maji si du t'falna ners

Une kam frig qejt si me ja ba dhe une vukam prej Kloustofobis medet per mu
Back to top
ⓐ-ⓒⓐⓣ
Wed Feb 24 2010, 07:49pm


Registered Member #670
Joined: Sun Apr 15 2007, 12:09am

Posts: 24799
West**** ka shkruar:

Pse a te jan maru cents e?? He maj koprrace se ke ti po ban demek. He se shkallat ti kan dhan per free, maji si du t'falna ners

Une kam frig qejt si me ja ba dhe une vukam prej Kloustofobis medet per mu


Hajt se te tham nje fjale te mire se je shoqe kallamoqe e gjithmone din mire me i rreshtu fjalet si ushtare hahahahah... rrespekt naqe gjithmone e din vete ti...s'te bjen fjale ne toke pa u mendu mire hahahah... artiste

I care and I wish well!

Back to top
Go to page  1 2  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.3106 sec, 0.0856 of that for queries. DB queries: 62. Memory Usage: 3,084kB