Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Sofra e Muhabetit - Zone e lire :: Diskutime - Debate - Problematika
 
<< Previous thread | Next thread >>
Mentaliteti jone i mbyllun
Go to page  1 2 3 4
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
::bud::
Fri Mar 06 2009, 02:04pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Shpesh lexoj lajme, shof TV apo vidjo te ndryshme ne Web apo edhe vihet re ne jeten tone te perditshme, dhe ne qfaredo rasti qofte apo ne qfaredo menyre, ajo qe spikat mbi te gjitha asht mentalitety jone pak i mbyllun dhe mos pranimi per ndryshim.

Dikush mund te thote, Arsyeja asht sepse kemi qene te shtypur me vite apo e justifikojme me arsy tjere nga ma te ndryshmet, por ajo qe mendoj un asht vetem nje qeshtje individuale dhe jo shoqnore.

Shum shtete kan kaluar dhe kan luftra edhe sot, kan vuajt dhe vazhdojne te vuajne nga influenca nga me te ndryshmet, por mentaliteti i tyre asht shum ma i hapun sesa i joni.


Pse ne shqiptaret nuk e kami horizontin ma te gjere drejt perparimit, drejt mirkuptimit, drejt afrimitetit, drejt kominikimit por vazhdojm te qendrojme vend-numro.
Back to top
belgium
Fri Mar 06 2009, 07:20pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
Sot sidomos ne shkoder asht viti real 1977 i italis se dikurshme!
mentaliteti asht tuj pesu ndryshime dhe asht tuj ec dal ngadal me hapin e rrymat ereja ..nji ngadalsim mendoj asht tuj dhan ne ket fush edhe muzika dhe kultura e sotme ne shkoder me ato rryma kurr emas lidh, me tinguj oriental e zhanre ku sju din njiri prej ka e kan rrjedhojen prej ka vijn?? pse nuk e kena horizontin drejt perparimit ?,sepse ne ishim disi te perparum deri ne vitet 1990me edukim dhe miresjellje, me menyren e te folunit e me respekt ndaj shoqnis, por mbas ketyre viteve erdhi demokracia fallco qe acoma exsiston ku nuk punoi e nuk ndihmoi popullsin vendase, pervec se e shkaterroi e rrenoi ne kulm e temel me pretextin te ndertojm nje shqiperi te fort demokratike!e realisht vec perziu e degjeneroi gjithe mundin ku prinderit ton kan dhan me ndertu shqipnin e varfen te asaj kohe, por me edukat e shoqni te paster....mendoj se si shum ne mentalitetin e sotem shqiptar po influencon urrejtja dhe feja !ato po kthejn shqipnin-shkodren sidomos ne vitet 1977 si ne sicile te italise, me gjakmarrje dhe mafia te qeveritareve.asht vetem ne doren e qeveris se vertet qe punon per nji komb te detyroj te hiqen keto mentalitete te vobekta e nga askush tjeter!shqiperia po ndertohet vetem nga popullsia e jo nga qeverite .
Back to top
whatishappiness
Wed Mar 11 2009, 11:28pm

Registered Member #1947
Joined: Tue Jun 03 2008, 06:44pm

Posts: 339
Pranimi per cfare ndryshimi? Ndryshim te nevojshem, ndryshim epshor, hamshor, edukativ, ekonomik, sportiv, erotik, egoist, vetjak, personal, etik???

happiness

Back to top
**Rusjane**
Wed Mar 11 2009, 11:55pm
" It is not Life that is wrongly made, it is humans that don't live right ! "

Registered Member #404
Joined: Wed Jan 24 2007, 01:33am

Posts: 1615
Per mendimin tim me korigjoni nqs jam gabim
Nga menyra sesi kam jetu ne shkoder dmth me ate mentalitet(ne pergjithsesi per shume gjana) eshte duke ndikuar te une shume keq, e jetoj ne usa tash 6 vjet
Back to top
belgium
Thu Mar 12 2009, 03:49pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
**Rusjane** ka shkruar:

Per mendimin tim me korigjoni nqs jam gabim
Nga menyra sesi kam jetu ne shkoder dmth me ate mentalitet(ne pergjithsesi per shume gjana) eshte duke ndikuar te une shume keq, e jetoj ne usa tash 6 vjetjo vetem se je tuj vujt( ne usa prej mentalitetit te kalum ne shkoder, por me lejo te shtoj se edhe ne forumet shkodrane, dhe shqiptare sikur spo na lejn rehat me ec persmarit e mendoj se qysh se jam antarsu ner forume shkodrane kam fitu nji vjetersi ne mentalitet ku me ndikon shum per keq, ne real jeten qe baj ne belgjik!mendoj se lidhja me shkodren ka fillu me m ba shum pesimist ne jeten ku jetoj ketu!
Back to top
L - N
Fri Mar 13 2009, 09:06am
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
::bud:: ka shkruar:

Shpesh lexoj lajme, shof TV apo vidjo te ndryshme ne Web apo edhe vihet re ne jeten tone te perditshme, dhe ne qfaredo rasti qofte apo ne qfaredo menyre, ajo qe spikat mbi te gjitha asht mentalitety jone pak i mbyllun dhe mos pranimi per ndryshim.

Dikush mund te thote, Arsyeja asht sepse kemi qene te shtypur me vite apo e justifikojme me arsy tjere nga ma te ndryshmet, por ajo qe mendoj un asht vetem nje qeshtje individuale dhe jo shoqnore.

Shum shtete kan kaluar dhe kan luftra edhe sot, kan vuajt dhe vazhdojne te vuajne nga influenca nga me te ndryshmet, por mentaliteti i tyre asht shum ma i hapun sesa i joni.


Pse ne shqiptaret nuk e kami horizontin ma te gjere drejt perparimit, drejt mirkuptimit, drejt afrimitetit, drejt kominikimit por vazhdojm te qendrojme vend-numro.
Besoj se ke te drejt per pytjen qi ban zonti ::bud:: por tuj pas parasysh se mentaliteti jone asht adoptu ne kulturen tone, don kohe me nryshu dhe se influenca e brezave sado e vogel gjithmone pasohet te brezat masardhs, gjithsesi un besoj se nryshim ka shum me si ka ken e besoj gjithashtu se brezat e ri jane tu nryshu shum pamvarsisht influenc kulturore qi gjejn te brezat e vjeter.

Gjithsesi zotni i nerum mu nuk me duket e arsyshme as me prit nryshim prej nji brezi qe jan brymos e kan trunin e lame me ideologji pa fut ktu edhe edukimin e kufizum dhe lamjen e trunit qe ju asht ba, e kam fjalen per brezin tone e siper, pamvarsisht ksaj pa gjet shkaqet e problemit nuk besoj se zgjillet ky problem,

E di se thuhet haptaz se nuk kena ke me fajsu na e as nuk munena me fajsu te kalumen por harrojm se te njajttit njerz qe na kane fik e na kan cu ne katastrof ne te kalumen jane po ata qe komandojn e vazhdojn me udhheqe kulturen e shtetin tone.

E per sa i perket asaj se pse na kena met mrapa gjithkuje nuk asht mu cudit sepse ma te varfnit e ma te prapametunit e Europs kena ken tash 500 vjet, por kjo i perket t'kalumes, sot kena shum probleme qe don kohe mu zgjill.

Problemet e shoqnis shqiptare sot menoj se jan shum si:
mentaliteti (kultura), edukimin, paranoja, percamja, ideologjia, etj etj...

Por gjithsesi zotni bud mos te harrojm se deri ne 1991 shoqnia e shteti jone kan ken ma te varfen se paraardhsit tone ne koh te Iliris, me plot kuptimin e fjals na si shoqni noshta kena ken veni ma i varfen ne bote, masanej edhe lufta civile e 1997 nuk na nimovi por na shkatrrovi edhe ma shum kshtu qe nuk di se me ke munena mu krahasu na qe para 10 vjetve kena ken ne luft me njani tjetrin e perpara 18 vjetve kena ken ma te varfen se ne epoken e gurit. Gjithkush ka menimin e vet por nuk besoj se Rroma asht nertu mrena natet pamvarsisht se na pelqen ne me mujt me nertu hap e myll syte. Cdo gja don kohen e vet kshtu qe edhe me lyp nryshim rrajsore asht e pamujtun besoj vete, gjithsesi un jam pozitiv se per dite jena tu nryshu edhe na vete se nryshimi fillon prej te vedja ne fillim. Ishalla kena me pas sukses e me egzistu e mu saldu si Komb se nuk jena ala. Ishalla kena mu zhvillu si kulture e ishalla kena me ec perpara si ekonomi gjithashtu. Por te jena te vetdishem se ne si popull e si komb na duhet ma shum kohe se gjithkuj tjeter kaqi kena met mrapa gjithkuj e kaqi edhe nryshimi don kohen e vet se nuk munet me nodh mrena natet. Gjithsesi noshta jam gabim


Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
::bud::
Fri Mar 13 2009, 01:50pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Flm per medimet tuaja Belgium e Lec.

Rusjane, ajo qe thu ti asht shum e vertete dhe sidomos ne apo ato qe jetojne jasht shtetin e ndjejn shum kyt fenomen, ose te huajt e verejne shum kyt mentalitet te ashper qe kena. Te pakten kyt kam arrit me kuptu deri ta nga mendimet e te hujave.


Z.Lec jam shum dakort me mendimin tand dhe sidomos kur thu qe " nryshimi fillon prej te vedja ne fillim"
Megjithse sot ekzistojne shume influenca dhe vale te ndryshme ne jeten e nje shqiptari, ato vetem eliminohen me vetendergjegjesim dhe jo me hakmarrje, perqamje, korrupsjon, smire, urrejte, inat etj etj.

Shteti (skandaloz) ka ne dore te pakten investimin ne edukim dhe ofrim kursesh te ndryshme, sepse aty lind e ardhmja e nje populli te qytetruar dhe me kulture, vetem athere do te zvoglohet.

Qa ke me prit kur toka nuk asht pjellore?

....asgja vetem bar e hitha.
Back to top
L - N
Fri Mar 13 2009, 05:02pm
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00am

Posts: 10623
Z.Lec jam shum dakort me mendimin tand dhe sidomos kur thu qe " nryshimi fillon prej te vedja ne fillim"
Megjithse sot ekzistojne shume influenca dhe vale te ndryshme ne jeten e nje shqiptari, ato vetem eliminohen me vetendergjegjesim dhe jo me hakmarrje, perqamje, korrupsjon, smire, urrejte, inat etj etj.

Shteti (skandaloz) ka ne dore te pakten investimin ne edukim dhe ofrim kursesh te ndryshme, sepse aty lind e ardhmja e nje populli te qytetruar dhe me kulture, vetem athere do te zvoglohet.


Zotni i nerum ::bud:: nuk besoj se ka nevoje me komentu per shtetin Shqiptare sepse dihet se asht shteti ma i varfen ne Europe me popullsine ma te varfen ne Europe per te pakten tash nja 500 vjet se spo thom ne bote se noshta ka noj ven ma te varfen ne bote se na si ne Azi e Afrik, gjithsesi edhe mu mshtet komplet te shteti tuj e dit se sa kapacitet ka mu nuk me duket e arsyshme, sepse tuj dite se kush jena e sa kena kapacitet ekonomik e intelektual, besoj se asht e pamujtun me investu ne tana problemet qe kerkon popullsia Shqiptare sot pamvarsisht se duhet me ken prioritet.

Nejse nuk jam tu justifiku Shtetin por du me dale tjera kun, du me dale te ajo se tuj dite se kena nji shtet shum te varfen e te udhhequn prej nji klase politike te lame ne tru me idologji e antiideologji qe si bjen nermen per politikat sociale, e jo ma per strategji sociale, e mira e te mirave kishte kene qe ne ven te shkalls politike Shqiptare, shkalla intelektuale Shqiptare me marr ne dore zhvillimin dhe emancipimin kulturor vete e mos me prite deri sa klasa politike Shqiptare te nergjegjsohet e te pasunohet per vedi ihere se masanej tuj dit sa te varfen e sa her nryshohen kjo klase mesim ven numro gjithmone.

Fatkeqsia e mentalitetit Shqiptare nuk asht vetem shteti dhe politika qe e udhheq por asht vet klasa intelektuale Shqiptare qe prodhon kyt politik e kta politikan, me pak fjale shkalla ma e perparume Shqiptare asht po ne te njajtin batak me balt si asht vet shkalla politike Shqiptare se prej saj vjen kjo shkall.

Si shemull merr median Shqiptare qe ne ven qi te ishte lokomotiv qe terhek shoqnin e kulturen tone perpara, nuk asgja tjeter pervec se pasqyre e klas tone intelektuale, dhe ku asht fatkeqsi per kombin tone me drejtu syt karshi ksaj medie qe nuk asht kurrgja tjeter pervec se produkt i klas tone te korruptume intelektuale e politike, asht fatkeqsi per nji komb si ne qe me njek mediat Shqiptare pa asnji lloj etiket por te udhhequna me ideologji-antiideologji, padrejtsi, shpifje, manipulime e korrupsion, qe ngjan ma shum me at thanjen e bots Snglo-Saksone sot se pamvarsisht qellimit te tyne me perfitu kto media rreflektojn butonin e vetshkatrrimit si qytetnimi i Grekve te vjeter, taman si vet klasa intektualo-politike qe i komandon e i udhheq ato.


Personalisht menoj se perpara se me prit me na nryshu shteti e perpara se me prit me nryshu mentaliteti duhet me nryshu e mu civilizu shkalla inteketuale shqiptare sepse edhe kjo klas ka met po ne te njajtin nivel si vet mentaliteti jone, arsyt mun te jen te nryshme se pse ka arrit ne kyt gjenje por po nuk nryshovi shkalla intektuale as mentaliteti qi asht saldu ne kulturen tone nuk kan me nryshu. shkurt zotni ::bud:: kena klas intelektuale te prapametun si jena na vet, ikaq kapacitet kena se kena ma te mire po ishalla po nryshon edhe me brezat e ri.

Gjithsesi du me theksu se ka njerz e intelktual te pakorruptum prej idelogjive, percamjes e korrupsionit por besoj se jane te radhe fort por edhe qe i shmangen pjes tjeter te ashte quajtun intelektuale si kjo qe komandon sot


Qa ke me prit kur toka nuk asht pjellore? E kur nuk ka as njerz te pergaditun qe me shfrytsu persmarit, por ka vetem pretendusa e prapametje

....asgja vetem bar e hitha. [b]Ose shtet si te tonin
[ Edited Fri Mar 13 2009, 05:07pm ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
guest
Fri Mar 13 2009, 08:44pm
Registered Member #1283
Joined: Fri Sep 28 2007, 12:35am

Posts: 4466
::bud:: ka shkruar:

Shpesh lexoj lajme, shof TV apo vidjo te ndryshme ne Web apo edhe vihet re ne jeten tone te perditshme, dhe ne qfaredo rasti qofte apo ne qfaredo menyre, ajo qe spikat mbi te gjitha asht mentalitety jone pak i mbyllun dhe mos pranimi per ndryshim.

Dikush mund te thote, Arsyeja asht sepse kemi qene te shtypur me vite apo e justifikojme me arsy tjere nga ma te ndryshmet, por ajo qe mendoj un asht vetem nje qeshtje individuale dhe jo shoqnore.

Shum shtete kan kaluar dhe kan luftra edhe sot, kan vuajt dhe vazhdojne te vuajne nga influenca nga me te ndryshmet, por mentaliteti i tyre asht shum ma i hapun sesa i joni.


Pse ne shqiptaret nuk e kami horizontin ma te gjere drejt perparimit, drejt mirkuptimit, drejt afrimitetit, drejt kominikimit por vazhdojm te qendrojme vend-numro.a je tuj i krahasu mentalitet e shqiptarve me vendet e rajonit si greqia, serbia, rumania, bullgaria, macedonia edhe vende tjera te lindjes dhe po te duken te mbyllun? apo je tuj i krahasu me vendet e zhvillume europiane si gjermani, angli, france, austri, vendet skandinave etj.? nuk mendoj se shqiptart kan mentalitet te mbyllun perderisa jan integru pa problem ne jeten e vendeve qe jetojn dhe pjesa ma e madhe nuk dallohen prej vendasve. shoqnia shqiptare asht e hapun ndaj te re-se dhe ka perparu shum qysh se kan fillu me ra ne kontakt me boten perendimore. njerzit msojne prej njeni-tjetrit dhe individet bajn shoqnin. lexoje mir se cfare pytjesh ka shtru whatishappiness se ndoshta te ndihmon me e pas ma te kjarte ceshtjen e mentaliteteve.


Back to top
::bud::
Fri Mar 13 2009, 09:27pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
guest, kjo iste pytja jeme "Pse ne shqiptaret nuk e kami horizontin ma te gjere drejt perparimit, drejt mirkuptimit, drejt afrimitetit, drejt kominikimit por vazhdojm te qendrojme vend-numro."

Se besoj se ka nevoj per filozofina ma te mdha, flm edhe pytjen e whatshapinessit i lecova po aj pergjigjet me pytje se dhe pyt me perdjigje keshtu qe nuk po i bi asaj ane

Per skjarim te matejshem. Nuk po e krahasoj mentalitetin tone me asnji shtet tjeter por deshta vetem me nevizu mentalitetin tone agresiv qe shifet ne TV, ndihet ne jeten tone te perditshme, lexohet ne shtyp etj.

Megjithate ti e dhe mendimin tand te falenderoj.

[ Edited Fri Mar 13 2009, 09:31pm ]
Back to top
guest
Fri Mar 13 2009, 09:44pm
Registered Member #1283
Joined: Fri Sep 28 2007, 12:35am

Posts: 4466
mir bane qe e skjarove temen taman. se na shqiptart nuk jena shum toleranta dhe nuk solidarizohemi asht e vertet, por me permend mentalitetin e nje popullit asht e rand dhe teper e guximshme. dashje pa dashje fillojne spekullimet sikur ja kan fillu siper.

[ Edited Fri Mar 13 2009, 09:45pm ]


Back to top
::bud::
Fri Mar 13 2009, 09:48pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
t'lutem, ska perse, aty jam me ty guest.
Po nuk kam si e mohoj kyt tendence per kyt arsye po mundohena me diskutu.[ Edited Fri Mar 13 2009, 09:49pm ]
Back to top
guest
Fri Mar 13 2009, 09:50pm
Registered Member #1283
Joined: Fri Sep 28 2007, 12:35am

Posts: 4466
uroj qe te bani diskutim konstruktiv edhe te kandshem pra


Back to top
Shqiptar.
Fri Mar 13 2009, 09:54pm
Registered Member #2181
Joined: Tue Jul 29 2008, 03:17pm

Posts: 445
mu me duket se tane ju ju qe keni diskutu masiper keni te drejt
Back to top
Shqiptar.
Fri Mar 13 2009, 10:02pm
Registered Member #2181
Joined: Tue Jul 29 2008, 03:17pm

Posts: 445
guest ka shkruar:

mir bane qe e skjarove temen taman. se na shqiptart nuk jena shum toleranta dhe nuk solidarizohemi asht e vertet, por me permend mentalitetin e nje popullit asht e rand dhe teper e guximshme. dashje pa dashje fillojne spekullimet sikur ja kan fillu siper.


pse mar guest me permen mentalitetin asht e rane, po na per gjana qi na pelqejn e per gjana qi s'na pelqejn dona zakonisht me diskutu, po a nuk ishte mentaliteti popullit tone qi pranovi pushtus mas pushtusit e biles mener me than ju puthi b....n pamvarsisht se tetan na shkatrrune a nuk ishte mentaliteti popullit tone qe prej protestet e ne 1997 e kthevi ne luft civile krejt, ti ne na vjen mire apo jo duhet me pranu se iky mentalitet na ka lan mrapa e iky mentalitet na ka kthy ne ven gjakmarrje e krimesh pra edhe ven i vogel boll jena ose ma mire sjena as sa nji qytet i madh ne boten e zhvillume, une nuk jam dakord me ty, na po nuk diskutume per t'metat tona s'msojm kurr, un per vedi edhe prej diskutimit tan e tjerve siper msova shum

[ Edited Fri Mar 13 2009, 10:04pm ]
Back to top
::bud::
Fri Mar 13 2009, 10:03pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Lec Neli ka shkruar:

Qa ke me prit kur toka nuk asht pjellore? E kur nuk ka as njerz te pergaditun qe me shfrytsu persmarit, por ka vetem pretendusa e prapametje

....asgja vetem bar e hitha.
[/b] Ose shtet si te toninBack to top
::bud::
Fri Mar 13 2009, 10:09pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Scoder-Xemer ka shkruar:

guest ka shkruar:

mir bane qe e skjarove temen taman. se na shqiptart nuk jena shum toleranta dhe nuk solidarizohemi asht e vertet, por me permend mentalitetin e nje popullit asht e rand dhe teper e guximshme. dashje pa dashje fillojne spekullimet sikur ja kan fillu siper.


pse mar guest me permen mentalitetin asht e rane, po na per gjana qi na pelqejn e per gjana qi s'na pelqejn dona zakonisht me diskutu, po a nuk ishte mentaliteti popullit tone qi pranovi pushtus mas pushtusit e biles mener me than ju puthi b....n pamvarsisht se tetan na shkatrrune a nuk ishte mentaliteti popullit tone qe prej protestet e ne 1997 e kthevi ne luft civile krejt, ti ne na vjen mire apo jo duhet me pranu se iky mentalitet na ka lan mrapa e iky mentalitet na ka kthy ne ven gjakmarrje e krimesh pra edhe ven i vogel boll jena ose ma mire sjena as sa nji qytet i madh ne boten e zhvillume, une nuk jam dakord me ty, na po nuk diskutume per t'metat tona s'msojm kurr, un per vedi edhe prej diskutimit tan e tjerve siper msova shumScoder-Xemer i ke mledh tan ne nji postim. Skam qa me kometu shum, por na nxorre mire ne shina.
Back to top
Shqiptar.
Fri Mar 13 2009, 10:13pm
Registered Member #2181
Joined: Tue Jul 29 2008, 03:17pm

Posts: 445
::bud:: ka shkruar:

Scoder-Xemer ka shkruar:

guest ka shkruar:

mir bane qe e skjarove temen taman. se na shqiptart nuk jena shum toleranta dhe nuk solidarizohemi asht e vertet, por me permend mentalitetin e nje popullit asht e rand dhe teper e guximshme. dashje pa dashje fillojne spekullimet sikur ja kan fillu siper.


pse mar guest me permen mentalitetin asht e rane, po na per gjana qi na pelqejn e per gjana qi s'na pelqejn dona zakonisht me diskutu, po a nuk ishte mentaliteti popullit tone qi pranovi pushtus mas pushtusit e biles mener me than ju puthi b....n pamvarsisht se tetan na shkatrrune a nuk ishte mentaliteti popullit tone qe prej protestet e ne 1997 e kthevi ne luft civile krejt, ti ne na vjen mire apo jo duhet me pranu se iky mentalitet na ka lan mrapa e iky mentalitet na ka kthy ne ven gjakmarrje e krimesh pra edhe ven i vogel boll jena ose ma mire sjena as sa nji qytet i madh ne boten e zhvillume, une nuk jam dakord me ty, na po nuk diskutume per t'metat tona s'msojm kurr, un per vedi edhe prej diskutimit tan e tjerve siper msova shumScoder-Xemer i ke mledh tan ne nji postim. Skam qa me kometu shum, por na nxorre mire ne shina.taman mar burr po na kena nevoj me msu naj gja se per budalla jena e kena ken, se me pa ken te meqem sishim kthy ne gabelt e europs pa kishim nejt ne shpijat tona e ne ven tonin bud
Back to top
guest
Fri Mar 13 2009, 10:15pm
Registered Member #1283
Joined: Fri Sep 28 2007, 12:35am

Posts: 4466
Scoder-Xemer ka shkruar:

guest ka shkruar:

mir bane qe e skjarove temen taman. se na shqiptart nuk jena shum toleranta dhe nuk solidarizohemi asht e vertet, por me permend mentalitetin e nje popullit asht e rand dhe teper e guximshme. dashje pa dashje fillojne spekullimet sikur ja kan fillu siper.


pse mar guest me permen mentalitetin asht e rane, po na per gjana qi na pelqejn e per gjana qi s'na pelqejn dona zakonisht me diskutu, po a nuk ishte mentaliteti popullit tone qi pranovi pushtus mas pushtusit e biles mener me than ju puthi b....n pamvarsisht se tetan na shkatrrune a nuk ishte mentaliteti popullit tone qe prej protestet e ne 1997 e kthevi ne luft civile krejt, ti ne na vjen mire apo jo duhet me pranu se iky mentalitet na ka lan mrapa e iky mentalitet na ka kthy ne ven gjakmarrje e krimesh pra edhe ven i vogel boll jena ose ma mire sjena as sa nji qytet i madh ne boten e zhvillume, une nuk jam dakord me ty, na po nuk diskutume per t'metat tona s'msojm kurr, un per vedi edhe prej diskutimit tan e tjerve siper msova shum


po pra te part tone ju kan than pushtusave hajde edhe na pushtoni edhe na mani te shtypun. duhet me e pranu se edhe iky mentalitet i ka majt shqiptart pa u asimilu dhe nuk ndryshon mrena natet. jeni tuj e ba gjakmarrjen sikur me ken cdo shqiptar ne gjak ose i ngujum. leni pergjithesimet se cdo njeri ka mentalitet te ndryshem dhe ndryshon zona prej zonet. diskutoni ne menyre konstruktive dhe mos u mundoni me hjedh balte mbi gjithca edhe me pergjithesu gjithca.


Back to top
Shqiptar.
Fri Mar 13 2009, 10:22pm
Registered Member #2181
Joined: Tue Jul 29 2008, 03:17pm

Posts: 445
guest ka shkruar:

Scoder-Xemer ka shkruar:

guest ka shkruar:

mir bane qe e skjarove temen taman. se na shqiptart nuk jena shum toleranta dhe nuk solidarizohemi asht e vertet, por me permend mentalitetin e nje popullit asht e rand dhe teper e guximshme. dashje pa dashje fillojne spekullimet sikur ja kan fillu siper.


pse mar guest me permen mentalitetin asht e rane, po na per gjana qi na pelqejn e per gjana qi s'na pelqejn dona zakonisht me diskutu, po a nuk ishte mentaliteti popullit tone qi pranovi pushtus mas pushtusit e biles mener me than ju puthi b....n pamvarsisht se tetan na shkatrrune a nuk ishte mentaliteti popullit tone qe prej protestet e ne 1997 e kthevi ne luft civile krejt, ti ne na vjen mire apo jo duhet me pranu se iky mentalitet na ka lan mrapa e iky mentalitet na ka kthy ne ven gjakmarrje e krimesh pra edhe ven i vogel boll jena ose ma mire sjena as sa nji qytet i madh ne boten e zhvillume, une nuk jam dakord me ty, na po nuk diskutume per t'metat tona s'msojm kurr, un per vedi edhe prej diskutimit tan e tjerve siper msova shum


po pra te part tone ju kan than pushtusave hajde edhe na pushtoni edhe na mani te shtypun. duhet me e pranu se edhe iky mentalitet i ka majt shqiptart pa u asimilu dhe nuk ndryshon mrena natet. jeni tuj e ba gjakmarrjen sikur me ken cdo shqiptar ne gjak ose i ngujum. leni pergjithesimet se cdo njeri ka mentalitet te ndryshem dhe ndryshon zona prej zonet. diskutoni ne menyre konstruktive dhe mos u mundoni me hjedh balte mbi gjithca edhe me pergjithesu gjithca.po ti pa mar burr se nuk jena tu pergjithsu por jena tu fol per njato gjana qi s'na pelqejn ne e as ty, na thjesht jena tu u munu me paraqit e me msu naj gja te re sepse ita gjana jan pjes e jona e problem i joni, i tanve ne e puna sht si me i gadit. tash nuk pa du me ba si mequm po probleme kena boll me thes kastan jena itu ku jena, tash vedit kta probleme nuk ma han menja se avullojn pa i gadit dikush, mu per vedi ma ka ana mas me ni kshu marrinash po he ka sa te dush, tash edhe me i vu re e mas me fol hyc thu ti gest a
Back to top
guest
Fri Mar 13 2009, 10:30pm
Registered Member #1283
Joined: Fri Sep 28 2007, 12:35am

Posts: 4466
si kam shkru edhe siper ju disktutoni, keni te drejten tuj me fol si te ju teket po nuk kam pa kerkund ktej ne perendim tuj disktutu edhe tuj spekullu per mentalitetin e nje popullit. nuk jam tuj i than te zezes e bardh, por ju jeni tuj e ba gjithca zi. a e ke lexu temen se cfare asht shkru ne te pak a shum? edhe me trego se cfare kupton ti me mentalitet?


Back to top
Shqiptar.
Fri Mar 13 2009, 10:37pm
Registered Member #2181
Joined: Tue Jul 29 2008, 03:17pm

Posts: 445
guest ka shkruar:

si kam shkru edhe siper ju disktutoni, keni te drejten tuj me fol si te ju teket po nuk kam pa kerkund ktej ne perendim tuj disktutu edhe tuj spekullu per mentalitetin e nje popullit. nuk jam tuj i than te zezes e bardh, por ju jeni tuj e ba gjithca zi. a e ke lexu temen se cfare asht shkru ne te pak a shum? edhe me trego se cfare kupton ti me mentalitet?


hahahaha po na nuk jena as popull bankierash me spekulu se nuk asht faji jon se ka kapitullu shqipnia perpara bots hahahahaha, noshta ke te drejt guest se na flasim edhe me hamenje kajher qi noshta asht spekulim por ne te verteten na jena tu fol per gjana qi na shqetsojn e qi nuk na pelqejn apo ja, nuk jena tu e ba as bardh e as zi
Back to top
sunríse
Fri Mar 13 2009, 10:42pm

Registered Member #2659
Joined: Wed Feb 18 2009, 12:09pm

Posts: 11479
mentaliteti jone ska nryshu dhe sdo te ndryshoje kurr se jena vet si ven i tille dhe per kyt me vjen keq se nuk bahna europian kurr dmth kur nuk jane tan skena ca me ba vetem na!!


Think happy thoughts!

Back to top
::bud::
Fri Mar 13 2009, 10:50pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
guest ka shkruar:

si kam shkru edhe siper ju disktutoni, keni te drejten tuj me fol si te ju teket po nuk kam pa kerkund ktej ne perendim tuj disktutu edhe tuj spekullu per mentalitetin e nje popullit. nuk jam tuj i than te zezes e bardh, por ju jeni tuj e ba gjithca zi. a e ke lexu temen se cfare asht shkru ne te pak a shum? edhe me trego se cfare kupton ti me mentalitet?Me trego nje shtet evropjan qe nuk vet kritikohet???? Po mos te ishte shpirti i kritikes nuk do te kishte perparu aj popull por do kishte mbete ne gjum. Po habitem per qa po thu.

Na nuk po shajm shqipnin por po parashtojme nje fenomen shqetsues te shoqnis sone bile disa po diskutojne me nje metalitet teper te hapun ne kyt forum dhe asht knaqsi me lexu opinjonet e tyne.

Back to top
Shqiptar.
Fri Mar 13 2009, 10:51pm
Registered Member #2181
Joined: Tue Jul 29 2008, 03:17pm

Posts: 445
choco creamy ka shkruar:

mentaliteti jone ska nryshu dhe sdo te ndryshoje kurr se jena vet si ven i tille dhe per kyt me vjen keq se nuk bahna europian kurr dmth kur nuk jane tan skena ca me ba vetem na!!mas ta nin ty hyc se tash pa gjejm cilsin me hape hahahaha
Back to top
Go to page  1 2 3 4  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2718 sec, 0.0900 of that for queries. DB queries: 64. Memory Usage: 3,130kB