Forums
Go to page  1 2 3
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
SuperGirl
Wed Sep 05 2007, 01:45pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201


Aborti eshte nje fenomen mjaft i perhapur sot ne shoqerine tone...nderprerja e nje shtatzanie eshte tashme nje vendim qe duket se zgjidh te gjithe problemet e prindeve, pa marre parasysh qe po vritet nje njeri....
C'mendim keni per abortin? Duhet te behet ndergjegjesim i popullsise qe rastet te jene sa me te pakta, apo mendoni se duhet te behet i ligjshem?[ Edited Wed Sep 05 2007, 07:49pm ]Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
ShKoDrAn_NyC
Wed Sep 05 2007, 04:08pm
>>>>ALBO 4 EVER<<<<

Registered Member #956
Joined: Thu Jul 26 2007, 05:15pm

Posts: 4917
Aborti duhet te jete i ligjeruar por brenda 3 mujorit te pare ma vone nuk duhet mu leju... kshut mendoj une te pakten se pas 3 mujorit te pare ka filluar te krijohet femija dhe taman mund te konsiderohet vrasje...

Light travels faster than sound. That is why some people appear BRIGHT until you hear them SPEAK

Back to top
Rabije
Wed Sep 05 2007, 07:05pm

Registered Member #1168
Joined: Fri Aug 31 2007, 06:36pm

Posts: 1371
kurse un kisha than lejohet vetem sa jan pa kalu 40 dit, nqs shndeti i nans asht ne rrezik, edhe nqs asht a "raping" case

Kush s'nigjan nanen, del n'rrug e then kamen
Back to top
Holly
Wed Sep 05 2007, 07:20pm
E forte

Registered Member #552
Joined: Wed Feb 21 2007, 03:55pm

Posts: 9819
uuuh super me ate foton me siper ma qite temerrin!!!!!!

une nuk pajtohem me abortin ,eshte vrasje si ne fillim si ne mes te shtatezanis.

mund te gjindesh nje situat shum te veshtir ,qe nuk mund ta mbashe femijen kursesi ,dhe ajo eshte zgjidhja !

mos i qedhofte askuj te gjindet ne ate situat .se them se mund te lej gjurme te hidheruar ne jeten e gjithesecilit qe e prejeton abortin.

[ Edited Wed Sep 05 2007, 07:21pm ]

* Spend life with who makes you happy, not with who you have to impress *
Back to top
visho
Wed Sep 05 2007, 07:42pm

Registered Member #1144
Joined: Fri Aug 24 2007, 09:47pm

Posts: 2064
super jam dakort por heke foton se asht e ranBack to top
Holly
Wed Sep 05 2007, 07:44pm
E forte

Registered Member #552
Joined: Wed Feb 21 2007, 03:55pm

Posts: 9819
edhe ti visho e mendon ashtu? eshte shum e tmerreshme.* Spend life with who makes you happy, not with who you have to impress *
Back to top
SuperGirl
Wed Sep 05 2007, 07:45pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
ok po e heku, sepse vertete asht shume e rande....mgjse nga njera ane do ishte ma mire me e lan, qe ta shikojne sa ma shume njerez...Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
Holly
Wed Sep 05 2007, 07:49pm
E forte

Registered Member #552
Joined: Wed Feb 21 2007, 03:55pm

Posts: 9819
mir e ke edhe ti ,se ka disa njeres qe nuk dojne te bejen abort por i detyrojne .Ato kisha pas qef ta shohin !!

* Spend life with who makes you happy, not with who you have to impress *
Back to top
visho
Wed Sep 05 2007, 07:52pm

Registered Member #1144
Joined: Fri Aug 24 2007, 09:47pm

Posts: 2064
tlumt super se ata qi dojn me e kuptu e kuptojn edhe pa fotoBack to top
BRUNJA_USA
Wed Sep 05 2007, 10:53pm
MRS.

Registered Member #1062
Joined: Sat Aug 11 2007, 02:54am

Posts: 1395
une mendoj qe aborti duhet ndaluar nqfaredo situate sepse ajo krijes ka edhe gjakun tend masanej nqs nuk mund te rritesh nje femij jan shume qifte qe nuk mund te ken femij dhe jepe per adoptim qe te besh dike te lumtur .no abortion ......abortion is no longer an option

when ur in love u cant fall asleep cause reality is better than ur dreams !!!!!!!!!
Back to top
::bud::
Thu Sep 06 2007, 09:47amRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
per mendimin tem Aborti asht vrasje. Qfare do gabimi mun te korrigjosh ne jete po vetem jeten e nji femis nuk mund tja marresh. Femija asht nje shpirt i gjalle.

Un kam par nji emisjon shqiptar ku doktori ne menure ilegale kishe bere abortin e nje vajse 18vjeqare pa dijenin e te atit te femijes vetem me marr lek (Ku ka ma krim!!??). I ati e donte femijen po skishte nga tja mante nga inati.
Pse nji dokto te baj nji veprim kaq cnjerzor? Qa i duhen ato lek atij???

Keshtu ka boll ne shqipni dhe ash nji krim qnjerzor.

Back to top
ⓐ-ⓒⓐⓣ
Sat Sep 08 2007, 08:55am


Registered Member #670
Joined: Sun Apr 15 2007, 12:09am

Posts: 24799
Aborti asht dicka qe asnjeni prej nesh nuk donim qe ta perdornim as ne vokabular. Une jam kunder sepse jam mami vete dhe e di se ca don me thane me pase krijesen tane. Ne raste te rralla, kur prindi asht femije vete dhe nga friga rrezikon jeten e vet dhe te femijes, aborti asht gjaja ma praktike po dihet qe duhet te bahet ne tre mujorshin e pare se ashtu asht ligji. Ca nuk ndodh ne kete bote po mendoj se te rinjte dhe femijet duhet te edukohen dhe te kene dijeni qe mos te arrijne ne ate dyrrugsh qe ka mundesi te kete influence dhe shkaterroje gjendjen shpirterore te tyne.

I care and I wish well!

Back to top
SuperGirl
Sat Sep 08 2007, 09:05pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
Edhe une jam kunder abortit...mendoj se nuk eshte thjesht vrasje...por me vrasje se vrasjet e tjera...
Jeten na e jep Dikush me i madh se ne, keshtuqe asnjeri prej nesh nuk ka te drejten te vendose nese do jetoje apo jo nje femije.
Kur isha ne gjimnaz, ne lenden e Etikes, kishim disa ore te caktuara per abortin, dhe profesoresha kishte rezervuar nje ore mesimi per te pa nje dokumentar mbi abortin...e them sinqerisht qe e kam kalu te gjithe oren duke qa, ishte e tmerrshme te shikoje te filmuara te gjithe ato pamje makabre te foshnjeve te mbytura...foshnje plotesisht te formuara, dhe te tretura ne kosh te plehrave...disa prej tyre per te zhdukur trupin i digjnin me acid....
Te them te drejten deri atehere nuk e kam dite se si behet aborti, dhe ato pamje me kane mbet te fiksuara ne mendje...eshte vrasja me e pashpirt qe mund t'i behet nje qenieje njerezore...

Ashtu si e thote a-cat, aborti ndikon ne gjendjen fizike, shpirterore e mendore te nenes...me teper per kete gje, do ju keshilloja nje liber te Rudina Xhunges - "Sikur Ana" i cili shpjegon saktesisht se si ndihet nje grua e detyruar per te kryer abort.... (do ju shkruaj ndonje fragment)

Dilema me e madhe besoj qendron ne rastin kur femija ka keqformime fizike...atehere duhet bere nje zgjedhje e veshtire, ose te vrasesh, ose ta lesh te vuaje gjate gjithe jetes....mgjate ne aspektin fetar, edhe ne rastin e keqformimeve nuk duhet kryer aborti, pasi Zoti deshi qe ai femije te jete i tille......kjo mendoj se eshte dyfish me e dhimbshme.......Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
belgium
Sat Nov 17 2007, 03:43am

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
::bud::pershendetje./me kete imazhe po me kujton kur disa shoke e shoqe ketu ne belgium,dalin gati cdo dite ne bruxelles per protesta si per GRENPEACE,dhe tjetra AMNESTY INTERNATIONAL,por askush nuk do ti a dije sepse po te degjohen keto organizata te pafuqishme cdo gje do ishte ndryshe....mbi abortin.jam dacord qe te legalizohet deri ne maximumin 3muaj.mbi abortin eshte kunder FEJA por jo shkenca.sot jetojme mixe me te dyja ku popullata,lekundet shume nga te rejat de fakto FEJA kunder SHKENCES.po mos te ishte zhvilluar shkenca,njerezia do jetonte ne erresiren,varferine.plani familjar eshte shume i rendesishem,ku vendos mbi fatin tend dhe te femijes se ardhshem,e jo si me pare.shiko sot si po proteston VATIKANI kunder contraceptiveve(profilaktikve,pilulave etj)te ndalohen thote.kjo eshte katastrofe po te degjohet kjo nisme e pa shprese,ku shtatzanite,sida,sifilizi,e shume infeksione gjenitale u dashkan te lihen pa u mbrojtur.e njejte eshte dhe per abortin,sepse nuk ndodh vetem tek nje vajze e re,por kudo ne familje,dhe je i detyruar te veprosh para se te besh krimin e mundeshem qe te pret.abortin.
Back to top
Guest2983928
Sat Nov 17 2007, 02:19pm
Registered Member #953
Joined: Tue Jul 24 2007, 03:47am

Posts: 3836
Kujdes sepse nje abort mund te t'bej qe te mbash koken me duar gjithe jete, pra mund dhe te mos kesh mundeshi per nje femij te dyte..

Ja disa operacione:

1) Suction Aspiration
2) Dilatation and Curettage (D&C)
3) Dilatation and Evacuation (D&E)


Ne te treja rastet, ne fillim behet dilation of cervix me shufra hekuri te diametrave te ndryshem qe te mund te manipulohet uterus. Pastaj.........

......Ne Suction Aspiration aplikohet nje tub me vakum i cili mbledh ne nje ene pjeset e femijes. Me pas, uterusi gerryhet me nje instrument (curette) derisa mjeku konstanton nje zhurme "gezh gezh" qe do te thote qe s'ka mbetur me asgje. 15 min max e gjithe procedura.

.....Ne Dilatation and Curettage endometrium (ana e brendshme e uterus) gerryhet qe ne fillim me curette (si tip thike) derisa nuk ka me mbeturina. Tmerri kesaj eshte kur do t'i numerosh te gjitha copat e trupit pas perfundimit te procedures.
Effect Anesor sh. i keq: Carja e uterusit dhe hemorragji ne peritoneum deri ne vdekje.

......Ne Dilatation and Evacuation perdoret nje si gershere (jo gershere e vertete por nje si tip tonsils qe perdorin amvisat te kapin mishin nga zgara (forceps me sharp metal jaws). Shikojeni tek fotoja 3. Dhe aty vec perdridh edhe terhiq por eshte shume tramatizuese dhe per vete personelin mjekesor se ca here eshte formuar kocka kokes dhe per ta nxjerre duhet ta thyesh. Se ne javen 20, normalisht behet anatomy scan (dmth, gjithcka eshte formuar).
Effekt anesor tjeter: Plage e uterusit nga kockat e thyera.

Gje e tmerrshme!
Kisha edhe disa foto po me mire spo i ve se jan pamje te renda.
Back to top
scutari82
Mon Apr 21 2008, 03:05pm

Registered Member #1503
Joined: Tue Dec 18 2007, 07:58pm

Posts: 2737
jam dakord me rabijen dhe shkodran nyc qe aborti duhet te lejohet deri ne 40 dite sic tha rabija sepse mrapa asht e rrezikshme edhe per femnen por nuk mund te konsiderohet frasje sepse asht hala embrion nase e konsideroni ate vrasje na falni per shprehjen tashti po sa here qe nje mashkull masturbohet u doka me u konsideru vrasje edhe aja
Back to top
SuperGirl
Mon Apr 21 2008, 03:09pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
ne 40 diteshin e pare edhe une do kisha than qe ne raste ekstreme mund te lejohet....por ma mire hic, do ishte idealjaBre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
scutari82
Mon Apr 21 2008, 03:20pm

Registered Member #1503
Joined: Tue Dec 18 2007, 07:58pm

Posts: 2737
supergirl ne perendim jeta sexuale asht shume ndyshe me shqiperin edhe shtatezanit jan shume ma te shpeshta edhe ka shume adoleshente qe mund te jene ne klase te 8 ose ne shkolle te mesme ne vit te pare qe mund te mesin shtatezan prape mund te ket gabime of one night stand qe ndodh plus edhe shume persona qe nuk planifikojn me pas fmij por ja qe ndodh
Back to top
SuperGirl
Mon Apr 21 2008, 03:28pm
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

Posts: 36201
e di... i kam parasysh tana kto gjana...por duhet me mendu iher per parandalim, pastaj per sherimBre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
scutari82
Mon Apr 21 2008, 04:10pm

Registered Member #1503
Joined: Tue Dec 18 2007, 07:58pm

Posts: 2737
car parandalimit e ke fjalen ti ka hapa sa te dush qe e parandalojn shtatezanin per ata qe nuk perdorin hapat ose qe harrojn me i marr hapat asht aborti
Back to top
SYZEZA
Mon Apr 28 2008, 11:52am

Registered Member #828
Joined: Tue May 15 2007, 09:55am

Posts: 291
PER MU NJI PERSON QE E KONSIDERON VEDIN TE MATURUM NJAQ SA ASHT I GATSHEM E KRYN MARREDHANIE SEKSUALE, ATEHER DUHET TA KONSIDEROJN VEDIN NJAQ TE RRITUN E TE GATSHEM QE TE MARRE PERSIPER PERGJEGJESIT E NJE SHTATZANIJE TE MUNDHSME. CDO NJERI ASHT PERGJEGJES PER ATE QE BAN E NUK MUNDET ME MBYT NJI FMI VETEM SE NUK ASHT MOMENTI I DUHUN. NUK ASHT FAJI I NJI KRIJESET KAQ TE VOGEL, TE PAFAJSHME E QE NUK MUNDET ME U MBROJT SE PRINT NUK DIJN ME KONTROLLU VEPRIMET E TYNE.
BESOJ SE TE TAN JENI DAKORT QE NJI PERSONI NUK DUHET E NUK ASHT E DREJTE ME PAGU PER GABIMET QE MUND TE KEN BA NJI PERSON TJETER, COFTE KY PINDI, FMIJA APO NJI I AFERM I TIJ. PO ATEHERE PSE NJI EMBRION DUHET ME VDEK VETEM SEPSE 2 PRIND TE PAPERGJGJSHEM KAN GABU...A DUHET QE FAJIN TA PAGUJE FMIJA I PAFAJSHEM???
Back to top
scutari82
Mon Apr 28 2008, 03:35pm

Registered Member #1503
Joined: Tue Dec 18 2007, 07:58pm

Posts: 2737
SYZEZA ka shkruar:

PER MU NJI PERSON QE E KONSIDERON VEDIN TE MATURUM NJAQ SA ASHT I GATSHEM E KRYN MARREDHANIE SEKSUALE, ATEHER DUHET TA KONSIDEROJN VEDIN NJAQ TE RRITUN E TE GATSHEM QE TE MARRE PERSIPER PERGJEGJESIT E NJE SHTATZANIJE TE MUNDHSME. CDO NJERI ASHT PERGJEGJES PER ATE QE BAN E NUK MUNDET ME MBYT NJI FMI VETEM SE NUK ASHT MOMENTI I DUHUN. NUK ASHT FAJI I NJI KRIJESET KAQ TE VOGEL, TE PAFAJSHME E QE NUK MUNDET ME U MBROJT SE PRINT NUK DIJN ME KONTROLLU VEPRIMET E TYNE.
BESOJ SE TE TAN JENI DAKORT QE NJI PERSONI NUK DUHET E NUK ASHT E DREJTE ME PAGU PER GABIMET QE MUND TE KEN BA NJI PERSON TJETER, COFTE KY PINDI, FMIJA APO NJI I AFERM I TIJ. PO ATEHERE PSE NJI EMBRION DUHET ME VDEK VETEM SEPSE 2 PRIND TE PAPERGJGJSHEM KAN GABU...A DUHET QE FAJIN TA PAGUJE FMIJA I PAFAJSHEM???me fal syzeza pa aja nuk ndodh vetem nermjet nje qifti te martum mund te ndodhin me te dashuren-in mund te ndodhin me nje person qe asht vetem per one night stand ka raste te ndryshme tash simas jush u doka me e majt mire me dorinen derisa te jena gati me ba fmij
Back to top
belgium
Mon Apr 28 2008, 04:04pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
aborti duhet leju me ligj deri ne 3mujshin e pare dhe mbas kesaj jo, sepse nuk bejme abort por vec nji krim njerzor...
Back to top
Vaskja
Mon Apr 28 2008, 06:41pm
Why drink and drive When you can smoke and fly,,,XD

Registered Member #1500
Joined: Mon Dec 17 2007, 10:29pm

Posts: 3617
jam nji mendje me kte siper.........


Back to top
SYZEZA
Tue Apr 29 2008, 11:43am

Registered Member #828
Joined: Tue May 15 2007, 09:55am

Posts: 291
scutari82 ka shkruar:

SYZEZA ka shkruar:

PER MU NJI PERSON QE E KONSIDERON VEDIN TE MATURUM NJAQ SA ASHT I GATSHEM E KRYN MARREDHANIE SEKSUALE, ATEHER DUHET TA KONSIDEROJN VEDIN NJAQ TE RRITUN E TE GATSHEM QE TE MARRE PERSIPER PERGJEGJESIT E NJE SHTATZANIJE TE MUNDHSME. CDO NJERI ASHT PERGJEGJES PER ATE QE BAN E NUK MUNDET ME MBYT NJI FMI VETEM SE NUK ASHT MOMENTI I DUHUN. NUK ASHT FAJI I NJI KRIJESET KAQ TE VOGEL, TE PAFAJSHME E QE NUK MUNDET ME U MBROJT SE PRINT NUK DIJN ME KONTROLLU VEPRIMET E TYNE.
BESOJ SE TE TAN JENI DAKORT QE NJI PERSONI NUK DUHET E NUK ASHT E DREJTE ME PAGU PER GABIMET QE MUND TE KEN BA NJI PERSON TJETER, COFTE KY PINDI, FMIJA APO NJI I AFERM I TIJ. PO ATEHERE PSE NJI EMBRION DUHET ME VDEK VETEM SEPSE 2 PRIND TE PAPERGJGJSHEM KAN GABU...A DUHET QE FAJIN TA PAGUJE FMIJA I PAFAJSHEM???me fal syzeza pa aja nuk ndodh vetem nermjet nje qifti te martum mund te ndodhin me te dashuren-in mund te ndodhin me nje person qe asht vetem per one night stand ka raste te ndryshme tash simas jush u doka me e majt mire me dorinen derisa te jena gati me ba fmij
UN NUK KAM THAN QE TE NDODH VEC ME GRUN, PO NQS MERR PERGJEGJESIN ME BA SEKS, MERRE PERGJEGJESIM EDHE ME PERBALLU PASOJAT, QOFTE KJO MARREDHANIE ME NJI TE DASHUR, GRUN APO BURRIN APO VETEM ME NJI PERSON PER NJI NAT.
NJERZIT DUHET ME NJOFT DETYRIMIET QE KAN PER CDO VEPRIM QE BAJN...
Back to top
Go to page  1 2 3  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2551 sec, 0.0852 of that for queries. DB queries: 69. Memory Usage: 3,147kB