Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Forumi i ShkodraOnline.com :: Folklori
 
<< Previous thread | Next thread >>
Poezi popullore shkodrane marre nga libri "Shkodra dhe motet" i Hamdi Bushatit
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
.: Deno :.
Fri Aug 31 2007, 08:02pm
Larg ...... shume ....

Registered Member #18
Joined: Mon Jul 31 2006, 03:55pm

Posts: 1550
Poezi popullore shkodrane marre nga libri "Shkodra dhe motet" i Hamdi Bushatit

www.JaKuJam.com - JaKuJam.Com - Video shqipBack to top
.: Deno :.
Fri Aug 31 2007, 08:04pm
Larg ...... shume ....

Registered Member #18
Joined: Mon Jul 31 2006, 03:55pm

Posts: 1550
Kjo bejte i eshte kushtuar vajzes se Filip Parruces ....


Marrshalla bukurise s’ate
Hije e rand’ te paska ra
Balli yt rreze po bate
Dane se je rrite ne diba
Ty me gisht moj te kam da
Je nji yll qe del ne sabah
Rri e te shikoj me sy tuj kja
Tuj te than moj, marrshalla …

Rri e te shiqoj , ti me goje s’me flet
Se s’te ban zemra me fillue
E di mire se hatri moj te mbet
E me thuaj: Pusht, ske hat per mue!
Une hatiti I kujtohem
Por e xu ky taksirat
Kastanile ste afrohem
Por per s’larg te baj itate
Pashe gjezdine qe m’ke si flutur
Venju veshin mori drit
Mos te vij keq moj gush bukur
Per bejtat qe jam tuj qit …


[ Edited Fri Aug 31 2007, 08:05pm ]

www.JaKuJam.com - JaKuJam.Com - Video shqipBack to top
.: Deno :.
Fri Aug 31 2007, 08:10pm
Larg ...... shume ....

Registered Member #18
Joined: Mon Jul 31 2006, 03:55pm

Posts: 1550
Anamalsi i pa tru

Molla Salihu ka ken nji bejtaxhi interresant. Nji dit doli me ble dru e i vardiset nji anamalsit duke i ba me shej tjerve ne pazar qe mos me ju afru se dote me ia marr lire ... Ne ket moment qet ket bejte ...

Anamals o i pa tru
as pazari ste ka hije
Shitja hoxhs mor at kal dru
mos past pare, veresie ....

Ky shitsi ishte edhe ky bejtagji e shakagji e ia kthen ne moment

Hajt andej Molla Salih Pata
se ksi dokrrash me qet perdit
Gjith pazari mu vu mrapa ,
edhe drut mi le pa shit ..www.JaKuJam.com - JaKuJam.Com - Video shqipBack to top
SuperGirl
Fri Aug 31 2007, 08:24pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
........sa te bukura kane ken ato kohera...sidomos per kanget dhe poezite qe i jane kushtu ktyre vajzave qe me sa duket e kane meritu vertete...Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
.: Deno :.
Fri Aug 31 2007, 08:31pm
Larg ...... shume ....

Registered Member #18
Joined: Mon Jul 31 2006, 03:55pm

Posts: 1550
Kpucagjija n'maje t'bizit
te vorri i Salih Ages
C'po punon sahati inglizit
si mullini HajdarAges


www.JaKuJam.com - JaKuJam.Com - Video shqipBack to top
.: Deno :.
Fri Sep 07 2007, 08:40pm
Larg ...... shume ....

Registered Member #18
Joined: Mon Jul 31 2006, 03:55pm

Posts: 1550
Te merkurren ne tete sahati
Krisi topi edhe pushka:
Ne Shkoder erdh xhevapi
U rrethue Oso Kuka.

Cka po thote Nikolle Popi
Ne Vranine me cue imdade
Ashte rrethue Oso baroti
Nuk bjen ne dore pa u ndezun flake.

Krajl Nikolla thote nje fjale:
Me yryc ne kulle me hi
Oso Kuken e due gjalle
Sa ashte nam per Mal te Zi.

Po ndigjo,more Nikolle Popi,
Hala s'ke pa Shkodran me sy
Se me thone emrin Oso Baroti
Qe djeg vedin edhe ty.

www.JaKuJam.com - JaKuJam.Com - Video shqipBack to top
babo
Fri Jun 12 2009, 12:38pm


Registered Member #587
Joined: Sat Mar 10 2007, 07:01pm

Posts: 11127
une e kam lexu, me ka knaq, puna asht se du me e ble po s'po e gjej.
a din kush gja?


Ja! Nje kitarre degjohet,
e tingujt ndan si fllad,
ngadale kjo vasha zgjohet
t'degjoje at' serenate,
e Shkodra ra n' pushim
c'ka bahet rrugeve s'din

trokit ketu

Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2071 sec, 0.0816 of that for queries. DB queries: 41. Memory Usage: 2,623kB