Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Temat Shoqërore - Shkencat :: Psikologji dhe Sociologji
 
<< Previous thread | Next thread >>
""Adoleshenca e vonuar....a ekziston si mendoni""???
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
Engel
Fri Feb 20 2009, 06:29pm

Registered Member #2627
Joined: Mon Feb 09 2009, 07:09am

Posts: 2846
ndodh ndonjeher qe njeriu nuk ben zgjedhje por thjesht pranon fatin qe ja caktojn te tjeret,vjen nje moshe dhe ai kupton qe dhe ai ka nevoje te dashuroje dhe te ndihet i dashuruar...mendoni se ka nje adoleshence te vonuar tek disa persona?
cfare mendimi keti ju???

Dashuria esht buka engjejve, therrmiet shpresa njerzimit.


Back to top
lissandro
Mon Mar 02 2009, 06:31pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
1- perderisa e permend ti - po qe ekzoston
2- Qlidhje ka kjo me Psikologjin? kjo asht ma teper mjeksore. B-)

[ Edited Mon Mar 02 2009, 06:33pm ]

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
Loris
Mon Mar 02 2009, 10:44pm
Veni-vidi-vici !!

Registered Member #2417
Joined: Thu Oct 30 2008, 12:28pm

Posts: 2261
Me fal angel por titulli temes me ate qe ke shku ma poshte, nuk kane nje perputhje fort te ngjeshur.
Adoloshenca e vonuar nuk mund te identifikohet vetem me ceshtjen e te dashuruarit "me vonese".

Gjithsesi po i pergjigjem pyetjes qe ke vu ne titull:

po, ekziston sepse disa persona nuk rriten me moshe, edhe pse mosha iu rritet.

Ne nuk jemi ajo qe themi, ne jemi ajo qe bejme!
Back to top
L - N
Tue Mar 03 2009, 06:47am
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
Loris ka shkruar:

po, ekziston sepse disa persona nuk rriten me moshe, edhe pse mosha iu rritet.Si thot kjo por kisha shtu se disa edhe nuk kane qefe kurr me dale prej adolishenc, sidomos nji pjes e gjinis mashkulllore qe per qefe adolishenta desin

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
freni
Tue Mar 03 2009, 07:22am

Registered Member #1129
Joined: Tue Aug 21 2007, 10:41am

Posts: 1112
E vertet qe ka ,por ka adolishenta qe jan ma te pjekun se nji 26--27 vjec.Majn famijet e din me i zgjidh problemet e veta.Po ka prej atyne qe i thojn vedin mosh e pjekun e ne fakt ne tru jan adolishenta.Varet te tipat e njerzve.
Back to top
Debora
Sun Mar 08 2009, 11:59am

Registered Member #2743
Joined: Sat Mar 07 2009, 05:04pm

Posts: 15
Lissandro me fal qe po nderhyj vec desha te them qe adoleshenca normal qe ka lidhje me psikologjine (ketu futet dhe adoleshnca e hershme, normale dhe e vonuar).

Adoleshentë llogariten fëmijët të moshës nga 12-21 vjet.Adoleshenca e hershme eshte nga mosha 12-15, normale 15-18, e vonuar 18-21. Në këto periudha, ata kalojnë nëpër shumë ndryshime fizike dhe emocionale. Ndryshimet shpesh janë të dhimbshme dhe ndikojnë duke shkaktuar huti te fëmijët dhe te prindërit. Shumica e fëmijëve gjatë kësaj periudhe do ta kalojnë pubertetin. Gjatë pubertetit, trupi i fëmijës rritet dhe zhvillohet, duke u transformuar në një trup burri / gruaje të moshuar. Fëmijët nuk e kanë dhe krejt njësoj se ç'mendojnë të tjerët për ta. Në atë moshë, numër i madh i fëmijëve mendojnë se nuk mund të lëndohen. Ata janë të bindur se çfardo që të bëjnë, asgjë e keqe nuk mund t'u ndodh.


...Mos jeto pa buzeqeshur, sepse dikush jeton nga buzeqeshja jote...!
Back to top
sunríse
Sun Mar 08 2009, 12:01pm

Registered Member #2659
Joined: Wed Feb 18 2009, 12:09pm

Posts: 11479
Loris ka shkruar:

Me fal angel por titulli temes me ate qe ke shku ma poshte, nuk kane nje perputhje fort te ngjeshur.
Adoloshenca e vonuar nuk mund te identifikohet vetem me ceshtjen e te dashuruarit "me vonese".

Gjithsesi po i pergjigjem pyetjes qe ke vu ne titull:

po, ekziston sepse disa persona nuk rriten me moshe, edhe pse mosha iu rritet.


te njejtin menim me ty kam edhe une!!!


Think happy thoughts!

Back to top
shkodra
Sun Mar 08 2009, 12:08pm

Registered Member #237
Joined: Mon Dec 18 2006, 05:05pm

Posts: 13849
per mendimin tem ekziton e shume...besoj se me shum ekziston tek mashkujt se sa tek femrat...

no comment......
Back to top
MiCoLjA
Sun Mar 08 2009, 12:14pm


Registered Member #2543
Joined: Wed Jan 07 2009, 11:20am

Posts: 9792
po normale se te meshkujt sepse femra arrin pjekunin ma shpejt se mashkulli (manenan na jena ma te meqme ahahahahah)

Each year we spend togther
Each day that passes by
Our partnership grows stronger
Together forever You and I


Back to top
shkodra
Sun Mar 08 2009, 12:17pm

Registered Member #237
Joined: Mon Dec 18 2006, 05:05pm

Posts: 13849
haahaha kejsi ke femra e mashkuj qe nuk pjeken asnej here hahahahhha

no comment......
Back to top
Loris
Sun Mar 08 2009, 12:20pm
Veni-vidi-vici !!

Registered Member #2417
Joined: Thu Oct 30 2008, 12:28pm

Posts: 2261
KeJsi ka shkruar:

po normale se te meshkujt sepse femra arrin pjekunin ma shpejt se mashkulli (manenan na jena ma te meqme ahahahahah)

Mos moj burrnesh se po him ne gjynah, jena mistrece edhe na boll po hajt... B-)

Ne nuk jemi ajo qe themi, ne jemi ajo qe bejme!
Back to top
shkodra
Sun Mar 08 2009, 12:21pm

Registered Member #237
Joined: Mon Dec 18 2006, 05:05pm

Posts: 13849
hahaha mas tju bahet cefi maj lores,se kejsi ka desht me than femrat zhvillohen ma shpejt se mashkujt asgja ma teper hahahhaahha

no comment......
Back to top
MiCoLjA
Sun Mar 08 2009, 12:21pm


Registered Member #2543
Joined: Wed Jan 07 2009, 11:20am

Posts: 9792
normle se un bana lojna veq i shalla nuk na takojn ne familje se veshtir boll asht nuk e di a funksionon ma po nshkoder ka ken nji qener per persona te till me tu dhimt me i pa

Each year we spend togther
Each day that passes by
Our partnership grows stronger
Together forever You and I


Back to top
belgium
Sun Mar 08 2009, 03:01pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
Adoleshenca evonuar ?, po maj shoqe si nuk exsistoka ,, hahhaahahah ajo ka simtoma ne zhvillim fizionomik, ne dalje te puplave, hahahaah ne formim te vonum te hormoneve ......

[ Edited Sun Mar 08 2009, 03:02pm ]
Back to top
Loris
Sun Mar 08 2009, 03:08pm
Veni-vidi-vici !!

Registered Member #2417
Joined: Thu Oct 30 2008, 12:28pm

Posts: 2261
qe kush ka fol, nje adoloshent hala pernajt pergjigjet keshtu, eh ca lyp ti ee por s'po flas ma

Ne nuk jemi ajo qe themi, ne jemi ajo qe bejme!
Back to top
belgium
Sun Mar 08 2009, 03:10pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
Loris ka shkruar:

qe kush ka fol, nje adoloshent hala pernajt pergjigjet keshtu, eh ca lyp ti ee por s'po flas ma


qa thash moj kolege?, une sa lexova ke ttem fill shkova ne pasqyre me pa ajam ba njiri hala ajo?, hahahahahhaahhaahahahhaha
Back to top
Loris
Sun Mar 08 2009, 03:13pm
Veni-vidi-vici !!

Registered Member #2417
Joined: Thu Oct 30 2008, 12:28pm

Posts: 2261
Hahaha te rafte e mira si nuk ke me ndrru kurre, a sheh se kam drejte

Ne nuk jemi ajo qe themi, ne jemi ajo qe bejme!
Back to top
belgium
Sun Mar 08 2009, 03:15pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
Loris ka shkruar:

Hahaha te rafte e mira si nuk ke me ndrru kurre, a sheh se kam drejte


hahhahaha efort naqe se ket fjal ma thot gjithmon edhe nana jeme ....qa me ba ?, mosha ec etruni rrin i ri asht dicka dhunti e zotit kjo si thu ti?
Back to top
lissandro
Mon Mar 09 2009, 09:23pm
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27pm

Posts: 4764
Debora ka shkruar:

Lissandro me fal qe po nderhyj vec desha te them qe adoleshenca normal qe ka lidhje me psikologjine (ketu futet dhe adoleshnca e hershme, normale dhe e vonuar).

Adoleshentë llogariten fëmijët të moshës nga 12-21 vjet.Adoleshenca e hershme eshte nga mosha 12-15, normale 15-18, e vonuar 18-21. Në këto periudha, ata kalojnë nëpër shumë ndryshime fizike dhe emocionale. Ndryshimet shpesh janë të dhimbshme dhe ndikojnë duke shkaktuar huti te fëmijët dhe te prindërit. Shumica e fëmijëve gjatë kësaj periudhe do ta kalojnë pubertetin. Gjatë pubertetit, trupi i fëmijës rritet dhe zhvillohet, duke u transformuar në një trup burri / gruaje të moshuar. Fëmijët nuk e kanë dhe krejt njësoj se ç'mendojnë të tjerët për ta. Në atë moshë, numër i madh i fëmijëve mendojnë se nuk mund të lëndohen. Ata janë të bindur se çfardo që të bëjnë, asgjë e keqe nuk mund t'u ndodh.Debora nuk ka gje qe po nderhyn pa po e shof se nuk paske matrial per spjegim .

ketu flitet fizikisht se psikologjisht si thu ti qe nga mosha 8 ose 9 vjeq nje mashkulli i shkon mendja ........ por mbase fizikisht nuk esht i gatshem ............
pra po dalim prap tek nje pik ku esht te berit psikologjik ketu ................
un thom ujku ti gjurma ...[ Edited Mon Mar 09 2009, 09:25pm ]

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
Meli
Sun Mar 22 2009, 06:03pm

Registered Member #2483
Joined: Thu Nov 27 2008, 05:46pm

Posts: 379
duhet te ekzistojn se jan da njerez qe nje pjese e tynja nuk nryshon,nuk piqet kurr noshta.por jo se mbesin tane jeten me ate pjekuri adoleshence menoj vete.asht vete lloji i njerit. 8-<

A person can be lonely even if [he] is loved by many people, because [he] is still not the 'one and only' to anyone."

Back to top
Engel
Sun Mar 22 2009, 06:34pm

Registered Member #2627
Joined: Mon Feb 09 2009, 07:09am

Posts: 2846
Adoleshenca karakterizohet nga zhvillimi i vrullshem i aftesive intelektuale, instrumente te domosdoshme per te arritur nivele te kenaqshme shkollimi e punesimi.

Gjate moshes se adoleshences fillon procesi i integrimit te njeriut ne rolet jetesore, integrimi ne shoqerine globale.Integrimi eshte nje proces i gjate, i cili vazhdon derisa ne te gjitha aspektet e jetes njeriu arrin nje shkalle te tille pjekurie e pavarsie, e cila e ben ate te pranueshem e te perfshire natyrshem ne rrjedhat e saj.
Adoleshenti eshte specie me vete, deshirat e te cilit shtohen gjithnje, gjithnje, eshte e vetmja krijese qe nuk kenaqet kurre, ai gjithmone kerkon me shume. Ai eshte nje fare termometri I permbysur, me me rezervuarin e zhivesh ne maje, dhe shtyllen e vetevlersimit, qe leviz gjithnje koken poshte e lart. Une jam, une, plus rrethanat e mia. Adoleshenti ka gjithnje te njejtin problem: si te rebelohet dhe te konformohet ne te njejten kohe. Tani ai e ka zgjidhur kete, duke sfiduar prinderit e tij dhe duke kopjuar njeri-tjetrin. Mark Tuein ka thene: Jeta do te kishte qene pafundesisht me e lumtur neqoftese do te mund te lindnim ne moshen 80 vjec dhe gradualisht ti afroheshim moshes 18 vjec. Rrjedhja e lumenjve drejt oqeanit nuk eshte aq e shpejte sa ajo e adoleshentit drejt gabimit. Volter Platoni ka thene djemte nuk duhet te pijne vere deri ne moshen 18 vjec pasi eshte gabim ti shtosh zjarr zjarrit.
tani duke i patur parasysh te gjitha keto faktore qe luan kjo moshe,ne nuk mundemi te percaktojme moshen e duhet te kesaj faze prupateti.dikush e fillon me heret dhe mbaron me shpejt kete faze dhe dikush me vone.por ndodh edhe nga rredhanat ekonomike qe ka femija. mos te harrojme se tek ne para 10-15-vjeteteve nje femije mbas 8-vjeqares ka filluar direkt pune per te qenme krah fam. dhe ai nuk kishte endrren e prupatetit.dhe e kunderta qe disa e kishin apo i kane gjerat gati dhe nuk ju pelqen te dali hiq nga ajo moshe.
me resp.engel.

Dashuria esht buka engjejve, therrmiet shpresa njerzimit.


Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2744 sec, 0.0930 of that for queries. DB queries: 63. Memory Usage: 3,025kB