Forums
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
Engel
Thu Mar 05 2009, 07:18pm

Registered Member #2627
Joined: Mon Feb 09 2009, 07:09am

Posts: 2846
Besoj se shum nga ne kan degjuar fjale te tilla qe perdoren dhe nuk ja din kuptimin e vertet se cdo te thon, kohet e fundit kam studiar disa prej ketyre fjale thjeshte me teper per kuriozitet vendosa ti shkruaj edhe ne forum ,kush te merzitet mos ti lexoj po ja vjen nganjeher te dish se cfare ndodh me ne dhe kur din e kuptimin e tyre aq me mire mendoj une, njera nga keto eshte Afekt qe do te thote:


anglisht: affect

Afektet janë përjetime emocionale, që paraqiten papritmas dhe me furi jashtëzakonisht të lartë, me ndryshime të mëdha fiziologjike dhe zgjasin shkurt. Disa nga afektet janë: tmerri, dëshpërimi i thellë apo tërbimi.

Gjendjet afektive janë shpërthime të paprituara ndjenjash, që lindin kur një ngacmuesi prek thellë qenien e njeriut dhe lajmi është i papritur.

Gjendja afektive mund të shprehet me që qarë apo me bërtitje, etj, të cilat njeriu zakonisht e ka vështirë t'i frenojë apo ndalojë.

E kundërta me sjelljen (çfarë dikush bën në një situatë), dhe kognicionin ose njohurinë (si mendon dikush rreth situatës).
[ Edited Fri Mar 06 2009, 08:10am ]

Dashuria esht buka engjejve, therrmiet shpresa njerzimit.


Back to top
Engel
Thu Mar 05 2009, 07:19pm

Registered Member #2627
Joined: Mon Feb 09 2009, 07:09am

Posts: 2846
besoj secilit nga ne i ndodh nje gje e tille sic eshte pershkruar me nalt.

Dashuria esht buka engjejve, therrmiet shpresa njerzimit.


Back to top
SuperGirl
Fri Oct 28 2011, 09:02am
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Engel kto i bijne me ken emocionet, dhe fjala 'afekt' nuk perdoret shume per shpjegimin e tyne.
Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
SuperGirl
Fri Jul 19 2013, 01:29pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Shpjegim i thjeshte e interesante se si funksionon truni jone ne lidhje me emocionet

trokit ketu

Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
SuperGirl
Fri Jul 19 2013, 01:31pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Kja asht ma gjate edhe e shpjegume ma mire. Gjane e gjate.

trokit ketu

Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2709 sec, 0.0822 of that for queries. DB queries: 38. Memory Usage: 2,576kB