Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Sofra e Muhabetit - Zone e lire :: Diskutime - Debate - Problematika
 
<< Previous thread | Next thread >>
Shqiptarët dhe niveli i standarteve jetsore qe bejn ne shqiperi
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
lissandro
Mon Mar 23 2009, 08:56PM
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27PM

Posts: 4764
Tani kur flasim per jeten ne si shqiptar dhe nivelin e standarteve qe kemi ne Shqiperi .Dum sduam ne realitet kemi nje nder nivelet e standaritit te jeteses me te ulte ne evrop .

Edhe kjo asht ma se e faktume jo vetem nga ne si popull qe e dim por edhe nga turistat e huaj qe vizitojn Shqiperin .
Por me shum qe e ben si fakt qe te nifet ne boten e jashtem per ket nivel qe kemi ne asht .

Albanian Guide

Qe çdo turist qe e lexon aty menjeher e kupton se cfar nivelit kemi dhe standarti si popull .
Per nga ndertimi mbase zem vendin e katert ne bot per nivel te ulet qe kemi per nga orbanistika .me ba me i numeru nje nga nje
te tregon se cfar historiet kemi si popull prej nga Pegllazet e deri ne ditet e sotme gjithmon kemi ber nji hap paran dhe njemdhjet mbrapa te tregon edhe fakti i jetes qe bejm sot ....

Jepni mendimet tuja edhe ju Antar ketu posht cfar mendoni ne lidhje me ket tem .

[ Edited Tue Mar 24 2009, 06:59AM ]

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
_GUINNESS_
Mon Mar 23 2009, 09:02PM
be allways happy enjoy life its to short

Registered Member #1037
Joined: Tue Aug 07 2007, 11:58PM

Posts: 2385
NIVELI PO TA TREGOJ UNE SA MARR UNE PER 3-DITE PUNE NE ANGLI MERR PER 1 MUJ RROGE MUJORE 1-DREJTOR NE SHKODER
NO COMENT MA SHUME
Back to top
lissandro
Mon Mar 23 2009, 09:11PM
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27PM

Posts: 4764
_GUINNESS_ ka shkruar:

NIVELI PO TA TREGOJ UNE SA MARR UNE PER 3-DITE PUNE NE ANGLI MERR PER 1 MUJ RROGE MUJORE 1-DREJTOR NE SHKODER
NO COMENT MA SHUME
Dakort se ça thu ti Guinness pa kjo asht vetem nji pik shiu ne det ne krahasim se sa ka per tu cilsuar si kjo po nuk pa shkruj njiher pa e la do dit mbasanej do i baj nje permbledhje .

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
belgium
Mon Mar 23 2009, 09:59PM

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19AM

Posts: 12123
_GUINNESS_ ka shkruar:

NIVELI PO TA TREGOJ UNE SA MARR UNE PER 3-DITE PUNE NE ANGLI MERR PER 1 MUJ RROGE MUJORE 1-DREJTOR NE SHKODER
NO COMENT MA SHUMEE ke shum gabim guinnes se dje erdhi nji shok prej shkodret me avion eme tha uuu sa mire nuk kam shku me makine, s eisha turpnu prej makinave te tipit te fundit qe atij i kishin ba pershtypje dhe ndryshimin total qe ka pesu shkodra...
edhe une deri diku kam fillu me ndrru opinion per shkodren, se po ecen si shpejt e te siguroj per kete.vertet ka problem me pagat si thu ti ,por kjo do kaloj edhe pak si gjithkund, ti ke rumanin e bullgarin qe jan tash ne evrop e paguhen si ne shkoder......vertet se ti merr per dy dit pages sa merr njidrejtor ne shkoder, or mos u kapti me niveline anglis me shkodren zotni, seshkodra skazaptu kend ,ska kolonizu vende ne bote si anglia apo ketu ku jam vet drejt afriks kan masakru dernja ...e ato jetojn me vjamin egrabitun e ne jena tuj ndertu vjamin ton..
Back to top
_GUINNESS_
Tue Mar 24 2009, 03:19AM
be allways happy enjoy life its to short

Registered Member #1037
Joined: Tue Aug 07 2007, 11:58PM

Posts: 2385
belgium ka shkruar:

_GUINNESS_ ka shkruar:

NIVELI PO TA TREGOJ UNE SA MARR UNE PER 3-DITE PUNE NE ANGLI MERR PER 1 MUJ RROGE MUJORE 1-DREJTOR NE SHKODER
NO COMENT MA SHUMEE ke shum gabim guinnes se dje erdhi nji shok prej shkodret me avion eme tha uuu sa mire nuk kam shku me makine, s eisha turpnu prej makinave te tipit te fundit qe atij i kishin ba pershtypje dhe ndryshimin total qe ka pesu shkodra...
edhe une deri diku kam fillu me ndrru opinion per shkodren, se po ecen si shpejt e te siguroj per kete.vertet ka problem me pagat si thu ti ,por kjo do kaloj edhe pak si gjithkund, ti ke rumanin e bullgarin qe jan tash ne evrop e paguhen si ne shkoder......vertet se ti merr per dy dit pages sa merr njidrejtor ne shkoder, or mos u kapti me niveline anglis me shkodren zotni, seshkodra skazaptu kend ,ska kolonizu vende ne bote si anglia apo ketu ku jam vet drejt afriks kan masakru dernja ...e ato jetojn me vjamin egrabitun e ne jena tuj ndertu vjamin ton..


BELGJIUM nuk jam dakort me mendimin tand pse kekan 20 makina ne shkoder te mira dmth se shkodra ka nivel jeteses te mire
ne shkoder rroga minimale asht 150 mij lek ne muj e rroga maximale asht 400 mij lek ne muje , po ushqimet jane afersisht si mi ble ne itali shume shtrejte per at vend ,
leni makinat se i ka ba nji mase e vogel jo me djerse por shiko se ne shkoder cmimet rriten e rrogat mesin te njejta, normal qe nuk e krahasoj me angline por na jena bote e 3-te , ti ma krahason me rumanine e bullgarine ata te pakten kane ifrastukture e na tash kena nis me ndertu ifrastukturen
ka pesu ndryshime pse tash 15-vjet nuk ka vu dore qeveria e kan lan mas doret politikat e partive ne pushtet mas me ken emigracioni shkodra kishte ken mazi se ne siqili -mafje tuj u vra

BELGJIUM me rrogat qe marrin ne shkoder vec me hanger buke dalin e jo me ba qejf e miradina qe nuk po flas me shku me hanger dreka e darka ne restaurante , une vete kam mendu sa here mu kthy ne shkoder por hala nuk e shof se ka arrit shkodra at standart te jetes mu kthy me jetu atje.

[ Edited Tue Mar 24 2009, 04:08AM ]
Back to top
lissandro
Tue Mar 24 2009, 05:28PM
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27PM

Posts: 4764
Bravo Guinness me pelqen realiteti qe ke shpreh ketu persa i perket kesaj temes .Por kamn qef te shtoj pak me shum ne baz te realitetit qe ekziston ne shqiperi .

Standarti i jetes qe kemi fillon me keto qe vijon me posht .


50% e popullsis ne shqiperi akoma vazhdon te ket vc dhe banjo te nje standarti nga me te ulet ne evrop me ndejt galuc pa mujt me u ul edhe vetem me e pas jashtqitjen me snajper se nuk mund te dhihesh ne bir .

Dy 40% nuk ka fare as vc as banjo ne shtepi por ne oborr ose perdorin vende gjeografike sa me te fshehura per te kryer nevojen

perdorim gazete apo gjethe pemesh perdorin si servis fshimje .

15% e popullsis jetojn me kafshet bagetit i kan ne katin e par dhe ne katin e dyt jetojn vet .

vetem 10% kan shtepija apo pallate me vc dhe banjo te nje standarti evropjan .

tjetra ne shqiperi akoma jan shum mbrapa per realizimin e vendeve puplike ka shum lokale pa vc apo banjo
apo hotele me dy apo tri banjo model i 100 vjtve me par

Per nga infrastuktura mbrapa sa te duash pamvarsisht sekur ndonjeri shkon ne shqiperi i duket se ka ndryshu ne krahasim siq ka qen ne kohen e komunizmit ,
ndryshu shum pak afru standartit evropjan askerkun

Kanalizimet e qytetit per tok nje shi i fort edhe banu gadi
me perdor lundren ose me çizme peshkatarsh se ndrysh nuk kalohet .

tjetra komplet nje qytet mund te ket masimum tri vende puplike edghe ato te nje standarti mas e pyt vetem me te kap keq halli se nuk futesh brenda


Tjetra fillojm me kryqytetin Infrastuktur e dhen nga Edi Rama.

I nje stili (magjypo -gabel ) me ngjyra verdh kuq blu dhe zez e shum te tyjera qe askerkun ne bot nuk shifet ky lloj stili vetem tek lorat e femijve

te gjtha vendet qe kan standart evropjan perdorin nje ngjyr
prsh bardh te gjitha aty jep nje shije
jo si çadra gabelesh shum ngjyrshe

kjo ishte ngjyra .

tjetra çdo gje qe ndertohet pa asnje lloj standarti as sigurie qe mbas 2 apo 7 vjetesh to shembet nga matriali i lir qe perdorin ne shqiperi
nje pallat ketu nje atje nje shpi ketu nje atje
pa pas hyrje rruga e makines apo ambulanca ne shum vende ne kemb edhe nderrohesh me zor se asht ngusht modelet nje esht vil tjetra per bri shtepi e elbasanit edi sa bukur duket
si me ba nje pallat te lart 20 katsh me xhama ne mes te çadrave te gabelve
e shum e shum te tjera ky esht standarti qe kemi sot per sot ne shqiperi dhe jetojm
arsyeja ka te bej me mentalitetin ton
shum kan njerz jasht
i dergojn pare nuk i pelqen as shkon mendja te bej nje banjo apo nje vc ne shpi
po gjeja par me bel nje makin
edhe rri me buk dhe shllin e sa ka plot marrina .

nejse ky esht standarti qe kemi nuk mohohet por perjetohet nga dita dites nga vet shqiptart dhe turistat e huaj .

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
_GUINNESS_
Thu Mar 26 2009, 01:38AM
be allways happy enjoy life its to short

Registered Member #1037
Joined: Tue Aug 07 2007, 11:58PM

Posts: 2385
LISSANDRRO nuk kam qa i shtoj edhe i pakesoj se e ke perpilu me detaje te hollesishme
bravo te lumte dora
Back to top
Edmond-Cela
Thu Mar 26 2009, 10:34AM
Rrushi


Registered Member #977
Joined: Mon Jul 30 2007, 10:12AM

Posts: 3038
_GUINNESS_ ka shkruar:

belgium ka shkruar:

_GUINNESS_ ka shkruar:

NIVELI PO TA TREGOJ UNE SA MARR UNE PER 3-DITE PUNE NE ANGLI MERR PER 1 MUJ RROGE MUJORE 1-DREJTOR NE SHKODER
NO COMENT MA SHUMEE ke shum gabim guinnes se dje erdhi nji shok prej shkodret me avion eme tha uuu sa mire nuk kam shku me makine, s eisha turpnu prej makinave te tipit te fundit qe atij i kishin ba pershtypje dhe ndryshimin total qe ka pesu shkodra...
edhe une deri diku kam fillu me ndrru opinion per shkodren, se po ecen si shpejt e te siguroj per kete.vertet ka problem me pagat si thu ti ,por kjo do kaloj edhe pak si gjithkund, ti ke rumanin e bullgarin qe jan tash ne evrop e paguhen si ne shkoder......vertet se ti merr per dy dit pages sa merr njidrejtor ne shkoder, or mos u kapti me niveline anglis me shkodren zotni, seshkodra skazaptu kend ,ska kolonizu vende ne bote si anglia apo ketu ku jam vet drejt afriks kan masakru dernja ...e ato jetojn me vjamin egrabitun e ne jena tuj ndertu vjamin ton..


BELGJIUM nuk jam dakort me mendimin tand pse kekan 20 makina ne shkoder te mira dmth se shkodra ka nivel jeteses te mire
ne shkoder rroga minimale asht 150 mij lek ne muj e rroga maximale asht 400 mij lek ne muje , po ushqimet jane afersisht si mi ble ne itali shume shtrejte per at vend ,
leni makinat se i ka ba nji mase e vogel jo me djerse por shiko se ne shkoder cmimet rriten e rrogat mesin te njejta, normal qe nuk e krahasoj me angline por na jena bote e 3-te , ti ma krahason me rumanine e bullgarine ata te pakten kane ifrastukture e na tash kena nis me ndertu ifrastukturen
ka pesu ndryshime pse tash 15-vjet nuk ka vu dore qeveria e kan lan mas doret politikat e partive ne pushtet mas me ken emigracioni shkodra kishte ken mazi se ne siqili -mafje tuj u vra

BELGJIUM me rrogat qe marrin ne shkoder vec me hanger buke dalin e jo me ba qejf e miradina qe nuk po flas me shku me hanger dreka e darka ne restaurante , une vete kam mendu sa here mu kthy ne shkoder por hala nuk e shof se ka arrit shkodra at standart te jetes mu kthy me jetu atje.
nuk jam dakort me ty guinness se une edhe ti dhe 70% e popullsis angleze punojm vetem per taks dhe shpi dhe kur vjen fundi nuk na met asgja ne xhep, pra pune shpi puna nuk kena jet hyc se kur vijm prej pune ne shpi ulemi fill ne shtrat me pushu, pagesa asht shum me i ulet ne shqiperi naq por ta tham nje gja se ato ja kalojm ma mire se na.

Pa Buk e Pa uje Rri, por Pa Bukuroshet e ShkodraOnline nuk Mund te Rri!!


Back to top
Edmond-Cela
Thu Mar 26 2009, 10:38AM
Rrushi


Registered Member #977
Joined: Mon Jul 30 2007, 10:12AM

Posts: 3038
se harrova mos harro shtresin e mortgaged qe 80% e popullsis i duhet 50 vjet me e shly. pra kur don me ba qef kur le lajn kambet dhe nuk je i zati ma me hec a

Pa Buk e Pa uje Rri, por Pa Bukuroshet e ShkodraOnline nuk Mund te Rri!!


Back to top
Engel
Thu Mar 26 2009, 10:53AM

Registered Member #2627
Joined: Mon Feb 09 2009, 07:09AM

Posts: 2846
Edmond-Cela ka shkruar:

_GUINNESS_ ka shkruar:

belgium ka shkruar:

_GUINNESS_ ka shkruar:

NIVELI PO TA TREGOJ UNE SA MARR UNE PER 3-DITE PUNE NE ANGLI MERR PER 1 MUJ RROGE MUJORE 1-DREJTOR NE SHKODER
NO COMENT MA SHUMEE ke shum gabim guinnes se dje erdhi nji shok prej shkodret me avion eme tha uuu sa mire nuk kam shku me makine, s eisha turpnu prej makinave te tipit te fundit qe atij i kishin ba pershtypje dhe ndryshimin total qe ka pesu shkodra...
edhe une deri diku kam fillu me ndrru opinion per shkodren, se po ecen si shpejt e te siguroj per kete.vertet ka problem me pagat si thu ti ,por kjo do kaloj edhe pak si gjithkund, ti ke rumanin e bullgarin qe jan tash ne evrop e paguhen si ne shkoder......vertet se ti merr per dy dit pages sa merr njidrejtor ne shkoder, or mos u kapti me niveline anglis me shkodren zotni, seshkodra skazaptu kend ,ska kolonizu vende ne bote si anglia apo ketu ku jam vet drejt afriks kan masakru dernja ...e ato jetojn me vjamin egrabitun e ne jena tuj ndertu vjamin ton..


BELGJIUM nuk jam dakort me mendimin tand pse kekan 20 makina ne shkoder te mira dmth se shkodra ka nivel jeteses te mire
ne shkoder rroga minimale asht 150 mij lek ne muj e rroga maximale asht 400 mij lek ne muje , po ushqimet jane afersisht si mi ble ne itali shume shtrejte per at vend ,
leni makinat se i ka ba nji mase e vogel jo me djerse por shiko se ne shkoder cmimet rriten e rrogat mesin te njejta, normal qe nuk e krahasoj me angline por na jena bote e 3-te , ti ma krahason me rumanine e bullgarine ata te pakten kane ifrastukture e na tash kena nis me ndertu ifrastukturen
ka pesu ndryshime pse tash 15-vjet nuk ka vu dore qeveria e kan lan mas doret politikat e partive ne pushtet mas me ken emigracioni shkodra kishte ken mazi se ne siqili -mafje tuj u vra

BELGJIUM me rrogat qe marrin ne shkoder vec me hanger buke dalin e jo me ba qejf e miradina qe nuk po flas me shku me hanger dreka e darka ne restaurante , une vete kam mendu sa here mu kthy ne shkoder por hala nuk e shof se ka arrit shkodra at standart te jetes mu kthy me jetu atje.
nuk jam dakort me ty guinness se une edhe ti dhe 70% e popullsis angleze punojm vetem per taks dhe shpi dhe kur vjen fundi nuk na met asgja ne xhep, pra pune shpi puna nuk kena jet hyc se kur vijm prej pune ne shpi ulemi fill ne shtrat me pushu, pagesa asht shum me i ulet ne shqiperi naq por ta tham nje gja se ato ja kalojm ma mire se na.
edhe une jam shume dakort me fjalet e mondit.por do te shtoja,se nga fitimet e emigrantit po jetojne edhe fam. ne shqiperi.duke derguar ndihme si nga ana e lekve por edhe nga ana materiale.

Dashuria esht buka engjejve, therrmiet shpresa njerzimit.


Back to top
L - N
Thu Mar 26 2009, 12:16PM
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00AM

Posts: 10623
T'lumshin durt e tlumt menja qe ke hap kyt teme zotni lissandro se metaman teme qe ka mungu e taman teme me ven.

Tash kuptohet se mene mene kjo bot e kuptohet se tetan kan te drejten e opinjonit por personalisht menoj se:

Niveli dhe standarti i jetes ne Shqipni asht e bahet simas kapacitetit te individit apo individave asht individual por si Shqiptare kena ken te pafat prej historis, tradhtis e injoranc e pasojave te tyne

Si emigranta ba me dasht tetan na qi punojnm qe jena 1/3 e Shqypnise i bajm standartin tone atje ma te mire se ne prenim kaqi standarti ne venet e zzzhvillume asht i nalt shum e me rrogat qe marrim vetem munena me pagu njat morgage ose me dek tu pagu njat kredit Shpiet pamvarsisht se prite zot me na lan puna sjena te zot as me pagu taksen e komuns jo ma drita e gaz.

Nejse fakt asht se standarti i jetes ne Shqipni sidomos ne zonat rurale e ne rrethinat e qyteteve asht katastrofik, gjithsesi asht kollaj mu anku na si emigranta per atje kur paret tona i investojm e i harxhojm gjithkun vec atje jo tash 18 vjet ????????????????????????????????????????????????????????????


Se ma pa investu tetan na emigrantat qe punojm qe jena 1/3 e Shqipnise jasht Shqipnija sot kishte pas 1/3 e venit me nji standart te nalt Europian

Fatkeqsisht asht fakt se deri para 19 vjetve populli e veni jon jo qi ka ken veni ma i varfen ne Europ por ka ken veni i vetem ne planetin toke qe pamvarsisht se i ka taku me ken ne shekullin 21 ka pas standartin e jetes ma te varfen se ne koht parahistorike (nuk asht faji i atyne qe ju ka impunu jeta atje me jetu n'kyt standart) njashtu si nuk ka ken faji jon kur kena ken atje se na ka denu historia e menja jon qi na ka lan mrapa gjithkuj n'kyt planet se kena dasht me bertit Parti-Enver.


Gjithsesi dalim te ajo se asht kollaj mu anku se me pa dasht tetan na emigrantat pa perjashtim (1/3 e Shqipnis) kishte pas standart edhe ma te mire se Europian por (famirsisht e fatkeqsisht) gjithkush ka planet e jeten e vet e kastan edhe gjithkush munet me fole e me than ca te dojn por na si emigranta kena deshtu me ba venin tone si kena pas munsi pamvarsisht se e kena majt me buk se ose i kena investu paret ktej ose i kena harxhu ktej. Rroma sasht ba mrena natet por na emigrantat kena pas munsin me ba nji pjes te mire te Shqipnis tash 19 vjet por s'kena dasht, lejeni rrethanat e politiken se gjithca fillon prej vedit, se asht kollaj krejt mu justifiku e mu anku tan kohen. Shqipnin e standatet atje me pa dasht na emigrantat i kishim nrru per vedi e per ata qe kena atje po s'kena dasht, pa i dal zot politikanve e shoqnis tyne te korruptume.

Un per vedi menoj se fajin ma te madh e kan emigrantat qe jan ma te shqetsum mu asimili nen petkun e integrimit se me nertu Shqypnin pamvarsisht rrethanave, fajet i kena na vet e po nuk nryshume na vet tuj fillu prej vedit e sot, mos t'presim kot me nryshu tjert e si rrjelloj niveli i jetes ne Shqypni.

Falemners


[ Edited Thu Mar 26 2009, 12:40PM ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
West****
Thu Mar 26 2009, 05:03PM

Registered Member #2098
Joined: Mon Jul 14 2008, 12:46AM

Posts: 1827
Ka vite qe jetoj jashte, e me ju than realitetin sa kam ken te baba i kam pas tana kushtet per mrekulli ,qa me ka dasht zemra kam pas e nqs se kam pas ma kan ble vllai ose baba, tash qe jam martu e jetoj larg po shof gjithfare mrekullinash nga tana llojet ,por e di se kur shkoj me pushime ne shkoder me bahet zemra mal kur i shof qe jan rregullu ,por ka shume me te lan me deshiru ,dritat, mjekesia, shkollimi,komunikimi qe per zoten eshte per tu deshiruar, sherbimi privat dhe ai shteteror, qa me than kur shkoj i tham prindeve te lutem mos i jepni femive me hanger gjana te tregut se une e di kur i kam qu fmijt ne urgjence ne shkoder kan ken tuj maru , e mos u rreni prej pares se nuk e ka ba kurr parja njeriun , E ato qe kan dhe pse kan rrin veq tuj u hap e te lan me deshiru .Po plaxhi more njerez qe aty hajne e aty hedhin plehnat..pa fe kulturet e kur i sha para 3 vjetesh rrisha tuj pastur vendin perrethe ne velipoj se me vinte marre me u ul ne pisllek.Tash per hater i baj tan shkodranet me dal pak e me pa ktej e me qu sado pak experience ne qytetin tone.
Back to top
guest
Mon Mar 30 2009, 02:12AM
Registered Member #1283
Joined: Fri Sep 28 2007, 12:35AM

Posts: 4466
West**** te lumt se e ke pershkru ne menyre koncize ashtu si asht realitetin ne shqiperi. kush ka dasht me punu i ka arrit standartet normale te jeteses.


Back to top
Shqiptar.
Sat May 23 2009, 09:54PM
Registered Member #2181
Joined: Tue Jul 29 2008, 03:17PM

Posts: 445
Per ner do n'shkoder jetojn shum ma mire se na emigrantat qi kena met si peshku n'zall do pa pun e do tjer marune tu punu pa pushu kurriher vec pun dit e nat. Per dit e ma mire asht tu u ba atje e shpejt kena me kuptu se standarti atje s'ka me pas nryshim me kyt ktej (prenimin) e athere ka me ken teper vone per tetan ne gabelt e emigrimit m'falni se desha me than emigantat.
Back to top
L - N
Tue Aug 03 2010, 02:33PM
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00AM

Posts: 10623
Dibra në kohën e Migjenit apo në moshën e internetit?
Ulsi Manja | 03/08/2010

Të shkosh dhe të ikësh i përlotur nga vendlindja do të thotë se ke mall për vendlindjen, por të shkosh dhe të ikësh duke vajtuar, do të thotë se ndjen dhimbje dhe brengë për vendlindjen tënde.

Kam përshtypjen se kjo i ndodh çdo dibrani që mer rrugën për të shkuar në Dibër të cilës tashmë i ka mbetur vetëm emri dhe krenaria e dikurshme njëherë e njëkohë.

Dibrës nuk i qahen hallet sepse përveç varfërisë dhe harresës së pushtetit qëndror në Tiranë i ka "hipur në shpinë" dhe nuk po i zbret keqqeverisja dhe korrupsioni i zi që ka përpirrë qeverisjen vendore dhe më gjërë.

Pushteti në Dibër është privat dhe i ka ndarë dibranët në "blu" dhe të "kuq" dhe sipas etiketës që u ka vënë u ofron edhe shërbimet publike. Të parët përfitojnë të gjitha të mirat e pushtetit ndërsa të dytët janë të detyruar të paguajnë vetëm taksat dhe xhelepet për pushtetarët dhe nëse ndonjëri prej tyre ngre krye ndaj pushtetit i pritet asistenca ose e largojnë menjëherë nga puna me sojë e farefis .

Edhe kafenetë nëpër fshatra apo qytet socialistët dhe demokratët i kanë të ndara, nuk bëhet fjalë që ato të ngatërrojnë ndonjëherë kafenetë e tyre. Por halli më i madh ka zënë të lëkundurit të cilët nuk dinë ku ta pinë kafenë, por edhe ata e kanë gjetur një zgjidhje pragmatiste: socialistëve u bëjnë telefon dhe u thonë jemi me ju ndërsa kafen e pinë në lokalet e demokratëve për të mos rënë në sy se ndryshe i gjen belaja me punonjësin e asistencës në Komunë apo Bashki.

Por të këqijat e kësaj pune nuk mbarojnë me kaq, socialistët dhe demokratët edhe furgonat e pasagjerëve që lidhin fshatrat me qytetin i kanë të ndara, por me një ndryshim thelbësor: furgonat e socialistëve janë të rregullt me gjithë dokumentacionin që duhet për qarkullim rrugor dhe janë të targuara sipas ligjit ndërsa furgonat e demokratëve janë pa targa ose në rastin më të mirë kanë targa zetorësh dhe në vend të dokumentave të mjetit kanë posterin e dalë boje të doktorit "Shqipëria po ndryshon" ose flamurin e PD-së, të cilin e mbajnë të varur në makinë që në vitin 2005.

Policia e qarkullimit në Dibër blloqet e gjobave i harxhon vetëm me "furgonat e socialistëve" të cilët i gjurmon gjithë ditën nëpër qytet e kudo në rrugë për ti kapur në shkelje sepse pjesën tjetër jo vetëm nuk mund ta gjobisë apo tu kërkojë letrat e mjeteve por nuk duhet ti shohë as në sy. Komunat dhe komunarët e zgjedhur në Dibër kanë rikthyer edhe njëherë bajraqet dhe bajraktarët e dikurshëm.

Kështu nëse ke ndonjë punë për të zgjidhur në Komunë këtë mund ta bësh vetëm në një ditë të caktuar të javës, sepse zyrtarët e Komunës ose janë duke luajtur shah në zyrat e tyre me dyer të mbyllura nuk duhet ti shqetësosh ose janë duke luajtur bixhoz apo duke plotësuar skedina ndeshjesh futbolli në qytet.

Por ka edhe Kryetarë komunash që tani në verë njëlloj si bajraktarët e dikurshëm shtrohen në gosti me mish keci apo qingji buzë lumit Drin, në Muhur ose në Podgorcë të Maqellarës, ndërsa servili i radhës i kryetarit, i larë në djersë pret para lokalit me domixhanin e rakisë dhe me xhepat plot lekë për të paguar vaktin e ngrënies.

Por çudia nuk mbaron me kaqsepse komunarët e këtyre anëve janë bërë kodoshë me punët e shtetit. Në dispozicion të fshatarëve në komunë ka përherë një zyrë hapur në të cilën punon punonjësi që nuk është i zoti për të përballuar tavolinën e rakisë ose siç i thonë të tjerët "i lodhuri i komunës", i cili kryen detyra polifunksionale: ai jep vërtetime të ndryshme tip të paplotësuara, jep çertifikata të gjendjes civile, jep formularë bosh, mban shënim ankesat e ndryshme, arkëton lekët në arkën e komunës etj.

Por puna më delikate që ai kryen është që të adresojë saktë fshatarët nëpër lokalet e ndryshme të qytetit të Peshkopisë, nën hijen e arrës apo buzë lumit ku po han e pin Kryetari, për të firmosur e vulosur letrat sepse këtyre anëve është bërë e modës që vulën e institucionit e merr me vete ngado që shkon Kryetari, bile ata nuk harrojnë ta marrin edhe në banjo nga frika se mos familjaret ua "përdorin vulen pa hesap".

Kështu i ziu hallexhi kur shkon për të vulosur letrat përveç tarifës ligjore të shërbimit që paguan në zyrën e komunës duhet të ketë edhe ndonjë lek me vete për të paguar "dorën e rakisë apo birrës" për Kryetarin se përndryshe i shkon dita bosh e nuk mbaron punë. Por hallet e dibranëve vetëm shtohen.

Nëse je sëmurë dhe nisesh drejt spitalit të Peshkopisë për ndihmë të specializuar pa rekomandim të mjekut të Komunës nuk të lënë të hysh në spital ose nëse nuk ke të paguash 3000 lekë tarifën e Ministrit Vasili, të lënë të vdesësh tek dera e spitalit. Por halli është që shumica e mjekëve nuk rinë nëpër komuna pasi ato lëvizin nëpër dreka e darka me Kryetarët të cilët shëndetin e kanë me merak të madh.

Të bësh operacion urgjent është e pamundur pasi Ministria e Shëndetësisë e ka lënë spitalin e Peshkopisë me një mjek narkoze, për të cilin dibranët thonë se është burrë zotni, por këtij spitali i mungojnë mbi 7 ose 8 mjekë të specialiteteve të ndryshme, dhe njerëzit detyrohen të marrin rrugën për në Tiranë ose në Ohër të Maqedonisë për të mbërthyer kockat e thyera.

Në këtë pjesë të Shqipërisë varfëria është buka e përditshme, këtu njerëzit shesin dhe blejnë varfërinë e njëri-tjetrit njëlloj si në kohën e Migjenit ndërsa Kryeministri ynë mendjendritur u premton internet më fibra optike në çdo shtëpi.

Fshatari dibran bie në qytet dhe këmben misër me kripë, tjetri këmben delen me një thes miell, malësia këmben patatet me ushqim për bagëtitë, tjetri shet dru zjarri e blen gozhdë për të mbërthyer trarërt e shtëpisë apo thumba për kuaj, e pra është gjallëruar si në kohët e qëmotit tregëtia mall me mall, sepse paraja në Dibër pothuajse është zhdukur nga qarkullimi, të vetmit që bljenë bukën dhe ushqimin e përditshëm me para në dorë janë disa nënpunës të thjeshtë të administratës.

Paria e vendit si në fshat ashtu edhe në qytet vetëm bukën blejnë në dyqan me para në dorë se u vjen turp nga mileti ndërsa harxhet e ditës si bie fjala mishin, qumështin apo djathin ua çojnë bakshish sejmenët në shtëpi.

Për pjesën më të madhe të popullsisë bulmeti dhe mishi janë "mollë e ndalueme" , ato shkojnë ushqim për Tiranën dhe Durrësin, pasi tregëtarët e këtyre qyteteve vijnë të dielave dhe duke shfrytëzuar fukarallëkun e fshatarëve gati ua blejnë falas. Disa fermerë të zhytur në kredi bujqësore dhe blegtorale po kalojnë në depresion dhe zot na ruaj mos vrafshin veten ndonjë ditë kur bankat tu shkojnë tu marrin shtëpitë.

Dhe kjo jo se nuk kanë për ta shlyer kredinë po se nuk do Drejtoria e Bujqëisë së Rrethit, pasi zyrtarët e saj janë shitur tek mafia e viçave kontrabandë që vijnë nga Bullgaria dhe Maqedonia ilegalisht.

Drejtoria e Bujqësië duke mos i pajisur me raport mjekësor veterinar për bagëtitë nuk u hap rrugë blegtorëve të dalin në tregun e Tiranës dhe nëse ndonjëri niset për rrugë pa këtë raport, viçat ua sekuestron policia e shtetit njëlloj si ujku bagëtitë në mal.

Me mijëra familje dibrane hapin sytë nga kurbeti por prej andej nuk vijnë më lekë për shkak të krizës e në këtë luftë për mbijetesë njerëzit mbushin lokalet për ta humbur arsyen e qënies njeri në gotën e rakisë. Por edhe pija e rakisë në lokalet e Dibrës është një përzierje e varfërisë me korrupsionin.

Rrushi, kumbullat, mollët dhe gjithçka tjetër në Dibër zihet raki dhe nuk shitet si frut, pasi tregun e mbyt malli që vjen nga Maqedonia. Ndaj dibranët kur dalin në qytet apo në lokalet e fshatrave rakinë e marin përherë me vete ndërsanë lokal porosisin vetëm vezët e ziera apo ndonjë copë sallam pasi nuk kanë lekë për ti paguar të dyja. Të jesh kamarier apo banakier në Dibër është punë luksi sepse këtu njerëzve u shërben vetëm njëherë pastaj ata i shërbejnë vetë njëri-tjetrit.

Qyteti i Peshkopisë është një telenovelë më vete e keqqeverisjes, korrupsionit dhe shkatërrimit të vlerave qytetare.. Zhvillimi urban i qytetit është në kaos të plotë, qyteti i Peshkopisë jo vetëm që nuk ka një plan urbanistik të zhvillimit të tij, por Bashkia me moton " ndërtoni ku të gjeni një vend lirë", i ka hapur rrugë një masakre urbane që ka pushtuar gjithçka: lulishte, hapësira boshe mes pallateve, kopshte, çerdhe, konsultore fëmijësh, ndërtesa publike dhe sociale. Lulishtet janë betonizuar nga garazhet pa fund të makinave dhe shtesat e pallateve pa project, që një zot e di se çfarë mund të bëhet me ta nëse bie ndonjë tërmet.

Në të dy anët e bulevardit gëlojnë tendat e lokaleve që pothuajse nga hyrja e qytetit në lagjen Dobrovë e deri në dalje tek ish-Ujësjellësi i qytetit kanë mbuluar trotuaret dhe po u nxjerin sytë kalimtarëve të përditshëm që kanë halle e punë në qytet. Kudo ndërtohet, ku me leje e ku pa leje.

Qyteti vetqeveriset sepse zyrtarët e djathtë të bashkisë nuk kanë forcë për të qeverisur, ata nuk i përfill askush, sepse mbështetësit e votës së vjedhur tani po marin borxhin e premtuar në fushatë.

Ndërtesa social-kulturore si teatri, qendra kulturore e fëmijëve, kinemaja etj janë lënë në mëshirë të fatit ose përdoren nga të zotët e tokës si depo për të mbajtur drutë e dimrit apo jepen me qera
prej tyre.

Pallati i kulturës dhe pallati i sportit dy nga projektet më të mëdha të ndërtuara në Shqipëri pas viteve '90, në qytetin e Peshkopisë janë jashtë destinacionit për të cilën janë ndërtuar sepse Bashkia e qytetit kulturën dhe sportin në Dibër i ka varrosur përgjithnjë.

Ato janë kthyer në vatra korrupsioni ku paguhen dhjetra e dhjetra punonjës anonimë. I vetmi aktivitet që zhvillohet në pallatin e kulturës janë disa kurse private që lejohet të bëjnë vetëm njerëzit e pushtetit dhe një pijetore që i është dhënë gjasme me qera një nënpunësi të flaktë të PD-së. Po ashtu sheshi para pallatit të kulturës është shëndruar në lokal veror dhe dibranët me ironi thonë " se lokalin e kanë 50 me 50 Skënderbeu e një militant të PD-së".

Por Bashkia e qytetit të Peshkopisë ka një libër me histori të çuditshme korrupsioni që fillon që me godinën e Bashkisë e cila për ironi të fatit është sistemuar në godinën e muzeut të qytetit memorien e vet historike.

Megjithëse kishte ambiente të tjera publike shumë më komode ku mund të vendosej godina e Bashkisë, korrupsioni me blerjen e tokës dhe investimin e shndërimit të saj në Bashki janë arsye mëse të mjaftueshme që ajo të vendosej aty ku është sot.

Megjithëse janë investuar miliona, aty nuk shet e blen askush, sepse për të shkuar atje blerësit duhet të humbasin ditën vajtje - ardhje e më pas të kthehen në shtëpi me surratin gjithë pluhur dhe me këpucët të shqyera.

Por kjo nuk përbën aspak problem për zyrtarët e Bashkisë, e rëndësishme për ta është marja e 20% të tenderit të ndërtimit, pa qytetarët të shesin e të blejnë ku të duan. Por librit të madh të korrupsionit në Bashkinë e Peshkopisë nuk mund ti mungojë kompleksi i llixhave ose i ujërave termale. Këtu korrupsioni është unikal në llojin e vet në gjithë Shqipërinë.

Banorët që ushtrojnë një mini-turizëm familjar në këtë pjesë të qytetit njëlloj si në kohën e turqisë paguajnë taksë nën dorë për çdo "kokë" njeriu të shtruar aty për hall dhe megjithëse Bashkia vjel miliarda lekë prej tyre, gjendja e shërbimit që u ofrohet klientëve është ajo e 30 apo 40 viteve më parë si në kohën e komunizmit në mos më keq sepse lekët përfundojnë jo në arkën e Bashkisë por në apartamente apo vila për zyrtarët vendorë në Tiranë.

Por llumi i zi i korrupsionit në këtë libër mbetet ujësjellësi fantazmë i qytetit ku u investuan miliarda lekë dhe uji i pisët që rrodhi nëpër çezmat e dibranëve gati sa nuk shkaktoi një tragjedi njerëzore dhe sot është jashtë funksionit dhe uji sot derdhet në lumin Drin.

Megjithëse ndaj zyrtarëve të Bashkisë së Qytetit të Peshkopisë ka patur vazhdimisht kallëzime penale nga ana e Kontrollit të Lartë të Shtetit, thonë se dosjet janë mbyllur e mbyllen për mungesë provash, por në kodin e korrupsionit njëlloj si tek kodi i mafias në Itali: dosjet mbyllen me të njëjtën procedure, sepse paria e qytetit nuk mund të hetohet dhe as të burgoset.

Si në mbarë Shqipërinë edhe në Dibër burgu është luks vetëm për hallexhitë dhe jo për ndonjë shtresë tjetër. Shkurt muhabeti banorët e Dibrës nuk qeverisen më nga pushtetarë e shërbestarë por nga agallarë e kusarë.

Dhe së fundi e keqja e gjithë të këqijave është se dibranët e kanë humbur shpresën tek shteti dhe institucionet e tij dhe po përjetojnë çdo ditë e më shumë një krizë të madhe besimi, ata nuk shpresojnë më se një ditë shteti do të kujtohet për ta.

Dhe nuk kanë faj sepse pushteti qëndror i ka harruar krejt, pushteti lokal është në shërbim vetëm të njërës palë, por edhe atyre u jep çfarë u tepron nga tasi i madh i korrupsionit pasi ngopen vetë.

Në administratën lokale apo në ndërmarjet në varësi të pushtetit qëndror në Dibër punësohesh vetëm nëse plotëson kriteret e vëna nga pushteti: të kesh mbaruar Fakultetin e Partisë Demokratike me notën 10 dhe në lëndën e militantizmit partiak dhe atë të manipulimit të votave në zgjedhjet e rradhës, të kesh marrë çertifikatën e masterit tek Ferdinand Pone në Ministrinë e Brendëshme.

Në Qark, në Bashki, në Komuna dhe kudo ku ka dorë shteti, punojnë gjithsej 20 apo 30 familje të lidhura në mënyrë nepotike me drejtuesit e institucioneve dhe me njëri-tjetrin.

Ndërsa Prefektura ku me shumë sakrifica falë një Prefekti jabanxhi, të shkolluar siç e ka dhënë zoti, është ruajtur niveli i përfaqësimit intelektual të kuadrove dibranë, së fundi është bërë target për politikën e djathtë në Dibër për të cilët prefektura nuk është gjë tjetër veçse një " çerdhe komunistësh" që duhet marrë me çdo çmim, paçka se Prefekti është i zgjedhuri i forcës së tyre politike dhe njeri me shumë vlera për popullin e Dibrës.

Por me gjasë edhe ky institucion së shpejti do bie në duart e të paaftëve dhe pastaj pushteti vendor në Dibër do të jetë në sintoni të plotë për sa i përket nivelit arsimor dhe kulturor. Dibrës e dibranëve nuk u qahen hallet dhe problemet e shumta që kanë, por pushteti i sotëm për tua marrë mendjen u ka premtuar se do tu ndërtojë Rrugën e Arbërit, për ta lidhur Dibrën me Tiranën për një orë.Por nëse kjo rrugë do të ndërtohet një ditë, ajo do ti shërbejë më së miri integrimit të korrupsionit lokal me thesin e madh të korrupsionit të Qeverisë në Tiranë, pasi Dibra e dikurshme do jetë përmbytur nga konçensioni i Skavicës që pritet të firmosë së shpejti "Prifti i korrupsionit" dhe qyteti i Peshkopisë do jetë katandisur në një gërmadhë urbane ose do jetë kthyer në një fshat të madh pa njerëz. Por që të mos ndodhë kjo, lypset të zgjohet ndërgjegja e dikurshme e qytetarisë dhe e mençurisë Dibrane e cila duhet ti thotë "stop rrënimit" të mëtejshëm të vlerave dhe historisë së Dibrës.

Dhe kjo bëhet duke u çliruar nga frika e pushtetit dhe duke sjellë
në krye të punëve të Dibrës njerëzit e shkolluar dhe me vlera të mirëfillta qytetarie. Rradha për ta bërë këtë do të vijë së shpejti por lipset që dibranët ti bëjnë sytë katër se boll kanë durruar deri tani.

Që të largojmë varfërinë e Migjenit nga Dibra e pastaj të përpiqemi tu sjellim të rinjve internetin na duhet të mos pranojmë të qeverisemi nga ata që deri dje internetin e quanin shpikje kapitaliste.

© 1997-2008 SHEKULLI MEDIA GROUP
trokit ketuAsht gjynah e krim me kene Dibra e varfen kur asht rrug lidhse mes trojeve shqiptare me Manastirin e kur ka tana ato bukurina natyrore si Liqenet e Lurs, nejse kjo difton gjenjen dhe kujdesin e klas politike ne Tirane e


Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
lissandro
Thu Aug 05 2010, 08:27PM
The pursuit of Happyness

Registered Member #1963
Joined: Sat Jun 07 2008, 04:27PM

Posts: 4764
Me tana ato pare qe jan dhan ne shqipni, kredi prej shtetve te huaja ala existojen keto rruge . @-)

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
Back to top
belgium
Fri Aug 06 2010, 08:43AM

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19AM

Posts: 12123
lissandro ka shkruar:

Me tana ato pare qe jan dhan ne shqipni, kredi prej shtetve te huaja ala existojen keto rruge . @-)


rruget po ndertohen me shpejtesi zotni ...edhe tjetra asht se ske vend sot ne rajon qe po nderton kaq km brenda 1 viti, e kredi ne banken boterore sot rezulton 7,6miliard euro nga qeverite shqiptare.tjetra gezohem shum sot s eka fillu rendi dhe siguri ndaj bisneseve (parajse fiskale) qe jan dy shtyllat kryesore me ofru investitor potencial ne shqiperi....
Back to top
belgium
Fri Aug 06 2010, 08:48AM

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19AM

Posts: 12123
lissandro ka shkruar:

Bravo Guinness me pelqen realiteti qe ke shpreh ketu persa i perket kesaj temes .Por kamn qef te shtoj pak me shum ne baz te realitetit qe ekziston ne shqiperi .

Standarti i jetes qe kemi fillon me keto qe vijon me posht .


50% e popullsis ne shqiperi akoma vazhdon te ket vc dhe banjo te nje standarti nga me te ulet ne evrop me ndejt galuc pa mujt me u ul edhe vetem me e pas jashtqitjen me snajper se nuk mund te dhihesh ne bir .

Dy 40% nuk ka fare as vc as banjo ne shtepi por ne oborr ose perdorin vende gjeografike sa me te fshehura per te kryer nevojen

perdorim gazete apo gjethe pemesh perdorin si servis fshimje .

15% e popullsis jetojn me kafshet bagetit i kan ne katin e par dhe ne katin e dyt jetojn vet .

vetem 10% kan shtepija apo pallate me vc dhe banjo te nje standarti evropjan .

tjetra ne shqiperi akoma jan shum mbrapa per realizimin e vendeve puplike ka shum lokale pa vc apo banjo
apo hotele me dy apo tri banjo model i 100 vjtve me par

Per nga infrastuktura mbrapa sa te duash pamvarsisht sekur ndonjeri shkon ne shqiperi i duket se ka ndryshu ne krahasim siq ka qen ne kohen e komunizmit ,
ndryshu shum pak afru standartit evropjan askerkun

Kanalizimet e qytetit per tok nje shi i fort edhe banu gadi
me perdor lundren ose me çizme peshkatarsh se ndrysh nuk kalohet .

tjetra komplet nje qytet mund te ket masimum tri vende puplike edghe ato te nje standarti mas e pyt vetem me te kap keq halli se nuk futesh brenda


Tjetra fillojm me kryqytetin Infrastuktur e dhen nga Edi Rama.

I nje stili (magjypo -gabel ) me ngjyra verdh kuq blu dhe zez e shum te tyjera qe askerkun ne bot nuk shifet ky lloj stili vetem tek lorat e femijve

te gjtha vendet qe kan standart evropjan perdorin nje ngjyr
prsh bardh te gjitha aty jep nje shije
jo si çadra gabelesh shum ngjyrshe

kjo ishte ngjyra .

tjetra çdo gje qe ndertohet pa asnje lloj standarti as sigurie qe mbas 2 apo 7 vjetesh to shembet nga matriali i lir qe perdorin ne shqiperi
nje pallat ketu nje atje nje shpi ketu nje atje
pa pas hyrje rruga e makines apo ambulanca ne shum vende ne kemb edhe nderrohesh me zor se asht ngusht modelet nje esht vil tjetra per bri shtepi e elbasanit edi sa bukur duket
si me ba nje pallat te lart 20 katsh me xhama ne mes te çadrave te gabelve
e shum e shum te tjera ky esht standarti qe kemi sot per sot ne shqiperi dhe jetojm
arsyeja ka te bej me mentalitetin ton
shum kan njerz jasht
i dergojn pare nuk i pelqen as shkon mendja te bej nje banjo apo nje vc ne shpi
po gjeja par me bel nje makin
edhe rri me buk dhe shllin e sa ka plot marrina .

nejse ky esht standarti qe kemi nuk mohohet por perjetohet nga dita dites nga vet shqiptart dhe turistat e huaj .


Sjam dakord me ty kur thu se 40% e shqiptarve spaskan wc ne shtepi gja qe asht krejt ekunderta se cdo shqiptar kur nderton shtepin ne fillim hap gropen e wc edhe po te jet pa lidhje te ujrave te zeza urbane...
sot ne shqiperi ke ma shum paisje hidrosanitare se sa ner ato shpijat me gome ne britani, belgjik , holland ectr....jini ma realist e tregonis e si jetohet ne rlagjet e londres aty ku ka indian???e krahaso masanej realitetin shqiptar e ateher ne jena ma te sigurt ne higjene, eps ejo ma para se disa lagje londineze.
Back to top
SuperGirl
Fri Jul 06 2012, 12:32PM
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58AM

Posts: 36201
Nuk i lexova fort komentet siper po standarti i jeteses ne shqipni asht ifije i sproporcionum cmimi me rrogat. tu pas parasysh qe nji rroge mesatare asht diku 200-300€ (pune n'shtet) asht marre me i than kujt qe cmimet jane njisoj si neper vende shum te rrituna ekonomikisht neper europe. un nji shishe vaj ne shqipni e blej me te njejtin cmim qe e blej edhe ktu. nejse.
Plus ba me pa shpiat qe kane s'paku neper shkoder e rrethina, e me i krahasu me 5 vjet ma perpara, habitesh! i kane cu tan ka 2-3 kate minimumi e sidomos me dal ifije ma jasht shkodres, knaqesh se tan i kane ba t'bukra me t'pas lezet shpirti.
Plus, kot me fol per makinat se e dijme se cfare makinash ka ne shqipni. ka ma shum mercedesa andej sesa ne gjermani. mund t'thoni qe jane second-hand, te vjetra, te lodhuna etj etj, por s'mund te mohoni faktin qe sot po kane ka 2-3 makina per shpi (normalisht jo tan, po nji shumice e mire!)
Plus, kot me fol per kafe e restorante qe i ke plot perdite e pernate. hajt neper bare shumica rrijn me nji kafe ka dy ore - tipike shqiptare - po neper restorante jo! kjo per mendimin tem flet boll per standartin e jeteses.
Plus, me dasht me shku me pushime durres e poshte gjate veres, duhet me u lodh fort me gjet vende neper hotele (hiq durresin). e kuptoj qe mund t'thoni qe asht normale me ba pushime, krejt dakord, ka edhe turista prej kosovet e rrethinave, krejt dakord, po edhe shqiptart s'jane tu i lan gja mangut. tjeter...qysh se jane liberalizu vizat, vec n'lagje teme ke prind n'moshe qe shkojne min 2 here ne vit jasht te fmit, thjesht me i pa si jane.

Pra, metaman qe rrogat jane te ulta, e niveli i papunsise asht i nalte, po shqiptart s'jane tu i lan gja mangut qejfit e jeteses se mire. Normal qe ka malesi e fshatna ku skane as tv e elektricitet, po ca kane pas mundesi me dal neper qendra urbane, kane ec perpara e jane tu ia kriju tana mundsite vedit..dikush ma pak e dikush ma shum.

[ Edited Fri Jul 06 2012, 12:33PM ]Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
ⓐ-ⓒⓐⓣ
Sat Jul 07 2012, 09:34AM


Registered Member #670
Joined: Sun Apr 15 2007, 12:09AM

Posts: 24795
Ok interresant pershkrimi jot Super dhe jam e sigurte qe ate qe ke pa flet ose ca perjetohet. Ka vite qe s'kam kene po disa gjana edhe kuptohen me llogjike.
Tash papunesia asht e nalte, rrogat jane te vogla dhe cmimet njesoj me ato Europjane well, ikaq te len me kuptu shume....si munden me pase disa makina, pushime jashte shteti, dhe shtepia e plus, me dale me hanger neper restorante qe ne menyre ironike, kane ushqime te bleme me ato cmime qe natyrisht per me u servir kane me u trefishu?
Ktu besoj e ke fjalen per ata qe kane bizneset e veta, nuk pagujne taksa dhe mundesisht naj perdredhim ligjesh well dihet sa shtet i forte asht Shqipnia...
Per ata qe kane tre kater makina dhe s'kane as petrol me i mushe asht qesharake.
Per ata qe kane telefona te fundit me ja kalu njeni tjetrit dhe flasin me zile me njeni-tjetrin, prap asht qesharake.
Per ata qe pijne kafe e veshen e perdredhen per me thane se e pi kafen jashte dhe kane nje si i thojne shqip tab me pagu, asht qesharake.
Per ata qe hapen me mundin e mergimtareve neper Shkoder, asht qesharake.
Ka shume spekulime dhe besoj qe ate qe ke shkru e ke te bazume ne njerezit qe njeh po ka dhe prej atyne qe kam pershkru une dhe fatkeqsisht, jane te shumte.
Asht evidente dhe rreale qe opinioni dhe presioni shoqeror asht i madh me ja kalu njeni-tjetrit dhe kjo mungese edukate ne shoqeri, ban ata qe s'kane te jene te interrnumt e rrealitetit.
Te tane shkollohen, te tane dojne me u ba doktorra, petagoge, psikologe, kirurge e rresht wich s'ka gja te keqe po llogjikisht, te tane s'munden me kene sepse shoqeria vete nuk ka balance ashtu.....kur duhet me pagu me gjete punen, me pagu me marre punen, me pagu me marre shkollen, me pagu per gjithcka, ku mete sinqerietiti e ku mbete energjia e ndergjegja e atyne qe punojne e studiojne me gjith shpirt e marrin gjithcka me merita?
Shoqeria ne Shkoder po e percaktoj, se ajo asht e jona (ktu perfshihet Shqipnia thjeshe) don vite me u balancu dhe jam me pikpyetje te madhe a mund te bahet naj here e tille??????? Fatkeqsisht, jena popull i zgjuar po kena ate "strukturen e turrmes" qe asht ba skulpture ne gjak dhe nuk po din me u nda. U hapen rruget, o burra te tane me dale jashte se vetem ashtu bahen pushimet. Kush nuk del jashte, asht outcast i shoqerise pfffffffffffffffffffffffffffff...acarohem kaj here e ndoshta nuk jam aq in sink me jeten atje po kena njerez qe e jetojne e kam nje perqindje te mire korrekt ne pershkrimin tem.... rrespekt e permiresim i uroj ama ne themel e jo siperfaqsor!!

I care and I wish well!

Back to top
SuperGirl
Sat Jul 07 2012, 10:41AM
Miss.Felicity!


Registered Member #514
Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58AM

Posts: 36201
A-cat tana kto qe thu ti qendrojne, por ama un isha tu shpjegu ne cfare standarti jetojne shqiptaret, jo gjanat e tjera mrapa sepse tan i dijme.
Edhe neper bote ke sa te dush qe i kane makinat e i lajne na garazh ka 6 muj rresht sepse s'kane mundesine me pagu siguracionet. Taksa ne shqipni nuk pagujne se njashtu asht sistemi...e me celular hapen aq sa un habitem..sa here qe shkoj ne shqipni i gjej shoqes teme nji celular te ri...kjo asht tipike shqiptare, edhe e kane per gjithca, jo vec per kto gjana. imagjino perderisa shkojne ne klube natet vetem per me dal ne foto. pfff...!!
Shqiptari dan me u duk, edhe ky asht fakt. Por jetesen e keqe nuk e kane.
Ato qe kane rroga shtetit, nuk kane luks, po jetojne normal. Te tjetet kane biznese private, te aferm jashte, e ishtu jane ba rahat. Un kam kushrinjt e mi ne tirane qe jane pertoke me gjendje ekonomike. tezja jeme jeton ne nji dhome e kuzhine apartament, me burre e djale e nuse e dy fmi. jetojne me rroga normale e me pensione. po njat cope shpi qe kane e kane ba per bukuri, edhe me pushime shkojn ne vlore a ne pogradec a te ne n'shkoder se njaq asht mundesia.
Un permenda pushimet jashte, sepse, per ke ka udhetu boll neper shqipni, asht ifije ma atraktive me fillu me pa ca ka ifije edhe rrotull. edhe jena tu e pa se sa jane tu leviz shqiptaret. perzoten ske ma vende neper aviona tesh me dasht me ba nji bilete...Ma shum levizin shqiptaret se shumica e njerzve qe njof ktej e qe kane pune te mira boll pra.
N'shqipni ka shum gjana siperfaqesore. njashtu si thu ti, tan aspirojne per shkolla e gjana...po normal, sepse si kane me ça ndrysh. ca ka me ba nji femen ne shqipni nqs nuk ban shkolle? parukiere, ose rrobaqepese. mundesh me u ba rehat, po sdi sa kisha dasht me ba ita profesione per tan jeten teme. vajzes te tezes teme pervec se parukiere qe asht ne tirane, i duhet edhe me pastru shpia here mas heret, sepse nuk i del me i dhan buk fmive. i shoqi asht bojaxhi, edhe e bajn me pagu nji pallat te tan e sia japin lekt ne fund. pernjat them un qe ne shqipni nqs don me ec perpara, duhet me ken i shkathet, mas me ta marr tjert kashaten prej gojet. nese ban nji shkolle...nji ekonomik psh, nji vend ne banke e xen heret a vone edhe e din qe e ke nji rroge fikse. pra fakti qe dojne me ba shkolla nuk asht gabim, hallall atyne qe jane tu i marr vete. e skandal ato qe jane tu pagu e jane tu i rreshtu fakultetet si ma t'mirt.

Me pak fjale, ca isha tu than un asht qe nji familje me rroga normale shteti, mundet me jetu krejt mire, pa i leju vedit disa lulkse te teperta. kurse nji familje qe punojne nane e babe ne pune te mira qe sjellin fitim, e qe mundesisht kane edhe naj biznes privat a naj te ardhun nga naj shpi me qera a gjana te tilla, munden me jetu ne shqipni LIKE A BOSS.

Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
MiCoLjA
Fri Mar 15 2013, 09:02AM


Registered Member #2543
Joined: Wed Jan 07 2009, 11:20AM

Posts: 9792
Shum dakort meqa ka shkru a-cat edhe superi un po flas me qa jam perball heten e funit qe ksm ken ne shkoder nji familje e afert e jemja kan ken gjithmon te kapun o zot ater ne ishim mirboll babi punote pak mami pak e kaloshim bukuri kta ishin o zot burrit te botes ju fryte xhepi mrapa prej lekeve sja xete portofoli e restorante e njenen ee tjetren pare boll nusja po blete sa smujte ama shpi mi kry skishin jetoshin me qera sot jan ala me qera burri pa punjma keq sk si bahet si ikjofMilje ke bollllllll po bollll vec

Each year we spend togther
Each day that passes by
Our partnership grows stronger
Together forever You and I


Back to top
::bud::
Fri Mar 15 2013, 10:59AMRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46PM

Posts: 10533
si ka me pas nivel ne mire jetese ne nje vend qe e ka korrupsjonin the dhamb.
Psh. vetem me shikju sherbimet shendetsore, e vetmja gja qe mendoj as "Mas bifsh n'dor t'tyne"!
Back to top
ⓐ-ⓒⓐⓣ
Tue Mar 19 2013, 04:25AM


Registered Member #670
Joined: Sun Apr 15 2007, 12:09AM

Posts: 24795
::bud:: ka shkruar:

si ka me pas nivel ne mire jetese ne nje vend qe e ka korrupsjonin the dhamb.
Psh. vetem me shikju sherbimet shendetsore, e vetmja gja qe mendoj as "Mas bifsh n'dor t'tyne"!Edhe se si gjejne pune me pare me duket cudi dhe e pabesueshme. S'ka shtet te forte e s'ka autoritet per ate. Si ka mundesi qe Sala asht ne pushtet qysh se kam kene une ne Shqipni? Ky si me kene Enveri s'din me ike hahaha

I care and I wish well!

Back to top
Al Bundy
Tue Mar 19 2013, 05:39PM
Al Bundy


Registered Member #1833
Joined: Tue Apr 22 2008, 10:08PM

Posts: 25133
ⓐ-ⓒⓐⓣ ka shkruar:

::bud:: ka shkruar:

si ka me pas nivel ne mire jetese ne nje vend qe e ka korrupsjonin the dhamb.
Psh. vetem me shikju sherbimet shendetsore, e vetmja gja qe mendoj as "Mas bifsh n'dor t'tyne"!... Ky si me kene Enveri s'din me ike hahahaKush mi hek? Ata qyqet e PS-se? Apo ata ato partite e tjera ma te vogla 'losin' me bugjingla?Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2580 sec, 0.0314 of that for queries. DB queries: 70. Memory Usage: 2,098kB