Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Forumi i ShkodraOnline.com :: Gjuha - Linguistika
 
<< Previous thread | Next thread >>
Fjale qe ende i perdorim
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
Loris
Fri Jan 23 2009, 08:13pm
Veni-vidi-vici !!

Registered Member #2417
Joined: Thu Oct 30 2008, 12:28pm

Posts: 2261
Kam gjet disa fjale turke qe kur i kena marre ne perdorim ne populli shqiptar, me kalimin e kohes, disave (jo te gjithave) ia kena ndryshu kuptimin ose shqiptimin.

Mund te shtoni edhe ju ndonje, e jo vetem turke, por cdolloj huazimi mund ta vendosni ketu.

Ju uroj lexim te kendshem!


avli-oborr

babaxhan-bujar
bakall-shites vogelsinash
bina-ndertese

damke-vule
derd-vujtje
derman-force, rrugezgjidhje
din-besim
dollanderexhi-mashtrus
dunja-bote

edepli-i sjellshem

fakir-varfanjak

gajret-mundim

havlli-peshqir
heqim-mjek

isharet-shenje
istihkam-fortese

jahni-gjelle me lang

kabull-pritje, pranim
kapllan-tiger

melaiqe-engjell
meqtep-shkolle
merhaba-mirdita
merhamet-dhembshuri
merhum- i ndjere
meshgur-i famshem
muhaxhir-refugjat

namus-nder
neqes-koprac
nigjah-martese
nimet-bekim, bamiresi
nur-drite

orospi-[shhttt]

parmakllek-gardh
peqe-mire
pusht-tradhtar

qar-fitim
qatip-sekretar
qemer- brez
qenef- hale
qerhane-kafene
qilar- vend gatimi
qitap-liber

rahmet-ndjese
rezil- i poshter
rixha-lutje

sade-thjesht, paster
sarhosh-pijanec
sojli-familje e mire
sufrabez-mbulese
shehadet-deshmi
sevap-pune e mire

tabiat-karakter
teklif-oferte
terezi-peshore


vefa-besnikeri
veresije- me kredi
vuxhud-qenie

xhadde-rruge
xhadi-shtrige
xhahil- i pa pervoje
xhenaze-kufome

zeqat-takse
zina-tradhti baskeshortore


Ne nuk jemi ajo qe themi, ne jemi ajo qe bejme!
Back to top
SuperGirl
Sun Oct 04 2009, 09:34pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Mu m'shkrin fjala 'burrofresko', qe dmth gjalp. e kena gjithmone te fresket gjalpin ne shqiptaretBre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
lissandro
Sun Oct 04 2009, 10:01pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
SuperGirl ka shkruar:

Mu m'shkrin fjala 'burrofresko', qe dmth gjalp. e kena gjithmone te fresket gjalpin ne shqiptaret
Super edi pse te pelqen se asht italisht si fjal dhe tingellon bukur si fjal.

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
West****
Mon Oct 05 2009, 12:54am

Registered Member #2098
Joined: Mon Jul 14 2008, 12:46am

Posts: 1827
terves_ sofra
Back to top
LUPEN
Wed Oct 07 2009, 02:50am

Registered Member #2813
Joined: Tue Mar 24 2009, 12:56am

Posts: 10264
njat ,orospi ,qe ka shkru Loris nuk e kam dite :-)


Edhe lumi ka kangen e vet. Nga një herë e zhurmshme dhe e vrullshme: kanga e randë e vajit. Mandej me një rrëmbim gazmor që kënaq çdo gja që natyra ka falun: kanga e hovshme e haresë.
Lot e gaz. Si jeta e njerëzve...

Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2309 sec, 0.0355 of that for queries. DB queries: 41. Memory Usage: 2,605kB