Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Forumi i ShkodraOnline.com :: Ekonomia
 
<< Previous thread | Next thread >>
KRIZA GLOBALE 2009
Go to page  1 2
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
::bud::
Sat Jan 31 2009, 11:09pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Si mendoni ju...


Pse ndodhi?

Kush eshte pregjegjes?

Si mund ta marre vedin?

Kush e ka ne dore ndryshimin dhe cili do ishte ndryshimi i kryesore?

Sa kohe mund te zgjase?
Back to top
~*Christel*~
Sat Jan 31 2009, 11:39pm


Registered Member #1665
Joined: Wed Feb 20 2008, 12:26am

Posts: 9278
The worst has yet to come.
Ne fund te 2009 do te fillohet te vehet re shtrirja e krizes.
Jena perballe 3 krizave:
1)Ambientale
2)Financiare( qe do te thote: energji e rinovushme,tutel,kursim)
3)Energjitike

Sipas specialisteve,arsyet e krizes ekonomike sot jane per shkakt te dy ligjeve amerikane:
1)Ligji Gramm-Seach-Billey ne 1999,qe i lejote aktivitete spekulative si bankave me qellim comercial,si atyne me qellin investues
2)si dhe ...Commodity Futures Modernization Act ne 2000 qe lejote shumezimin e derivatave finanziare jasht shtrirjes se bursave.

Per me gjet nji zgjidhje te sakt duhet me ju referu edhe origjinave te largeta te krizes( S'po kam kohe itesh se asht gjate fort) por nder disa nga alternativat qe jane dhane jane:(ekonomikisht tu fol) garanzi e depositave dhe e huave bankare,revizion i rregullave te Basileas,anticipazioni bankes qendrore ne tituj per shtetet e medha...

Se sa zgjat How knows???? Edhe 2010...mendohet te jet nji vit i veshtire. Ky asht vetem fillimi[ Edited Sat Jan 31 2009, 11:43pm ]
Back to top
~*Christel*~
Sat Jan 31 2009, 11:40pm


Registered Member #1665
Joined: Wed Feb 20 2008, 12:26am

Posts: 9278
Gati per provim une
Back to top
belgium
Sun Feb 01 2009, 11:45am

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
::bud:: ka shkruar:

Si mendoni ju...


Pse ndodhi?

Kush eshte pregjegjes?

Si mund ta marre vedin?

Kush e ka ne dore ndryshimin dhe cili do ishte ndryshimi i kryesore?

Sa kohe mund te zgjase?


Ndolli jo!! por u leju me dashje kjo politik qe shkatroj planetin ma zi se lufta e dyt botnore,amerika dhe george bush tashma dihet......

-Pergjegjes nuk ka ma si ne koh te gjermanis ku epagoi damshperblimet e luftes....


EVROPA mundet ta marre vehten me krijim kufijsh rreth e rrotull kontinenteve tjera duke mos leju ardhje imigrantesh afrikan,hyrje e mallrave kineze ne teritorin evropian me cmime miniskule pagese ne pune,dhe vendosje nji txe te fort ndaj bankave amerikane e botrore ne evrope...dhanje credie nga bankat nacionale ejo me nga bankat private...dhe expuls te gjith jo evropianve nga kontinenti europian...

ndryshimet ket her mendoj se e kan vetem qeverit perkatese me qetesu krizen.....dmth po kthehet modeli socialist kudo ne bote..kjo tregoi se capitalizmi vertet kur kritikohej ne kohen e vendeve socialiste doli realitet se qa baka ky kapitalizem.....ku vertet njerezit jetokan rrugeve, pangrene, sida,prostitucioni,varferia extreme.....dhe pasiguri per te ardhmen !

shpresojm qe ke ther koha te mos dominoj ne krize or ket her te ndrohen sistemet ne bote te menyres se qeverisjes!
Back to top
Edmond-Cela
Sun Feb 01 2009, 02:31pm
Rrushi


Registered Member #977
Joined: Mon Jul 30 2007, 10:12am

Posts: 3038
ishalla po maron shpejt duhet me than

Pa Buk e Pa uje Rri, por Pa Bukuroshet e ShkodraOnline nuk Mund te Rri!!


Back to top
::bud::
Mon Feb 02 2009, 10:08pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
~*Christel*~ ka shkruar:

Gati per provim uneFlm se na diftove do gjana qe nuk i disha

Back to top
::bud::
Mon Feb 02 2009, 10:14pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Ashtu siq thote christelle asht, mandoj se asht kriju "vlere" ma shum se njerit mund ta preballojne.

Si do te paguhet te gjith ato kredi qe njerzit kan marre nga bankat kur sot ato gjenden pa pune, duke pas kredi bankare per shtepi, makine, etj?

A ka leverdi banka me i konfisku ato shtepija, makina, etj?

Qdo gja asht kuqur dhe nuk e di si do zberthehet ?
Back to top
L - N
Tue Feb 03 2009, 08:59am
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
::bud:: ka shkruar:

Ashtu siq thote christelle asht, mandoj se asht kriju "vlere" ma shum se njerit mund ta preballojne.

Si do te paguhet te gjith ato kredi qe njerzit kan marre nga bankat kur sot ato gjenden pa pune, duke pas kredi bankare per shtepi, makine, etj?

A ka leverdi banka me i konfisku ato shtepija, makina, etj?

Qdo gja asht kuqur dhe nuk e di si do zberthehet ?O zotni ::bud:: hajt ihere ta provojm me dhan menimin tone pamvarsisht se ky asht profesioni i christellit me ca shof un e jena tu i mete ne qafe ksaj pune hahahah

Besoj se bankiert e baknkave kane ba me miliona me spekullime te aseteve te tjera kuj qe sot konsiderohen asete acide, nen emen te gars e mos rregullimeve, gjithsesi faji kryesore si thote christeli asht i qeverive perendimore qe ne bashkpunim e te nikume direkt prej bankierve nen emen te tregut te lire shkatrrune kriteret e borxheve qe si rrjelloje krijovi bushiqin e spekullimeve te mallit acid nepermjet bankave vet, mire po e keqja asht se kto spekullime e fitesen e bankierve te bankave perendimore populli i shkrete vetem ka me pagu shtrejt se kta qe e kane ba kyt pune me fitu prep milionera mesin e skane me pagu nji cingell.

Po rreziku direkt i njerzve te thjesht qe humin punen e tana kursimet qe kane ba ne shpija, gjithsesi asht edhe faji i popullsis qe kane nimu ne krijimin e aseteve apo mallit acid (borxheve) sepse gjithmone nikohet prej mentalitet te turms ose (herd mentality)se shpijat vetem rriten, sepse pamvarsisht se kriteri i kredis te shpis nuk duhet me kene asnjihere ma i madh se 3-4 here tu e shumzu me rrogen vjetore qe ka individi, ka pothujse 8 vjet qe ky kriter i joshun prej fites se bankierve per me fitu vet ata, ka shku deri ne 9-10 here shumzu me te ardhunat vjetore te individit. Gjithsesi po nuk u balancu te kriteret qe munet individi me perballu kredit e po nuk u forcune edhe njihere kriteret e borxheve me ligj prap e njajta gja ka me nodh prap, lene njihere qe kjo krize financiare per dit e ma shum po krahasohet me krizen financiare te Japonezve ka vitet 90 qe zgjati pothujse 20 vjet, (Ishalla jo).
Gjithsesi kjo krize e mallit acid asht kriz piramid qe fillon prej posht e shkon deri ne kry e joshun prej krytit (fites momentit te bankave bankierve)si fillim per thjesht arsy fiteset prej vet spekullusve bankier qe si perfunim pruni falimentimin e pothujse komplet sistemit bakar e sisitemit kapitalist ba mos me pa nerhy me nacionalizu shteti shumicen e bankave, gjithsesi ishalla kalon shpejt e stabilizohet marketi i puns e shpijave sepse kjo krize ka nikim direkt te tetane ne. Nji msim per tane ne asht se cmimi i shpijave nuk shkon vetem siper e se kurgja nuk ka te sigurt per neser kshtu qe mos mu myt ne borxh asht mire se masanej hum njiri tana investimet e jets, mire asht me kafshu kashaten sa te len goja ja ma te madhe se na met ne fyt, asht nrysh kur ke ba lek e sta nin sa bajn shpijat apo nuk ta nin sa merr borxh sepse je tu marr borxh per mirmajtje biznesit.
Tash ita gjana i kam msu prej gazetave sepse lene si nuk ja thom ksaj pune por nuk e kam as profesion por shyqyr qe kena edhe profesionista ktu qe studjojn per kyt une kshtu qe kontaktoni christellin per ma me ja u sqaru taman se ma shum s'di hahahahahah


[ Edited Tue Feb 03 2009, 09:11am ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
guest
Thu Feb 05 2009, 03:31pm
Registered Member #1283
Joined: Fri Sep 28 2007, 12:35am

Posts: 4466
tana kto pytjeve qe keni shtru as ne davos nuk kan mujt me i dhan pergjigje e zgjidhje. boll jam mundu me i njek tana zhvillimet dhe nuk bajn gja tjeter vetem se te bajn me u ndi pesimist, sidomos kur thojn se ka me shku 4-5 vjet deri sa te fillojn prep ngritja ekonomike. dhe globalizimi duket se ka deshtu. gjithmone i kan kushtu rendesi "distribution of the wealth" edhe kredive por kta vitet e fundit nuk asht vu as ne diskutim kjo gja dhe te gjitha bashkt erdhe itu ku jena.


Back to top
lissandro
Thu Feb 05 2009, 11:33pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
ala nuk besoni ju se jena ne pragun e fundit te botes kot se kam hap un at tem pa fundi ishtu fillon se jo me buceta lulesh :D

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
Shqiptar.
Sun Feb 08 2009, 03:08pm
Registered Member #2181
Joined: Tue Jul 29 2008, 03:17pm

Posts: 445
AH NA MORI SHPIRTIN KJA KRIZ
Back to top
shqiptare
Sun Feb 15 2009, 07:06pm

Registered Member #2429
Joined: Mon Nov 03 2008, 12:25pm

Posts: 125
Sala e "ekspertet" te BSH , te min financave apo ekonomis thone qe shqiperia s`eshte ne krize .E besoni ju kete.
Back to top
MiCoLjA
Sun Feb 15 2009, 07:41pm


Registered Member #2543
Joined: Wed Jan 07 2009, 11:20am

Posts: 9792
ka drejt sala se shqiperia nuk ka hi nkriz .Aja ka ken gjithmon hahahaha

Each year we spend togther
Each day that passes by
Our partnership grows stronger
Together forever You and I


Back to top
L - N
Mon Feb 16 2009, 07:20am
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
KeJsi ka shkruar:

ka drejt sala se shqiperia nuk ka hi nkriz .Aja ka ken gjithmon hahahaha


Hahahahaha taman e vertet maj KeJsi na s'kena ken najher pa krize, per ne Shqiptart kriza asht normalitet hahahaha

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
shqiptare
Tue Feb 17 2009, 06:08pm

Registered Member #2429
Joined: Mon Nov 03 2008, 12:25pm

Posts: 125
mire mire ,por...kur ai Fullani na thoter se leket e shqiptareve jane te sigurta ,dhe kur bankat ne AL pothuajse jane te huaja ,dhe kur ne vendet e tyre po ndjehet cdo dite renjet ,mund te themi se leku apo depozitat e shqiptareve jane te sigurta?.Se mos na ndodhe ndonje piramide e dyte por kete here ne forme "ligjore".Atehere s`di nese do kete fjale per te thene si Bode apo Fullan.
apo s`keni leke ne banka.
apo s`keni leke ne banka
Back to top
belgium
Thu Feb 19 2009, 12:50pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
......sot ne parlamentin europian u ab analiza mbi krizen financiare dhe economike qe ka prek europen, dhe u tregun shkaqet nga erdhen keto kriza.....
mendohet se krizat e shteteve si: italia, belgium, germania,franca e hollanda, dhe britania tregojn se kan ber investime jahsta sistemit eocnomik komunitar europian ne vendet elindjes ..shkaku tregoi se aderimi ivendeve te balltikut estonia, letonia, e lituania kan tregu nji dobesi ne aferat e bisneseve ne keto vende, dhe mbas tyre vjen polonia, roumania, bullgaria ku kan perfitu nga bankat e ketyre shteteve investuese me ligjet jo te pershtashme ne mbrojtje dhe sigurim ne raste krize financiare.investimi n eketo vende te lindjes asht shkaku kryesor qe po tregon nje krize te theksume ne vendet e europes komunitare.

[ Edited Tue Mar 10 2009, 03:53pm ]
Back to top
lissandro
Thu Mar 26 2009, 08:26pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
Sot Presidenti i brazilit me qe priti kryeministrin e anglis
gjate nje interviste te dhen shprehi se Njrzit e bardh me sy te bojqielli jan shkaktaret e krizez globale .

nje gje qe medjat televizive jan duke e perseritur shum sot ne lajme .

cfar mendimit keni ju per ket shprehje qe perdori Presidenti Braziljan .

Un thom se e ka gozhdu taman me ket shprehje shkaqet e krizez globale .

[ Edited Thu Mar 26 2009, 08:29pm ]

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
L - N
Thu Mar 26 2009, 08:51pm
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
lissandro ka shkruar:

Sot Presidenti i brazilit me qe priti kryeministrin e anglis
gjate nje interviste te dhen shprehi se Njrzit e bardh me sy te bojqielli jan shkaktaret e krizez globale .

nje gje qe medjat televizive jan duke e perseritur shum sot ne lajme .

cfar mendimit keni ju per ket shprehje qe perdori Presidenti Braziljan .

Un thom se e ka gozhdu taman me ket shprehje shkaqet e krizez globale .Hahahahahaha shyqyr qe paska than i urti edhe ky, por kenka gjynah se nuk paska komentu hapun si President.


Ky koment me duket koment tipik i nji injoranti te bots tret qe ose ka nji qibuk (ashishit-Mariuanet) ne dore ose asht deshem (Me tan rrespektin qi kam per nji President si krytar shtetit), po ku ka ma njerz me sy bojqiellit se mesa di un jan te rradh fort e vetem ne Island ju ka met boja taman se tjera kun jan t'radh ose jan minoritet i vogel fort, gjithsesi e verteta asht se paren e kane cifutat gjithkun si ne USA si ne Europe e cifuta me sy bojqiellit munet me pas vec ka Rusia edhe ata jan ma te varefen se vet Rust. Te bahet burr e te thojn hapun se asht problem Anglo-Amerikan sa ban si i meqem apo ka frig se po e lajn pa buk krejt.

Po me duket edhe mu vedi si ma i marum se ai qe ka komentu kyt koment fmish se per juptim s'ka nevoj me komentu


[ Edited Thu Mar 26 2009, 08:53pm ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
lissandro
Thu Mar 26 2009, 09:06pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
Lec Neli ka shkruar:

lissandro ka shkruar:

Sot Presidenti i brazilit me qe priti kryeministrin e anglis
gjate nje interviste te dhen shprehi se Njrzit e bardh me sy te bojqielli jan shkaktaret e krizez globale .

nje gje qe medjat televizive jan duke e perseritur shum sot ne lajme .

cfar mendimit keni ju per ket shprehje qe perdori Presidenti Braziljan .

Un thom se e ka gozhdu taman me ket shprehje shkaqet e krizez globale .Hahahahahaha shyqyr qe paska than i urti edhe ky, por kenka gjynah se nuk paska komentu hapun si President.


Ky koment me duket koment tipik i nji injoranti te bots tret qe ose ka nji qibuk (ashishit-Mariuanet) ne dore ose asht deshem (Me tan rrespektin qi kam per nji President si krytar shtetit), po ku ka ma njerz me sy bojqiellit se mesa di un jan te rradh fort e vetem ne Island ju ka met boja taman se tjera kun jan t'radh ose jan minoritet i vogel fort, gjithsesi e verteta asht se paren e kane cifutat gjithkun si ne USA si ne Europe e cifuta me sy bojqiellit munet me pas vec ka Rusia edhe ata jan ma te varefen se vet Rust. Te bahet burr e te thojn hapun se asht problem Anglo-Amerikan sa ban si i meqem apo ka frig se po e lajn pa buk krejt.

Po me duket edhe mu vedi si ma i marum se ai qe ka komentu kyt koment fmish se per juptim s'ka nevoj me komentu


Zatni Lec krymistri i anglis qe ishte pran tij rri te me buzqeshje se ai nuk i ka syt bojqielli mbase nga kjo shpreje istifikohet si individ hahahah por ne lajme asht tui u perserit shum kjo shprehja Presidentit LULA DA SILVA i brazilit .

ai esht shpreh shum indirekt edhe dreqi asht i holl ketu jan tui u munu me i dhan spjegim se me cfar kuptimit e ka than

por un deri diku e kuptoj se ku e ka fjalen per amerikanet dhe evropjant

.......... por ka merita se e ka shpreh shum bukur ka met sky news to e perserit hahahahh

mujsh me e dit se kush asht ngjyra bojqjelle dhe syt hahahah

kja asht ma e forta ndonje her qe nje persident ka shpreh nje fraz per sa i perket krizez globale edhe shum ala jan tui ba pytje ksaj shprehje .

Se ai vet asht i bardh[ Edited Fri Mar 27 2009, 09:27pm ]

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
belgium
Fri Mar 27 2009, 08:38pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
lissandro ka shkruar:

Sot Presidenti i brazilit me qe priti kryeministrin e anglis
gjate nje interviste te dhen shprehi se Njrzit e bardh me sy te bojqielli jan shkaktaret e krizez globale .

nje gje qe medjat televizive jan duke e perseritur shum sot ne lajme .

cfar mendimit keni ju per ket shprehje qe perdori Presidenti Braziljan .

Un thom se e ka gozhdu taman me ket shprehje shkaqet e krizez globale .


Njerezit ebardh me sy bojqiell........dmth ky da SILVA LULASHI hahahahahaha po del kunder ISRAEL ,,POR MENDOJ SE TAN OPINIONI MBAR BOTNOR SA HER KA PROBLEME SOCIaL ECONOMIKE APO QESHTJE LUFTRASH GJITHMON ACUZOJN NJEREZIT ME SY BOJQIELL(Hebrejt)? por MENDOJ SE SOT PROBLEMET E KRIZES MBER BOTNORE ASHT GLOBALIZIMI, DHE KUSHTET ECONOMIKE DHE KERKEST QE SOT NJEREZIT PO IMITOJN TEPASUNIT..SOT TE GJITH DOJN TE JETOJN SI TE PASUN DHE KJO ASHT E PAMUJTUN.......DHE IZRAELI KA MUNDESI CDO HER PE RKETE GJE ENE E KEMI ZILI JOPE RGJA..E LULASHI IBRAZILIT LE TA GERMOJ AMAZONIN SE AMERIKA PO JA MERR KE THER SEASHT GJET PLLAKA E RE E ARIT TE ZI NE MES XHUNGLES...
Back to top
L - N
Fri Mar 27 2009, 09:26pm
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
Zatni Lec krymistri i anglis qe ishte pran tij rri te me buzqeshje se ai nuk i ka syt bojqielli mbase nga kjo shpreje istifikohet si individ hahahah por ne lajme asht tui u perserit shum kjo shprehja Presidentit LULA DA SILVA i brazilit .

ai esht shpreh shum indirekt edhe dreqi asht i holl ketu jan tui u munu me i dhan spjegim se me cfar kuptimit e ka than

por un deri diku e kuptoj se ku e ka fjalen per amerikanet dhe evropjant

.......... por ka merita se e ka shpreh shum bukur ka met sky news to e perserit hahahahh

mujsh me e dit se kush asht ngjyra bojqjelle dhe syt hahahah

kja asht ma e forta ndonje her qe nje persident ka shpreh nje fraz per sa i perket krizez globale edhe shum ala jan tui ba pytje ksaj shprehje .

Se ai vet asht i bardh

Zotni lissandro sot e lexova ne nji gazet Angleze qe e ka i njajti njiri si Sky News (Rubert Murdoch), se ishte prejmen shum e ngatrrushme e kontradiktore kjo thanja e Presidentit Brazilian sepse perpara ne takim me Gordon Brown presidenti Brazilit kishte kerku me nimu Anglia e venet e Zhvillume (USA_Europ) kriju nji fond rreth 100 miljard sterlina me nimu Brazilin e vendet ne Zhvillim se kshtu konsiderohet Brazili me perballu krizen financiare. Nejse asht shum qesharake e shum kontadiktore ky koment i tij sa un per vedi se kuptoj ja, pamvarsisht se personalisht menoj bota perendimore (USA_Europe) e ligjet e tyne te biznesit e kan pru kyt kriz e kerkush tjeter, po ja sy bojqiellit se sy bojqiellit jan minoritet i vogel fort hahahahaha


[ Edited Fri Mar 27 2009, 09:29pm ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
jimm
Fri Mar 27 2009, 09:27pm

Registered Member #2202
Joined: Mon Aug 04 2008, 08:56pm

Posts: 725
lissandro ka shkruar:

Sot Presidenti i brazilit me qe priti kryeministrin e anglis
gjate nje interviste te dhen shprehi se Njrzit e bardh me sy te bojqielli jan shkaktaret e krizez globale .

nje gje qe medjat televizive jan duke e perseritur shum sot ne lajme .

cfar mendimit keni ju per ket shprehje qe perdori Presidenti Braziljan .

Un thom se e ka gozhdu taman me ket shprehje shkaqet e krizez globale .
hahaa shyqyr qe se paska me mu ky personi, paskam pshtu se si kam syt bojqelli. e di un se e ka me disa ktu ne forum ky president hor. ja marrt te keqen ktyne me sy blu
Back to top
:.A*S*R.: 1927
Tue Mar 31 2009, 10:18am
ѕнкσ∂яαиι 4€νєя

Registered Member #2808
Joined: Mon Mar 23 2009, 03:54pm

Posts: 3819
per mua ikjo kriz global esht sepse ka ra borsa e new york, kur bjen ajo ka ra tan ekonomia ne tan globin sepse amerikanet e komandoj globin per mua per ekonomi po flas.

E kam nje gjak

E kam nje emer

Shqiptar me shpirt

E Shkodran me zemer


Back to top
star
Tue Mar 31 2009, 01:30pm

Registered Member #2287
Joined: Fri Sep 05 2008, 08:27pm

Posts: 5088
menimi jem perqendrohet ne dy shkaqe qe mund ta ket cu ne kyt kriz globale 1 prodhohet ma shum se duhet e ky mall ska ku shkon e 2 mund ta ken ba vet kto venet e G 8 per arsy se toka asht tu u nxe shume.nqs e keni vu re gjate ksaj krize sigurisht fabrikat kan punu ma pak edhe kjo ka ndiku ne klimen globale.dimri ka zgjat ma shum se duhet dhe dallendyshet hala nuk po shihen kjo dmth qi klima ka ndryshu dhe ne ket rast per mir.
Back to top
MiCoLjA
Tue Mar 31 2009, 01:37pm


Registered Member #2543
Joined: Wed Jan 07 2009, 11:20am

Posts: 9792
un jam me menimin e par te pimp
dhe sa i perket shprehjses menoj se i jan referu amerikanve dhe pikershit ajo eshe t shkatarja se ajo e paska majt krjt globin ne kam nga ana financiare

Each year we spend togther
Each day that passes by
Our partnership grows stronger
Together forever You and I


Back to top
Go to page  1 2  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2787 sec, 0.0846 of that for queries. DB queries: 69. Memory Usage: 3,168kB