Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Temat Shoqërore - Shkencat :: Psikologji dhe Sociologji
 
<< Previous thread | Next thread >>
Mekanizmat mbrojtës!!!!!
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
Engel
Thu Mar 05 2009, 07:14pm

Registered Member #2627
Joined: Mon Feb 09 2009, 07:09am

Posts: 2846
anglisht: Defense mechanisms

Mekanizmat mbrojtës janë teknika psikologjike, të përshkruara për herë të parë nga Freud-i, me anë të cilave individi përpiqet të mbrojë vetveten prej gjërave të pakëndshme, siç janë ankthi apo stresi, dhe në këtë mënyrë të zgjidh konfliktet brenda vetës dhe të ruan ekuilibrin e paprekur të vetëvlerësimit.

Në e teorinë e Freud-it nëse mendimi racional (ego-ja) është kërcënuar nga dëshirat e tij themelore (id-i) apo ndërgjegjja e tij (superego-ja) atëherë janë në dispozicion një llojllojshmëri te mekanizmave mbrojtës, çka do te thotë se për një kohe te shkurtër individi mund të ruhet nga konflikti i brendshëm. Një shembull i mekanizmit mbrojtës është represioni nëpërmes te cilit një mendim i pakëndshëm apo memorie është bllokuar dhe individi nuk i kujtohet problemi.

Dashuria esht buka engjejve, therrmiet shpresa njerzimit.


Back to top
Engel
Fri Mar 06 2009, 08:13am

Registered Member #2627
Joined: Mon Feb 09 2009, 07:09am

Posts: 2846
p.sh:NESE Z:LEC E FITON LOTTON SOT E NUK NDAN GJA ME NE; DUHET ME FUT NE PERDORIM DEFENSE MECHANISMS:ahahahaaahha.

Dashuria esht buka engjejve, therrmiet shpresa njerzimit.


Back to top
L - N
Fri Mar 06 2009, 08:31am
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
Engel ka shkruar:

p.sh:NESE Z:LEC E FITON LOTTON SOT E NUK NDAN GJA ME NE; DUHET ME FUT NE PERDORIM DEFENSE MECHANISMS:ahahahaaahha.Ti fut ca te marrin menja se s'pa qet gja ne drit, po ma mire angazho ata difense mechanism per me e fitu vet e mu kujdes masanej edhe per mu


Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
matura2000
Thu Apr 09 2009, 02:14pm

Registered Member #2355
Joined: Wed Oct 01 2008, 03:35am

Posts: 2346
Engel ka shkruar:

anglisht: Defense mechanisms

Mekanizmat mbrojtës janë teknika psikologjike, të përshkruara për herë të parë nga Freud-i, me anë të cilave individi përpiqet të mbrojë vetveten prej gjërave të pakëndshme, siç janë ankthi apo stresi, dhe në këtë mënyrë të zgjidh konfliktet brenda vetës dhe të ruan ekuilibrin e paprekur të vetëvlerësimit.

Në e teorinë e Freud-it nëse mendimi racional (ego-ja) është kërcënuar nga dëshirat e tij themelore (id-i) apo ndërgjegjja e tij (superego-ja) atëherë janë në dispozicion një llojllojshmëri te mekanizmave mbrojtës, çka do te thotë se për një kohe te shkurtër individi mund të ruhet nga konflikti i brendshëm. Një shembull i mekanizmit mbrojtës është represioni nëpërmes te cilit një mendim i pakëndshëm apo memorie është bllokuar dhe individi nuk i kujtohet problemi.

shume teper e bukur engel.complimente per rrugen qe ke nis ne jeten tane

njaja ego-ja nuk na len me jetu e me u raportu me personat, sic duhet.por duhet te themi se qe nga krijimi i njeriut, ego-ja ,na mbron ne fillimet e viteve te jetes, dhe ashte si puna e qepes , qe duhet me e qeru....................

me fal por heku keq me e shpreh ne shqip qa du me than.ishalla kuptohet. O:-)


CHI LO FA' , SE LO ASPETTI................

Back to top
Engel
Thu Apr 09 2009, 02:24pm

Registered Member #2627
Joined: Mon Feb 09 2009, 07:09am

Posts: 2846
flm. matura 2000.te kuptova shume qarte naqe.

Dashuria esht buka engjejve, therrmiet shpresa njerzimit.


Back to top
WORLD
Thu Jul 22 2010, 04:04pm
Just, SMILE

Registered Member #699
Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

Posts: 3824
Mekanizmi mbrojtes me tipik qe njerezit kane (perfshi dhe mu) eshte mohimi i realitetit.... Kjo nuk ndodh shpesh, vec ne ato situata kur psiqika ime "nuke perballon" dot ...

MIND-OF-THE-WONDERFUL
"Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2072 sec, 0.0868 of that for queries. DB queries: 41. Memory Usage: 2,624kB