Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Arti - Kultura - Tradita - Fotografia - Video :: Guzhina Shkodrane - Gatimi Tradicional
 
<< Previous thread | Next thread >>
Si behet Nje Tespixhe
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
:::ShkoderZemer
Mon Feb 09 2009, 04:50pm


Registered Member #1
Joined: Mon May 22 2006, 08:16pm

Posts: 1803
Tespixhja si behet?
Receta dhe menyra gatimit

http://www.shkodraonline.com/galeria
Back to top
lissandro
Tue Feb 10 2009, 01:01am
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
Me hanger me pelqen shz pa per me gatu sja thom hiq

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
belgium
Tue Feb 10 2009, 01:10am

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
Tespixhja asht amelcina e fukarave.......ekam degju prej t vjeterve kur at koh nshkoder skishte as vez me ba nji kek??.....asht identike me revanin por me me pak veze ..dhe kshu ma giat sdi se ne shpin ton kurr se kena ba??? ......e di se ne koh te dikaturs ka ken amelcina e tan familjeve musulmane kur festonin bajramin tingzash!!!!
Back to top
star
Tue Feb 10 2009, 02:11am

Registered Member #2287
Joined: Fri Sep 05 2008, 08:27pm

Posts: 5088
kush e ka ba kyt tespixhen ma vec e du me e arra e me lajthija e te ma napin se me ka marr malli.
Back to top
:::ShkoderZemer
Tue Feb 10 2009, 05:18am


Registered Member #1
Joined: Mon May 22 2006, 08:16pm

Posts: 1803
Bah pa kur zdi pse shkruani ?

Me ka ardhe nje emali nga nje vizitor i faqes dhe me ka pyt pranejna hapa temen. Ju lutem ju qe vani vetem lexoni dhe mos shkruani

http://www.shkodraonline.com/galeria
Back to top
::bud::
Tue Feb 10 2009, 05:31amRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Ah mas ma permend se per me e hanger e di un kurse per me e ba don mjeshtri.

Do mundem me ta gjete po duhen do dit sa ti qoj telegram tezes hahahaaaa....
Back to top
::bud::
Tue Feb 10 2009, 05:37amRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533[ Edited Tue Feb 10 2009, 05:39am ]
Back to top
::bud::
Tue Feb 10 2009, 05:47amRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Nuk jam krejt i sigurt ShZ po do ta konfirmoj.

Perberesit per 5 persona:
10 veze; 6 luge sheqer; miell; qumesht.
Pregatitja:
10 vezet i rrahim me 6 luge sheqer. Me pas i shton gjysem litri qumesht dhe 9 luge miell dhe i perzjejme te gjitha. Leyjme nje tave me vaj dhe hedhim brumin ne te, dhe e pjekim ne temperature te larte. Me pas bejme sherbetin duke zjere 1 liter uje me 10 luge sheqer. Kete sherbet ja hedhim sulpites se nxehte. Sherbehet e ftohte.

[ Edited Tue Feb 10 2009, 05:47am ]
Back to top
SuperGirl
Tue Feb 10 2009, 12:28pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
ahh bud...me ato foto edhe ti ma!!! m'shkoi goja lang. tespixhja asht amelcine shum e mire. tapo e marr vesh si bahet e nese asht ndryshe nga ajo qe ke shkru po e ve.

Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
:IROLF:
Tue Feb 10 2009, 02:04pm


Registered Member #2138
Joined: Tue Jul 22 2008, 10:10am

Posts: 3284
Perbamja

Miell
Nji gote vaj
1.1/2 gote uje.
NJi luge kafejet me sode buke.
Nji gote sheqer.
Kater veze (ku hiqen dy te bardha)

Pergatitja

Zihet uji me vaj.
Pa i hjeke nga zjarri hidhet soda dhe mielli deri sa te trashohet brumi(te mblidhet top).
Hiqet nga zjarri dhe hidhet ne tave (tepsi).
Tunden 4 vezet (pa dy te bardhat)dhe i hidhet brumit,ngjeshet brumi me dore
deri sa te forcohet.
Hapet ne tepsi.
Dhe prehet simbas formes qe ka nxjerre "BUD"ma siper.
Futet ne furre dhe piqet.
Sherbeti hidhet i nxehte.
Back to top
lissandro
Tue Feb 10 2009, 07:07pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
hhahahahh pa mas pjekjes ca bahet IROLF

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
::bud::
Tue Feb 10 2009, 07:47pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Qa bahet mrapa? E qon ne furre, merr kuponin dhe shkon dhe e merr mas nja igjys oret.

Mandej e din vete qa bajn Lisso, nse don kush me e dit qa hahet masi te piqet, vi un personalisht e ja diftoj kallep mas kallepit, oh ashtu deshta me thane, hap mas hapit hhahahahaa.....
Back to top
LUPEN
Wed Feb 22 2017, 10:21pm

Registered Member #2813
Joined: Tue Mar 24 2009, 12:56am

Posts: 10264
Ahh u thava për nji tespixhe.


Edhe lumi ka kangen e vet. Nga një herë e zhurmshme dhe e vrullshme: kanga e randë e vajit. Mandej me një rrëmbim gazmor që kënaq çdo gja që natyra ka falun: kanga e hovshme e haresë.
Lot e gaz. Si jeta e njerëzve...

Back to top
OLIVE OYL
Wed Feb 22 2017, 10:35pm
Qukulina


Registered Member #4115
Joined: Mon Aug 23 2010, 01:29pm

Posts: 17082
Sdi Cfar tespixhesh bakan ito nelt. Soda e fryn tespixhesh ska nevojë më u fry. Tespixhesh u hidhet edhe mill kallamoqit e brumi lehet me u ftoft jashtë dikund para se me e shtru në tepsi.***

I once had a thousand desires,
But in my one desire to know you
all else melted away.


trokit ketu

Back to top
LUPEN
Wed Feb 22 2017, 10:42pm

Registered Member #2813
Joined: Tue Mar 24 2009, 12:56am

Posts: 10264
OLIVE OYL ka shkruar:

Sdi Cfar tespixhesh bakan ito nelt. Soda e fryn tespixhesh ska nevojë më u fry. Tespixhesh u hidhet edhe mill kallamoqit e brumi lehet me u ftoft jashtë dikund para se me e shtru në tepsi.


Kam dëgjuar që nuk është e lehtë të gatuash një tespixh, dmth duhet t'ja dish mirë recetën (normal që edhe pjekja ka të bëjë).

Une s'di, di vetën që mbasi e kam kërku me thanë m'pëlqen apo jo.

Kallamoqi ndihmon që brumi të vijë pak më i thërrmueshëm, besoj.


Edhe lumi ka kangen e vet. Nga një herë e zhurmshme dhe e vrullshme: kanga e randë e vajit. Mandej me një rrëmbim gazmor që kënaq çdo gja që natyra ka falun: kanga e hovshme e haresë.
Lot e gaz. Si jeta e njerëzve...

Back to top
OLIVE OYL
Wed Feb 22 2017, 10:51pm
Qukulina


Registered Member #4115
Joined: Mon Aug 23 2010, 01:29pm

Posts: 17082
LUPEN ka shkruar:

OLIVE OYL ka shkruar:

Sdi Cfar tespixhesh bakan ito nelt. Soda e fryn tespixhesh ska nevojë më u fry. Tespixhesh u hidhet edhe mill kallamoqit e brumi lehet me u ftoft jashtë dikund para se me e shtru në tepsi.


Kam dëgjuar që nuk është e lehtë të gatuash një tespixh, dmth duhet t'ja dish mirë recetën (normal që edhe pjekja ka të bëjë).

Une s'di, di vetën që mbasi e kam kërku me thanë m'pëlqen apo jo.

Kallamoqi ndihmon që brumi të vijë pak më i thërrmueshëm, besoj.


I hedhët Krejt pak nuk ndihet. Po Ashu por thojm e therrmim ishalla jena tuj fol për të njëjtën gja***

I once had a thousand desires,
But in my one desire to know you
all else melted away.


trokit ketu

Back to top
Mbreteresha
Thu Feb 23 2017, 12:02am
Love and Peace !!

Registered Member #2649
Joined: Sun Feb 15 2009, 09:55am

Posts: 8531
Ca na përmendni kshtu gjanash tmira 😖

[ Edited Thu Feb 23 2017, 12:03am ]

Nese veprimet e tua , motivojne te tjeret per te jetuar, per te mesuar, per te punuar... ti je nje LIDER !!
Back to top
OLIVE OYL
Thu Feb 23 2017, 07:57am
Qukulina


Registered Member #4115
Joined: Mon Aug 23 2010, 01:29pm

Posts: 17082
Mbreteresha ka shkruar:

Ca na përmendni kshtu gjanash tmira 😖


Paska pas milli Kryma nuk u haka
Kam ba tan ato amelcina kto dit si kam vu as ktu as në fb. A e ke vu re se kaher Skam xjerr foto gjellnash në fb moj goc.
Hajt tesh Kryje at punë***

I once had a thousand desires,
But in my one desire to know you
all else melted away.


trokit ketu

Back to top
OLIVE OYL
Sun Mar 19 2017, 09:33pm
Qukulina


Registered Member #4115
Joined: Mon Aug 23 2010, 01:29pm

Posts: 17082
Parajsa në goje

***

I once had a thousand desires,
But in my one desire to know you
all else melted away.


trokit ketu

Back to top
Mbreteresha
Mon Mar 20 2017, 07:11am
Love and Peace !!

Registered Member #2649
Joined: Sun Feb 15 2009, 09:55am

Posts: 8531
OLIVE OYL ka shkruar:

Mbreteresha ka shkruar:

Ca na përmendni kshtu gjanash tmira 😖


Paska pas milli Kryma nuk u haka
Kam ba tan ato amelcina kto dit si kam vu as ktu as në fb. A e ke vu re se kaher Skam xjerr foto gjellnash në fb moj goc.
Hajt tesh Kryje at punë


Hahah oo lumja une per ty...mos me thuj se une jam ken arsyja?? 😍😍😍
Hmmm deshta me than vec se aj A nuk i ka lan gja mangut tu tba tag 😂😂😂
Edhe se mu kujtu ajo: "eating coffe" hahahaha


Nese veprimet e tua , motivojne te tjeret per te jetuar, per te mesuar, per te punuar... ti je nje LIDER !!
Back to top
Mbreteresha
Mon Mar 20 2017, 07:12am
Love and Peace !!

Registered Member #2649
Joined: Sun Feb 15 2009, 09:55am

Posts: 8531
OLIVE OYL ka shkruar:

Parajsa në goje
Ma shkruj njat recete me pike e me presje..se jam tha me hanger tespixhe...apo ste paska dal yuuuuummmmiiii 😍😍

Nese veprimet e tua , motivojne te tjeret per te jetuar, per te mesuar, per te punuar... ti je nje LIDER !!
Back to top
OLIVE OYL
Mon Mar 20 2017, 07:30am
Qukulina


Registered Member #4115
Joined: Mon Aug 23 2010, 01:29pm

Posts: 17082
Mbreteresha ka shkruar:

OLIVE OYL ka shkruar:

Parajsa në goje
Ma shkruj njat recete me pike e me presje..se jam tha me hanger tespixhe...apo ste paska dal yuuuuummmmiiii 😍😍


Po moj Lov po ta nisi sonte kur të shkoj në shpi me foto se tesh kam dal
***

I once had a thousand desires,
But in my one desire to know you
all else melted away.


trokit ketu

Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.5390 sec, 0.0931 of that for queries. DB queries: 63. Memory Usage: 3,033kB