Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Rreth Shkodrës dhe per Shkodrën :: Rreth Shkodrës dhe për Shkodrën
 
<< Previous thread | Next thread >>
[poll] 5 Heronjte e Vigut Hiqen ne Shkoder 31 Janar 2009 - Diskutim
Go to page  1 2 3 4
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
guest
Thu Feb 05 2009, 03:06pm
Registered Member #1283
Joined: Fri Sep 28 2007, 12:35am

Posts: 4466
belgium ka shkruar:

guest ka shkruar:

me u pa ba me votim prej popullit nuk do te ishin hjek edhe 20 vjet. sa kushton me u ba referendumi edhe a ja vlen me shpenzu tan ato pare per nje bust pa shije dhe pa kurrfar bukuriet. shkodren edhe shqipnin e ka mlu injoranca dhe e bukur ju duket gjithca qe ju msohet syni me te.


PO te njaja injoranc ke rrit shtatin ti mor anglez !!! mje rrit me 1kg djath me tallon e ke prit me hanger 10kokrra vez ne rradh .....e po te duket vedi se tash qe je largu prej shkodret, a thu se qa po thu?, ule mar hunden ktu se ste ven kush tefter, se rrefugjat e ke emrin si tan....injoranca paska mlu shkodren??, po ne shkoder ma zotni ake lan prind nanen e baben kot me te vet?? apo i ke injoru edhe ato hahahahaahahahahaha


njaty jam rrit edhe une si tan tjert edhe sa kam mush moshen e pergjegjesise se kam duru ma injorancen edhe jam largu. prep nuk e duroj injorancen dhe mundohem me msu edhe e ngrij zanin kundra saj gjithmone. se me ven apo nuk me ven kush ne defter duket gjithkun ktu prej vemendjes qe kushtohet. refugjat e pa refugjat nuk ka lidhje me injorancen. ne shkoder i kam lan prind por nuk i kam injoru, i kam ndihmu edhe do t'i ndihmoj gjithmone. une nuk po ju injoroj juve ktu ne forum jo ma tjert. kot me te pyt ty ku je rrit ti edhe a ke pas "brake downs", se e shoh se ke "multiple personalities" dhe thashe se ndoshta mund te ndihmoj. e kam pa se din anglisht dhe nuk ka nevoje me i perkthy ato termat.Back to top
belgium
Thu Feb 05 2009, 06:00pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
guest ka shkruar:

belgium ka shkruar:

guest ka shkruar:

me u pa ba me votim prej popullit nuk do te ishin hjek edhe 20 vjet. sa kushton me u ba referendumi edhe a ja vlen me shpenzu tan ato pare per nje bust pa shije dhe pa kurrfar bukuriet. shkodren edhe shqipnin e ka mlu injoranca dhe e bukur ju duket gjithca qe ju msohet syni me te.


PO te njaja injoranc ke rrit shtatin ti mor anglez !!! mje rrit me 1kg djath me tallon e ke prit me hanger 10kokrra vez ne rradh .....e po te duket vedi se tash qe je largu prej shkodret, a thu se qa po thu?, ule mar hunden ktu se ste ven kush tefter, se rrefugjat e ke emrin si tan....injoranca paska mlu shkodren??, po ne shkoder ma zotni ake lan prind nanen e baben kot me te vet?? apo i ke injoru edhe ato hahahahaahahahahaha


njaty jam rrit edhe une si tan tjert edhe sa kam mush moshen e pergjegjesise se kam duru ma injorancen edhe jam largu. prep nuk e duroj injorancen dhe mundohem me msu edhe e ngrij zanin kundra saj gjithmone. se me ven apo nuk me ven kush ne defter duket gjithkun ktu prej vemendjes qe kushtohet. refugjat e pa refugjat nuk ka lidhje me injorancen. ne shkoder i kam lan prind por nuk i kam injoru, i kam ndihmu edhe do t'i ndihmoj gjithmone. une nuk po ju injoroj juve ktu ne forum jo ma tjert. kot me te pyt ty ku je rrit ti edhe a ke pas "brake downs", se e shoh se ke "multiple personalities" dhe thashe se ndoshta mund te ndihmoj. e kam pa se din anglisht dhe nuk ka nevoje me i perkthy ato termat.meso edhe pak me shkru english mo zotni se kot lodhesh !dhe at pytje q eti me drejton mu e ke gabim zotni sepse skam met tash me te dhan ty C.V ?? se kam frig se do spostohesh si shum e largggg...........jam lind e rrit ne shkoder e mes shkoders, kam lind ne nji familje bash shkodrane e me tradita,jam eduku me esencen puro shkodrane,dhe e kam per nder deri ne vdekje se jam lind ne shkoder!ketu zotni i nderum jena tan anonim dhe kjo sme pelqen aspak me dal prej ktyne kornizave, sepse vertet me sa kam arrit me shikju e mendu tash giat sja vleka ma me u marr me ju e as me shkatru nervat me pseudo maniak, dhe paranojak qe rrijn para nji pc-s e ju duket vetja sikur jan ne nji zyre,post apo sekretari .......jini ma natyral dhe komunikativ ne te mire te ketij virtualiteti e asgje ma shum......dhe mos harro se jena pra qindra lexusve ........
Back to top
belgium
Thu Feb 05 2009, 08:21pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
5 herojt u ban si prralla e mushkajs!!!
Back to top
shkodra
Thu Feb 05 2009, 08:25pm

Registered Member #237
Joined: Mon Dec 18 2006, 05:05pm

Posts: 13849
guest ka shkruar:

shkodra ka shkruar:

guest ka shkruar:

me u pa ba me votim prej popullit nuk do te ishin hjek edhe 20 vjet. sa kushton me u ba referendumi edhe a ja vlen me shpenzu tan ato pare per nje bust pa shije dhe pa kurrfar bukuriet. shkodren edhe shqipnin e ka mlu injoranca dhe e bukur ju duket gjithca qe ju msohet syni me te.
guest complimeti spo kam qa me te komentu une se je komentu vete......me fjalet qe ke fole.........


nuk e ke idene se sa me cohet edhe ulet reputacioni mu prej vleresimeve tuja e shum tjerve.
hahahaha ktu ska te bajn vlersimi jem..po je velsu vete hahahahahahah


no comment......
Back to top
:::ShkoderZemer
Thu Feb 05 2009, 09:03pm


Registered Member #1
Joined: Mon May 22 2006, 08:16pm

Posts: 1803
Pse griheni ju, shif cfare keahillit kena ne Bashki, disa prej tyne nuk paguajne as dritat si pjesa e tjeter e popullit, simbas Nesti Kirit,

Njerz te ulet e pa kulture qe do hiqen shume shpejt nga ai post

http://www.shkodraonline.com/galeria
Back to top
belgium
Thu Feb 05 2009, 09:49pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
ShkoderZemer ka shkruar:

Pse griheni ju, shif cfare keahillit kena ne Bashki, disa prej tyne nuk paguajne as dritat si pjesa e tjeter e popullit, simbas Nesti Kirit,

Njerz te ulet e pa kulture qe do hiqen shume shpejt nga ai post


Ku pe grimje ti ma ? kur sthu gjak ne forum hahahahahahaahahahahah
njaj kshill ma asht jamdacord me ty por jo si thojn disa ma nelt injoranc icopet ne shkoder?? harrun se lanen zhelet ne shkoder aa e harrnat ...pfffff....
Back to top
:::ShkoderZemer
Thu Feb 05 2009, 10:30pm


Registered Member #1
Joined: Mon May 22 2006, 08:16pm

Posts: 1803
Pa pa iken mica minjet hedhin valle

http://www.shkodraonline.com/galeria
Back to top
belgium
Thu Feb 05 2009, 10:37pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
ShkoderZemer ka shkruar:

Pa pa iken mica minjet hedhin valle


bashk me ty po del kjo pun se me qe micat sjan ti po je prezent hahhahhaahahahahahahahahhahahahahahaha
Back to top
lissandro
Thu Feb 05 2009, 11:23pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
hahahhahahah po pse merzitni kaq shum ma popull po vetem 5 heroj kan ik nuk kan ik tan kena boll hopaaaaaaaa

i tesh i pava sa ne ven te keq i kishin vu ma ne fun te shkallave te varrezat edhe njimi vjet me i lan njaty ata rrezikt nuk munen me dal ne kry te shkallave vet po si coj kush ma nelt .me ba me e dit ata rrezikt se i kena vu ne fund te shkallave

ishin cu prej vorrit e kishin hyp vedin vet pa ja rrit neren kerkuj .

[ Edited Fri Feb 06 2009, 02:43am ]

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
guest
Fri Feb 06 2009, 08:05pm
Registered Member #1283
Joined: Fri Sep 28 2007, 12:35am

Posts: 4466
Je editu se ke dal jasht temes. te lutem mendoni dhe ndihmoje forumin qe si rrij paster. le te punojm gjith se bashku qe forumi te jet i sa ma i argetushim per te gjith ne.

me rrespekt mondi

[ Edited Fri Feb 06 2009, 08:39pm ]


Back to top
belgium
Fri Feb 06 2009, 08:08pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
Je editu se ke dal jasht temes. te lutem mendoni dhe ndihmoje forumin qe si rrij paster. le te punojm gjith se bashku qe forumi te jet i sa ma i argetushim per te gjith ne.

me rrespekt mondi

[ Edited Fri Feb 06 2009, 08:39pm ]
Back to top
guest
Fri Feb 06 2009, 08:14pm
Registered Member #1283
Joined: Fri Sep 28 2007, 12:35am

Posts: 4466
Je editu se ke dal jasht temes. te lutem mendoni dhe ndihmoje forumin qe si rrij paster. le te punojm gjith se bashku qe forumi te jet i sa ma i argetushim per te gjith ne.

me rrespekt mondi

[ Edited Fri Feb 06 2009, 08:38pm ]


Back to top
belgium
Fri Feb 06 2009, 08:15pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
Je editu se ke perdore fjalore banal

[ Edited Fri Feb 06 2009, 08:19pm ]
Back to top
Shqiptar.
Sun Feb 08 2009, 02:35pm
Registered Member #2181
Joined: Tue Jul 29 2008, 03:17pm

Posts: 445
SHYQYR QI I KAN HEK KTA 5 HEROJ TE SHEMTUM SE KREJT SHKODREN E KAN PA SHEMTU
Back to top
:IROLF:
Sun Feb 08 2009, 03:08pm


Registered Member #2138
Joined: Tue Jul 22 2008, 10:10am

Posts: 3284
Un mendoj qe ne qofte se do shprehim ketu realitetin,te gjithe e dime qe nga luftrat qe jane zhvillu neper bote,kan ra shum heronj.Nji nder keto Shtete ishte dhe Shqiperia,qe (sipas historise) kan ra ne lufte 28.000 deshmore.Llogaritni qe te kishte kaq buste neper shqipni.Ma thote mendja qe nuk do kishte ma nevoje per saktesime adresash masi do te thuhej "e kam shpine te busti i ......".Llogaritni qe te kishin buste te gjithe ushtaret qe kan ra vetem nga lufta e dyte botrore neper bote.sa buste do kishte çdo shtet,e sa buste do kishte gjith bota,qe un nuk di se bota i man heronjt me buste neper rruge e sheshe.Na e kena nji hero legjendar Gjergj Kastriotin(Skenderbeun),e mjafton.

[ Edited Sun Feb 08 2009, 03:09pm ]
Back to top
belgium
Sun Feb 08 2009, 03:13pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
::IROLF:: ka shkruar:

Un mendoj qe ne qofte se do shprehim ketu realitetin,te gjithe e dime qe nga luftrat qe jane zhvillu neper bote,kan ra shum heronj.Nji nder keto Shtete ishte dhe Shqiperia,qe (sipas historise) kan ra ne lufte 28.000 deshmore.Llogaritni qe te kishte kaq buste neper shqipni.Ma thote mendja qe nuk do kishte ma nevoje per saktesime adresash masi do te thuhej "e kam shpine te busti i ......".Llogaritni qe te kishin buste te gjithe ushtaret qe kan ra vetem nga lufta e dyte botrore neper bote.sa buste do kishte çdo shtet,e sa buste do kishte gjith bota,qe un nuk di se bota i man heronjt me buste neper rruge e sheshe.Na e kena nji hero legjendar Gjergj Kastriotin(Skenderbeun),e mjafton.


bUSTE KA EDHE KTU NAQ KU JETOJ POR JO SIPUNA EATYNE Q EPATME MES SHKODERS ME TA FUT FRIGEN NJI TE HUJIT HAHAHAHAHAHAAH SE KAN KEN TE MEDHEJ FORT..DEH ATO NUK KAN KEN KRENARI PE RSHKODREN??NE MES SHKODERS AS SHATERVAN SJAM DACORD ME BA...POR NJI GJA QE I PERSHTATET SHKODERS NJI DER TE MADEH SI HARKU ITIUMFIT NE PARIS E BUKURESHT ..SE ME KE TGJA DO TREGONTE SIMBOLIN E DYRVE TE MDHAJA TE CDO RRUGICE SHKODRANE..
E PER HEROJT NEPER BOT I RESPEKTOJN NEPER EMRA RRUGESH DHE SHESHESH BOLL JAN....
Back to top
::bud::
Sun Feb 08 2009, 05:53pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Mire thote belgium Hark Triumfit mar ta marrsha. Ta bajm i dere oborrit mu ne mes te shkodres hahahaaa....


Back to top
MiCoLjA
Sun Feb 08 2009, 06:00pm


Registered Member #2543
Joined: Wed Jan 07 2009, 11:20am

Posts: 9792
ala me 5 herojt ju hajt he burra se si keni lerg meqe nuk i kan qu krejt nvig mirboll jan njaty edhe pse na asht msu syni mei pa tash po msohna edhe pa ta shkodra ka nevoj per rigjenerim te pamjes siq ka than aj ma nelt na e kena nji hero legjendar GJERGJ KASTRIOT SKENDERBEU

Each year we spend togther
Each day that passes by
Our partnership grows stronger
Together forever You and I


Back to top
Shqiptar.
Sun Feb 08 2009, 06:03pm
Registered Member #2181
Joined: Tue Jul 29 2008, 03:17pm

Posts: 445
KeJsi ka shkruar:

ala me 5 herojt ju hajt he burra se si keni lerg meqe nuk i kan qu krejt nvig mirboll jan njaty edhe pse na asht msu syni mei pa tash po msohna edhe pa ta shkodra ka nevoj per rigjenerim te pamjes siq ka than aj ma nelt na e kena nji hero legjendar GJERGJ KASTRIOT SKENDERBEUTaman pa thu maj KeJsi ju doli boja edhe ktyne
Back to top
MiCoLjA
Sun Feb 08 2009, 06:06pm


Registered Member #2543
Joined: Wed Jan 07 2009, 11:20am

Posts: 9792
Scoder-Xemer ka shkruar:

KeJsi ka shkruar:

ala me 5 herojt ju hajt he burra se si keni lerg meqe nuk i kan qu krejt nvig mirboll jan njaty edhe pse na asht msu syni mei pa tash po msohna edhe pa ta shkodra ka nevoj per rigjenerim te pamjes siq ka than aj ma nelt na e kena nji hero legjendar GJERGJ KASTRIOT SKENDERBEUTaman pa thu maj KeJsi ju doli boja edhe ktyneuhhh meken po foli hhahahaahha


Each year we spend togther
Each day that passes by
Our partnership grows stronger
Together forever You and I


Back to top
lissandro
Wed Feb 11 2009, 05:10pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
::IROLF:: ka shkruar:

Un mendoj qe ne qofte se do shprehim ketu realitetin,te gjithe e dime qe nga luftrat qe jane zhvillu neper bote,kan ra shum heronj.Nji nder keto Shtete ishte dhe Shqiperia,qe (sipas historise) kan ra ne lufte 28.000 deshmore.Llogaritni qe te kishte kaq buste neper shqipni.Ma thote mendja qe nuk do kishte ma nevoje per saktesime adresash masi do te thuhej "e kam shpine te busti i ......".Llogaritni qe te kishin buste te gjithe ushtaret qe kan ra vetem nga lufta e dyte botrore neper bote.sa buste do kishte çdo shtet,e sa buste do kishte gjith bota,qe un nuk di se bota i man heronjt me buste neper rruge e sheshe.Na e kena nji hero legjendar Gjergj Kastriotin(Skenderbeun),e mjafton.

hahahh IROLF pa ata 28000 deshmor i ka ba enveri vet ka ken politika
se tan familjet e tyne kan ken te privilegjur ne kohen e komunizmit
e ata heronjt qe kan ra taman
Enver Hoxha si ka leju me ju ba lapidar as me ja u than emnin .se ata nuk luftun per me e marr komunizmi.

masanje ti edin shum mir sa herojt qe Enveri i vriste vet masanej i shpallte si Vojo kushin Qemal Stafen e shum tjer ai i vrite vet edhe i shpallte heronje esa te tjer qe vdiqshin nga natyra i i shapallte heroj si Ismet salibruca atij i bjen vetima e ban hero ai tjetri duke u dhi ne kufi me greqin me bagti e gjun shoku i vet me gur padashje vdes edhe deshmor esa e sa .

herojt e vertet si ka leju me ju permend emri kurr se ata luftun per
nje shqiperi te lir qe te ket te ardhme si perendimi jo me komunizem .


Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
belgium
Thu Feb 12 2009, 01:32pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
::bud:: ka shkruar:

Mire thote belgium Hark Triumfit mar ta marrsha. Ta bajm i dere oborrit mu ne mes te shkodres hahahaaa....

mas qesh ma bud??se spo ju propozoj me ba dere oborrit te myllun me shula por pa dyre vec muret ahahhahahaahahahahahah


pse jo ma te bahet nji gja etille ?, a jena pretendet si shkoder mijevjecare?? enji shatervan asht shum varfnore per historin shkodrane.........
Back to top
Loris
Tue Feb 24 2009, 03:33pm
Veni-vidi-vici !!

Registered Member #2417
Joined: Thu Oct 30 2008, 12:28pm

Posts: 2261
Une po nisi dicka qe ka lidhje me 5 heronjte, por nuk perfshihet ne diskutime si ma nalt
Pak jashte teme po meqe ka marre fund kjo pune, kjo asht sa me ju kujtu ifije kush kane kene ata 5 heronj.

Me 21 gusht 1944 u vrane tradhetisht nga bashibozuket e tradhtaret e Gjon Marka Gjonit, ne Vig te Mirdites, shoket Ahmet Haxhia, Ndoc Mazi, Ndoc Deda, Naim Gjylbegu dhe Hydajet Lezha. Per qendrimin heroik te tyre, Kuvendi popullor u dha titullin e larte Heronj te popullit.

Shenim: kete poeme te shkruar nga Kole Jakova dhe botuar ne vitin 1962, eshte e gjate 21 faqe, por po ju sjell ketu vetem pjeset me te bukura. Aty ku shihni pikat, jane vendet ku kam ba shkurtimet.


Heronjte e Vigut
Ngjitet Veles varg perpjete
Ceta e vogel me pes vete
Gjith petrita djem te lete.
Djelm te lete, djem te ri
Ndoc Ded Marku u ka pri
Shtatin gjat porsi selvi
Synin pish, turrin duhi
……………

Djal i zoti Ahmet Haxhija
Si zamabak perkah hijeshia
Syni i tij flake e shkendija.
………
Djal i gojes, djal me koke
Fjala e tij nuk bie ne toke
……..
Hydajeti djal lezhjan
Rrit jetim pa bab pa nane
Strehve te hueja flej pa ngrane
Mori malin per te lete
Bab e nan i gjeti ne cete
Vlla e moter nga cdo ane
Gjet nder shoke partizane.
Naim Gjylbegu e Ndoci i vogel
Lind e rrit te dy ne Shkoder
Ndoci i vogel fukara
Rrit me zor neper dynja
…………….
I than Shkodres : “lamtumire
Vec kur te shifna ne Shqipni te lire.”

Ngjitet Veles varg perpjete
Ceta e vogel me pes vet
Gjithe petrita djem te lete.
- Kah po shkoni o partizane?
- Duem me i dale Mirdites mbane
Shpi per shpi e stan per stan
Sihariqin me ja cue
Madh e i vogel me u shtrengue
………..
Hjeksi i Gjonit fjal po bjen:
-Ndoc Ded Marku po na vjen
Ne t’dalme te Vigut per mb’at ane
Vete i pesti partizane.
Kerkund shtegun mos tja lame
Mos ti vrasim por ti zame.
Ti turpnojme neper Mirdite
Lidhur varg porsi bagtite.
Erz e nder tjua marrim fare
Mos tju baje ma lekura nji pare
Do ti varim npik te dites
Ti hyje tmerra gjith Mirdites
……..
Pasi kane ardhur ne Mirdite pese heronjte, i shkon fjala Gjonit dhe shokeve te tij dhe i bajne prite. Pese heronjte e ndjejne se s’kane me dal ma gjalle prej ku kane hi prandaj vendosin me luftu deri ne fund, pavaresisht si vjen fundi:

Ceta e vogel po kendon
Gjithe pusia e degjon
E degjon e ban cudi
A jan njerz a jan xhindi
Cka do te jet kjo fare e re
Qe se tremb vdekja n’ket fe’?
……………
Sapo kanga ka mbarue
Ndoci i vogel ne kambe a cue
Shikon mallet ane per ane
Nji amanet don me ua lane:
“Amanet o mori male
Kur ushtria ktu te ket dale
Shokve tone ju me mju fale
Me u tregue si kem luftue
Si jem vra si jem coptue
Rreth e rreth prit’ ngujue.
……………

N’t’dalme te Vigut, n’rrahe te shkret
Tmerrshem bombja po pelcet
Valon pushka per gjithe ane
Cpo luftojne mes partizane
Dyqind vete i kane rrethue
S’vdesin burrat pa u pague.

Mbas nji bungu atje ne breg
Ndoc Ded Marku rrall po qet
Se lan plagt me shpejtue
Se len gjaku me synue
Njiqind tyta po e qellojne
Varrt ma eger ia acarojne
Acarohet Ndoci vete
Zjarr i ndizet zemra shkrete
……..
Hydajet o Hydajet
Pushka jote drejt po qet
“qilloi vendi rrahe shkret
Pa nje stom e pa nje shkrep
Kurre nuk binja kaqe shpejt.”
Met Haxhija po sulmon
E merr plumbja e nuk ndalon
Bie perdhe pushken se l’shon
Edhe vdek me shti kerkon.
-Bini shok e merrni hak
Thrret Ndoc Mazi la me gjak
Smundem ma me iu ndihmue
Kater plumba mkan pershkue
Bukur shtin’qenat mbi mue
Ndos Ded Marku rrxue perdhe
Mezi koken po e ngre
Shikon logun rreth e qark
Ra si burrat shoket varg.
Vac Naimi ka teprue
Plague rande e tue rrexue
Po i afrohet prites s’zeze
Edhe iher zjermin e ndez
Ku i ka forcat i permbledh
Nje granat mbrenda ju hedh
Shungullon Vigu gjam e tym
Bie Naimi porsi trim
Buzqesh Ndoci ka e shikon
Syt i err e kryet e leshon
Gjithnji Vigu shungullon
Burrat vdek, gjama vazhdon.
………………..

Pas shperthimit qe ndodhi, tremben tane vendi aty rrotull. I shkon fjala te atit te Ndocit se i asht vra djali:

Atje ne Vig, atje n’Mirdite
Na u vra Ndoci ngujue ne prite
Shtat sahat me shok rrethue
Bukur trimat kane qindrue
………
Baba i Ndocit thot kto fjale:
“Gjini i nans i qoft hallall
Mpaska le per s’dytit her
Se mka deke djali me nder.”

I ati i Ndocit, tashme plak, bashkohet me partizanet:

Sillma pushken o baxhi
Merrni bombat ne franxhi
U ngjall Ndoci e shokt e ti
Rane pes’, linden njimi.

Pasi jane vra pese heronjte e siperpermendur, pjesa tjeter e partizaneve qe vazhduan serish perleshjen, jane ul me pushu, gjithashtu edhe i ati i Ndocit. Poema vazhdon keshtu:

Baba i Ndocit ec ngadale
Me te birin don mu fale
Sdon mu fale si babe e djal
Por si trima luftetare.
Para vorrit po rri shtange
Shikon gurt mbledhun murane
Shikon trimat partizane.
Buza i dridhet zemra i vlon
Ndocin gjalle po e kujton
E pat dashtun permbi tjere
Se sja prishi kurrnjihere
……….
Ato vorre kur i shikon
Porsi si shkambi n’mal qendron
“Cou Ndoc-thot- nuk ka hije
Para burrash me ndej shtrie
Para burrash n’arm shtrengue
Qe njimi lufta kan kalue
Dhe njimi lufta kane fitue.
Cou Naim e cou Ahmet
Ndoci i vogel, Hydajet
Shifni ushtrin po ju prêt
Cohniu djem falniu me ne
Na uroni ditn’ e re
…………
Foli Deda e duel n’njen ane
Shoket trimat partizane
Per nder armet i shtrengojne
Po perpiqen te qendrojne
Fjalt e plakut kah i degjojne…
Hesht natyra dal’ngadale
Vec nji flamur vale-vale
Po rreh palen nga njihere
Permbri vorresh, ngjitun n’ere.


Fund.


Ne nuk jemi ajo qe themi, ne jemi ajo qe bejme!
Back to top
:::ShkoderZemer
Tue Feb 24 2009, 05:54pm


Registered Member #1
Joined: Mon May 22 2006, 08:16pm

Posts: 1803
Te lumshin duart Flm shume

http://www.shkodraonline.com/galeria
Back to top
lissandro
Tue Feb 24 2009, 07:37pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
te lumshin duart Loris


hahahah partizan te betum kan ken
kan dhan jeten per shokun Shpati... hahah
bashibozuket gjithfar emrash i ka nxjerr komunizmi
Ballit kombtar GJon Mark A GJONI
ja u ka ba mir qe i ka vra se shoket e shpatit pra Enverit
ishin ata
kurr ma mir ska ba kjo qeveri qe i ka hek prej aty
se as ne fund te shkallave te varrezat e deshmorve
nuk e meritojn ata
shyqyr qe na i heken prej aty .........................


Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
Go to page  1 2 3 4  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.3839 sec, 0.0913 of that for queries. DB queries: 67. Memory Usage: 3,287kB