Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Temat Shoqërore - Shkencat :: Psikologji dhe Sociologji
 
<< Previous thread | Next thread >>
Mendoni se abuzimi psikologjik dhe fizik eshte nje fenomen dominues ne shqiperi
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
drejtesia
Wed Feb 04 2009, 09:14am

Registered Member #2554
Joined: Tue Jan 13 2009, 10:53am

Posts: 1411
persa i perket mendimit tim per fat te keq kjo gje ekziston ne shqiperi sidomos ne rrethina apo zona malore si pasoj e mentalitetit paraardhes,dhunen ndaj nje personi nuk e justifikon asgje,nuk eshte e drejt,asgje nuk i jep te drejten nji personi te cenoj nji tjeter.me dhun nuk arrihet asgje.

[ Edited Thu Feb 05 2009, 09:45am ]
Back to top
belgium
Wed Feb 04 2009, 10:36am

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
Pevec dhunes qe eshte vertet menyre zgjidhjeje shtazore, sepse sot edhe nje kafshe nuk rrihet ma e jo ma njiri !mu me shqetson shume menyra e mentalitetit qe cdo dite sot po perzihet me te rene dhe spo i japin aspak krah mendimeve te lira!jo se asht egoizmi ne teprim, por sikur vjen hala natyralisht pa dashje dhe kerku ket te kaluar.jam sa vite ne kurbet dhe ky mentalitet hala rrin i gjall ne trunin tem qa di nuk hiqet ahstu sikur mendoja !ka dhe ato anet pozitive mentaliteti shqiptar, dhe ne krahasim me ate te huaj them se nuk duhe tme arrit me eleminu krejt sepse kurre nuk largohet asht natyra e tille, asht vendi dhe rrethanat qe e kan gatu personalitetin shqiptar!urrej dhuenn fizike ne familje , dhe ate urbane !te dyja keto qojne rrezik ne shoqerin tone dhe nuk ka psikolog qe te arrij ti frenoje pervec ligjeve te rrepta qe duhen vendos me toleranca zro si ketu..ja pershembull konflikti ne cift-familje ketu ku jetoj asht shum imadh dhe tribunali vendor ka hedh nji ligj jasht parlamentit me vendim komunal q ete mos tolerohe tdhuna fizike..e kjodhune paguhe tboll shtrenjete ketu prej 8muaj burgim e me nji pune ne intere gjeneral per shoqerin pa pagese deri ne nje vit...e ekshtu do preferoja q edhe en shkoder te arrijm ta vendosim ket ligj !
Back to top
L - N
Wed Feb 04 2009, 03:25pm
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623

Kto jane pjese jo vetem e rrethinave por pjese bojagi e mire edhe e qytetit, del masdite neper Shkoder e shif rrugt e ato te diftojn se ku ka mrri ky fenomen.

Sidomos ne nji pjese te shoqnis Shqiptare menoj se ala jane te dyja pjese e disave prej nesh, kastan si pasoje e ksaj kulture abuzimi fiziko-psikologjik noshta edhe jena disi si te tremun e te paperqenrum mos me thane se jena edhe shum paranoja, te pasigurt e kcejm shpejt, kuptohet nji pjese e jona e mos ti mesin hatri kuj se jam tu fut vedin ne te. Tash noshta po del si me ken tu u anku por prap menoj se si i thohet njifjals se na jo vetem kena probleme mijeteset por kena edhe shum probleme me perballu abuzimin fiziko-psikologjik si shoqni edhe ma shum sepse deri dje kto fenomene as nuk jane pranu mu diskutu mrena per mrena shoqnise si me kene na shoqnia ma civilizume pothujse perfeksioniste ne kyt bote.

Koht kane nryshu shyqyr e ishalla si jane tu nryshu njerzit e gjeneratat edhe kto probleme qe jane edhe shkatrruse per tane ne fillojn e marrin vemenjen e kujdesin e mjaftushem


[ Edited Wed Feb 04 2009, 03:29pm ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
::bud::
Wed Feb 04 2009, 03:44pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Kjo nuk ndoll vetem ne zonat malore po edhe ne zemer te Shkodres.

Arsyeja.

Nuk jipet edukim i posaqen ne Shkolla
Nuk jipet edukim i posaqen ne komunitete apo lagje
Nuk ka padina (besoj qe publiku nuk din ku te drejtohet)
Nuk ka ligje te forta edhe ato qe jane nuk xbatohet

Athere pse mos ta bajn njerzit kyt pune?


Per nje teme sinonime drjtohuni ketu trokit ketu

[ Edited Wed Feb 04 2009, 03:47pm ]
Back to top
L - N
Wed Feb 04 2009, 03:51pm
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
::bud:: ka shkruar:

Kjo nuk ndoll vetem ne zonat malore po edhe ne zemer te Shkodres.

Arsyeja.

Nuk jipet edukim i posaqen ne Shkolla
Nuk jipet edukim i posaqen ne komunitete apo lagje
Nuk ka padina (besoj qe publiku nuk din ku te drejtohet)
Nuk ka ligje te forta edhe ato qe jane nuk xbatohet

Athere pse mos ta bajn njerzit kyt pune?


Zotni ::bud:: me pak fjale mu me duket se asht ba me kalimin e kohs e asht forcu e ka zan ven si pjese e mire e kulturs zotni kastan shkelqen ne shoqnin Shqiptare ky fenomen. Kurse per sa i perket paranalimit e nalimit jam dakord me vetem me ligje e me strategji te dukshme te publikume e te dukshme luftohet, ose ma mire me sensibilizim te mshtetun me ligje te forta.

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
::bud::
Wed Feb 04 2009, 06:40pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Aty jam me ty Lec, qe ky fenomen tashma asht ba mentalitet dhe njerzit ka psu imunitet kundrejt kesaj dhe jam i sigurt qe ka njerz qe i neneshtrohen kesaj dhune (si fizike ashtu edhe mendore) pa e ditir qe po i ndodh.

Asht nje term qe perdoret kety ku jetoj dhe quhet,

Abuse awareness. kjo fjale asht shum domethanse per mendimin tem.

Qdo zone apo Lagje (nese mund ta them) ka qendrat e saja te komunitetit ku qdokush mun te krekoj ndihme, rehabilitim apo mund te flase ne menyre anonime.
Back to top
ⓐ-ⓒⓐⓣ
Wed Feb 04 2009, 11:41pm


Registered Member #670
Joined: Sun Apr 15 2007, 12:09am

Posts: 24799
ndodh besoj mas dyerve te shume familjeve...mire thote bud ka te bajne shume edukata qe i jepet femijes...fatkeqsisht ka shume raste qe femija imiton prindin dhe e aplikon ate sjellje ne familjen e vet si me kene nje trashigim i turpshem....une besoj thelle qe femna duhet te rrespektoje vedin ne rralle te pare...nqse se ti si femer nuk e lejon as me u ba muhabet nji gja e tille....lene manej me shku ne abuzim fizik...femra asht ma e forte se mendon..natyra na ka fale delikate si fizik po jena shume te forta mentalisht dhe shpirterisht...kena shume pergjegjsi per brezat e tjere si te edukojme femijet si vajzat ashtu edhe djemte te rrespektojne femrat...asht dicka primitive dhe ndodh ne te tane boten fatkeqsisht...

I care and I wish well!

Back to top
_GUINNESS_
Thu Feb 05 2009, 12:14am
be allways happy enjoy life its to short

Registered Member #1037
Joined: Tue Aug 07 2007, 11:58pm

Posts: 2385
UNE ME PAS GRU DREJTESIA E KISHA RRA PARA BUKET E MAS BUKET DERI SA TA HEK NJAT NICK DREJTESIA
A -CAT JAM PLOTESISHT DAKORT ME MENDIMIN TAND SHPRESOJ BREZAT E ARDHSHEM NE SHQIPERI BAHEN TE KULTURUM E NUK USHTROJN PRESION PSIKOLOGJIK E FIZIK NDAJ FEMRAVE
Back to top
drejtesia
Thu Feb 05 2009, 07:29am

Registered Member #2554
Joined: Tue Jan 13 2009, 10:53am

Posts: 1411
_GUINNESS_ ka shkruar:

UNE ME PAS GRU DREJTESIA E KISHA RRA PARA BUKET E MAS BUKET DERI SA TA HEK NJAT NICK DREJTESIA
A -CAT JAM PLOTESISHT DAKORT ME MENDIMIN TAND SHPRESOJ BREZAT E ARDHSHEM NE SHQIPERI BAHEN TE KULTURUM E NUK USHTROJN PRESION PSIKOLOGJIK E FIZIK NDAJ FEMRAVE


pse mor zotni ca te ka ba emri jem?megjithate me mpa pas mu gru nuk kishe guxu me mra e para se se coj vetin deri aty,e dyta te kisha than ciao ciao ose kishte plas grushti dhe prej meje por kte te fundit e perjashtoj se nuk e uli vetin deri aty
Back to top
Shqiptar.
Sun Feb 08 2009, 03:13pm
Registered Member #2181
Joined: Tue Jul 29 2008, 03:17pm

Posts: 445
UNE MENOJ SE abuzimi psikologjik dhe fizik eshte nje fenomen dominues ne shqiperi I SHUMIC JANE TE PAKT ATA QE SE KAN ADOPTU SI PJES E PERSONALITETIT (TRIMNIA-NERI-BURRNIA ETJ)
Back to top
Engel
Tue May 05 2009, 07:12am

Registered Member #2627
Joined: Mon Feb 09 2009, 07:09am

Posts: 2846
Cfaredo qofte lloji i dhunes per mua duhet te denohet.......ne shqiperi dhuna ne familje eshte nje dukuri qe ka ekzistuar gjithmone,dhe eshte nje nga dhunat qe edhe vete policia nuk mundet ta mbaje plotesisht nen kontroll pasi eshte nje dhune qe mund te fshihet kollaj per shak te frikes,duhet te ndergjegjesohen te dhunuarit dhe te shkojne te denancojne ata qe ushtrojn dhunen.vetem ne kete menyre mund te minimizohet sepse per ta zhdukur ashte e veshtire.
Dhuna kunder grave dhe femijeve ne Shqiperi duhet te analizohet ne baze te kultures dhe traditave shqipetare.Ky studim eshte mjaft I veshtire pasi ky eshte nje fenomen aq sa I njohur dhe I fshehur.
Dhuna ka ekzistuar dhe do ekzistoje por ajo nuk mund te fshihet me nen petkun e tradites e vlerave morale!

Dashuria esht buka engjejve, therrmiet shpresa njerzimit.


Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2741 sec, 0.0853 of that for queries. DB queries: 50. Memory Usage: 2,770kB