Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Temat Shoqërore - Shkencat :: Filozofi - Klasike dhe Moderne
 
<< Previous thread | Next thread >>
cfare eshte fantazia dhe cfare eshte realiteti???
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
Engel
Fri Feb 20 2009, 06:14pm

Registered Member #2627
Joined: Mon Feb 09 2009, 07:09am

Posts: 2846
Njeriu pa fantazi nuk jeton dhe nuk mundet të paramendoj jeten pa atë , por ne cilen shkallë të fantazisë?
Fantazia e njeriut për një jetë , dashuri , pasuri dhe shumë nevoja dhe deshira të tjera njerzore dhe personale , rritet shpesh tek njerezit.Femijet e vegjel nga mosha ne moshë e ndryshojn mendimin e tyre në fasntazi, do të thotë ne bazë të moshes së tyre.Edhe fëmijet dhe të rrituri kan deshirë të jenë, të fortë , të shpejt , por ne fantazin e mburrjes fëmijet i permbahen prinderve si më të vlefshimit për ardhemrin e tyre.Rreziku nga izolimi total ne boten e fantzisë eshtë i rrezikshem dhe dergon deri ne fund edhe ne një problem serioz psiqik.Shumë kan shkruar dhe komentuar për fantazinë , por askush nuk ka mundur të sjellë perfundimishtë një perfundim se qka dhe perse fanyazia lunderon ne jeten e njeriut, duke llogaritur ketu edhe pozitivitetin e fantazisë , por duke u mos fundosurë në boten e fantazisë.
Realiteti eshtë qelsi kryesorë i jetes.
Braktise të verteten dhe vendos për një fantazi të mirë, ndegjohet shpesh kjo fjalë nder disas njerez.
Bota e imagjinates nuk i njef kufinjet e vetë sepse imagjinata e mbanë shpirtin gajllë dhe se kjo jep nganjehere edhe sherim të shpitrave të njerezve , mvaresishtë nga rrethanat e kerkesat e tyre shpirterore.
Ne dallim nga realiteti , fantazia eshtë e kufizuar ne mendimet tona dhe shkathtesin e tonë të mendimit.
Ata qe kan fantazi por nuk kan dije , janë sikur një shpezë qe ka krah por nuk ka kembë.Nuk egziston asnjë kufi, se cfare njerezit munden të paramendojnë kur nuk kan fantazi.
Fantazia ndoshta edhe eshtë inteligjenc qe e kenaq vetveten., mirpo fantazia është një artë i tillë që akoma nuk gjindet, sepse askush nuk mundet të jetoj vetem në ajrë në lartesi., sepse keshtjellat e qiellit janë të shtrenjeta për tu ndertuar , por të lira për ti rrenuar.
Njeriu e mori fantazin si shkembim ne mes të humorit dhe realitetit që ta qetesoj vetveten nga pika se ku gjindet, sepse me ndihmen e fantazis pushon edhe shpirti i plagosur.


C’është Raliteti?!

Kur ne mendojm në jeten , vlerat e botes dhe vetëdijen e tersishme, kuptojmë qe egzistenca e jonë nuk eshtë e përkryer.
Të gjithë njerezit e transmetojnë boten e tyre te jashtme me perjetimet e veta subjektive.Ne asocionojmë veprimet dhe gjera të ndryshme cdo ditë në koken tonë, cfare do të thotë se ne fakt ne njerezit e keqkuptojmë njeri-tjetrin gjithë kohen , duke besuar se e kemi kuptuar.
Atë perjetim ose atë imagjinat qe ne e kemi në koken tonë ne situata të ndryshme nuk është e njejt ndoshta sikur mendimi i ndoj personi tjeter, sepse në bazë të disa filozofeve është edhe e pamundur qe ne njerezit të kuptojmë njeri tjetrin, sepse edhe pse imagjinata e jonë mundet të perputhet me ndokend , prapë se prapë janë disa detale të cilat na dallojnë nga perjetimet e të tjerve, e keto detale munden të jenë perjetimet e më parshme të tonat personale.
Per shembull mund ta marrime një qen që ngrit dhe ul ndjenjat nga personi në person, sepse njeri mundet ti ketë ndodhur se ka qenë i kafshuar nga qeni e tjetri as që ka ardhur ne kontakt ndoj here me qenin, e kjo e sqaron gjithashtu një dallim ne mes të realitetit dhe iluzionit, e prapë se prapë ne flasim se ne e kuptojm njeri tjetrin , pra a e kupton perjetuesi spjeguesin ose degjuesin, cka ne fakt janë largë gjerave reale ne boten e vertet,sepse edhe gjerat e vogla munden të perjetohen ne menyra të ndryshme , dhe për ketë mundemi te themi se ne njerezit jetojm në botera te ndara, sepse ne mundemi te behemi se ne e kuptojmë perjetimin e dikuj tjeter, por shtrohet pyetja se si , sepse realiteti eshtë largë nga kuptimi i plotë i joni.Pra a do të thotë kjo se ne e kemi marrë një pjesë nga njerezit me pervojë duke e mos shijuar asnjehere realitetin që ai/ajo na e sqaron.
Njerezit i shikojn gjerat dhe boten nga kendi i ndryshem , për disa eshtë mirë e për disa eshtë me keq.
Pra perfundimishtë realiteti eshtë dicka që gjithmonë e mbanë nje sekret me vete e ky sekret lirishtë mund të quhet si pjesë e fshehtesis së njeriut në ketë botë

Dashuria esht buka engjejve, therrmiet shpresa njerzimit.


Back to top
Engel
Tue Feb 24 2009, 06:13pm

Registered Member #2627
Joined: Mon Feb 09 2009, 07:09am

Posts: 2846
Asnje nuk paska shkruar ne kete teme, atehere po shkruaj une e para se ndoshta do te rrjedhoj vazhdimi i mendimeve te tjerve.....

per mua personalisht dallimi ne mes ketyre eshte;

Fantazia, eshte gjeja me e cmueshme qe njeriu posedon. Fantazia, eshte deshira dhe shpresa e njeriut ne kete jete.

Te gjithe ne e dime se jo te gjitha ato, qe ne i deshirojme dhe i shpresojme, realizohen. Mirepo, shpresa vdes e fundit dhe njeriu nuk e humb shpresen te arrij ate cfare ai deshiron. Nje njeri, i cili s'di te fantazoj, nga ai nuk priten as idé.


Realiteti, eshte gje qe duhet akseptuar sic eshte dhe duhet kuptuar si te tille. Gjera qe shihen qarte me sy.

Dashuria esht buka engjejve, therrmiet shpresa njerzimit.


Back to top
belgium
Tue Feb 24 2009, 06:50pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
FANTAZIA asht rrena personale kur fantazon e merr vedin me te mire.....se asgja vec pret e kurr ske pergj?

REALITETI asht gjesti qe bana ne ket moment ....
Back to top
lissandro
Tue Feb 24 2009, 07:01pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
Engel ne rrall te par urime per temen qe keni hapur .
tani edhe un po jap mendimin tim dhe ju lutem mas me keqkuptoni .

per sa i perket kesaj tem nuk pa jap mendim te gjat
se vet tema( cfar esht fantazia dhe cfar esht realiteti),
arsyeja se (FANTAZIA) esht nje fjal qe me duket do ishte ma mir me e zevendsu me fjalen cfar esht emagjinata se sa (fantazia) ka nje kuptim tjeter komplet si fjal edhe vet mendimi jot qe ke dhen me temen e hapur
nuk perputhen shum .
sepse njeriu nuk mund te (fantazoj)per jeten por mund ta emagjinojn ate ose enderrojn ne menyra te ndryshme esht me se e vetdishme se brenda realitetit pra enderron ose emagjinon nje gje qe esht e mundshme ................

kurse (fantazia) nuk perputhet me emagjinaten dhe enderrimet

arsyeja se ka kuptim komplet tjeter
te thuash me mir mitologjik.

kjo esht edhe arsyejua qe nuk pa shkruaj me shum .
flm
Lissandro

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
Engel
Tue Feb 24 2009, 07:17pm

Registered Member #2627
Joined: Mon Feb 09 2009, 07:09am

Posts: 2846
lissandro ka shkruar:

Engel ne rrall te par urime per temen qe keni hapur .
tani edhe un po jap mendimin tim dhe ju lutem mas me keqkuptoni .

per sa i perket kesaj tem nuk pa jap mendim te gjat
se vet tema( cfar esht fantazia dhe cfar esht realiteti),
arsyeja se (FANTAZIA) esht nje fjal qe me duket do ishte ma mir me e zevendsu me fjalen cfar esht emagjinata se sa (fantazia) ka nje kuptim tjeter komplet si fjal edhe vet mendimi jot qe ke dhen me temen e hapur
nuk perputhen shum .
sepse njeriu nuk mund te (fantazoj)per jeten por mund ta emagjinojn ate ose enderrojn ne menyra te ndryshme esht me se e vetdishme se brenda realitetit pra enderron ose emagjinon nje gje qe esht e mundshme ................

kurse (fantazia) nuk perputhet me emagjinaten dhe enderrimet

arsyeja se ka kuptim komplet tjeter
te thuash me mir mitologjik.

kjo esht edhe arsyejua qe nuk pa shkruaj me shum .
flm
Lissandroshume flm. per urimet dhe pergjigjet tande, por do te theksoja kete gje te veqante per fantazine:
fantazija eshte jeta ne nje menyre gratis nese mund ta themi merr nganjehere ate kohen e lire qe e ke, por ne realitet eshte ajo qe e merr kohen e jetes se dyte qe e bene njeriu ne te njejten kohe me ate realen.fantazia eshte gjithmon e realizueshme qysh ne momentin qe e mendon si fantazi ndesa ajo realja eshe e varur nga koha dhe puna qe bejm per ate kohe sa jemi.me kete munde te theme edhe sipas fjaleve te filozfve te medhenj se njeriu bene dy jete mbranda kohes sa eshte i gjall.ate logjike dhe ate reale.


[ Edited Tue Feb 24 2009, 07:45pm ]

Dashuria esht buka engjejve, therrmiet shpresa njerzimit.


Back to top
Shqiptar.
Tue Feb 24 2009, 07:39pm
Registered Member #2181
Joined: Tue Jul 29 2008, 03:17pm

Posts: 445
Fantazi per mu asht e tashmja, ikja qi jetoj sot kurse fantazia asht njaja qi vjen neser.
Back to top
lissandro
Tue Feb 24 2009, 07:48pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
[quote]
lissandro ka shkruar:

Engel ne rrall te par urime per temen qe keni hapur .
tani edhe un po jap mendimin tim dhe ju lutem mas me keqkuptoni .

per sa i perket kesaj tem nuk pa jap mendim te gjat
se vet tema( cfar esht fantazia dhe cfar esht realiteti),
arsyeja se (FANTAZIA) esht nje fjal qe me duket do ishte ma mir me e zevendsu me fjalen cfar esht emagjinata se sa (fantazia) ka nje kuptim tjeter komplet si fjal edhe vet mendimi jot qe ke dhen me temen e hapur
nuk perputhen shum .
sepse njeriu nuk mund te (fantazoj)per jeten por mund ta emagjinojn ate ose enderrojn ne menyra te ndryshme esht me se e vetdishme se brenda realitetit pra enderron ose emagjinon nje gje qe esht e mundshme ................

kurse (fantazia) nuk perputhet me emagjinaten dhe enderrimet

arsyeja se ka kuptim komplet tjeter
te thuash me mir mitologjik.

kjo esht edhe arsyejua qe nuk pa shkruaj me shum .
flm
Lissandroshume flm. per urimet dhe pergjigjet qe ti dhe por do te theksoja kete gje te veqante per fantazine:
fantazija eshte jeta ne nje menyre gratis nese mund ta themi merr nganjehere ate kohen e lire qe e ke, por ne realitet eshte ajo qe e merr kohen e jetes se dyte qe e bene njeriu ne te njejten kohe me ate realen.fantazia eshte gjithmon e realizueshme qysh ne momentin qe e mendon si fantazi ndesa ajo realja eshe e varur nga koha dhe puna qe bejm per ate kohe sa jemi.me kete munde te theme edhe sipas fjaleve te filozfve te medhenj se njeriu bene dy jete mbranda kohes sa eshte i gjall.ate logjike dhe ate reale.

[/quote12355047


Engel mendje mendje asht kjo dynjah
por sa per konfirmim jemi larg nga njeri tjetri
me mendime per sa i perket kesaj teme ....

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
Engel
Tue Feb 24 2009, 07:50pm

Registered Member #2627
Joined: Mon Feb 09 2009, 07:09am

Posts: 2846
e vertete dhe ta resp. mendimin tandt.

Dashuria esht buka engjejve, therrmiet shpresa njerzimit.


Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2825 sec, 0.0842 of that for queries. DB queries: 43. Memory Usage: 2,680kB