Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Rreth Shkodrës dhe per Shkodrën :: Shkodra - Tradita - Jeta sot
 
<< Previous thread | Next thread >>
I vjeter dhe i ri...
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
Loris
Sat Feb 21 2009, 07:31pm
Veni-vidi-vici !!

Registered Member #2417
Joined: Thu Oct 30 2008, 12:28pm

Posts: 2261
Duke pas parasysh se ne kete forum ka individe nga vende qe kane kultura te ndryshme, me shkoi mendja qe te na sillni copeza castesh nga jeta perditshme prej vendit ku jetoni, dmth si i kane ndertuar aty rregullat ne marredheniet shoqerore.
Gjithashtu mora shtyse per temen ngaqe kam degjuar shume emigrante ne muhabete tavolinash qe tregojne per disa dukuri qe i hasin ne jeten jashte dhe her iu ban cudi e her ju duket e pershtashme qe edhe ne vendlindjen e tyne me nis me ba njashtu “si neper bote”-thone pleqte hahaha.

Per cdo postim qe te bani duhet te gjykoni ju vete se ai zakon qe permende te duket i pranushem, ndersa kur nuk te pelqen shkruan ne fund: “Duhet zakon i ri”
Gjithashtu, mund te jepni gjykim per postimet e nj-tj.
Ne nuk jemi ajo qe themi, ne jemi ajo qe bejme!
Back to top
Loris
Sat Feb 21 2009, 07:32pm
Veni-vidi-vici !!

Registered Member #2417
Joined: Thu Oct 30 2008, 12:28pm

Posts: 2261

Po ia nisi une e para:
1- Nder zakonet e shumta qe ka Shkodra, edhe Shqipnia ne pergjithesi, asht uniteti i familjes, dmth hala ekziston pergjegjesia e ndersjellte mes prindve ndaj fmive dhe mandej ne pleqni, e fmive ndaj prindve. Jashte kufinjve tane, kjo nuk asht dukuri e perhapun fort.
Ky zakon qe na po e rujme mu me pelqen.


2- Nje tjeter zakon ne Shkoder per raste gezimesh asht pergatitja e peshqesheve per gati tane fisin dhe thujse tane bajne te njejten gja. Psh nqs une vertet du me i ba peshqesh dikujt qe e di se i pelqejne filmat, une nuk mund ti baj peshqesh nje DVD por duhet se sban kemishe me farcolete (si thona na ne Shkoder) se ndryshe koritem…
Ketu tashti Na duhet zakon e ri…Ne nuk jemi ajo qe themi, ne jemi ajo qe bejme!
Back to top
freni
Sat Feb 21 2009, 08:06pm

Registered Member #1129
Joined: Tue Aug 21 2007, 10:41am

Posts: 1112
Nji nder zakonet e gjermanve dhe zvicrranve ,asht dhanja e nji shume paresh qe i japin fmive c,do muj,persh nji adoloshenti 14ose 15 vjeq ktu ne zvicer i japin 30 franga ne muj, jan pare qe ky fmi i ka me i perdor per qef.Prindrit jan kaq te vendosun ne at rregull sa fmis nuk i japin shtes edhe po i kerkoj fmija.Kto e bajn qe ky njeri qysh fmi te din me e vlersu paren dhe medit me kalu me regull pa shperdorime.
Kjo mu me pelqen (mas te harrojm se rroga mujore e prindit asht shum e madhe).
Ky zakon ne shqipri asht skandal prindi i jep fmis pare aq shum sa len vedin keq per shum gjana.
Ne nji emision ne tvsh po mershin interviu neper rrug ,
Pytja ishte sa i jepni fmis tuaj pare per qef 90% e tyne jepshin shuma te mdhaja ditore ,qe po ti dhogaritesh ne muj rroga mujore e prindit shkote per qef te fmive.Per mendimin tim ky asht terbim i fmive,Shperdorim i kot.

Back to top
Al Bundy
Sun Feb 22 2009, 05:57pm
Al Bundy


Registered Member #1833
Joined: Tue Apr 22 2008, 10:08pm

Posts: 25133
Flm Loris per kete teme.

Nje zakon i vendasve ketu ku jam eshte me te ftu per dreke ose per darke dhe kur vjen puna me pagu secili paguan te veten!Kete e bejne jo vetem individet por edhe kompanite per te cilat punon kur organizojne ndonje eveniment. Me asht dashte kohe me u mesu me kete zakon te palezetshem.
S'do mend se zakoni qe kemi ne eshte ai i miri;-)


Nje zakon tjeter qe ben pjese e dhe e menyres tone te prezantimit dhe te pershendetjes eshte shtrengimi i dores.Kjo si per femnat ashtu edhe per meshkujt.E kam fjalen per ne Shkoder.
Ketu ku banoj ,eshte tradite dhe zakon qe kur shkon psh ne mengjez ne pune dhe takon koleget ose kur prezantohesh ne rruge me nje person te seksit te kundert jepet faqje per puthje si pershendetje.Ne France e japin 3 here ...etj.
Personalisht me duket zakon i mire te jepet faqja.Nenvizoj se flas per gjinine e kundert.Kjo per shume arsye por me kryesoret mund te them se ka nje fare fisnikerie ne kete akt.Tjeter arsye me pak romantike mendoj se eshte me higjenike nje puthje se sa shrengimi i dores.Sidomos ne kohe gripi:-)

Back to top
belgium
Sun Feb 22 2009, 06:58pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
hahhahaah ky siper ka siklet ma mire e thot gripi ! hahhahahaha

ketu asht ma thjesht me pelqen menyra se si te ofrojne shoqni ne nji brasserie edhe po te jesh vetem nuk ndihesh kurre i vetmum.dhe ma shume me pelqen se si jan te thjesht nga menyra e veshjes dhe te ftojn ne shpi pa problem.sic tha zotnia ma nelt ketu asht zakon me puth ne faqe si nji shok e si nji shoqe, gja qe asht normale ketu nji her puthesh e jo tre her si ne france!
me ka taku me me ardh shok prej londret e kur me pan tuj ja dhan faqen nji belgu me kan pa me habi??? hhahahaahahahahahah ndersa ne aspektin familjar jan shume te ftoht si njerez jetojn gjithsejcili ne vetmi, ketu jetohet solitude thuhet ketu, qe ne moshen 18vjec del prej shpis seprinderve dhe direkt merr me qera nji studio epaguhet prej prinderve ose prej ndihme ssociale q ejep shteti ketu!nji gja te mir ka ketu se shteti ka ligje te mira dhe mbron cdo drejt te punonjesi dhe qytetari, solidariteti asht nr 1 ketu!ligjiç asht nje person qe gjindet ne teritorin belg duhet te kete minimumin ete ardhurave prej 600eur te dhena nga sociali ndryshe expuls!
Back to top
Al Bundy
Sun Feb 22 2009, 07:05pm
Al Bundy


Registered Member #1833
Joined: Tue Apr 22 2008, 10:08pm

Posts: 25133
belgium ka shkruar:

hahhahaah ky siper ka siklet ma mire e thot gripi ! hahhahahaha

ketu asht ma thjesht me pelqen menyra se si te ofrojne shoqni ne nji brasserie edhe po te jesh vetem nuk ndihesh kurre i vetmum.dhe ma shume me pelqen se si jan te thjesht nga menyra e veshjes dhe te ftojn ne shpi pa problem.sic tha zotnia ma nelt ketu asht zakon me puth ne faqe si nji shok e si nji shoqe, gja qe asht normale ketu nji her puthesh e jo tre her si ne france!
me ka taku me me ardh shok prej londret e kur me pan tuj ja dhan faqen nji belgu me kan pa me habi??? hhahahaahahahahahah ndersa ne aspektin familjar jan shume te ftoht si njerez jetojn gjithsejcili ne vetmi, ketu jetohet solitude thuhet ketu, qe ne moshen 18vjec del prej shpis seprinderve dhe direkt merr me qera nji studio epaguhet prej prinderve ose prej ndihme ssociale q ejep shteti ketu!nji gja te mir ka ketu se shteti ka ligje te mira dhe mbron cdo drejt te punonjesi dhe qytetari, solidariteti asht nr 1 ketu!ligjiç asht nje person qe gjindet ne teritorin belg duhet te kete minimumin ete ardhurave prej 600eur te dhena nga sociali ndryshe expuls!
Kryt tem ne ka me ta kuptu kush se qa don me than 'brasserie':-P
Back to top
belgium
Sun Feb 22 2009, 07:08pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
Miri74 ka shkruar:

belgium ka shkruar:

hahhahaah ky siper ka siklet ma mire e thot gripi ! hahhahahaha

ketu asht ma thjesht me pelqen menyra se si te ofrojne shoqni ne nji brasserie edhe po te jesh vetem nuk ndihesh kurre i vetmum.dhe ma shume me pelqen se si jan te thjesht nga menyra e veshjes dhe te ftojn ne shpi pa problem.sic tha zotnia ma nelt ketu asht zakon me puth ne faqe si nji shok e si nji shoqe, gja qe asht normale ketu nji her puthesh e jo tre her si ne france!
me ka taku me me ardh shok prej londret e kur me pan tuj ja dhan faqen nji belgu me kan pa me habi??? hhahahaahahahahahah ndersa ne aspektin familjar jan shume te ftoht si njerez jetojn gjithsejcili ne vetmi, ketu jetohet solitude thuhet ketu, qe ne moshen 18vjec del prej shpis seprinderve dhe direkt merr me qera nji studio epaguhet prej prinderve ose prej ndihme ssociale q ejep shteti ketu!nji gja te mir ka ketu se shteti ka ligje te mira dhe mbron cdo drejt te punonjesi dhe qytetari, solidariteti asht nr 1 ketu!ligjiç asht nje person qe gjindet ne teritorin belg duhet te kete minimumin ete ardhurave prej 600eur te dhena nga sociali ndryshe expuls!
Kryt tem ne ka me ta kuptu kush se qa don me than 'brasserie':-Ppo ma ato qe jetojn ne USA ka brasserie atje !
Back to top
Engel
Sun Feb 22 2009, 07:09pm

Registered Member #2627
Joined: Mon Feb 09 2009, 07:09am

Posts: 2846
nje gjermani femija qe kur lindt shteti i lidh nje kote prej 154 euro.deri sa femija fillon pune.eshte dicka e mire per vete faktin se mundesh tja plotesosh nevojat e kushtet me mire femise.

nje dicka tjeter qe i kam vene re popullit gjerman, qe eshte korreksia e tij,dhe nese nuk e din se ka per turp me te thane se nuk e dij.me bente shume pershtypje kur erdha tek ky vendt. mendoja me e pyete naj refugjat per naj adrese nuk thote kurre se nuk e di, te qon ne berlin e ta tret faren.

Dashuria esht buka engjejve, therrmiet shpresa njerzimit.


Back to top
Loris
Mon Mar 02 2009, 02:30pm
Veni-vidi-vici !!

Registered Member #2417
Joined: Thu Oct 30 2008, 12:28pm

Posts: 2261
Kenaqem tu lexu te kjo teme pasi njihesh me kultura te ndryshme, flm per postimet forumiste.

Ne nuk jemi ajo qe themi, ne jemi ajo qe bejme!
Back to top
Al Bundy
Sun Mar 08 2009, 07:27pm
Al Bundy


Registered Member #1833
Joined: Tue Apr 22 2008, 10:08pm

Posts: 25133
Mu kujtu edhe nje zakon tjeter.

Shpesh sheh çifte ketu qe ulen ne kafe ne krah te njeri tjetrit.Duken shume qesharake.

Zakoni jone mu ul balle per balle ka respektin brenda;boll me pa tjetrin ne sy kur flet.

Back to top
belgium
Mon Mar 09 2009, 05:43pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
Miri74 ka shkruar:

Mu kujtu edhe nje zakon tjeter.

Shpesh sheh çifte ketu qe ulen ne kafe ne krah te njeri tjetrit.Duken shume qesharake.

Zakoni jone mu ul balle per balle ka respektin brenda;boll me pa tjetrin ne sy kur flet.
hahhaha ke harru me shtu se ketu edhe se jan te vjeter ke cifte qe puthen ne buze e une knaqem kur i shikjoj , qa di me qojn mallin se si ne shkoder nuk arrij me pa nji cift te moshum qe sputhen sa her i tham besa babes tem puthe ma burr iher nanen sdon ma ......gjall se puth ahhaahahahahahhahahaahahah
Back to top
Engel
Wed Apr 22 2009, 06:04pm

Registered Member #2627
Joined: Mon Feb 09 2009, 07:09am

Posts: 2846
nje zakon shume te bukur qe me pelqen ketu eshte se cdo mbasdite kafen e shoqerojne me nje ambelsire.thuaje se cdo dite.

Dashuria esht buka engjejve, therrmiet shpresa njerzimit.


Back to top
belgium
Wed Apr 22 2009, 06:16pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
ketu ne belgjike me pelqen se kur porosit caffe te sjellin me vedi edhe nji cokollat, dhe tjetra se edhe se je i huj nuk ndihesh ivetmum po din me fol french, ok e te duket vedi si ne shkoder!jan shume te pritun me kedo ka zona q ejan si te terbum sidomos ato nerlandofone tpor ska ranci se jetojm lerg tyne ne wallonie ahst ma bukur
Back to top
SuperGirl
Fri Feb 03 2012, 02:55pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Miri74 ka shkruar:

Mu kujtu edhe nje zakon tjeter.

Shpesh sheh çifte ketu qe ulen ne kafe ne krah te njeri tjetrit.Duken shume qesharake.

Zakoni jone mu ul balle per balle ka respektin brenda;boll me pa tjetrin ne sy kur flet.Besa kajhere ka lezet me nejt vicini vicini edhe ne lokal, deri ne momentin qe je tu shiju nji cokollate te nxehte.
Kur vjen puna me hanger, balle per balle se skam nge me nejt tu iu njeshBre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
SuperGirl
Fri Feb 03 2012, 02:57pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Miri74 ka shkruar:


Nje zakon tjeter qe ben pjese e dhe e menyres tone te prezantimit dhe te pershendetjes eshte shtrengimi i dores.Kjo si per femnat ashtu edhe per meshkujt.E kam fjalen per ne Shkoder.
Ketu ku banoj ,eshte tradite dhe zakon qe kur shkon psh ne mengjez ne pune dhe takon koleget ose kur prezantohesh ne rruge me nje person te seksit te kundert jepet faqje per puthje si pershendetje.Ne France e japin 3 here ...etj.
Personalisht me duket zakon i mire te jepet faqja.Nenvizoj se flas per gjinine e kundert.Kjo per shume arsye por me kryesoret mund te them se ka nje fare fisnikerie ne kete akt.Tjeter arsye me pak romantike mendoj se eshte me higjenike nje puthje se sa shrengimi i dores.Sidomos ne kohe gripi:-)
Iket e ve re edhe un e me ban pershtypje sa formal jena ne shqiptaret kajhere. kto habiten kur i them qe ndoshta ke shoke qe i ke pas me vite ne klase e kur i takon i jep doren. ahahaha i duket absurde.

Per mu puthja ne faqe asht kulture! Ndihem realisht keq kur jam ne shqipni qe me duhet me disa njerz me u pershtat e me i dhan vec doren. ne shoqnine teme nuk ekziston kjo gja, si n'sy t'babs, si n'sy t'burrit. puthja ne faqe me nji shok/shoqe asht fisnike e shfaqje e edukates!
Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
SuperGirl
Fri Feb 03 2012, 03:04pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
E ka shkru edhe belgiumi siper, ktu ku jetoj me ban pershtypje thjeshtesia e njerzve. qysh prej menyres se si veshen, e te menyra se si sillen. Shumica s'dojne me ia dit per marka e per tesha te shtrenjta.

Sa me ju ilustru si asht gjermani tipik, po ju tregoj nji shembull.
Ka da dit qe isha tu pergatit nji dhurate te vogel per nji kolege qe ka me nejt larg per nji vit. isha tu ba da south-park comics per secilin prej antarve te grupit, edhe njeni prej ktyne djemve ishte tu me ndihmu per me ndertu personazhin e ksaj koleges. ishim tu zgjedh bluzen, edhe i them un, venja bojlile, si bluza qe vesh zakonisht (kja shoqja vesh gjithmone nji pale xhinca e nji bluze. qe asht shum e dukshme). si e kishte sot bluzen - thote ky. si mar i them, bluza qe vesh perdite, bojlile me pulla. boh-thote-se kam vu re.

dmth...ka tesh 3 muj qe ajo se hek trupit, e ky as qe e ka vu re. ito jane gjermant. s'dojne me ia dit.

Jan te thjeshte, te flasin, te ndihmojne, te qeshin. plakat ne tram te japin muhabet tan lezet. kur t'vijne ne shpi ulen pa problem ne toke e sdojne me ia dit a ka vend a ska.

Nji zakon tjeter qe me pelqen, asht se i hekun kepucet ne shpi. ne krahasim me italiant, asht krejt ndryshe. ne itali te del shpia qejfit..i majne vesh der te kryti i shtratit. ktu ka lezet, sa here qe vijne, i hekun tan.

Plus, nji gja tjeter, te pakten ne grupin tem, ndodh shpesh qe me qeras njeni tjetrin. nuk jane individualista si ne vende tjera kur gjithmone gjthkush pagun per vedi. shpesh qerasim tan grupin, me radhe.

Me gustaBre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
MiCoLjA
Fri Feb 03 2012, 03:05pm


Registered Member #2543
Joined: Wed Jan 07 2009, 11:20am

Posts: 9792
hahahahahaha vicini vicini eee

Zakon ktu asht rradha per fmit per pleqt per tan shkon ne doktorr ke per detyr me prit rradhen vec nqs asht naj gja shum urgjente qe te kalojn pa rradh
Kja te na e dina se sa e respketushme asht gja qe duhet sesban me u rregullu ...


Each year we spend togther
Each day that passes by
Our partnership grows stronger
Together forever You and I


Back to top
SuperGirl
Fri Feb 03 2012, 03:08pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Edhe dica tjeter...sa vleresohen dhuratat e thjeshta. edhe vec nji kartoline me i dhuru, je nderu me to. Per mas me permend lulet..qe i konsiderojne si dhuraten ma te bukur qe mund t'i bash.
Ne ambjent punet e shoqniet, kur ka dikush ditelindjen apo kur ka me u largu dikush, gjithmone bajme dica te thjeshte, nji kartoline ose nji buqete lule...edhe asht fantastike kur shef buzeqeshje te sinqerte

Ne shqipni ba me i dhuru lule, kane shikimin 'dafuq is this'!Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
SuperGirl
Fri Feb 03 2012, 03:09pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
MiCoLjA ka shkruar:

hahahahahaha vicini vicini eee

Zakon ktu asht rradha per fmit per pleqt per tan shkon ne doktorr ke per detyr me prit rradhen vec nqs asht naj gja shum urgjente qe te kalojn pa rradh
Kja te na e dina se sa e respketushme asht gja qe duhet sesban me u rregullu ...

Aman mas mi kujto radhat shqiptare
Sdi a keni shku naj here te gjendja civile me marr naj certifikate. Besoj tan i keni ba pasaportat e reja vitin e fundit. Maj Gaddd!! cfare skandalit.
Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
MiCoLjA
Fri Feb 03 2012, 03:12pm


Registered Member #2543
Joined: Wed Jan 07 2009, 11:20am

Posts: 9792
ahhahahah po u kputke krejt super hahaha

ja metaman qe ne shipri ka ditelindjen e duhet sesban me i ble dicka edhe te shtrejt munsisht, se pse qohesh nade e ke te ka pru nji mesazh met uru nuk asht kurgja. Sadly true

Each year we spend togther
Each day that passes by
Our partnership grows stronger
Together forever You and I


Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.3331 sec, 0.0913 of that for queries. DB queries: 58. Memory Usage: 2,982kB