Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Rreth Shkodrës dhe per Shkodrën :: Rreth Shkodrës dhe për Shkodrën
 
<< Previous thread | Next thread >>
[poll] 5 Heronjte e Vigut Hiqen ne Shkoder 31 Janar 2009 - Diskutim
Go to page  1 2 3 4
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
:::ShkoderZemer
Sat Jan 31 2009, 09:19pm


Registered Member #1
Joined: Mon May 22 2006, 08:16pm

Posts: 1803
Jeni dakord me heqjen e 5-Herojve te Vigut?
Po

Jo

Nuk me Intereson

Cfare mendoni per heqjen e 5-Heronjve te Vigut ne Shkoder ?
E drejte apo jo?

Sondazh..[ Edited Mon Feb 02 2009, 05:15am ]

http://www.shkodraonline.com/galeria
Back to top
Al Bundy
Sat Jan 31 2009, 09:27pm
Al Bundy


Registered Member #1833
Joined: Tue Apr 22 2008, 10:08pm

Posts: 25133
Jam dakord se nuk me duket e drejte qe te jene nje nga simbolet kryesore te Shkodres.

Nuk jam dakord se pavaresisht se komunista, kane vdekur per nje ideal te tyrin qe kam bindjen se ka qene krejt i kundert me ate te Kasapit dhe klikes se tij.Back to top
Al Bundy
Sat Jan 31 2009, 09:48pm
Al Bundy


Registered Member #1833
Joined: Tue Apr 22 2008, 10:08pm

Posts: 25133
Edhe diçka tjeter.Ajo qe me nervozon ne te vertete eshte fakti qe bashkia shpenzon fondet per me hek buste e lapidare nderkohe qe ka 1000 prioritete te tjera qe kerkojne vemendje imediate prej autoriteteve te Shkodres!Back to top
jimm
Sat Jan 31 2009, 10:18pm

Registered Member #2202
Joined: Mon Aug 04 2008, 08:56pm

Posts: 725
ishalla po na bajn nej gja te bukur tesh qe i kan hek neqoft se si kan harxhu paret per me i hek
Back to top
utter
Sat Jan 31 2009, 10:40pm
utter

Registered Member #1737
Joined: Fri Mar 21 2008, 11:05pm

Posts: 321
nje turp i madh i ashte ba sot shkodres me heqjen e pese herojve te vigut, pasi ky mund te quhet me plot goje nje akt fashist.
Ne e kemi nje shatervan, pse keta zoterinj menduan qe na nevojitej nje tjeter dhe pikerisht aty?
Me sa kam degju kostoja e ketij shatervani ishte rreth 250 mije euro, a do ishte me mire te perdoreshin per nevoja me imediate?
cila do jete pika referuese per shkodranet, apo "te shatervani nr2"?!
A nuk po i leme nje mundesi brezave pasardhes qe te paragjykojne edhe monumentin e kater herojve, dhe nje dite te vendosin dhe ta heqin edhe ate?
keto pyetje veshtire se mund te marrin pergjigje pasi, dorzinat e qytetit i ka ne dore JOZEFINA TOPALLI
e fillova me fjalen turp dhe po e mbylli me fjalen faqja e zeze e atyre qe vendosen per ta hequr.

shoke! kemi ne mes tene
shum' armiq' e tradhetore
popo!mos u qofte thene !
veç qe s'kane gje ne dore!

Back to top
guest
Sat Jan 31 2009, 10:51pm
Registered Member #1283
Joined: Fri Sep 28 2007, 12:35am

Posts: 4466
sikur mos te ishin ken shum te ekzagjerum ne pamje nuk do te isha ken dakort me i hjek. tesh me shatervanin do te duket qendra shum ma e bukur dhe pese herojt do te harrohen sikur jane harru shum gjana tjera ma te rensishme.


Back to top
::bud::
Sat Jan 31 2009, 10:52pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Ndryshim siperfaqsor dhe jo themelor.
Back to top
Z. Zamir Kaceri
Sun Feb 01 2009, 03:02am
Lumi Dushes

Registered Member #106
Joined: Tue Oct 24 2006, 12:34pm

Posts: 1625
Kisha ken i mendimit qe asht dasht me e ba me referendum popullor.
Nuk jam naj simpatizant i madh i busteve e i monumenteve komuniste me grushta nelt, me kazma e me pushk po kisha dasht me dit a thu marunen punt e bashkis qe me u marr me 5 herojt. Shkodra ka sat 1001 bira e kta merren me te vdekunit.
Ndoshta asht e drejt hekja e tyne po nuk me duket koha e posacme.


Lumi Dushes
Back to top
Z. Zamir Kaceri
Sun Feb 01 2009, 03:15am
Lumi Dushes

Registered Member #106
Joined: Tue Oct 24 2006, 12:34pm

Posts: 1625
Monumentin e kujt dojn me na vu tashi? Te Sales apo te Jozit?
Jozi e meriton se ka lan eshtnat per Shkodren.
Ka hall qe mas me pas njerzit pik rreferimit 5 Heronjt po me pas pallatin qi asht tu ba para rradjo Shkodres.

Monument komunist apo pa komunist. Nuk njaf kend n'Shqipni ma komunist se Sala.


Lumi Dushes
Back to top
shkodran_
Sun Feb 01 2009, 07:22am

Registered Member #2002
Joined: Fri Jun 20 2008, 04:23am

Posts: 82
ai ishte dasht me i hek apo jo!!!! tesh aja pune ka marr fund...sikur mas t'ishin ken....tesh kena me thane te ish 5 herojt....
po radio shkodren kur kan me e hek se si shume vend ka xan aty!!!???


a thu nuk ka met gja tjeter me rregullu ne shkoder....

Koha, eshte teater
Njerezit, jane aktore
Dreqi, me revole
Zoti, regjizor...

Back to top
shkodra
Sun Feb 01 2009, 11:17am

Registered Member #237
Joined: Mon Dec 18 2006, 05:05pm

Posts: 13849
besoj se monumente jane pika referimit per qytetin..nuk me duket e drejt qe i kan heke...
edhe jam dakort me zamirin duhet ta kishte vendos populli heqejn e tyre jo bashkia....

no comment......
Back to top
Loris
Sun Feb 01 2009, 01:31pm
Veni-vidi-vici !!

Registered Member #2417
Joined: Thu Oct 30 2008, 12:28pm

Posts: 2261
Me vjen keq qe gjithmone politizohet cdo gja. Nuk i qyri kerkush kta 5 heronj si pjes te historise qe na perket por fill dojne mi vu ngjyra politike, s'kuptoj...!!!

Me pelqeu mendimi Zamces, si kane maru punt bashkise qe mu marre me 5 heronjte.

Ma skandal se prania e 5 heronjve asht ai ndertimi i shemtum qe asht ba para Radio Shkodres....po nejse, tamam ka than Gjergj Fishta rreziku....

Ne nuk jemi ajo qe themi, ne jemi ajo qe bejme!
Back to top
Happy
Sun Feb 01 2009, 02:21pm

Registered Member #2579
Joined: Sat Jan 31 2009, 11:07pm

Posts: 2
Ska ne Shqiperi qdogje qe po punohet persmbrapshtit fillon
vit i mbare per Shkodren por do te vije dita qe kush do qofte qe ka dhe urdhe per me i heq edhe nje dite kur ato te vdesin i madhi nga lart ka per te dhe urdhe me i lujt eshnat e tyre e sa per dijeni na skandal per shkodren ashte busti i 4 herojve te demokracise qe nuk dihet se ku e kane koken e ku i kane kembet.
Back to top
JAMES
Sun Feb 01 2009, 02:46pm

Registered Member #772
Joined: Sun May 06 2007, 05:48pm

Posts: 1458
o utter ishalla po të vjen edhe rradha e jote hahahaha
Back to top
MiCoLjA
Sun Feb 01 2009, 02:53pm


Registered Member #2543
Joined: Wed Jan 07 2009, 11:20am

Posts: 9792
po a i kan hek ala se nuk po marr gja vesh???Each year we spend togther
Each day that passes by
Our partnership grows stronger
Together forever You and I


Back to top
Happy
Sun Feb 01 2009, 04:03pm

Registered Member #2579
Joined: Sat Jan 31 2009, 11:07pm

Posts: 2
po pse po te djeg ty more apo ke dore edhe ti aty
Back to top
albunkers
Sun Feb 01 2009, 06:55pm

Registered Member #604
Joined: Tue Mar 20 2007, 08:25pm

Posts: 16
a e dini se ku mund te ve disa foto te 5 heronjve qe u kam bere sot ne vendqendrimin e ri te varrezat e deshmoreve?

I premtova vetes te mos hesht dhe heshtjes te mos flas (S.Osmani)...
Back to top
:IROLF:
Sun Feb 01 2009, 06:59pm


Registered Member #2138
Joined: Tue Jul 22 2008, 10:10am

Posts: 3284
Ktu veni albunkers
trokit ketu
Back to top
::bud::
Sun Feb 01 2009, 09:27pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Shkeputur nga tema e njejte e hapur nga .:BrikenO:..:BrikenO:.

Sat Jan 31 2009, 07:46PM

per menimin tem ishte nji gjest shum i ult nga ana e ati qe e ka dhan kete leje.


tesh e mrapa ma merr menja qe kan me e qujt shatrivani i herojve
----------------------------------------------------------------------------------

WORLD

Sat Jan 31 2009, 07:51PM
po .....
----------------------------------------------------------------------------------
::IROLF::
Sat Jan 31 2009, 07:52PM

.:BrikenO:. wrote ->>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>per menimin tem ishte nji gjest shum i ult nga ana e ati qe e ka dhan kete leje.


tesh e mrapa ma merr menja qe kan me e qujt shatrivani i herojve
->>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>Per mu asht nji veprim shum i drejte.E para,asht zhdukja e figurave komuniste.,Dhe e dyta nuk i perket qytetit tone ai monument.
Ata i perkasin zones se Mirdites.
---------------------------------------------------------------------------------------

belgium
Sat Jan 31 2009, 07:52PM

.:BrikenO:. wrote ->>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>per menimin tem ishte nji gjest shum i ult nga ana e ati qe e ka dhan kete leje.


tesh e mrapa ma merr menja qe kan me e qujt shatrivani i herojve
->>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>qa keke merzit aase i hoqen?, hahhaahahaha mire boll ja banen sespe me ndryshimin e infrastrukturs ne shkoder, sikur skishte ma at bukuri si ma par?, ja prsh: sa esa her kam marr foto ne qender perbukuri ahst xhamija ekisha aty eme dalin kto partizant qe skajn te bajn aspak me pamjen e shkoders....jan po ito komunista qe dikur na shkadrunen ndertesat ekultit mos harroni...e tash vetem po i zhvendosim ejo zhdukim..po i cojn te varrezate deshmorve boll mire jan atje atje asht vendi tyre...
ma mire te vehet nji shatervan apo te mbillen pem decorative sesa te liheshin ato 5 herojt aty..boll qe na pengote dhe pamjen drejt rusit sahatit....
---------------------------------------------------------------------------------------

SuperGirl
Sun Feb 01 2009, 01:02AM

me len totalisht indiferente.
--------------------------------------------------------------------------------------

.:BrikenO:.
Sun Feb 01 2009, 12:44PM

mu spo ma nin hic ma po vec sikur te bashin nai gja ma te bukur...pfff
kush ia ka ....e dini vet si vazhdon
-------------------------------------------------------------------------------------

Loris
Sun Feb 01 2009, 01:11PM

ndiferent nuk len askend heqja tyne se fundja na ishte msu syni mi pa njaty ata zotni burrash por e keqja asht se si gjithmone i politizojne gjanat prandaj edhe mendimet ktu konfliktohen.
Nuk asht mire qe me lujt me historine, pavaresisht nderrimit partiak. Komunista a jo, jane pjes e historise qe ka ba Shqipnin.
Ne bote nuk bajne kto c'montime (nqs mund ti quaj keshtu) simas deshires qe i hyp dikujt...por na jena shqiptare ma, ca din bota ma shume se na...pffff kuku...
--------------------------------------------------------------------------------------

Edmond-Cela
Sun Feb 01 2009, 02:29PM

mua jo sepse ato jan ken figura e shkodres sic asht london eye cdo njeri qe shikon london eye e dijn qe asht londra po ashtu edhe ne paris me Eiffel Tower. keshtu jan ken edhe 5 herojt ne shkoder. figura e qytetit
-------------------------------------------------------------------------------------

drejtesia
Sun Feb 01 2009, 02:32PM

varet se ne cfare kunveshtrimit e shohim heqjen e busteve
-------------------------------------------------------------------------------------

shkodra
Sun Feb 01 2009, 05:00PM

::IROLF:: wrote ->>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>.:BrikenO:. wrote ->>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>per menimin tem ishte nji gjest shum i ult nga ana e ati qe e ka dhan kete leje.


tesh e mrapa ma merr menja qe kan me e qujt shatrivani i herojve
->>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>Per mu asht nji veprim shum i drejte.E para,asht zhdukja e figurave komuniste.,Dhe e dyta nuk i perket qytetit tone ai monument.
Ata i perkasin zones se Mirdites.
->>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>hahahahahha irolf nuk jam dakort me mendimin tan se komunisa apo jo jane fiura qe i perkasin shteti shqiptar dmth neve..sipas mendimit tan duhet me heke te gjith monumnetet e e shqiperis me i shenderru ne shatrivana apo luna park....
-------------------------------------------------------------------------------------

ChapKeni86
Sun Feb 01 2009, 05:52PM

per vendin se ku i kane quar nuk me duket absolutisht e drejte
--------------------------------------------------------------------------------------

babo
Sun Feb 01 2009, 06:16PM

asht diskutu njihere kjo gja e asht ba lamsh i madh, s'ja vlen mu marre ma me te
--------------------------------------------------------------------------------------

Edmond-Cela
Sun Feb 01 2009, 09:01PM

kot nuk jemi ketu ku jemi si vend. sic i thojn asaj fjales popullore kur nuk ke ca i ban gomarit i bjen samarit keshtu edhe bashkira shkohen nuk mendojn per gjanat madhore te shkodres, por me 5 herojt qe nuk i kan ba gja kujt.
--------------------------------------------------------------------------------------

belgium
Sun Feb 01 2009, 09:11PM

Edmond-Cela wrote ->>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>kot nuk jemi ketu ku jemi si vend. sic i thojn asaj fjales popullore kur nuk ke ca i ban gomarit i bjen samarit keshtu edhe bashkira shkohen nuk mendojn per gjanat madhore te shkodres, por me 5 herojt qe nuk i kan ba gja kujt.
->>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>jo ma vertet ajo qe thu ti se si kan ba gje kujt se funi funit nji cop bronz asht...por mendoj se asht dhe koha qe detyrimisht duhet me ndru imazhe krejt ne shkoder se?dhe them se kjo vendim asht mase i arsyeshem per shkodren!ka figura ma te ndrituna mu vendos ne mes te shkoders s e sa 5herojt evigut pokje puan me majt aty prep nji shtatore te bronxet?
Back to top
::bud::
Sun Feb 01 2009, 09:33pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Busti nuk asht hequr - eshte zhvendousur

....nuk i kuptoj ankesat dhe protestat, besoj qe ma mire se tek vorrezat e deshmoreve nuk ka vend tjeter qe i perket.

Qyteti besoj se ka nevoj per nje pamje ma te fresket dhe kohore.
Back to top
:::ShkoderZemer
Mon Feb 02 2009, 05:20am


Registered Member #1
Joined: Mon May 22 2006, 08:16pm

Posts: 1803
Derguar nga Herri

Pershendetje te gjitheve lexuesve. Do doja te jepja nji mendim modest per ngjarjen e diteve te fundit qe ka ndodhur ne qytetin Shkoder. I referohem monumentit te 5 Herojve te Vigut ose me mire vendimit dhe zbatimit per zhvendosjen e tyre tek varrezat e Deshmoreve. Eshte folur shume per kete vendim keto dite, jam munduar te jem i informuar edhe pse nuk ndodhem ne Shqiperi momentalisht per menyren se si eshte trajtuar ky lajm dhe se si kan rreagimin e banoreve te Shkodres, dhe kam verejtur qe nji numer i madh ishin kunder ketij vendimi me argumentimin qe ishte nje pike referimi per qytetin e Shkodres,me argumentimin qe ajo ishte pjes e historis se shqiperis,me pretendimin qe po i mohohet nji e drejt brezave te ardhshem per te njohur historin etj. Personalisht mendoj qe monumentit te 5 herojve i kishte ardhur koha qe te hiqeshin dhe e shoh te drejt vendimin e Bashkis se Shkodres dhe po e argumentoj perse kam kete qendrim.
Qyteti i Shkodres tashme ka hyre ne nji faze te re dhe nevojat e tij jane qe te duket sa ma shume nji qytet Europian meqenese gjdonjeri nga ne i ka pretendimet dhe aspiratat te medhaja.Qyteti i Shkodres dhe vet banoret qe e popullojn ate kan nevoj te ndahet nga simbole te nji rregjimi totalitar Kumunist dhe nje nga kto simbole ne qytetin e Shkodres ishte monumenti i 5 Herojve te Vigut, nje monumenti i realizuar nen frymen e realizmit socialist ku figurat jan te paraqitura ne mynyre madheshtore me permasa te egzagjeruara dhe me arme ne dore.Kjo menyr paraqitjeje kishte nji llogjik shume te sakte brenda vetes sepse duhej ti tregohej popullsis se nenshtruar se sa e madhe ishte partia shtet ne krahasim me njeriun.Buste te tilla sot e kesaj dite mund te gjenden vetem ne vende me rregjim totalitar, ose ne ndonje vend tjeter si Shqiperia qe kujtohet gjithmon me vones.Eshte pratikisht e pa mundur te gjenden me Perindim. Dua te theksoj se un nuk po krahasoj monumentin e 5 Herojve te Vigut me ate qfare perfaqesojn herojt. Per mua personalisht kapelja me yllin e kuq me 5 cepa qe ato mbajn ne koke nuk perfaqeson as gje te keqe sepse ato nuk munden te jetonin qe te shikonin se qfar un be me Shqiperin pas luftes nacinal clirimtare per te cilen ato luftuan aq shum dhe madje dhan edhe jeten.Ato mbeten 5 burra Shqipnie te cilet dhan jeten per nji ideal qe qendron mbi gjdo gje i cili eshte dashuria per atdhe, dhe per kete ato meritojn nderimin tone te vazhdueshem. Por ama fakti qe sot ato po zhvendosen nga qendra e qytetit per nevoja te tjera sepse qyteti po ndryshon kjo nuk do te thot se ne nuk do ti kujtojm me,histaria e shkruar dhe qe studiohet qe nga femijet e klasave fillore e deri tek historianet flet qart per rolin e tyre dhe per sakrifucat e tyre. Gjithashtu mendoj se brezat e ardhshem duhet tu jepet mundesia qe ta shohin dhe ta gjykojn vete kete momument dhe per kete un mendoj se duhen te permisohen me shume kushtet e varrezave te Deshmoreve ne menyre qe ne dhe brezat e ardhshem te kemi mundesi te shkojm si njerez dhe ti vleresojm me shum se qkemi bere keto vite ato personazhe qe kan dhene jeten e tyre per atdhe. Dhe se fundmi desha te shtoj persa i perket pikes se referimit ne qytet, pika e referimit eshte gjithmon e ndryshushme pastaj besoj se ne kemi aty nji Teater te mrekullushem qe duhet ta vleresojm me shume,ky teater mban emrin e nje nga figurave veriore akoma jo e vleresuar ashtu siq duhet "Migjeni". Shkodra ka nji histori te gjate dhe historin e Shkodres e kan bere njerezit e saj te shquar, te fillojm te vleresojm me shum keto figura te harruara qellimisht ose jo qilliminsht.Un mendoj se kemi me shum nevoj per buste te figurave intelektuale pra buste "me libra" se sa buste me arm.

Student ne Universitetin e Padoves
Dega Shkenca Politike
[Submitted by Herri]

http://www.shkodraonline.com/galeria
Back to top
utter
Mon Feb 02 2009, 04:16pm
utter

Registered Member #1737
Joined: Fri Mar 21 2008, 11:05pm

Posts: 321
une pra mor selman jam mesu me pase ne shkoder pese herojte dhe jo pese pisa qe duan me i hek.
e kam thane edhe ne nje vend tjeter kam shume dyshim se si do perdoret ai shesh!

shoke! kemi ne mes tene
shum' armiq' e tradhetore
popo!mos u qofte thene !
veç qe s'kane gje ne dore!

Back to top
belgium
Mon Feb 02 2009, 06:08pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
utter ka shkruar:

une pra mor selman jam mesu me pase ne shkoder pese herojte dhe jo pese pisa qe duan me i hek.
e kam thane edhe ne nje vend tjeter kam shume dyshim se si do perdoret ai shesh!


ti mor utter trimi me forcen eisa boletinit mos u suprizo nji dit qedhe ISA BOLETINI doà ti vij dita te hiqet prej perashit , dhe per kete te siguroj ty 500%.......sepse shkodra ka me ec perpara e ska me njek ma pralalt e vatres dhe oxhakut ku baca babaush tregon se bol ma me ,te kalumen ku spo na len me hedh hapin evetem ne sokakun egurt et shkrim boret tashma prej akullnajs qe pranvera i shkriu......
Back to top
shkodra
Mon Feb 02 2009, 06:18pm

Registered Member #237
Joined: Mon Dec 18 2006, 05:05pm

Posts: 13849
[quote]
Derguar nga Herri

Pershendetje te gjitheve lexuesve. Do doja te jepja nji mendim modest per ngjarjen e diteve te fundit qe ka ndodhur ne qytetin Shkoder. I referohem monumentit te 5 Herojve te Vigut ose me mire vendimit dhe zbatimit per zhvendosjen e tyre tek varrezat e Deshmoreve. Eshte folur shume per kete vendim keto dite, jam munduar te jem i informuar edhe pse nuk ndodhem ne Shqiperi momentalisht per menyren se si eshte trajtuar ky lajm dhe se si kan rreagimin e banoreve te Shkodres, dhe kam verejtur qe nji numer i madh ishin kunder ketij vendimi me argumentimin qe ishte nje pike referimi per qytetin e Shkodres,me argumentimin qe ajo ishte pjes e historis se shqiperis,me pretendimin qe po i mohohet nji e drejt brezave te ardhshem per te njohur historin etj. Personalisht mendoj qe monumentit te 5 herojve i kishte ardhur koha qe te hiqeshin dhe e shoh te drejt vendimin e Bashkis se Shkodres dhe po e argumentoj perse kam kete qendrim.
Qyteti i Shkodres tashme ka hyre ne nji faze te re dhe nevojat e tij jane qe te duket sa ma shume nji qytet Europian meqenese gjdonjeri nga ne i ka pretendimet dhe aspiratat te medhaja.Qyteti i Shkodres dhe vet banoret qe e popullojn ate kan nevoj te ndahet nga simbole te nji rregjimi totalitar Kumunist dhe nje nga kto simbole ne qytetin e Shkodres ishte monumenti i 5 Herojve te Vigut, nje monumenti i realizuar nen frymen e realizmit socialist ku figurat jan te paraqitura ne mynyre madheshtore me permasa te egzagjeruara dhe me arme ne dore.Kjo menyr paraqitjeje kishte nji llogjik shume te sakte brenda vetes sepse duhej ti tregohej popullsis se nenshtruar se sa e madhe ishte partia shtet ne krahasim me njeriun.Buste te tilla sot e kesaj dite mund te gjenden vetem ne vende me rregjim totalitar, ose ne ndonje vend tjeter si Shqiperia qe kujtohet gjithmon me vones.Eshte pratikisht e pa mundur te gjenden me Perindim. Dua te theksoj se un nuk po krahasoj monumentin e 5 Herojve te Vigut me ate qfare perfaqesojn herojt. Per mua personalisht kapelja me yllin e kuq me 5 cepa qe ato mbajn ne koke nuk perfaqeson as gje te keqe sepse ato nuk munden te jetonin qe te shikonin se qfar un be me Shqiperin pas luftes nacinal clirimtare per te cilen ato luftuan aq shum dhe madje dhan edhe jeten.Ato mbeten 5 burra Shqipnie te cilet dhan jeten per nji ideal qe qendron mbi gjdo gje i cili eshte dashuria per atdhe, dhe per kete ato meritojn nderimin tone te vazhdueshem. Por ama fakti qe sot ato po zhvendosen nga qendra e qytetit per nevoja te tjera sepse qyteti po ndryshon kjo nuk do te thot se ne nuk do ti kujtojm me,histaria e shkruar dhe qe studiohet qe nga femijet e klasave fillore e deri tek historianet flet qart per rolin e tyre dhe per sakrifucat e tyre. Gjithashtu mendoj se brezat e ardhshem duhet tu jepet mundesia qe ta shohin dhe ta gjykojn vete kete momument dhe per kete un mendoj se duhen te permisohen me shume kushtet e varrezave te Deshmoreve ne menyre qe ne dhe brezat e ardhshem te kemi mundesi te shkojm si njerez dhe ti vleresojm me shum se qkemi bere keto vite ato personazhe qe kan dhene jeten e tyre per atdhe. Dhe se fundmi desha te shtoj persa i perket pikes se referimit ne qytet, pika e referimit eshte gjithmon e ndryshushme pastaj besoj se ne kemi aty nji Teater te mrekullushem qe duhet ta vleresojm me shume,ky teater mban emrin e nje nga figurave veriore akoma jo e vleresuar ashtu siq duhet "Migjeni". Shkodra ka nji histori te gjate dhe historin e Shkodres e kan bere njerezit e saj te shquar, te fillojm te vleresojm me shum keto figura te harruara qellimisht ose jo qilliminsht.Un mendoj se kemi me shum nevoj per buste te figurave intelektuale pra buste "me libra" se sa buste me arm.

Student ne Universitetin e Padoves
Dega Shkenca Politike
[Submitted by Herri]
[/quote1233598523s

shkodrazemer gjdo shtet ka historin e vete dhe shqiperia ka kete hisotri e mire e keqe na perket neve edhe 5 herjot jane histori e shqiperis dhe i heken apo jo te tille do mbeten,edhe pse rinia shqiptare ka horizonte edhe don me pa ma gjate historin e shqiperis nuk do e ndryshojne ato...edh enuk besoj se heqja e busteve to te ndryshoje shqiperine........

no comment......
Back to top
_GUINNESS_
Mon Feb 02 2009, 06:25pm
be allways happy enjoy life its to short

Registered Member #1037
Joined: Tue Aug 07 2007, 11:58pm

Posts: 2385
TE HEKEN SE VETEM ME KUJTOJN KOHEN E TALONIT E TE RRADHAVE TE QUMESHTIT KUR UU QOSHA NADJE HERET ME VU RRADHEN KAM KEN 10-VJEC.
MA MIRE ME NA PUSHTU GJERMANI SE NA PUSHTUNEN KOMUNISTAT 50-VJET
PO DUHET ME SHKU MU PJEK TE PARTIA -SOCIALISTE QOFSHI VETE E MAS JU XAFSHI TANE SI PARTI KET VIT TE KET VJET
UNE RRI TE QINARI E MAJ MEND SI FEMIJ KUR I KAN VU 5-GOMART E VIGUT
ASHT DASHT MI HEK ME KOHE
Back to top
Go to page  1 2 3 4  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.3760 sec, 0.1073 of that for queries. DB queries: 74. Memory Usage: 3,358kB