Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Sofra e Muhabetit - Zone e lire :: Diskutime - Debate - Problematika
 
<< Previous thread | Next thread >>
Shqipnija mbetet vatra e korrupsjonit, krimit dhe mrapambjes !!!
Go to page  1 2 3 4 5 6
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
L - N
Mon Nov 09 2009, 12:21PM
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00AM

Posts: 10623
20 vjet nga Rënia e Murit të Berlinit, Shqipëria ende në tranzicion

Written by Gazeta SOT

E Diele, 08 Nentor 2009 00:00
Nga Pirro PRIFTI

U mbushën 20 vjet që nga dita kur udhëheqësi i fundit i komunizmit Gobraçov nënshkroi me Kancelarin Kohl fundin e luftës së ftohtë dhe tërheqjen e trupave sovjetike nga Fhermaina lindore. Lideri Sovjetik i atëhershëm krijuesi i Perestrojkës dhe i Gllasnosit konstatoi se sistemi komunist nuk mund të vazhdonte më tej. Teoria e Leninit dhe e Marksit për një sistem më të mirë se kapitalizmi dështoi. Gorbaçovi vendosi të prishë lojën e 72 vjeçare të shahut me kapitalistët, duke parë se nëse e vazhdonte më tej fundi do të ishte shumë më i zymtë sesa përfundimi parakohe i “lojës”, e cila ndonëse nisi me vrull dhe entuziazëm utopik përfundoi me miliona njerëz të vrarë e lënduar në kampet e përqendrimit dhe shkeljet flagrante të të drejtave të njeriut në vendet e kampit të ashtuquajtur socialist. Sistemi socialist dështoi dhe në një farë mënyre supozimi i Leninit i bërë që më 1919 që... kush sistem do të fitojë? Do të fitojë ai sistem i cili do të ketë rendimentin më të lartë... Kapitalizmi korri fitoren pas shumë peripecish si në fushën ekonomike, financiare, të të drejtave të njeriut. Shembja e komunizmit në vendet e Europës qendrore dhe lindore përveç se edhe në BRSS pati dhe një anë tjetër pozitive. Edhe Kapitalizmi ndryshoi, po, po ndryshoi, sepse edhe ai mori disa anë pozitive të ideve të majta të kampit të lindjes si përmirësimin e kushteve të punonjësve, ndryshimin e klasës punëtore apo të proletariatit në një klasë aksionere të vogël e të mesme, pakësoi orët e punës, shtoi asistencën për shtresën e varfër, pranoi emigrantët. Pra u krijua një sistem kapitalist më human. Bota nuk është e ndarë më në dy kampe me ideologji të kundërta, por është e ndarë njëlloj si para mijëra vitesh: në të pasur e të varfër; vetëm se pasuria rishpërndahet në mënyrë më të arsyeshme në botën e vendeve të zhvilluara perëndimore. Filloi të fryje era e globalizmit. Ekonomia e Adam Smithit apo ekonomia e individit dhe e tregut të lirë po kalon në ekonominë e tregut social. Partitë demokristiane të djathta u kthyen në parti popullore, partitë komuniste u transformuan në parti të demokracisë së majtë. Gjithçka në lëvizje sepse bota ka nevojë për një sistem më të mirë. Ashtu siç e tha dhe Kamdesy në 1993 në Shqipëri që Kapitalizmi nuk është sistem shumë i mirë, por nuk ka sistem tjetër më të mirë se ai, edhe Shqipëria si dhe bota po transformohet dhe kërkon të futen në BE.
Integrimi i cili deri në 2001 ishte diçka utopike për Shqiptarët pas krijimit të LSI dhe më tepër pas marrjes së pushtetit nga koalicioni i djathtë u bë moto e lëvizjeve të vrullshme transformuese të shoqërisë shqiptare si në ekonomi&financë ashtu dhe në pikëpamje të reja duke e afruar këtë shoqëri të molepsur nga makthi i së kaluarës me Globalizmin.
Por pse ndodhi që Shqipëria mezi po e merr kthesën dhe u deshën plot 17 vjet që të bëheshim anëtare e NATO-s dhe po duhen edhe disa vite të tjera anëtare e BE në të cilën kanë hyrë pothuajse të gjitha vendet e ish-kampit socialist?
Problemet që kanë penguar në Shqipërinë dhe shqiptarët janë vetë shqiptarët e asnjë vend tjetër qoftë fqinj e qoftë jo fqinj.
Gjithkush mund të kujtojë se erdhi demokracia në Shqipëri dhe sesi u shemb komunizmi tek ne. U shemb me urdhër të Ramiz Alisë dhe jo se ata deshën Europën dhe kapitalizmin por sepse Kasta komuniste e Byrosë politike u tremb nga vrasja e Çausheskut. U tremb se Gorbaçovi shembi i detyruar nga - disfata ekonomike, financiare, sociale, njerëzore që pësoi nga sistemi kapitalist-komunizmin. E shembi sepse edhe në lindje kishte njerëz qëe kuptuan që sistemi dështoi. Ramiz Alia rrëzoi i detyruar bustin e Enver Hoxhës, për të manipuluar opinionin evropian dhe atë shqiptar që – “edhe në Shqipëri do të shembet komunizmi..”.
Mendja e djallëzuar e udhëheqësit të fundit komunist lejoj pluralizmin përpara se inteligjencia shqiptare ta kuptonte atë (e aq më pak klasa punëtore dhe fshatare). Menjëherë në partitë e reja u rreshtuan njerëz të PPSH (ish-sigurimsa, ish të afërm të byroistëve dhe të komitet qendror-istëve, e servilë të tyre) cilët morën drejtimin e partive të reja dhe morën në dorëzim pasurinë e popullit e të shtetit. Asgjë nuk rrodhi natyrshëm siç ndodhi në Çeki. Poloni, Slloveni. Nuk ndodhi natyrshëm sepse inteligjencia e formuar me idetë e PPSH ishte e papërgatitur për këtë ndryshim dhe sepse individë të caktuar të kësaj inteligjencie të cilët po kjo Parti u kishte krijuar aureola artificiale madhështie duke i mbështetur për një kohë të gjatë, në momentin kur ndodhi ndryshimi nuk morën përsipër këtë ndryshim por u tërhoqën sepse u frikësuan.
Kështu që pushteti ra në dorën e Sigurimit të shtetit dhe të njerëzve të cilët i përmendëm më lart. Rezultati? rezultati shihet edhe sot e kësaj ditë pas 20 vitesh.
Ende Shqipëria nuk ka inventarizuar popullatën , ende Shqipëria nuk ka inventarizuar pronat, ende Shqipëria nuk ka një pushtet gjyqësor të rregullt, ende Shqipëria nuk ka media të pavarura. Del pyetja: e përse këto probleme të cilat duhet të ishin zgjidhur akoma janë pezull? Po të shohësh në mënyrë kritike këtë të kaluar 20 vjeçare mund të gjesh përgjigjen e thjeshtë. Shqipërinë e kanë drejtuar deri vonë ish-ishat dhe servilët e tyre të cilat bënë çmos deri në 1997 të ri-hipnin në pushtet. Dhe tani, ata të pasuruar mendojnë për pasardhës të tipit të tyre që të drejtojnë vendin me po atë mentalitet të së kaluarës sepse kanë frikë akoma se po tu a ‘marrin pushtetin armiqtë’ ata do të gjenden të pambrojtur. E gjithë kjo vonesë 20 vjeçare pas ndryshimit të sistemit pas rënies së murit të Berlinit ka dëmtuar popullin e thjeshtë, 1.5 milion nga ata janë jashtë shtetit, 20% janë ende pa punë, 50.000 afërsisht janë prostituta, ka ende shumë klane të drogës, tutorë, dhe ka tendencë që individë pa shkollë e bodigardë bëhen pa pritur e pa kujtuar biznesmenë të famshëm sepse dikush nga kasta politike drejtuese e ish-drejtuese do të shpëlajë paratë e korrupsionit. Lufta kundër korrupsionit në Shqipëri do të jetë një luftë e humbur nëse shteti do të vazhdojë të merret me sanitaret e mjekët si me inteligjencien e cila ka rroga të vogla e kërkon të gjejë një punë të dytë por dhe kërkon një shtet që të rrisë rrogat e të rregullojë ligjet, të reformojë shëndetësinë, arsimin. Sot akoma shteti post komunist mban të njëjtin qëndrim ndaj inteligjencies si dhe Zogu dhe Enver Hocha: vazhdon ti mbajë me rroga të vogla në një kohë që u jep zëdhënëseve të bukura të shtypit rroga të majme; vazhdon ti godasë e të drejtojë urrejtjen e popullit ndaj inteligjencies në një kohë që fajtori është politika dhe mungesa e ideve për të reformuar siç duhet ekonominë, shëndetësinë, të bëjë privatizimin korrekt; vazhdon të mbajë nën trysni inteligjencien duke e trembur me median e politizuar e analistët e të cilës flasin shajnë analizojnë sipas urdhrit të të zotit; vazhdojnë të mbajnë nën hyqëm inteligjencien duke vënë në drejtim gjysmakët: militantët e ardhur nga zonat rurale, me pseudo-inteligjencën e formuar me 6 mujore e tre vjeçare, duke bërë biznesmenë katundarë, shoferë, bodigardë me diploma të fallto. Rezultati i qeverisjes? Asnjë përparim. Për ta ilustruar po jap një shembull. Në momentin kur qeveria Berisha vuri një Ministër të aftë si Genc Ruli, u rregullua pas pak kohe energjia elektrike nga e cila vuanim. Kur qeveria Berisha vendosi një program të mirë për bërjen e rrugëve në gjithë Shqipërinë, vendi mori pak frymë se u krijuan vende punë dhe makinat qarkullojnë më mirë nga një vend në tjetrin.
Së fundmi, standardet që kërkon BE për ta integruar Shqipërinë mund t’i realizojnë vetëm teknokratët&meritokratët dhe asnjë tjetër. Vendosja në qeverisje e jo-kompetentëve do të vonojë integrimin. Do Zoti që kur ta rimarrë pushtetin e majta në të ardhmen, ajo të ketë njerëz kompetentë e jo ish ministra të PPSH që akoma rrinë atje për turp të Shqipërisë e të BE. Le të shpresojmë që ky përvjetor i 20 i rënies së Murit të Berlinit të jetë ogur-mbarë për vendin tonë plot halle e derte.

© 2008 Gazeta "Sot"


[ Edited Tue Aug 03 2010, 11:35AM ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
L - N
Fri Nov 13 2009, 12:58PM
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00AM

Posts: 10623
Mjekët si “grup sekserësh” në maternitetin “Koço Glozheni”

ELTON QYNO

13/11/2009 Prokuroria zbardh bisedat ku doktorët u kërkon para pacientëve. Skema e mitmarrjes

TIRANE- Gjashtë mjekët e maternitetit “Koço Glozheni” në Tiranë që u arrestuan pak kohë më parë nga policia, kanë funksionuar si një organizatë kriminale brenda ambienteve të këtij spitali, ku fill pas kryerjes së operacionit ata vinin për pacientët e tyre “gjobat” financiare që varionin nga 15000 e deri tek 5000 mijë lekë të reja. Në plan të parë grupi të linte përshtypjen se çdo shërbim mjekësor që kryente e bënte në favor të pacientit, por më pas gjërat ridhnin ndryshe, pasi mjekët e pandehur si Petrit Rexhepi, Dritan Xhangolli, Lefter Mano, Hyrie Reçi, Nilke Perhati si dhe Renata Turhani, thërrisnin në zyrat e tyre familjarët e pacientëve, duke i kërkuar atyre shuma të konsiderueshme në shërbim të punës së kryer. Personat e sipërcituar u bënin presion pacientëve se gjoja gjendja e tyre shëndetësore nuk ishte e mirë, dhe për pasojë procesi i lindjes duhet të kryhej me operacion në mënyrë që të mundësohej lindja e sigurt e fëmijës si dhe pacientja të gëzonte shëndet të plotë. Ky proces bëhej vetëm atëherë kur të afërmit e pacientit të paguante shumën e parave prej 700 mijë lekësh të vjetra. Personit që ju kërkua kjo shumë financiare, vendosi të mos i japë “ok” ofertës së mjekëve, por të paraqitet në polici dhe të denoncojë aferat korruptive të bluzave të bardha, të cilat në një farë mënyre duket se kishin privatizuar maternitetin. Një nga këto raste, i cili është dokumentuar nga Prokuroria dhe administruar në dosje, është kur një nga pacientët e pyet doktor Petrit Rexhepin se sa i takon shuma financiarë, por ai ja kthen duke iu përgjigjur, “Ç’janë këto budallallëqe”. I ndodhur në këtë situatë i afërmi i pacientit është larguar nga zyra e Rexhepit duke e falënderuar mjekun, mirëpo pikërisht në këtë moment doktori i sipërcituar i thotë: “Ore e di ç’ke ti, shif e lerë”. I zënë “mat” nga doktori i pandehur, familjari i pacientit i thotë se kishte folur me Gencin, që t’i jepte 150 mijë lekë të vjetra. Doktori i pandehur Petrit Rexhepi, ia kthen: “Po lërë sa të duash se nuk e kam problem”. Pasi nxjerr lekët dhe ja dorëzon në dorë doktorit, pacienti i thotë nëse ai kishte ngelur i kënaqur, por përsëri mjeku ia kthen duke i thënë: “Ik tashti me këto budallallëqe”. Përveç këtij rasti flagrant ku bluzat e bardha shfaqen duke marrë para kundrejt shërbimeve mjekësore, specialistët e Prokurorisë së Tiranës gjatë hetimit të çështjes kanë mundur të zbardhin edhe disa raste për 5 të pandehurit e tjerë. Nga studimi i akteve dhe administrimit të provave në dosje, është arritur të provohet se e pandehura Hyrije Reçi me detyrë mami, pranë maternitetit “Koço Glozheni” ka funksionuar si hallka kryesore për të bërë pazaret midis doktorëve dhe familjarëve të pacientëve. Kuptohet që në këtë mes, kjo e pandehur kishte edhe përfitimet e saja financiare. Në kërkesën e gjykimit të përpiluar nga organi i akuzës thuhet se Hyrije Reçi, kontaktonte me pacientët dhe më pas i adresonte ata për ekzaminime mjekësore tek doktorët e pandehur. Gjatë kësaj kohe Reçi vendoste edhe shumën financiare se sa lekë duhet t’u jepnin pacientët, doktorëve të pandehur. Rasti më flagrant i saj është kur, nëpërmjet përgjimeve ambientale e pandehura Reçi kapet “mat”, duke i thënë familjarit të pacientes, se duhet t’i japësh lekë doktorit që e operoi, reanimatorëve, infermiereve të turnit, si dhe vetë asaj. Sipas organit të akuzës, kjo gjë është bërë shumë herë nga e pandehura Reçi, raste këto që janë administruar në dosjen hetimore. Në flagrancë janë kapur edhe të pandehurit e tjerë, të cilët për të kryer shërbime mjekësore, u merrnin para pacientëve. Me “presh në dorë” është kapur edhe mjeku Dritan Xhangolli, i cili gjatë përgjimeve ambientale të kryera nga policia, rezulton se i ka marrë rreth 50 mijë lekë të vjetra njërit prej familjarëve të pacientit, i cili më pas u paraqit në prokurori dhe kreu kallëzim penal ndaj doktorit. Po ashtu me veprime kriminale janë kapur edhe të pandehurit Lefter Mano, Nilke Perhati, si dhe Renata Turhani.

Bisedat implikuese

Gjatë përgjimit ambiental rezulton se i pandehuri Petrit Rexhepi i thotë kallëzuesit: “Gruan duhet ta operoja patjetër, fëmijën e fitove si molla, operacionin e kam bërë të padukshëm”. Kallëzuesi i thotë: “Hyrija ka folur me ju, dhe më tha t’ju jap pjesën që ju takon”. Doktori: “Po ik ore çfarë i ke këto budallallëqe”. Kallëzuesi: “Ok faleminderit shumë doktor, ika”. Doktori: “Ore e di ç’ke ti lërë ato që ke për të lënë”. Pasi i jep 150 mijë lekë të vjetra, kallëzuesi i thotë: “Je i kënaqur”. Doktori: “Lëri këto budallallëqe”.

Të pandehur

Hyrije Reçi, mami e akuzuar për veprën penale “korrupsion pasiv”

Petrit Rexhepi, mjek i akuzuar për veprën penale “korrupsion pasiv”

Dritan Xhangolli, mjek i akuzuar për veprën penale “korrupsion pasiv”

Lefter Mano, mjek i akuzuar për veprën penale “korrupsion pasiv”

Nilke Perhati, mami, e akuzuar për veprën penale “korrupsion pasiv”

Renata Turhani, infermiere, e akuzuar për veprën penale “korrupsion pasiv”

Kurajoja e mamisë


Hyrije Reçi me detyrë mami, pranë maternitetit “Koço Glozheni” ka funksionuar si hallka kryesore për të bërë pazaret midis doktorëve dhe familjarëve të pacientëve. Kuptohet që në këtë mes, kjo e pandehur kishte edhe përfitimet e saja financiare. Në kërkesën e gjykimit të përpiluar nga organi i akuzës thuhet se Hyrije Reçi, kontaktonte me pacientët dhe më pas i adresonte ata për ekzaminime mjekësore tek doktorët e pandehur. Gjatë kësaj kohe ajo përcaktonte edhe shumën e lekëve që duhet të paguanin.

© Gazeta Panorama


Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
L - N
Sun Nov 15 2009, 09:45AM
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00AM

Posts: 10623
Vdekja në komisariat, akuza policisë

Familjarët e 27-vjeçarit: E kanë dhunuar. Nuk kishte arsye të vriste veten

Vali Qyrfyçi

"Nuk kishte arsye për t‘u vetëvrarë. Kishte një vajzë për të rritur. Atë e vrau dhuna". Familjarët e Klodian Bushit, të riut që vdiq në ambientet e Komisariatit të Policisë së Durrësit mbrëmjen e së enjtes, akuzojnë policinë për vrasjen e njeriut të tyre dhe kërkojnë zbardhjen e plotë të ngjarjes. Pretendojnë se 27-vjeçari është viktimë e dhunës dhe presionit policor, ndërsa motra e viktimës, Enkelejda, një e sëmurë nga tumori, i drejtohet Kryeministrit dhe Presidentit të Republikës që të ndikojnë në zbardhjen e këtij rasti dhe për t‘u mbyllur rrugën njëherë e përgjithmonë ngjarjeve të tilla. Çështja po ndiqet nga afër edhe nga institucioni i Avokatit të Popullit, që është vënë në dijeni nga familjarë të 27-vjeçarit Bushi. Dy inspektorë të avokatit kanë mbërritur në Drejtorinë e Policisë së Qarkut Durrës për t‘u njohur me rrethanat e ngjarjes dhe ecurinë e hetimeve. Familja ka kërkuar avokatin Maks Haxhia për të ndjekur çështjen, por ende nuk ka marrë një përgjigje prej tij. E shoqja, Gjylserina 25 vjeçe, tregon çastet e fundit me të kur shkuan në Komisariatin e Policisë pas njoftimit të marrë për paraqitje nga inspektori i zonës. "Askush nuk më tha gjë. Unë isha aty, në të njëjtën godinë me të dhe nuk më morën për dëshmitare që ta shihja me sytë e mi si kishte vdekur. Ata kërkuan ujë dhe s‘më thanë asgjë. Më thanë vetëm: Ik se ke fëmijën e vogël. Deri në orën 10.00 të natës kam qenë aty. Jam e bindur që kanë ushtruar dhunë. Sa herë e kapte policia e rrihte", tregon për "Shqip" e shoqja. "Nuk kishte arsye për t‘u vetëvarur. Kishte një vajzë për të mbajtur. Shkonim shumë mirë. Ai s‘kishte shumë që kishte dalë nga burgu", vazhdon ajo, ndërsa pohon se sendet e vjedhura u gjetën në shtëpinë e tyre. Ndërkohë, Drejtoria e Policisë, përmes zëdhënëses, në një konferencë për shtyp sqaroi rrjedhën e ngjarjes, por jo motivet që e shtynë të riun drejt vetëvarjes. Klodian Bushi kishte qenë i dënuar pesë herë për veprën penale të vjedhjes dhe herën e fundit kishte dalë nga burgu më 21 tetor. Vajza e tij, Fatimja e vogël flokëverdhë, vërtitet në oborrin e ngushtë para shtëpisë së gurtë dhe pyet: "A do ma kthejë policia babin?" Pyetja fëminore e bazuar në situata të mëparshme bën që e ëma të shkrehet në vaj dhe të kuptojë se tani do ta ketë dhe më të vështirë jetesën. Pa punë, me një fëmijë përdore dhe pa një burrë në krah. Vjedhja e një shtëpie mund ta izolonte Klodian Bushin sërish në qeli, por ajo që ndodhi mbrëmjen e së enjtes i dha fund përfundimisht serialit të mbylljes së tij në burg. Zëdhënësja e Drejtorisë së Policisë së Qarkut Durrës, Elda Qyrfyçja, tha se në përbërje të grupit hetimor të ngritur për ngjarjen ka prokurorë të rrethit Gjyqësor Durrës, ekspertë kriminalistë të Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë së Shtetit, ekspertë mjekoligjorë dhe specialistë të hetimit të krimit. Në shtëpinë e viktimës janë gjetur sendet e vjedhura të hënën e kësaj jave në një banesë në lagjen 11 të qytetit bregdetar. Ndërkaq, hetimet po kryhen edhe nga Shërbimi i Kontrollit të Brendshëm për të sqaruar rrethanat që e çuan të riun drejt aktit fatal dhe ndonjë përfshirjeje të mundshme të punonjësve të policisë në këtë ngjarje. Gjithsesi, nuk është deklaruar asnjë marrje mase deri tani në Komisariatin e Policisë së Durrësit në pritje të rezultatit të hetimeve. Policia mohon që ndaj Bushit të jetë ushtruar dhunë, ndërsa ishte thirrur bashkë me të shoqen në komisariat për t‘u pyetur mbi vjedhjen. E dëmtuara L.K., në shtëpinë e së cilës Bushi kishte marrë sende me vlerë, si bizhuteri të florinjta, pesë ora dore, si edhe një telefon celular të tipit "Nokia", ka njohur mes disa grash gruan e Bushit si të përfshirë në vjedhje, ndërkohë që sendet u gjetën nga policia gjatë kontrollit të ushtruar në banesën e tij dhe u sekuestruan në cilësinë e provës materiale.


© Gazeta Shqip - 2006-2008


Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
L - N
Tue Nov 17 2009, 12:39PM
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00AM

Posts: 10623
Pranga keshilltarit te ministrit Prifti

E Marte, 17 Nentor 2009


Elbasan- Kater drejtuesit te larte te kompanise "Darfo" gjate periudhes 2000-2007, mes te cileve njeri keshilltar i ministrit te Ekonomise dhe Energjetikes, Dritan Prifti, jane vene nen pranga per nje dem ekonomik prej 6,5 milione euro ndaj arkes se shtetit dhe "vjedhje per shkak te detyres". Pas hetimeve te nisura nga Prokuroria e Elbasanit mbi bazen e nje denoncimi te bere ne organin e akuzes, dje Gjykata e Rrethit ka miratuar kerkesen per masen e sigurise "arrest me burg" ndaj te dyshuarve dhe mbreme vone, policia tha se ekzekutoi urdhrin e gjykates. Burime zyrtare bene me dije se te akuzuarit jane Eduart Belegu, ish-administrator i "Darfo", aktualisht keshilltar per minierat ne METE, Artur Belegu, magazinier, Tonin Gjonaj, ish-drejtor dhe Fatos Pengu, ish-pergjegjes.

Prokuroria e Rrethit Gjyqesor Elbasan beri dje me dije zyrtarisht se ka nisur hetimet ne procedimin penal nr. 169, qe prej dates 16 shkurt 2008, per vepren penale te dyshuar se eshte konsumuar nga drejtuesit e "Darfo"-s, kompania qe zoteron me koncesion Uzinen e Ferrokromit ne Elbasan. "Veprimet hetimore jane kryer ne ngarkim te Eduart Belegu, administrator, Artur Belegu, Tonin Gjonaj, drejtor, e Fatos Pengu, te

gjithe punonjes te kompanise", njoftoi mbreme organi i akuzes. Sipas hetimeve gati dy vjecare te kryera mbi bazen e denoncimeve nga organet shteterore, te dyshuarit ne bashkepunim me njeri-tjetrin, i kane shkaktuar nje dem shtetit ne shumen prej 6,5 milione euro gjate periudhes 2004-2007, kohe ne te cilen kane marre me koncesion Uzinen e Ferrokromit ne Metalurgjikun e Elbasanit. Behet fjale per shitjen e pasurise shteterore ne mineral kromi dhe makineri. "Sipas kerkeses se prokurorise, Gjykata e Rrethit Elbasan ka caktuar masen e arrestit ne burg per keta te dyshuar", beri me dije organi i akuzes mbreme.

Edhe Policia e Shtetit dhe ajo vendore konfirmuan dhenien e mases se sigurise ne ngarkim te kater te dyshuarve dhe mbreme vone u njoftua ekzekutimi i urdhrit te gjykates. Brenda disa oresh uniformat blu te drejtorise se policise Elbasan kane kryer ndalimin e te akuzuarve ne bashkepunim me koleget e Tiranes dhe i ka izoluar ne ambientet e paraburgimit deri ne daljen e tyre para gjykates per konfirmim mase. Sipas dosjes hetimore dyshohet se te ndaluarit u kane perfituar 3 vjet me radhe, ne kuader te investimit qe kane kryer ne fushen e mineraleve. Sipas dosjes hetimore, ata dyshohen se kane shitur asetet e kompanise, gjendjen stok te skrapit dhe kromit, apo makinerive, duke dale nga projekti. Me ligj kompanise koncesionare nuk i lejohet te shfrytezoje keto asete qe jane prone shteterore, por vetem te prodhoje, ndaj dhe per ish-drejtuesit eshte ngritur edhe akuza e "shperdorimit te detyres". Hetimet per kete ceshtje po vazhdojne, pasi dyshohen te perfshire ne abuzime edhe persona te tjere.Abuzimi ne kompanine koncesionare

Kur nje kompani koncesionare fiton te drejten e investimit ne nje ndermarrje te caktuar me miratim te qeverise, nuk ka te drejte te dale nga projekti i saj dhe te shfrytezoj asetet e shtetit. Sipas dosjes hetimore mesohet se ish-drejtuesit e "Darfo"-s, pergjate periudhes 2004-2007 kane shitur minerale kromi, makineri dhe skrap ne kundershtim me projektin, duke shperdoruar detyren dhe shkaktuar demin prej 6,5 milione euro. Ata kane pasur per detyrim vetem prodhimin e mineralit dhe jo shitjen e tij ne menyre te paligjshme nga Uzina e Ferrokromit ku dhe vepronin.Te arrestuar :

Eduart Belegu, 46-vjec, ish-administrator, keshilltar ne METE

Artur Belegu, 31-vjec, magazinier

Tonin Gjonaj, 58-vjec, ish-drejtor

Fatos Pengu, 48-vjec, ish-pergjegjes

© 1991 - 2009 Koha Jone


Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
L - N
Wed Nov 18 2009, 01:37PM
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00AM

Posts: 10623
Sistemi i Drejtësisë ne Shqipni asht i okupum prej ish komunistave pohon Shefi i EURALIUS.

Roland Miklau: Deklaratat politike ndikojnë në vendimet e gjyqësorit

Shefi i misionit të e EURALIUS në vendin tonë ka bërë prezent probleme tepër të theksuar në sistemin tonë të drejtësisë.

Roland Miklau, në një intervistë për DË ka pohuar se sistemi i drejtësisë në vendin tonë ka probleme të theksuar, duke filluar që nga inspektimet selektive, të cilat përdoren për presion ndaj gjyqtarëve e deri tek deklaratat politike që sipas tij ndikojnë në vendimet që japin gjykatësit.

Por një problem tjetër i rëndësishëm sipas Miklaut është edhe profesionalizimi i gjyqtarëve.

Sipas tij në sistemin tonë të drejtësisë ka gjyqtarë të sistemit komunist që vazhdojnë të japin drejtësi si dhe gjyqtarë të përgatitur me kurse gjashtë mujore pas përfundimit ët sistemit.

Ai ka theksuar se kjo situatë mund të ndryshoi dhe nuk është e pamundur që të kemi një reformim të drejtësisë në vendin tonë, por fillimisht duhet bërë edhe seleksionimi i gjyqtarëve.

Miklau në intervistën për DË ka pohuar “Nuk mund të ketë një kërcim të madh përpara. Kjo kërkon strategji, plane veprimi, vullnet të mirë, punë profesionale për të hedhur hapin tjetër dhe formuar baza për një cilësi të re të sistemit të drejtësisë.

Nuk mund të pritet ndonjë lloj mrekullie sepse njerëzit janë po ata. Në sistemin e drejtësisë ka gjyqtarë që kanë punuar gjatë kohës së diktaturës komuniste, të tjerë që janë përgatitur shpejt e shpejt me kurse 6 mujore, në fund të kësaj diktature dhe ka edhe gjyqtarë, prokurorë të rinj, që janë kualifikuar në Shkollën e Magjistraturës për tre vjet.

Aftësitë e të cilëve janë të krahasueshme me ato të kolegëve të tyre në Evropën Qendrore dhe Lindore. Pra në Shqipëri ka grupe të ndryshme që i bëjnë gjërat herë herë të vështira, ka ndikim të politikës dhe sistemi i drejtësisë nuk është i çliruar nga ndikimi i politikës, gjë që ndodh edhe në vende të tjera, nuk po flas për Afrikën apo Amerikën Latine, por ne kontekstin evropian, Shqipëria është një vend në zhvillim”.

-Zoti Miklau, cilat janë qëllimet dhe prioritetet e projektit të BE, të njohur si EURALIUS, të drejtuar prej jush lidhur me reformën në Drejtësi ?

Synimi i përgjithshëm i projektit është të ndihmojë vendosjen e një sistemi modern, profesional dhe transparent të drejtësisë, në të cilin njerëzit të besojnë. Qëllimi është që qytetarët e Shqipërisë të kenë besim në sistemin e tyre të drejtësisë. Kjo kërkon që sistemi të funksionojë mirë, kërkon integritet, reduktim të korrupsionit. Korrupsioni nuk mund të zhduket 100 përqind, ai ekziston edhe në vende të tjera evropiane, por është e domosdoshme të ulet niveli i tij, që qytetarët e Shqipërisë të kenë ndjesinë që shumica e proceseve gjyqësore marrin një gjykim të ndershëm, të paanshëm, objektiv, të mbështetur në ligj dhe në përputhje me standardet evropiane.

-Çfarë do të thotë. Zoti Miklau, standarde evropiane në sistemin e drejtësisë? A mundeni t`i shpjegoni ato pak më gjerë?

Standardet Evropiane janë një tërësi rekomandimesh, rreth 200, të Këshillit të Evropës, ku Shqipëria është vend anëtar. Standarde Evropiane do të thonë një funksionim i mirë i sistemit të drejtësisë, besueshmëri ndaj gjykatësve dhe prokurorëve, do të thotë një perceptim i publikut për diçka që është pranë drejtësisë - drejtësia absolute është diçka e paarritshme, e pamundur-. Por njerëzit duhet të ndjejnë se ka një trajtim të ndershëm të çështjeve gjyqësore, trajtim të ndershëm ndaj dikujt që dyshohet për veprimtari kriminale dhe nëse ka një konflikt ai duhet të zgjidhet në mënyrë objektive apo përmes një kompromisi. Edhe nëse gjithë palët nuk janë të kënaqura me rezultatin ato duhet ta pranojnë atë. Pranimi i rezultatit është një përvojë në shumë vende jo sepse këtë e kërkon ligji por edhe në bazë të procedurës sesi është arritur rezultati, të argumenteve të dhëna nga autoritetet për të shpjeguar pse u arrit ai rezultat. Këto janë po kaq të rëndësishme sa edhe brendia e vendimit.

-Misioni i BE, EURALIUS, është i pranishëm në Shqipëri që në vitin 2005. A keni pasur rastin të vëzhgoni ndërhyrje të politikës , të njerëzve të fuqishëm në drejtësi , sidomos në vendimet e gjykatësve?

Ajo që misioni ynë mund të vëzhgojë është që deklaratat publike nga anëtarët e qeverisë, ka të ngjarë, që të kenë ndikim në vendimet që marrin gjykatësit. Për gjykatësit në Shqipëri situata nuk është tërësisht e sigurt për një sërë arsyesh: ka inspektime selektive, arbitraritet, ka mundësira për trajtime jo të ndershme, jo të barabarta brenda sistemit. Pra, ka pasiguri dhe kjo shkallë pasigurie mund të çojë në sjellje, që jo gjithmonë janë të parashikueshme. Mund të ketë një dëshirë për të ndjekur atë që njerëzit e fuqishëm duan ose që punonjësit e drejtësisë mendojnë se këta njerëz duan apo presin prej tyre. Kjo situatë ndikon në sjelljen e gjyqtarëve dhe ka një lloj rreziku që ata të shmangen nga vendime qe kërkojnë kurajë dhe të preferojnë mënyrat formale për të shpjeguar procesin gjyqësor. Kur e sheh vendimin e gjyqtarëve ai të duket shumë profesional, shumë teknik, por në thelb nuk është një vendim i ndershëm dhe nuk konsiderohet i pranuar nga palët e interesuara si një vendim i ndershëm.

-A e bën kjo mënyrë e marrjes së vendimeve nga gjyqësori situatën emergjente dhe vendosjen e procedurave qe detyrojnë zbatimin e ligjit një domosdoshmëri urgjente?

Nuk mendoj se ka një situatë emergjente. Po, mendoj se ka një nevojë urgjente për të vazhduar reformat në drejtësi. Janë realizuar një sërë projektesh, janë arritur suksese por ka ende shumë për të bërë. Po, ka nevojë për vendosjen e procedurave që bëjnë të mundur jo vetëm hartimin e ligjeve të mira sipas standardeve të BE por edhe zbatimin e tyre, përgatitjen e tyre në atë mënyrë që zbatimi i ligjeve të lehtësohet.

-Mr Miklau, ju sapo thatë që në Shqipëri drejtësia nuk është e lirë nga ndërhyrjet e politikës. Cila është baza që kjo situatë të ndryshojë, që të arrihet hap pas hapi në një cilësi të re të sistemit ?

Po, është e mundur që të ecet përpara hap pas hapi. Nuk mund të ketë një kërcim të madh përpara. Kjo kërkon strategji, plane veprimi, vullnet të mirë, punë profesionale për të hedhur hapin tjetër dhe formuar baza për një cilësi të re të sistemit të drejtësisë. Nuk mund të pritet ndonjë lloj mrekullie sepse njerëzit janë po ata. Në sistemin e drejtësisë ka gjyqtarë që kanë punuar gjatë kohës së diktaturës komuniste, të tjerë që janë përgatitur shpejt e shpejt me kurse 6 mujore, në fund të kësaj diktature dhe ka edhe gjyqtarë, prokurorë të rinj, që janë kualifikuar në Shkollën e Magjistraturës për tre vjet. Aftësitë e të cilëve janë të krahasueshme me ato të kolegëve të tyre në Evropën Qendrore dhe Lindore. Pra në Shqipëri ka grupe të ndryshme që i bëjnë gjërat herë herë të vështira, ka ndikim të politikës dhe sistemi i drejtësisë nuk është i çliruar nga ndikimi i politikës, gjë që ndodh edhe në vende të tjera, nuk po flas për Afrikën apo Amerikën Latine, por ne kontekstin evropian, Shqipëria është një vend në zhvillim. Në kushte të tilla ju nuk mund të prisni që brenda natës të ndodhin mrekullia.

© 2008 Gazeta "Sot"


Miklau: Qeveria ka ndikuar fuqishëm në disa vendime të gjyqësorit

Kreu i misionit të BE për drejtësinë, "Euralius", akuzon politikën për ndërhyrje

Kreu i misionit të Bashkimit Europian për drejtësinë "Euralius", Roland Miklau, ka lëshuar deklarata të forta kritikuese ndaj qeverisë për presionin që ajo i bën gjyqësorit.

Në një intervistë dhënë për radion "Deutsche Welle", juristi austriak që prej kohësh po ndihmon drejtësinë shqiptare deklaroi se "ajo që misioni ynë mund të vëzhgojë është që deklaratat publike nga anëtarët e qeverisë, ka të ngjarë, që të kenë ndikim në vendimet që marrin gjykatësit.

Për gjykatësit në Shqipëri situata nuk është tërësisht e sigurt për një sërë arsyesh: ka inspektime selektive, arbitraritet, ka mundësi për trajtime jo të ndershme, jo të barabarta brenda sistemit.


Pra, ka pasiguri dhe kjo shkallë pasigurie mund të çojë në sjellje, që jo gjithmonë janë të parashikueshme". Një qëndrim ky që për të parën herë është bërë publik, por që realisht është thënë në takimet me ekzekutivin dhe drejtësinë nga ekspertët e "Euralius".

Ky mision ka dhënë ndihmesë të madhe për gjyqësorin në vend dhe ka hartuar shumë prej ligjeve të rëndësishme që bëjnë pjesë në shtyllën e "reformës në drejtësi". Por në më shumë se një rast, qeveria shqiptare nuk i ka ndjekur këshillat e ekspertëve, edhe pse ata paguhen nga BE për të implementuar përvojën më të mirë në vendin tonë. Kreu i misionit "Euralius", duke iu referuar ndërhyrjeve të politikës në drejtësi, thekson më tej se "në Shqipëri ka grupe të ndryshme që i bëjnë gjërat herë-herë të vështira, ka ndikim të politikës dhe sistemi i drejtësisë nuk është i çliruar nga ndikimi i politikës, gjë që ndodh edhe në vende të tjera, nuk po flas për Afrikën apo Amerikën Latine, por në kontekstin europian, Shqipëria është një vend në zhvillim".

Sipas tij, kjo situatë ndikon në sjelljen e gjyqtarëve dhe ka një lloj rreziku që ata të shmangen nga vendime që kërkojnë kurajë dhe të preferojnë mënyrat formale për të shpjeguar procesin gjyqësor.

Kur e sheh vendimin e gjyqtarëve, ai të duket shumë profesional, shumë teknik, por në thelb nuk është një vendim i ndershëm dhe nuk konsiderohet i pranuar nga palët e interesuara si një vendim i ndershëm".

Në fakt, kjo deklaratë përbën një qëndrim të rëndë ndaj disa vendimeve për të cilat ka pasur akuza ndaj qeverisë shqiptare. Një shembull janë edhe dy vendimet e Gjykatës së Lartë për të përjashtuar nga gjykimi ministrat Mediu e Basha, të cilët janë akuzuar zyrtarisht nga Prokuroria e Përgjithshme. Misioni "Euralius" në Shqipëri ka qenë determinuar në kohën e përplasjes mes qeverisë dhe prokurorisë për hartimin e ligjit mbi organin e akuzës, por edhe për draftin e administratës gjyqësore. Por edhe pse ekspertët e Bashkimit Europian kanë vënë "gishtin mbi plagë" më shumë se një herë, por është injoruar nga qeveria.

Në lidhje me korrupsionin në drejtësi, z. Roland Miklau deklaroi se "korrupsioni nuk mund të zhduket 100 për qind, ai ekziston edhe në vende të tjera europiane, por është e domosdoshme të ulet niveli i tij, që qytetarët e Shqipërisë të kenë ndjesinë që shumica e proceseve gjyqësore marrin një gjykim të ndershëm, të paanshëm, objektiv, të mbështetur në ligj dhe në përputhje me standardet europiane".

Y. Pata
© Gazeta Shqip - 2006-2008


[ Edited Wed Nov 18 2009, 01:53PM ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
L - N
Thu Nov 26 2009, 09:28PM
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00AM

Posts: 10623
Skandali, Tirana dhe Vllaznia në listën e ekipeve që kanë trukuar ndeshjet

Nga Tema

Tirana dhe Vllaznia akuzohen zyrtarisht nga organi më i lartë i futbollit, UEFA, për trukim ndeshjesh. Ndeshjet që dyshohet se janë trukuar nga ana e dy ekipeve shqiptare janë Stabaek-Tirana, që përfundoi 4 me 0 dhe dy ndeshjet që Vllaznia ka luajtur me Rapidin e Vjenës. Skandali bëhet më i rëndë për faktin se nga pesë ekipet e dyshuara për trukim ndeshjesh, dy prej tyre janë shqiptare. Nuk është hera e parë që ekipet shqiptare akuzohen për trukim ndeshjesh, pasi shumë herë ato janë vënë nën akuzë për shitje ndeshjesh. Ishte vetë kryeministri Berisha që dy vjet më parë akuzoi kombëtaren e futbollit për shitje ndeshjesh duke kërkuar madje edhe shkrirjen e saj.

Dyshimet

Skandali i trukimit të ndeshjeve ka përfshirë edhe ekipet shqiptare. UEFA ka zbuluar dje emrat e ndeshjeve të para që janë dyshuar si të trukuara, teksa është bërë e ditur se dy klubet shqiptare, Tirana dhe Vllaznia, janë përfshirë në skandalin e basteve në ndeshjet e tyre në Kupat e Evropës. Bëhet fjalë për ndeshjen e kthimit të Champions League, Stabaek-Tirana, e cila përfundoi me fitoren e kampionëve të Norvegjisë 4-0, si dhe dy ndeshjet mes Vllaznisë dhe Rapidit të Vjenës, e para e zhvilluar në Vjenë dhe e fituar 5-0 nga austriakët dhe e dyta në Shkodër, ku sërish Rapidi fitoi 3-0. Gjatë këtyre ndeshjeve në shtypin shqiptar pati akuza për shitje ndeshjesh, por gjithçka mbeti në kuadrin e thashethemeve, ndërsa Federata Shqiptare e Futbollit nuk bëri asnjë hetim. Vetëm pak ditë më parë, pas skandalit të hetuar nga prokuroria e Bokumit në Gjermani, që ka sjellë arrestimin e 17 personave në Gjermani e Zvicër, mësohet se UEFA kishte kërkuar informacione edhe nga Federata Shqiptare e Futbollit. Një gjë e tillë është pohuar nga burime zyrtare të këtij institucioni, ku prej ditësh pritej zbardhja e listës së ndeshjeve të dyshuara si të trukuara nga ekipet shqiptare. UEFA ka bërë të ditur në faqen e saj zyrtare se deri më tani 5 klube janë zyrtarisht nën hetim. Tirana e Vllaznia nga Shqipëria, Dinaburgu në Letoni, Ljubljana në Slloveni dhe Budapest Honved në Hungari. Kjo e bën edhe më të rëndë, pasi nga pesë ekipe të akuzuara për trukim ndeshjesh, dy prej tyre janë ekipe shqiptare. Vllaznia ka qenë edhe më parë e akuzuar për trukim ndeshjesh. Vetëm një vit më parë ajo u përfol për trukim të ndeshjes me ekipin kroat NFK Zagreb, por UEFA nuk arriti që të vërtetojë asgjë. Përveç takimit të vjetshëm, Vllaznia ka qenë e dyshuar edhe për trukim ndeshjesh disa vite më parë, kur ka luajtur me ekipin skocez të Dandit. Akuzat ndaj ekipeve shqiptare për shitje ndeshjesh janë bërë të zakonshme gjatë viteve të fundit. Dyshimet kanë ardhur për faktin se ato kanë humbur pothuajse gjithmonë me rezultat të thellë dhe janë luajtur pasivisht nga bastexhinjtë, të cilët kanë mundur që të gjejnë rezultatin e saktë të ndeshjeve.

Por, pavarësisht akuzave dhe dyshimeve të ngritura për ekipet shqiptare, Federata Shqiptare e Futbollit dhe UEFA nuk kanë kryer hetime dhe i kanë kaluar në heshtje dyshimet. Vetëm pak muaj më parë në Shqipëri u miratua ligji kundër shitjes së ndeshjeve që parashikon deri në 7 vjet burg për abuzuesit.

Akuzat dhe rënia e interesit

Akuzat për trukime ndeshjesh tashmë janë bërë të zakonshme në vendin tonë. Por, përveç ndeshjeve ndërkombëtare, ekipet shqiptare akuzohen edhe për trukime në nivel kombëtar, madje ato janë pranuar hapur disa herë nga presidentët e klubeve të futbollit. Trukimet dhe lëshimet e ndeshjeve kanë ndodhur sidomos në fund të kampionatit, kur edhe luhet fort për titullin kampion dhe ekipet që do t’i shpëtojnë rënies një kategori më poshtë. Për këtë fakt interesi i tifozëve ka rënë ndjeshëm në stadiumet tona dhe gjithnjë e më shumë ata po mungojnë në shkallët e stadiumeve. Pavarësisht faktit se trukimet dhe lëshimet në ndeshje të caktuara janë bërë hapur dhe pranuar edhe nga protagonistët, Federata Shqiptare e Futbollit është mjaftuar vetëm me një thënie se do hetojë, por realisht nuk ka vepruar në asnjë moment. Dyshimeve për trukime ndeshjesh nuk i ka shpëtuar as kombëtarja shqiptare e futbollit, sidomos dy vjet më parë, kur humbi me Bjellorusinë në Tiranë 4 me 2 dhe kur humbi me Rumaninë 6 me 1. Në atë kohë reagoi ashpër edhe kryeministri Berisha, i cili akuzoi Federatën se po shiste ndeshje dhe për këtë arsye kërkoi shkrirjen e ekipit kombëtar. Pavarësisht dyshimeve dhe akuzave, nuk u arrit që të provohej, nëse ato dy ndeshje ishin shitur. Kjo, edhe për faktin se nuk u hetua asnjëherë. Prokuroria, pavarësisht akuzave, nuk ka ndërmarrë asnjëherë ndonjë hetim ndaj ekipeve dhe personave që i kanë kryer këto trukime, edhe pse në fakt trukimi është një shkelje penale dhe organi i akuzës e ka për detyrë që të hetojë.

“Ekipet shqiptare, një histori të hershme me manipulimin e ndeshjeve”

“Shqipëria ka një histori të hershme në manipulimin e ndeshjeve”. Kështu e nis gazeta italiane “La Stampa” një shkrim të dy vjetëve më parë, e cila ka arritur të ndërtojë historikun e dyshimeve të ekipeve shqiptare, duke marrë shkas që nga ndeshjet e 7 viteve më parë në Kupat e Evropës. “Data 7 gusht 2002 është historike. Në atë kohë luheshin para-eliminatoret e Ligës së Kampioneve. Dinamo ishte pritëse përballë danezëve të Brondbi. Mashtrimi ishte studiuar në detajet më të vogla dhe kishte prej atyre që arritën të vinin baste mbi rezultatin ekzakt të ndeshjes, atë që ishte paracaktuar. Por dyshimet për manipulime ishin shumë të forta, aq sa kompanitë e basteve u bindën se ndeshja ishte e trukuar. Graham Sharp, zëdhënësi i “William Hill”, shpjegoi situatën. “Të gjitha bastet ishin vënë në Londër dhe Mançester. Të gjitha ishin vënë në rezultatin përfundimtar 0-5, me koeficient mes 80 dhe 100”. Problemi për atë që kishte programuar trukimin e rezultatit ishte se plani nuk u realizua. Ndeshja përfundoi 0-4 dhe danezët humbën në mënyrë të pabesueshme golin e pestë në minutat e fundit. Data e mësipërme është historike pikërisht për këtë arsye, pasi kjo ishte hera e parë për tentativa manipulimi në ndeshje që mbikëqyreshin nga UEFA. Një vit më vonë lindin dyshime për dy takime të tjera: Dinamo-Lokeren dhe Vllaznia-Dandi, ndeshje të para-eliminatoreve të Kupës UEFA. Shuma të mëdha vihen në shenjën 2, ndërsa rezultatet u japin të drejtë bastexhinjve. UEFA nis një hetim, nga i cili nuk zbulohet asgjë. Dyshimet për skuadrat shqiptare shfaqen edhe për ndeshjet e kohëve të fundit, si sfida mes Ekranas dhe Elbasanit, në verën e vitit 2006, dhe mbi të gjitha takimi Bezhanija-Besa, i cili përfundoi barazim 2 me 2”, - pohon “La Stampa” në shkrimin e vet për dyshimet që ekipet shqiptare kanë shitur ndeshje të ndryshme.

© Copyright 2007 tema.al.


Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
L - N
Wed Dec 23 2009, 07:54AM
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00AM

Posts: 10623
L'Occidentale: Mafia shqiptare riciklon para të pista nëpërmjet korrupsionit në lëmin e ndërtimtarisë

Media italiane: Bij të nomeklaturës komuniste po masakrojnë Tiranën

Komisioni i Bashkimit Europian nuk gabon kur thotë se korrupsioni është në rendin e ditës në shtetin e ri të Kosovës. Dhe jo vetëm në Kosovë, por edhe në Shqipëri, Serbi, Bullgari, Maqedoni… shumë sociologë vendas theksojnë se korrupsioni është pjellë e shkëputjes me të kaluarën komuniste, pasi regjimi demokratik ka institucione shumë të dobëta në zinxhirin komandues shtetëror. Në Prishtinë, objektivi i së ardhmes së afërt është ai i forcimit të strukturave shtetërore, domethënë modernizimi i tyre respektivisht shërbimeve për qytetarët. Ekziston edhe një formë tjetër korrupsioni, një fenomen karstik, i lidhur me privatizimet, i përhapur në degë të tjera të ekonomisë dhe i lidhur sidomos me spekulimin ndërtimor. Mafia shqiptare është e frymëzuar nga ajo italiane për të ricikluar paratë e pista nëpërmjet korrupsionit në lëmin e ndërtimtarisë. Në Tiranë, kryeqytetin shqiptar të qeverisur nga socialistët (bij të nomenklaturës komuniste), ka pasur një masakrim të vërtetë të hapësirave publike me ndërtimin e eko-përbindëshave në mesin e qytetit. Në Kosovë ndodh pakashumë e njëjta gjë. Pas zgjedhjeve, politika kosovare ka rifilluar çaf-çufin e saj të zakonshëm. Kryeministri Hashim Thaçi dhe Presidenti Sejdiu kanë deklaruar se Kosova është tashmë një shtet "i pavarur, sovran dhe demokratik". Mbetet e panjohura e opinionit që Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë do të duhet të japë lidhur mbi ligjshmërinë e deklarimit të pavarësisë kosovare, e ndodhur në mënyrë unilaterale, ama me miratimin e shumë vendeve. Në të vërtetë, më shumë se kishat ortodokse të mbrojtura në enklavat serbe në territorin kosovar, Beogradit i intereson lënda e parë me të cilën është e pasur nëntoka e Kosovës, si minierat në zonën e Mitrovicës. Në lojë janë interesa të mëdha ekonomike dhe gjeostrategjike. Revista serbe "Blic" ka shkruar se është e pamundur që Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë të shprehë një mendim të favorshëm ndaj Serbisë, duke qenë se Beogradi vazhdon të mos mbajë parasysh vetëvendosjen e një populli dhe dëshirën e tij për t'u vetëqeverisur. Do të ishte e vështirë të kthehej prapa, në një rajon ku plagët e spastrimit etnik (serb kundër kosovarëve dhe revanshizmit kosovar në dëm të serbëve) janë ende të hapura.

Do të duhet kohë për ta paqëtuar Ballkanin, ndërkohë, Kosova vazhdon të gëzojë mbështetjen e bashkësisë ndërkombëtare. Shtete si Shtetet e Bashkuara, Franca, Gjermania, Arabia Saudite dhe vende të tjera e mbështesin hapur Prishtinën pasi ia kanë njohur pavarësinë; të tjerë, si Rusia, Republika Popullore e Kinës apo Spanja qëndrojnë armiqësorë ndaj republikës së re ballkanike për motivacione të ndryshme, por mbi të gjitha sepse ia kanë frikën faktit se mos edhe pakicat e tyre etnike mund të ngrihen ne emër të së drejtës për vetvendosjen e popujve. Në realitet, sipas disa vëzhguesve, Kosova është një brinjë e identitetit shqiptar; kosovarë e shqiptarë flasin të njëjtën gjuhë, kanë të njëjtën kulturë, kanë të njëjtat tradita dhe duan të dy që të jetojnë në Bashkimin Europian pa u shkrirë në një "Shqipëri të Madhe", siç ia kanë frikën shumë.

Një aspekt i fundit që duhet evidentuar duke folur për entitetin e ri shtetëror kosovar është penetrimi gjithnjë e më i gjerë i vahabizmit, një emërtim fondamentalist islamik, por, thonë më optimistët, që duket si një problem më pak i rëndë ndaj të tjerëve të tillë si kriminaliteti mafioz, korruptimi i aparateve shtetërore, autoritarizmi i liderëve… Në realitet, në përkufizimin e identitetit të tyre të ri dhe kompleks etniko-fetar (pakicat serbo-ortodokse, përhapja e ngadaltë e kristianizmit) kosovarët kanë pranuar një "pakt me djallin", vahabitë. Pavarësisht thënies së kësaj, duhen marrë me maturi lajmet që tregojnë për sheikë arabë të gatshëm që të ndërtojnë qindra xhami të reja në vend dhe kjo pse, në ndryshim nga popullsi të tjera me fe myslimane, shqiptarët kosovarë e jetojnë fenë si një fakt privat dhe, në çdo rast, si diçka që vjen pas "ndjenjës atdhetare". Në epokën e dominimit turk, klerikët katolikë, myslimanë dhe bektashinj kishin si slogan "për atdheun dhe për fenë"...

Nga L'Occidentale


Përgatiti

ARMIN TIRANA

© Copyright 2005 Rilindja Demokratike


Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
L - N
Thu Dec 24 2009, 12:24PM
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00AM

Posts: 10623
Tritol shtyllës 220 k/volt,në linjën Shkodër-Elbasan

» Vendosur: 23/12/2009 - 09:08

Fatos Mahmutaj & Etleva Delia

Sulmohet me eksploziv shtylla e tensionit të lartë, që transmeton energjinë elektrike në linjën Shkodër-Elbasan, pjesë e rrjetit Mali i Zi-Shqipëri, Kosovë-Shqipëri. Një sasi e konsiderueshme lënde eksplozive e vendosur rreth orës 20:20, mbrëmjen e së hënës në një nga shtyllat e linjës së tensionit të lartë 220 kilovolt i linjës Koman–Elbasan, ndërtuar në vitin 1982, ka rrezikuar ndërprerjen e energjisë elektrike në të vetmen rrugë që e dërgon atë në stacionin kryesor të vendit, që ndodhet në hyrje të qytetit të Elbasanit. Shpërthimi ka dëmtuar rëndë një prej katër këmbëve të shtyllës në fshatin Prezë të Tiranës, megjithatë ajo ka qëndruar në këmbë. Linja e sulmuar konsiderohet si arterie e rëndësishme e rrjetit energjetik, për natyrën e dyfishtë brenda dhe jashtë vendit. Ajo lidh burimet energjetike në veri të vendit, ndërsa është pjesë e linjës me Malin e Zi dhe Kosovën. Shpërthimi është dëgjuar deri në Fushë-Krujë dhe ka shkaktuar dëme në banesat pranë zonës. Policia ka mbërritur në vendngjarje dhe ka nisur hetimet për të zbuluar autorët e krimit, ndërsa bëhet e ditur se janë shoqëruar rreth 27 persona, banorë të zonës, që dyshohet se mund të kenë dijeni. Pas largimit të ekspertëve të kriminalistikës dhe oficerëve të policisë gjyqësore, ekipet e emergjencës kanë nisur punën për të riparuar dëmin e shkaktuar nga eksplozivi. Sipas burimeve nga vendngjarja, shpërthimi nuk ka ndodhur direkt në tokë, por në një lartësi prej 8 metrash, në këmbën e bazamentit të dytë të shtyllës. Shpërthimi ka këputur totalisht këmbën, ndërsa sipas specialistëve, fakti që nuk ka pasur erë të fortë e ka shpëtuar shtyllën nga rrëzimi. Familja e Xhelal Dacit, e cila banon vetëm 50 metër larg shtyllës së shpërthyer me eksploziv, ka kaluar një natë tmerri. Veç shiut të shumtë dhe ftohtit të stinës së mbrëmjes së të hënës kryefamiljari, bashkëshortja e tij dhe tre fëmijët kishin kaluar jashtë banesës pjesën më të madhe të natës. Shkak për të ishte frika nga ndonjë shpërthim tjetër, duke menduar se po përsëritej “Gërdeci”. Sybe Daci, pohoi se në momentin e shpërthimit ndodhej në shtëpi me bashkëshortin dhe tre fëmijët e mitur. “Dëgjuam një shpërthim të madh, i cili zgjati disa sekonda dhe tronditi fort shtëpinë. Menjëherë unë dhe im shoq tentuam të dilnim jashtë duke nxjerrë edhe fëmijët, por gjithçka ishte e kotë. Në atë moment, si pasojë e shpërthimit dyert e banesës nuk hapeshin. Pas përfundimit të zhurmës dolëm jashtë në oborr dhe nuk po arrinim të kuptonim ç’kishte ndodhur. Ishte errësirë totale. Vetëm në mëngjes e morëm vesh nga bashkëfshatarët, që punojnë në një ndërmarrje private këtu pranë, se ishte shpërthyer me eksploziv shtylla që ndodhet afër shtëpisë tonë”, përfundoi Sybe Daci.

© Gazeta Panorama

Per mu kushdo qi e ka ba kyt pune nuk ka ba vetem nji krim kundrejt nji shtylle por e konsideroj ma shum si sabotim e si tradhtar komtare.


Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
Edmond-Cela
Fri Jan 08 2010, 01:55AM
Rrushi


Registered Member #977
Joined: Mon Jul 30 2007, 10:12AM

Posts: 3038
sa pash nje artikull te grupeve gansteriave ketu ne zonen ku jetoj une, per ato qe kuptojn anglisht, trokit ketu une i njof krejt keto djem dhe thuahse te gjith i njohin ketu tek zona jeme, asht me te ardh keq perzoten, jan do fmijaca se i kan marr ato dekumenta dhe sjidhe gjith diten neper rrug, me te atdh keq perzoten, me vjen me plas si keto njerz na ulin vleren ne te tjerve qe cohemi 5-30 te nadjes me shku ne dhe me paguar taksi si gjith te tjeret, kote kajrajfilat kan merr ato letra dhe iu duket vedi, se jan dikushi, por sjan asgja vetem skam me brek ne beth,

Pa Buk e Pa uje Rri, por Pa Bukuroshet e ShkodraOnline nuk Mund te Rri!!


Back to top
L - N
Fri Jan 08 2010, 07:48AM
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00AM

Posts: 10623
Edmond-Cela ka shkruar:

sa pash nje artikull te grupeve gansteriave ketu ne zonen ku jetoj une, per ato qe kuptojn anglisht, trokit ketu une i njof krejt keto djem dhe thuahse te gjith i njohin ketu tek zona jeme, asht me te ardh keq perzoten, jan do fmijaca se i kan marr ato dekumenta dhe sjidhe gjith diten neper rrug, me te atdh keq perzoten, me vjen me plas si keto njerz na ulin vleren ne te tjerve qe cohemi 5-30 te nadjes me shku ne dhe me paguar taksi si gjith te tjeret, kote kajrajfilat kan merr ato letra dhe iu duket vedi, se jan dikushi, por sjan asgja vetem skam me brek ne beth,Pershnetje Mond djali.

E lexova me vemenje megjithse e kam pa kyt lajm ne google, nejse kisha me shtu dy gjana qi jan shum te ransishme per kyt artikull:

1) Bahet fjale per kang rap me arm e per dhune, pra simas policise deri tash jan vetm kang, pamvarsisht armve, policia ala s'ka dijeni se kta djem apo kta qe i thojn vedit gangstera te ken arm t'mirfillta. Pra asht si bicim publicitetit e noshta? noshta?? jane tuj u munu me ba emen per me thy marketet e muziks n'mnyr ekstreme publicitare.

2) Edhe ne qoft se ky grup egziston dhe funksionon si grup ganksterash qe mburren per atomatiqet dhe per dhunen e tyne, s'don me thane se tetan Shqiptart e Anglise jane ne te njajtin rang, masanej mor zotni Mondi njerz te padishem, t'dhunshem e te dhanun me ba krime ka gjithkund, kta repistat me kallashnikoll me duket mu se inspirimin e kan pak te perzim mes repit Amerikan qi fillimisht ka lind si shprehje dhune me dhunen e kaosit t'Shqipnis ne 1997 me pas arm e mu vra e mu pre.

Nejse t'kuptoj mire Mond djali se ti flet prej rrethanave dhe kanveshtrimit tand, por edhe ti e din se 99.99% e emigrantve Shqiptare ne Britani jetojn me pune te nershme dhe nji pjese tjeter jane studenta te shkelqyshem dhe kjo gja duhet me na ba krenar, kta tipat qi adhurojn kallashnikollat e dhunen, jam i sigurt se kurrnjihere ne jet te tyne se kan ba prove me ken pjes e dhuns, por t'influencum prej mosdijes e meneletsise noshta jane pak te ngatrrum ne tru per kanveshtrimin e dhuns, si duket jane t'ri qe kan ardh ne emigrim te ri dhe prej rrethanave t'shkrime me personalitetin e tyne anojn ka krahet ekstreme. Nejse un kisha me te sygjeru mos me i marr seriozisht e mos mu influencu per idenditetin tone prej disave, sepse cdo shoqni asht e perbame prej turri njerzsh njashtu si ka me ken e perbame prej gjithfar menesh. Un s'pranoj emnin e as shoqnin e emnit tem e te shoqnis teme me kshtu Shqiptarsh kastan nuk me shqetsonhic puna e tyne, si thash kta njerz jane pjes e tana shoqnive ne bote sot sado te zhvillume


[ Edited Fri Jan 08 2010, 07:53AM ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
Edmond-Cela
Fri Jan 08 2010, 12:24PM
Rrushi


Registered Member #977
Joined: Mon Jul 30 2007, 10:12AM

Posts: 3038
Lec Neli ka shkruar:

Edmond-Cela ka shkruar:

sa pash nje artikull te grupeve gansteriave ketu ne zonen ku jetoj une, per ato qe kuptojn anglisht, trokit ketu une i njof krejt keto djem dhe thuahse te gjith i njohin ketu tek zona jeme, asht me te ardh keq perzoten, jan do fmijaca se i kan marr ato dekumenta dhe sjidhe gjith diten neper rrug, me te atdh keq perzoten, me vjen me plas si keto njerz na ulin vleren ne te tjerve qe cohemi 5-30 te nadjes me shku ne dhe me paguar taksi si gjith te tjeret, kote kajrajfilat kan merr ato letra dhe iu duket vedi, se jan dikushi, por sjan asgja vetem skam me brek ne beth,Pershnetje Mond djali.

E lexova me vemenje megjithse e kam pa kyt lajm ne google, nejse kisha me shtu dy gjana qi jan shum te ransishme per kyt artikull:

1) Bahet fjale per kang rap me arm e per dhune, pra simas policise deri tash jan vetm kang, pamvarsisht armve, policia ala s'ka dijeni se kta djem apo kta qe i thojn vedit gangstera te ken arm t'mirfillta. Pra asht si bicim publicitetit e noshta? noshta?? jane tuj u munu me ba emen per me thy marketet e muziks n'mnyr ekstreme publicitare.

2) Edhe ne qoft se ky grup egziston dhe funksionon si grup ganksterash qe mburren per atomatiqet dhe per dhunen e tyne, s'don me thane se tetan Shqiptart e Anglise jane ne te njajtin rang, masanej mor zotni Mondi njerz te padishem, t'dhunshem e te dhanun me ba krime ka gjithkund, kta repistat me kallashnikoll me duket mu se inspirimin e kan pak te perzim mes repit Amerikan qi fillimisht ka lind si shprehje dhune me dhunen e kaosit t'Shqipnis ne 1997 me pas arm e mu vra e mu pre.

Nejse t'kuptoj mire Mond djali se ti flet prej rrethanave dhe kanveshtrimit tand, por edhe ti e din se 99.99% e emigrantve Shqiptare ne Britani jetojn me pune te nershme dhe nji pjese tjeter jane studenta te shkelqyshem dhe kjo gja duhet me na ba krenar, kta tipat qi adhurojn kallashnikollat e dhunen, jam i sigurt se kurrnjihere ne jet te tyne se kan ba prove me ken pjes e dhuns, por t'influencum prej mosdijes e meneletsise noshta jane pak te ngatrrum ne tru per kanveshtrimin e dhuns, si duket jane t'ri qe kan ardh ne emigrim te ri dhe prej rrethanave t'shkrime me personalitetin e tyne anojn ka krahet ekstreme. Nejse un kisha me te sygjeru mos me i marr seriozisht e mos mu influencu per idenditetin tone prej disave, sepse cdo shoqni asht e perbame prej turri njerzsh njashtu si ka me ken e perbame prej gjithfar menesh. Un s'pranoj emnin e as shoqnin e emnit tem e te shoqnis teme me kshtu Shqiptarsh kastan nuk me shqetsonhic puna e tyne, si thash kta njerz jane pjes e tana shoqnive ne bote sot sado te zhvillume
i di me Lec Ato jan asgja une i njof te gjith bile kam lujt edhe futboll me to. nje gja me vjen keq se keto djem kan marr nenshtetsin anglize dhe iu duket mendja sdi se kush, nuk e hellin mendjen se nga kan ardh dhe si kan vujt me ardhe ne ket vend dhe baballaret jan tuj kullot velet neper male me cu nje kashat buk ne shpi kurse keto sillen gjith diten ne rrugicat e londres tu u hap bethsh. kjo me vjen keq, ato si grup nuk jan asgja dhe ato foto qe ka hell gazeta asnjana prej tyre nuk eshe ba ketu ne Angli. une i njof shum mire, njanin prej tyre i kam pas edhe shok te ngusht e kam pru te shpija dhe te gjitha e kam dasht si vellan, por ai mori at rruge dhe une rrug tjeter.

kto jan nje perqindje e vogel sic thu a ti lec ne londer, une e di qe shum shqiptar jan shum te sukseshem ketu ne londer. por tek kjo zona jeme te gjith e njohin ket grup. e mos harro ti e din shum mire, se ketu ne angli me shum kerkojn gazetat per lajme te keqija nga emigrantave se ndaj atyre te sukseshmve. si do mos ne ket kote te veshtire qe po kalon vendi.

normale se ka dhe nga te mirat. me iu nise historis teme personale nga mediat gazetat TV Radio, jam sot ne ket vend, ato me shpetuar me mos rikthimin tem ne shqiperi duke shkruar ne faqe te pare te gazateve te tyre mire per mua dhe nuk esht e drejt si nje perzon si une ta rikthejn ne shqiperi.Pa Buk e Pa uje Rri, por Pa Bukuroshet e ShkodraOnline nuk Mund te Rri!!


Back to top
guest
Sat Jan 09 2010, 02:21AM
Registered Member #1283
Joined: Fri Sep 28 2007, 12:35AM

Posts: 4466
Edmond-Cela ka shkruar:

sa pash nje artikull te grupeve gansteriave ketu ne zonen ku jetoj une, per ato qe kuptojn anglisht, trokit ketu une i njof krejt keto djem dhe thuahse te gjith i njohin ketu tek zona jeme, asht me te ardh keq perzoten, jan do fmijaca se i kan marr ato dekumenta dhe sjidhe gjith diten neper rrug, me te atdh keq perzoten, me vjen me plas si keto njerz na ulin vleren ne te tjerve qe cohemi 5-30 te nadjes me shku ne dhe me paguar taksi si gjith te tjeret, kote kajrajfilat kan merr ato letra dhe iu duket vedi, se jan dikushi, por sjan asgja vetem skam me brek ne beth,


ti ban te forta ahahahah

te citova vetem ket shkrim se me ke ba me qesh. i lexova edhe ato qe keni shkru ti dhe z. Lec edhe jam dakort me shumicen e atyne qe keni than. nejse, kot po shkruj se nuk kam ca me shtu. fodulleku i atyne qe jane kerkushi e qe kerkojn vemendje duke u shit si te forte apo te rrezikshem asht dica qe haset ne te gjithe komunitetet dhe asht ba aq e zakonshme saqe nuk te ban pershtypje. shumica e shqiptarve nuk i kan kta vese, keshtu qe nuk mundet kush me na gjyku apo pergjithsu per sjellje te tilla kur vetem disa qe mund te numrohen me gishta bajn keshtu marrinash. ktyne gangsterave u rroft benefits se cofin unit.


Back to top
::bud::
Sat Jan 09 2010, 02:29AMRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46PM

Posts: 10533
proud to be albanian Guest e???

ja nje koment

MB, local says...
3:17pm Thu 7 Jan 10
It was a brilliant idea to let thousands of Albanians into Britain to "enrich our culture" as we all can now enjoy the fruits if Albanian culture, eg. gansta rappers, child prostitutes, and revenge killings. I'm also proud of our generousity to our new friends - they tryly deserve to get the same benefits as those who have not contributed anything new to Britain's cultural heritage.


[ Edited Sat Jan 09 2010, 02:31AM ]
Back to top
::bud::
Sat Jan 09 2010, 02:42AMRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46PM

Posts: 10533
Edmond-Cela ka shkruar:

Lec Neli ka shkruar:

Edmond-Cela ka shkruar:

sa pash nje artikull te grupeve gansteriave ketu ne zonen ku jetoj une, per ato qe kuptojn anglisht, trokit ketu une i njof krejt keto djem dhe thuahse te gjith i njohin ketu tek zona jeme, asht me te ardh keq perzoten, jan do fmijaca se i kan marr ato dekumenta dhe sjidhe gjith diten neper rrug, me te atdh keq perzoten, me vjen me plas si keto njerz na ulin vleren ne te tjerve qe cohemi 5-30 te nadjes me shku ne dhe me paguar taksi si gjith te tjeret, kote kajrajfilat kan merr ato letra dhe iu duket vedi, se jan dikushi, por sjan asgja vetem skam me brek ne beth,Pershnetje Mond djali.

E lexova me vemenje megjithse e kam pa kyt lajm ne google, nejse kisha me shtu dy gjana qi jan shum te ransishme per kyt artikull:

1) Bahet fjale per kang rap me arm e per dhune, pra simas policise deri tash jan vetm kang, pamvarsisht armve, policia ala s'ka dijeni se kta djem apo kta qe i thojn vedit gangstera te ken arm t'mirfillta. Pra asht si bicim publicitetit e noshta? noshta?? jane tuj u munu me ba emen per me thy marketet e muziks n'mnyr ekstreme publicitare.

2) Edhe ne qoft se ky grup egziston dhe funksionon si grup ganksterash qe mburren per atomatiqet dhe per dhunen e tyne, s'don me thane se tetan Shqiptart e Anglise jane ne te njajtin rang, masanej mor zotni Mondi njerz te padishem, t'dhunshem e te dhanun me ba krime ka gjithkund, kta repistat me kallashnikoll me duket mu se inspirimin e kan pak te perzim mes repit Amerikan qi fillimisht ka lind si shprehje dhune me dhunen e kaosit t'Shqipnis ne 1997 me pas arm e mu vra e mu pre.

Nejse t'kuptoj mire Mond djali se ti flet prej rrethanave dhe kanveshtrimit tand, por edhe ti e din se 99.99% e emigrantve Shqiptare ne Britani jetojn me pune te nershme dhe nji pjese tjeter jane studenta te shkelqyshem dhe kjo gja duhet me na ba krenar, kta tipat qi adhurojn kallashnikollat e dhunen, jam i sigurt se kurrnjihere ne jet te tyne se kan ba prove me ken pjes e dhuns, por t'influencum prej mosdijes e meneletsise noshta jane pak te ngatrrum ne tru per kanveshtrimin e dhuns, si duket jane t'ri qe kan ardh ne emigrim te ri dhe prej rrethanave t'shkrime me personalitetin e tyne anojn ka krahet ekstreme. Nejse un kisha me te sygjeru mos me i marr seriozisht e mos mu influencu per idenditetin tone prej disave, sepse cdo shoqni asht e perbame prej turri njerzsh njashtu si ka me ken e perbame prej gjithfar menesh. Un s'pranoj emnin e as shoqnin e emnit tem e te shoqnis teme me kshtu Shqiptarsh kastan nuk me shqetsonhic puna e tyne, si thash kta njerz jane pjes e tana shoqnive ne bote sot sado te zhvillume
i di me Lec Ato jan asgja une i njof te gjith bile kam lujt edhe futboll me to. nje gja me vjen keq se keto djem kan marr nenshtetsin anglize dhe iu duket mendja sdi se kush, nuk e hellin mendjen se nga kan ardh dhe si kan vujt me ardhe ne ket vend dhe baballaret jan tuj kullot velet neper male me cu nje kashat buk ne shpi kurse keto sillen gjith diten ne rrugicat e londres tu u hap bethsh. kjo me vjen keq, ato si grup nuk jan asgja dhe ato foto qe ka hell gazeta asnjana prej tyre nuk eshe ba ketu ne Angli. une i njof shum mire, njanin prej tyre i kam pas edhe shok te ngusht e kam pru te shpija dhe te gjitha e kam dasht si vellan, por ai mori at rruge dhe une rrug tjeter.

kto jan nje perqindje e vogel sic thu a ti lec ne londer, une e di qe shum shqiptar jan shum te sukseshem ketu ne londer. por tek kjo zona jeme te gjith e njohin ket grup. e mos harro ti e din shum mire, se ketu ne angli me shum kerkojn gazetat per lajme te keqija nga emigrantave se ndaj atyre te sukseshmve. si do mos ne ket kote te veshtire qe po kalon vendi.

normale se ka dhe nga te mirat. me iu nise historis teme personale nga mediat gazetat TV Radio, jam sot ne ket vend, ato me shpetuar me mos rikthimin tem ne shqiperi duke shkruar ne faqe te pare te gazateve te tyre mire per mua dhe nuk esht e drejt si nje perzon si une ta rikthejn ne shqiperi.


jane tuj u munu me ba emen per me thy marketet e muziks n'mnyr ekstreme publicitare.

Lec shifi pak fotot mire? A duket ambjenti (sfondi)i tyne kaq kulturor sa me kene ne at gjendje me mendu per merkat muziket e publicitet?

Injoranta e pik dhe duhen luftu pa u shtu.
Back to top
guest
Sat Jan 09 2010, 02:43AM
Registered Member #1283
Joined: Fri Sep 28 2007, 12:35AM

Posts: 4466
happy new year mr. bud ahahahaha

so u agree with that comment, yeah? i think when albanians arrived in uk all those problems were existent. i have seen them all in british society, even incest and pedophilia. anyway, you are grown man and have your own understanding.


Back to top
::bud::
Sat Jan 09 2010, 02:49AMRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46PM

Posts: 10533
happy new year to you to guest.

It just makes me sick man!!!
Injoranta, fmijaqa me Kallasha, prit edhe pak kur ti shofin b... ne biruc mandej ta kthejn logon e tyne prej OTR ne
OTRAP
Back to top
guest
Sat Jan 09 2010, 02:59AM
Registered Member #1283
Joined: Fri Sep 28 2007, 12:35AM

Posts: 4466
ne cdo vend te botes ndodhin keto fenomene. ne shqiperi asht kollaj me i gjet armet kudo dhe kan perfitu nga rasti me ba foto per me u duk si te fort, dhe rapers kudo e kan si kulture per me u hap kot pa lidhje. shumica dermuse e shqiptarve distancohen prej tyne, dhe vetem ndonje fmis mund t'u duken interesanta apo trima. sick mu me ka qellu me u ba kur kam njoft disa vendali ketu qe i jati kishte abuzu seksualisht me te bijat, dhe ky fenomen edhe tjere jane te perhapun ne mase ktu, pra as kta nuk jane te kullum.


Back to top
L - N
Fri Jan 15 2010, 09:16AM
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00AM

Posts: 10623
::bud:: ka shkruar:

happy new year to you to guest.

It just makes me sick man!!!
Injoranta, fmijaqa me Kallasha, prit edhe pak kur ti shofin b... ne biruc mandej ta kthejn logon e tyne prej OTR ne
OTRAP
Hahahahahahahahaha O-TRAP ju met masanej me ju thirr me amelsi e n'dashni prej shokve te dhoms apo ja hahahahaha.

Ka gjithkun mosdije, t'padishem, injoranta qi shofin krimin si rrug te jets zotni ::bud::, kastan mos u smur fort, se ba me i marr seriozisht shum kta njerz na duhet me nejt te smur tan kohen, e s'ja vlen pamvarsisht se na pengojn tanve shyqyr qi jan minoritet i vogel fort


guest ka shkruar:

ne cdo vend te botes ndodhin keto fenomene. ne shqiperi asht kollaj me i gjet armet kudo dhe kan perfitu nga rasti me ba foto per me u duk si te fort, dhe rapers kudo e kan si kulture per me u hap kot pa lidhje. shumica dermuse e shqiptarve distancohen prej tyne, dhe vetem ndonje fmis mund t'u duken interesanta apo trima. sick mu me ka qellu me u ba kur kam njoft disa vendali ketu qe i jati kishte abuzu seksualisht me te bijat, dhe ky fenomen edhe tjere jane te perhapun ne mase ktu, pra as kta nuk jane te kullum.S'kam ca me komentu se jam shum dakord dhe ndaj te njajtin menim me komentin tan zotni guest .[ Edited Fri Jan 15 2010, 09:18AM ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
L - N
Wed Jan 20 2010, 03:04PM
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00AM

Posts: 10623
Korrupsioni ne autoshkolla, pezullohen testimet ne Korce

E Merkure, 20 Janar 2010

Drejtoria e Pergjithshme e Sherbimeve te Transportit Rrugor, pasi u vu ne dijeni te gjestit korruptim, te denoncuar ne media ku pronari i autoshkolles "Saraci" ne qytetin e Korces, i premtonte nje shtetaseje marrjen e provimit ne menyre korruptive duke shkelur rende procedurat ligjore te testimit, ka marre te gjitha masat ligjore administrative. Drejtori i Pergjithshem i Sherbimeve te Transportit Rrugor, Kreshnik Bozho, njoftoi dje heqjen e licences te autoshkolles "Saraci" ne qytetin e Korces, shkarkimin e menjehershem te punonjesve, Aurel Agolli, Pirro Kacorri dhe Bashkim Myertezai te cilet jane implikuar ne kete ngjarje dhe pezullimin e perkohshem te procedurave te testimit ne kete qytet. Duke marre shkas nga kjo ngjarje, DPSHTRR-ja siguron te gjithe opinionin publik qe reagimi do te jete gjithmone shume i ashper ndaj gjithe atyre, qe do te perserisin akte te tilla korruptive. Procesi i dixhitalizimit te testimit per lejet e drejtimit, pasi ka filluar te aplikohet me sukses ne Tirane dhe ne Durres, po behet me shpejtesi ne te gjithe vendin, proces ky qe i jep fund njehere e pergjithmone abuzimeve qe kemi ndeshur deri me tani dhe rrit maksimalisht cilesine e drejtuesve te rinj te mjeteve rrugore.

© 1991 - 2009 Koha Jone


Nejse per mu iky lajm sasht lajm i ri por perkunrazi "Flas gjithmone per vedi" di dhe njof shum njerz qe ose i kan marr patentat pa ba asnj ore msim e pa dhan asnji teori ose i kan marr vetem se jan paraqit deri aty, mu me duket se shumica e njerzve ne Shqipni i marrin patentat ma shum se pagujn lekt sesa prej pergaditjes ne autoshkolla, noshta ka nryshu najfije me brezin e ri prej detyrimeve te prinve por gjithsesi un ala se kam marr patentetn kerkun e deri tash kam pas te pakten nja 6 oferta me pagu lekt e me marr pa shku hic me msu as ne teori e as ne kurs.

Kastan masnej rrugt e reja Shqiptare kthehen ne rrugt e vdekjes sepse shoferat e kualifikum me patenta fallco kthehn ne pilotat e vetvrasjes bashk me ata rrezik qi ju dalin perpara


Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
L - N
Sat Feb 20 2010, 08:17AM
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00AM

Posts: 10623
Droga drejt Italisë, ja shqiptarët që e trafikonin

TIRANE-Shkatërrohet banda e trafikut ndërkombëtar të drogës. Një operacion policor i koduar “Lindja e diellit”, zhvilluar njëkohësisht në katër shtete, Shqipëri-Itali-Greqi-Belgjikë, është finalizuar me arrestimin e 35 personave (24 shqiptarë), shumica prej të cilëve shtetas shqiptarë. Prokuroria e Krimeve të Rënda bëri të ditur se 11 prej të arrestuarve janë shtetas italianë dhe tre grekë. Shumica e trafikanteve jane te rinj, nisur nga mosha 22 vjec , 28-32 vjec e deri ata te moshes 50 vjecare. Shqiptaret jane kryessiht nga Kavaja, Vlora por ka dhe nga Elbasania dhe Pogradeci e Korca. Te gjithe rezident ne Itali.
Dy prej të dyshuarve si anëtarë të këtij rrjeti trafiku ishin arrestuar në Shqipëri që prej vitit 2007, e konkretisht: Maringlen Hallka dhe Fatbardh Kapllanaj. Përmes një konference për shtyp, zv/prokurori i Krimeve të Rënda, Kosta Beluri tha se hetimet kanë nisur në vitin 2009, pas materialeve të mbërritura nga Prokuroria e Leçes. Sipas prokurorisë, transporti i drogës nga Shqipëria drejt shtetit fqinj është bërë në shumicën e rasteve me gomone, përmes Kanalit të Otrantos. Në të paktën gjashtë raste, Guardia di Finanza në zonën e Pulias ka bllokuar sasi të mëdha lënde narkotike të llojit marijuanë dhe dy ngarkesa heroinë. Grupi kriminal dyshohet të ketë vepruar që prej vitit 2004 dhe ka transportuar një sasi prej 1 ton e 300 kg marijuanë dhe 10 kg heroinë. Sipas policisë, organizata kishte plan për të transportuar drejt Italisë një sasi tjetër prej 1500 kg marijuanë.

Operacioni eshtë koduar “Lindja e diellit” për shkak se të gjitha ngarkesat e drogës mbërrinin në Itali në të zbardhur drita e mëngjesit. Operacioni i nisur dje në orën 05:00 në katër shtete, përfshirë dhe Shqipërinë, ka rezultuar mjaft i suksesshëm për shkak se është goditur një prej grupeve më të fuqishme të trafikut ndërkombëtar të drogës, ku pjesë e rrjetit ishin shtetas shqiptarë, italianë dhe grekë.

Sipas zyrtarëve të lartë të prokurorisë së Përgjithshme, organizata e trafikut të drogës e ka nisur aktivitetin e saj kriminal që prej vitit 2004 dhe prej dy vitesh prokurori Eneid Nakuçi po drejton hetimet për goditjen e rrjetit që vepron në territorin shqiptar. Nga hetimet e kryera ka rezultuar se heroina prodhohej në Lindjen e Mesme apo Afganistan, ndërsa marijuana në Shqipëri. Transporti bëhej me gomone dhe sasia e drogës ishte destinuar kryesisht për t’u shpërndarë në Siçili. Një sasi më e vogël droge shpërndahej dhe në tregun vendas, në Leçe. Sipas hetuesve, disa nga ngarkesat e drogës janë bllokuar në Pulia. Të dyshuarit si anëtarë të trafikut janë përgjuar për disa muaj me radhë, madje disa prej tyre edhe në qeli. Sipas prokurorisë, rrjeti i trafikut drejtohej nga shtetas shqiptarë me banim në Itali.

Operacioni ‘LINDJA E DIELLIT’

Te arerstuarit shqiptare

1. Adrian Aga, 30 vjeç, lindur në Synej Kavajë, rezident në Trani
2. Lirim Aga, 34 vjeç, lindur në Synej Kavajë, rezident në Trani
3. Isuf Brahimi, 38 vjeç, lindur në Vlorë
5. Bajram Çelaj, 58 vjeç, lindur në Vlorë
6. Artur Demaj, 39 vjeç, lindur në Vlorë
7. Maringlen Halka, 29 vjeç, lindur në Fier
8. Nase Hoxhaj, 33 vjeç, rezident në Chiavari
9. Habip Hysi, “Biku” 50 vjeç, lindur në Skrapar, rezident në Leçe
10. Fatbardh Kapllanaj, lindur në Vlorë, alias Ilia Tare si rezident në Greqi
11. Sandri Liçaj, 22 vjeç, lindur në Vlorë
12. Daniel Likaj, 22 vjeç, lindur në Vlorë
13. Flamur Malaj, 38 vjeç, lindur në Vlorë
14. Arsen Marku, 28 vjeç, lindur në Vlorë, rezident në Altamura
15. Lefter Maskaj “Lame”, 28 vjeç, lindur në Vlorë
16. Ilir Mehmeti, 27 vjeç, lindur në Vlorë
17. Elidon Mingaj, “Toni”, 35 vjeç, lindur në Vlorë
18. Erion Mingaj, “Roni”, 28 vjeç, lindur në Vlorë, rezident në Augusta
19. Erion Muçaj, “Roni”, Velçë, rezident në Ragusa
20. Arben Paluka, “Beni”, 33 vjeç, lindur në Zhejë
21. Ilia Papa, "Ledi”, 33 vjeç, Elbasan, në burg në Katania
22. Eduart Premtaj, “Tole”, 39 vjeç, lindur në Vlorë, në burg në Leçe
23. Armand Sinaj, “Mandi”, 31 vjeç, lindur në Vlorë
24. Lulzim Tahirllari, “Luli”, 43 vjeç, lindur në Korçë, rezident në Massafra
25. Bledar Xhufi, “Xhufi”, 32 vjeç, lindur në Shqipëri
26. Pilo Zanaj, 28 vjeç, lindur në Vlorë, në burg në Massafra
27. Stefan Zoto, “Stefo”, 37 vjeç, lindur në Vlorë

NE KERKIM

1. Gëzim Bardhaj, 41 vjeç, nga Vlora
2. Flamur Kapollari, lindur në Pogradec, 39 vjeç, rezident në Massafra.
3. Admir Hoxha alias Adi Llapi, 35 vjeç, nga Vlora
4. Erlist Jesku “Petrit”, 25 vjeç, lindur në Pogradec
5. Ahmet Kadri, 50 vjeç, lindur në Vlorë
6. Hajri Karajfili, 44 vjeç, lindur në Vlorë
7. Agron Maskaj, 26 vjeç, lindur në Vlorë
8. Anduen Pepa, “Eli”, 24 vjeç, lindur në Elbasan
9. Valmir Pepa, “Miri”, 27 vjeç, lindur në Lushnjë
10. Mariglen Sadedini, “Geni”, 26 vjeç, lindur në Vlorë
11. Sokol Titi, 40 vjeç, lindur në Fier


(d.b/GSH/BalkanWeb)

trokit ketu

Athere habitna na emigrantat kur shkojm n'shqipni, se si disa individ ne Shqipni kan mujt me vu pasuni marramense, apo si ka munsi me pa kriju firma e kapital me qinra miljona Euro, tuj dite se sa e varfen ka ken e asht Shqipnija.

Here me piramida, her me trafik njerzish, here me prostituta, her me trafik arms, her me trafik droget, fatkeqsisht per shumicen e nershme Shqiptare krimet e marra e disa Shqiptarve s'po marojm kurr dhe pervec se jan tu na dhan emen te keq fatkesia asht se si duket rrajt e disa bizneseve vazhdojn me pas origjin kriminale .


[ Edited Sat Feb 20 2010, 08:23AM ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
L - N
Sun May 09 2010, 10:51AM
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00AM

Posts: 10623
Lirohen nga detyra 260 policë, nuk kaluan testin e shkollës09/05/2010

Ata do t’i japin “lamtumirën” uniformës, sapo të fillojnë punë fituesit e rinj
Mbi 260 punonjës do të largohen nga policia, pasi nuk kanë kaluar në testin bazë të shkollës së policisë. Informacioni është siguruar nga burime konfidenciale pranë Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë së Shtetit, ndërkohë që largimi i tyre pritet të kryhet pas përfundimit të shkollës së policisë nga ana e rekrutëve të rinj, me qëllim që mos të mbeten vende vakante. Shifra e lartë e largimeve ka ardhur gjatë një procesi gjashtëmujor kursesh dhe tashmë pritet që të gjithë ata që kanë ngelur në testet përkatëse, të lirohen nga policia.

Sipas të dhënave, të gjithë këta punonjës policie do të lirohen nga detyra, pasi nuk kanë mundur të fitojnë pikët minimale në shkollën e policisë, që është bërë me detyrim për çdo punonjës. Burimet policore shpjegojnë se ata kanë plotësuar numrin e pikëve negative gjatë kursit. Siç dihet, pak kohë më parë nisën kurset e para për punonjësit e policisë, të cilët janë në detyrë dhe kishin të drejtë rroge pikërisht sipas gradës që mbanin. Kursi është me detyrim për të gjithë punonjësit e policisë dhe nëse një punonjës policie nuk kalon teorinë, atëherë ai nuk mund ta vazhdojë praktikën. Megjithatë, kjo ndodh në çdo sistem arsimor, por e veçanta për ta është se nuk mund të marrin pjesë sërish në provime, pra nuk mund të kenë një shans të dytë.

Burimet policore shpjegojnë se sistemi i përllogaritjes së pikëve është në një mënyrë të re. Në çdo testim që kryejnë punonjësit e policisë gjatë tre muajve teori, ata duhet të marrin përkatësisht nga 65 pikë. Nëse ata marrin më pak se kufiri minimal, pra më pak se 65 pikë, atëherë u shënohen pikë në vlerën negative. Sipas shpjegimit, nëse marrin 62 pikë, ata plotësojnë 3 pikë negative. Por, nga testimet e shumta, sasia e pikëve negative mund të rritet, pavarësisht se ka një kufi maksimal. Burimet policore shpjegojnë se nëse punonjësi i policisë arrin në 36 pikë negative, atëherë ai është i larguar automatikisht nga policia. Në këtë moment ndërpret kursin dhe shumë shpejt bëhet edhe largimi i tij nga policia. Kështu pritet të ndodhë me 260 oficerë policisë, të cilët kanë qenë në kurs gjatë këtyre gjashtë muajve dhe kanë dështuar, duke plotësuar numrin e pikëve negative. Ata kanë plotësuar këtë kufi pikësh dhe janë përjashtuar nga kursi e shumë shpejt do të largohen edhe nga policia. Sipas të dhënave, ata shërbejnë në funksione të ndryshme policie në disa qytete, por të gjithë janë të rolit operacional. Pavarësisht se ata kishin shumë vite në radhët e policisë, nuk kanë mundur t’i kalojnë me sukses këto testime që kryhen në shkollën e policisë. Sipas të dhënave, pikët më të shumta i kanë humbur në testimet për të drejtat e njeriut dhe procedurat e shoqërimit të personave në ambientet policore.

Gjatë muajit janar, kur mbaroi kursi i fundit, numri total i të ngelurve në shkollë ishte 140 efektivë. Ndërsa në mars ngelën dhe 23 të tjerë, kështu që për një hark të shkurtër kohor, mbi 160 efektivë policie kanë humbur të drejtën ta vazhdojnë karrierën e tyre në polici, sidomos në shërbimet operacionale. Ndërsa këtë muaj, numri total i tyre ka shkuar mbi 260 veta. Kryesisht, këta persona janë dërguar në sektorin e policisë së ruajtjes së objekteve. Megjithatë, policia nuk ka dhënë asnjë informacion zyrtar se çfarë do të bëhet me këta punonjës, të cilët prej shumë vitesh shërbejnë në polici dhe nuk kanë arritur t’i kalojnë provimet. Punonjësit e policisë shprehen se këto dështime në disa raste kanë ardhur për shkak të gjuhës së përdorur në literaturën e studiuar, pasi sipas tyre është “kopjuar” ajo e përdorur për Policinë e Kosovës. Tashmë, nga të dhëna të besueshme mësohet se ata do të lirohen nga radhët e policisë dhe mund të futen vetëm në shërbimet mbështetëse. Largimi i tyre do të bëhet pasi studentët e policisë të mbarojnë shkollën dhe praktikën dhe të bëhen gati për të marrë detyrat përkatëse.

Shkolla bazë e policisë u nda në disa etapa, por që i ngjan më shumë një kursi disamujor. Faza e parë është ajo e teorisë dhe faza e dytë e praktikës. Kështu nisën kurset e para e të rekrutuarve, por vonë, nga drejtuesit e Policisë dhe Ministrisë së Brendshme, erdhi edhe kualifikimi në këtë shkollë edhe për të gjithë punonjësit e policisë, pavarësisht se kishin shumë vite në punë. Në këto kushte, Policia e Shtetit deklaroi se këtë shkollë do e kryejnë gjithë punonjësit e policisë të cilët nuk kanë mbaruar Akademinë e Policisë me sistemin 3-vjeçar. Planifikimi për të kualifikuar gjithë këta punonjës policie u bë që të mbarojë afërsisht deri në vitin 2011, për shkak se nuk mund të lihen mungesa në shërbimet bazë të policisë.

Copyright © 2010 Gazeta SHQIP. All rights reserved
trokit ketu


Nejse tane e dina se ka shum probleme si me shkollimin, dijen dhe njoftjen e ligjeve se s'po them korrupsion se korrupsionin Polict shqiptare e kane ba pjese te profesionit, por tuj ju kthy tems mendoj se pamvarsisht se munet me na u dukt numer i vogel, prap se prap asht nji hap i mire per tetan shqiptart dhe per vete policine Shqiptare qi po duket se ka vendose me levize prej ngrimjes te deritashme

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
L - N
Thu Jul 22 2010, 04:46PM
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00AM

Posts: 10623
Xhaçka: Të hetohet Dritan PriftiVendosur: 18/07/2010 - 11:38

Deputetja e PS-së, Olta Xhaçka, i kërkoi dje Prokurores së Përgjithshme të nisë hetimet për aferat e ministrave."Në ç'vend të botës demokratike, kompania e kushëririt të Ministrit të Shëndetësisë mund të fitojë miliona euro tenderë për ilaçe nga ministri kushëri, për t'i paguar pastaj 1.8 milionë euro kolegut të partisë të ministrit kushëri? Është e pafalshme për institucionet e drejtësisë, e veçanërisht për Prokurorinë e Përgjithshme të mos nisë hetimet për këtë aferë të pastër korruptive. Prandaj i bëjmë thirrje Kryeprokurores që ta thyejë heshtjen e saj dhe të fillojë menjëherë zbardhjen e kësaj çështjeje", tha deputetja Olta Xhaçka. Përplasja PS-LSI u rishfaq pas seancës së të enjtes, kur PS akuzoi ministrat Prifti dhe Vasili si të përfshirë në korrupsion. Ndërsa nga Ministri i Energjetikës erdhën akuza në adresë të kryesocialistit për përdorim narkotikësh

Marre prej Gazeta Panorama Online
trokit ketu


Prifti: Si e merrte Rama drogenRozeta Rapushi
Ministri i Ekonomise, Dritan Prifti, thellon akuzat kunder Kryetarit te Bashkise Edi Rama, duke pohuar se e ka pare me syte e tij ne vitin 2002 dhe 2005, me pluhur te bardhe ne tavolinen e punes se tij, ne Bashkine e Tiranes. Madje Prifti, e mirepriti padine penale nga selia roze, duke kerkuar edhe zhvillimin e nje gjyqi te hapur, ne menyre qe te gjithe shqiptaret, ta kuptojne se kush eshte ne te vertete Rama. “Mesa kuptoj, me paska rene mua misioni historik qe t’i tregoj shqiptareve se kush eshte kryetari i opozites se tyre, kush eshte Edi Rama. Une e mirepres kete lajmin e padise. Vetem, do t’i beje nje kerkese zotit Rama, qe ta bejme gjyqin te hapur, ne ndonje salle si ajo e Pallatit te Kongreseve, me media prezent, ku t’i tregojme te gjithe shqiptareve se kush eshte ai”, propozoi ministri. Sipas tij, Edi Rama, eshte nje njeri i pa sinqerte, qe fsheh te verteta te medha dhe te dhimbshme per veten e vet. Nderkohe, qe tha se personalisht ka qene deshmitar i disa veseve te tij ne lidhje me perdorimin e substancave narkotike. “Po ju them, se me syte e mi, ne vitin 2002 dhe ne vitin 2005, e kam pare me pluhur te bardhe ne tavolinen e tij te punes ne bashki, gje te cilen, qe ne vitin 2002 dhe ne vitin 2005, ia kam thene lidereve te PS te asaj kohe dhe kam njerez, qe e kam deshmuar qe ne ate kohe. Nuk kam nevoje per deshmitar, sepse me syte e mi e kam pare kete gje ne zyren e bashkise te Edi Rames”, pohoi Prifti. Duke shkuar me tej ne akuzat e tij te ashpra kunder kreut te bashkise, ministri tha se, per sa i perket orientimit seksual te Rames, deputetet ne seancen plenare te dy diteve me pare, kane qeshur pas fjales se tij dhe filluan te hapen edhe te tregojne edhe detaje te tjera ne lidhje me seksualitetin e Rames. “Dy deputete, njeri i larguar nga Partia Socialiste, aktual ne sallen e Kuvendit, dhe nje tjeter pjese e mazhorances, kane treguar qe kur i ka thirrur Edi Rama ne shtepine e tij ne Peze, i ka pritur i veshur me te brendshme grash, me tanga. Kjo eshte qesharake dhe nuk eshte faji im qe te mendoj qe ai njeri eshte pervers seksual dhe ka orientime seksuale qesharake”, tha ministri, duke perfshire ketu dhe deputete te tjere qe sipas tij, dine jo pak gjera per kreun e bashkise. Ministri theksoi, se te gjithe shqiptaret, duhet ta dine tashme se cfare jane njerezit qe i drejtojne. “Eshte turp i madh te fshehesh gjera kaq te rendesishme si kjo, dhe e them edhe nje here e mirepres gjyqin dhe ta bejme ne sallen e Pallatit te Kongreseve”, vijoi ministri. Vetem dy dite me pare, ai akuzoi rende nga foltorja e Kuvendit, se liderit te selise roze, nuk i dalin 3000 euro ne dite per te marre droge, jo me te kete kaq gjendje parash ne llogarine e tij bankare dhe te vijoje te jete i pastrehe. Sipas tij, nuk ka me asnje shqiptar qe te mendoje se lideri i opozites eshte i pastrehe, ne nje kohe kur nuk e di se ku i ka vilat dhe apartamentet nga Tirana e deri ne Korce. Historite Ministri i Ekonomise, Dritan Prifti, tha dje se menjehere pas akuzave te tij ne kuvend, per orientimin seksual te kryetarit te Bashkise, Edi Rama, deputetet e tjere u hapen dhe treguan, se Rama i ka ftuar ne shtepine e tij ne Peze me tanga, te brendshme grash. PS, do te padisim Priftin per shpifje Dy dite me pare, Partia Socialiste, paralajmeroi se do te padise ne gjykate, Ministrin e Ekonomise, Tregtise dhe Energjetikes, Dritan Prifti, per shpifje. Menjehere pas akuzave te ministrit ne seance plenare, se kreu i opozites, Rama, drogohet, zedhenesja e selise roze, Armela Imeraj, tha se jane mbi 30 padite e kryetarit Edi Rama ne prokurori e gjykate, per akuzat e bera ndaj tij prej Berishes me shoke. “Ka nisur te shkruhet padia per Dritan Priftin. I cili eshte i ftuar t’i provoje te gjitha ato qe tha duke shpifur e share ne perpjekjen per t’i shpetuar pyetjes se opozites. Zoti Prifti si i fitove 1.8 milione euro brenda vitit qe je Minister Ekonomie? Kjo pyetje kerkon pergjigje dhe Dritan Prifti nuk i iken dot te vertetes duke gjuajtur me balte opoziten”, tha Imeraj. Sipas saj, shqiptaret qe e vuajne perdite krizen e rende ekonomike, duhet te mesojne te verteten e pasurimit marramendes te Ministrit te Ekonomise ne krize. Reagimi ne Kuvend i Ministrit te Ekonomise, Dritan Prifti, per pasurine e kryetarit te opozites, Edi Rama shkaktoi acarim edhe te grupit te deputeteve socialiste ne salle.

© 1991 - 2010 Koha Jone
trokit ketu


PS: Prokuroria të nisë hetimet ndaj Dritan Priftit

18/07/2010


Sulmi, i përqendruar ndaj përfaqësimit të LSI-së në qeveri. Bashkia e Tiranës përgatit padi penale ndaj ministrit të Ekonomisë
Sulmi i Partisë Socialiste ndaj qeverisë së drejtuar nga Sali Berisha është përqendruar te përfaqësuesi i Lëvizjes Socialiste për Integrim, ministri i Ekonomisë, Dritan Prifti. E orientuar si një betejë e mirëfilltë që nuk e fsheh konfliktin e vjetër brenda së majtës, angazhimi politik i selisë rozë është koordinuar dje me Bashkinë e Tiranës, që drejtohet nga Edi Rama, e cila ka bërë të njohur se do të padisë penalisht ministrin në fjalë. “Listës së padive të bëra në adresë të përfaqësuesve të mazhorancës do t'i shtohet dhe ajo e ministrit të Ekonomisë, Dritan Prifti. Të hënën do të nisin procedurat për padinë ndaj ministrit të Ekonomisë... Politika e baltës nuk mund të sundojë mbi ligjin”, tha zëdhënësi i bashkisë, Florion Serjani. Ai ka shtuar se Prifti i shtohet listës së të paditurve për shpifje, që fillojnë nga Kryeministri Sali Berisha, për të vijuar me deputetë të ndryshëm si Aldo Bumçi, Lajla Përnaska, zëvendësministri i Brendshëm, Ferdinand Pone e deri te zëdhënësja e PD-së, Erla Mëhilli. Por një hetim e ka kërkuar dje edhe vetë selia rozë, e cila përmes deputetes Olta Xhaçka, ka apeluar ndaj Prokurorisë së Përgjithshme që të nisë nga puna për zbardhjen e së vërtetës që qëndron pas deklaratës së pasurisë së Priftit. Me këtë rast nuk ka munguar as interpretimi politik i selisë rozë, e cila ka nisur një përpjekje për të çmontuar idenë e përgjithshme rreth koalicionit qeverisës PD-LSI. “Tanimë, i madh dhe i vogël në Shqipëri e ka marrë vesh se qiraja e mandatit të artë që shiti Dritan Prifti më 28 qershor, vlen së paku 1.8 milionë euro në vit. Kjo është logjika mbi të cilën është ndërtuar koalicioni qeverisës Berisha– Meta: në këmbim të mandateve të tyre, ministrave të LSI-së, iu është lënë dorë e lirë të shtojnë në mënyrë marramendëse pasurinë e tyre dhe të familjarëve të tyre me gjithfarë aferash korruptive... është e pafalshme për institucionet e drejtësisë, e veçanërisht për Prokurorinë e Përgjithshme të mos nisë hetimet për këtë aferë të pastër korruptive. Prandaj i bëjmë thirrje Kryeprokurores që ta thyejë heshtjen e saj dhe të fillojë menjëherë zbardhjen e kësaj çështjeje”, tha Xhaçka. Sulmi i ndërtuar mbi akuzat politike të artikuluara në Parlament po kthehet në një angazhim politik të selisë rozë, që synon të gozhdojë qeverinë me kartën e korrupsionit, tashmë të “vetëdeklaruar”. Politikisht, aksioni i PS-së sjell në vëmendje një paradoks, që zbulon qëllime të pastra politike dhe pse jo elektorale, përkundrejt kundërshtarit kryesor politik, Sali Berishës, PS nuk po heziton të godasë publikisht edhe LSI, që prej shumëkujt shihet në perspektivë si kartë manovrimi, në një ballafaqim që mund të riciklojë rezultate të ngushta. Dhe si luftë brenda së majtës është përcjellë edhe nga LSI, sulmi i socialistëve, apo më saktë i kreut të tyre, Edi Rama. “Sulmi ndaj ministrave të LSI-së nuk mund të fshehë dështimin e Edi Ramës në krye të Partisë Socialiste, nuk mund të fshehë abuzimin e Edi Ramës me Partinë Socialiste, abuzimet e Edi Ramës me qeverisjen e bashkisë dhe paaftësinë për të miratuar buxhetin e bashkisë dhe për ta përfshirë kryeqytetin në projektet e mëdha të zhvillimit”, deklaroi dje Ardit Çela, sekretar për marrëdhëniet me publikun i LSI-së.

©2010 Gazeta SHQIP
trokit ketu


Zbardhet pasuria e familjes Berisha, Shkëlzeni fitoi 200 mijë euro
6 July 2010
TIRANË- Kriza ekonomike që ka përfshirë Shqipërinë dhe të gjithë botën duket se po ndikon shumë në familjen e kryeministrit shqiptar, Sali Berisha. Bashkëshortja e tij, Liria, ka dalë në pension dhe tashmë merret vetëm me fondacionin e saj por në deklarimin zyrtar të pasurisë nuk shënohet asgjë për këtë fondacion. Liri Berisha shënohet si pensioniste ndërsa llogaritë e shumta bankare të familjes Berisha lëvizin me shifra minimale. Nga ana tjetër, dy fëmijët, Argita dhe Shkëlzeni kanë pasur një vit të mirë financiar pasi punët u kanë ecur në mënyrë pothuajse perfekte. “Shekulli” publikon sot ekstraktin e deklarimit zyrtar të pasurisë të plotësuar nga vetë Sali Berisha dhe familja e tij, Liria, Argita e Shkëlzeni.

Sali dhe Liri Berisha

Fakti që bashkëshortja e kryeministrit ka dalë në pension duket si një zhvillim jo fort i vogël për familjen Berisha. Mjekja Liri Berisha ka hapur një llogari ku merr pensionin dhe gjatë një viti aty janë grumbulluar 304.461 lekë të reja. Siç e kemi vënë në dukje edhe vitet e shkuara, çifti kryeministror zotëron edhe tetë llogari të tjera bankare në banka dhe valuta të ndryshme. Gjatë këtij viti këto llogari kanë pasur vetëm lëvizje shumë minimale. Kështu, lëvizja më e madhe finaciare e kryer nga familja Berisha është shtimi me 20.215 lekë të reja e një llogarie bankare. Llogaria e dytë është pakësuar me 1800 lekë; llogaria e tretë është shtuar me 0.96 lekë. Pothuajse në këto shifra lëvizin të gjitha uljet dhe ngritjet e llogarive bankare të kryeministrit. Të dhënat zyrtare të publikuara nga kryeministri tregojnë për një aktivitet financiar shumë të ulët. Lëvizja më e madhe financiare e kryer prej tij ka rezultuar me pakësimin e 889 eurove nga një llogari bankare në valutë. Këto shifra tregojnë se famija e kryeministrit ndodhet në krizë ose kryeministri po shpenzon të gjitha paratë që merr dhe nuk ka mundësi të kursejë. Burimet zyrtare financiare të familjes së kryeministrit janë: të ardhura nga para e shpërblime në shumën 2.200.486 lekë në vit; të ardhura nga dietat jashtë vendit 3.040 euro dhe 1.600 dollarë si dhe pensioni i Liri Berishës.

Shkëlzen Berisha

Por kur vjen puna tek Shkëlzen Berisha, shifrat marrin vlera të tjera. Ndryshe nga i ati, Shkëlzeni arrin të kursejë shuma të konsiderueshme parash dhe nga dita në ditë po kupton se është një biznesmen shumë i mirë në fushën e tregtisë së pronave. Në deklarimin e tij të pasurisë, Shkëlzen Berisha ka shënuar se llogaritë e tij janë rritur me 473.550 lekë të reja; 308.599 euro dhe 11.360 korona suedeze. Nga ana tjetër, djali i kryeministrit ka blerë një makinë të përdorur në shumën e 18 mijë eurove. Për sa i takon burimit të të ardhurave, djali i kryeministrit shënon në deklarimin e tij zyrtar se nga aktiviteti i tij në fushën e pasurive të paluajtshme ka fituar 200 mijë euro ndërsa nga konsulencat juridike ka fituar rreth 800 mijë lekë të reja.

Argita Berisha Malltezi

Vajza e kryeministrit këtë vit i ka dhënë fund studios së saj të avokatisë. Studioja ishte bërë e njohur për të gjithë shqiptarët pasi ishte konsulentja e të gjitha investimeve të dyshimta duke nisur nga çështjet e Damir Fazlliç por tashmë kjo studio nuk ekziston më. Në ditën e mbylljes ajo kishte gjendje 419543.54 lekë. Edhe pse ka mbyllur studion ku merrta nga 250 deri në 300 euro për orë, paratë e Argita Malltezit sa vijnë dhe shtohen. Ajo disponon tetë llogari bankare ku më e madhja është shtuar me 1.708.602 lekë të reja. Llogaritë e tjera janë shtuar me 10.849 euro; 4.120 euro; 4.599 euro; 6.683 euro; 5.045 euro etj. Një tjetër shtesë në pasurinë e zonjës Malltezi është edhe veranda me një sipërfaqe 59 m2. Kjo verandë ndodhet në shtëpinë ku banon Argita Malltezi, në të njëjtin pallat me Sali Berishën, dhe ka kushtuar 70 mijë euro, të cilat janë paguar në prill 2010. Për sa i përket të ardhurave, Argita Malltezi është paguar 993.800 lekë të reja si pedagoge në Fakultetin e Drejtësisë dhe 5550 euro për tre muaj punë në një shkollë private. Si një pronare pasurish të paluajtshme që është, Argita Malltezi ka marrë 15.120 euro nga qiratë e banesave.

Meta-Kryemadhi, vetëm paga zyrtare

Zv/kryeministri dhe ministri i Jashtëm, Ilir Meta, është një nga politikanët që pothuajse nuk ka pasur aktivitet financiar gjatë vitit 2009. Në deklarimin e tij zyrtar të pasurisë janë shënuar vetëm të ardhurat nga paga ndërsa në atë të të shoqes janë shtuar rreth 200 mijë lekë të reja. Kështu Meta ka shënuar se të ardhurat e familjes së tij kanë qenë paga si deputet dhe zv/kryeministër, e cila për një vit kap shumën e 1.237.317 lekëve të reja. Kësaj page i shtohen edhe të ardhurat nga pjesëmarrja në komisionet e Kuvendit që janë në shumën 662.874 lekë të reja. Ndërkohë, Monika Kryemadhi kanë qenë anëtare e Këshillit Bashkiak Tiranë në shumën e 314.077 lekë të reja dhe të ardhurat 158.773 lekë të reja për dy muaj punë si sekretare organizative e LSI-së në periudhën nëntor dhjetor 2009

Rama, vetëm paga dhe kredia e shtëpisë

Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, është një ndër politikanët me aktivitetin më të pakët financiar gjatë vitit 2009. Në deklaratën e tij zyrtare është shënuar se gjatë këtij viti atij i janë pakësuar dy llogaritë bankare në shumën 30.900 lekë të reja dhe 1.859 euro. Të ardhurat vjetore të kreut të PS-së janë paga prej 1.678.364 lekë të reja dhe një pagesë prej 9 mijë lekësh për mbledhjet e KRRT. Gjatë vitit të kaluar, kryesocialisti dhe kreu i Bashkisë së Tiranës ka preferuar të mos kryejë as lejen vjetore. Për këtë arsye ai është paguar me 90.409 lekë të reja. Në deklarimin e tij të pasurisë është shënuar edhe kredia e vjetër që ka marrë ai për shtëpinë. Sipas deklarimit zyrtar, Edi Rama ka për të paguar edhe 1.034.553 lekë të rej për kredinë e shtëpisë.

Topalli, zyrtarja më e paguar në Shqipëri

Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, është zyrtarja më e paguar në Shqipëri dhe për këtë arsye edhe kursimet e saj zyrtare janë më të lartat. Në deklaratën e pasurisë, Topalli ka shënuar se llogaria e saj bankare është shtuar me 1.682.703 lekë të reja. Ndërkohë, kursimet e tjera që ka së bashku me bashkëshortin i mban në shtëpi dhe janë 1.400.000 lekë të reja CASH. Të ardhurat e saj personale janë 3.114.910 lekë të reja nga paga dhe shpërblimet si kryetare e Kuvendit. Por Topalli ka përfituar edhe një shpërblim prej 1.600.000 lekësh të reja si familje e përndjekur. Në listën e shpenzimeve është shkolla e vajzës së saj Margerita në Strasburg. Për Margeritën, Topalli paguan 800 mijë lekë të reja në vit. Nga ana e saj Margerita ka nisur të bëhet një biznesmene e re dhe sapo ka blerë një sipërfaqe toke prej 750 metrash katrorë në Velipojë. Kjo tokë ka kushtuar vetëm një milion lekë.
Par ai që realisht luan paratë në familjen Topalli është Ndoci, bashkëshorti i Jozefinës. Në depozitën e tij në një bankë ndodhen 107.647 lekë të reja. Në një tjetër depozitë janë shtuar vetëm interesat dhe gjendja është 278.908 lekë të reja. Një Listë e gjatë e llogarive shënon 10.667 dollarë; 5.831 euro; 268.450 lekë të reja; 2.879 dollarë; 5.430 euro; 179.319 lekë të reja dhe 91.909 lekë të reja. Ndoc Topalli ka sqaruar edhe çështjen e një prone të vjetër, në të cilën ai zotëron 385 m2 sipërfaqe banimi dhe ambiente të tjera. Të ardhurat e tij janë 13 mijë euro nga qiratë dhe 640.000 lekë nga puna si noter.

Presidenti Topi ndërton shtëpinë e re në Shkozë

Presidenti i Republikës, Bamir Topi, është duke ndërtuar një shtëpi të re në Shkozë të Tiranës. Sipas deklarimit zyrtar të pasurisë, banesa do të jetë dy kate mbi tokë dhe një nën tokë, secili kat ka sipërfaqe prej 288 m2. Banesa pritet që të ndërtohet për katër vjet dhe deri më tani për të janë shpenzuar 3.5 milionë lekë të reja. Njëra llogari e presidentit Topi është shtuar me 11.658 lekë të reja ndërsa një tjetër është pakësuar me 608.411 lekë të reja. Edhe gjendja e parave në shtëpi është pakësuar me një milion lekë të reja. Të ardhurat e familjes presidenciale janë paga dhe shpërblime të presidentit në shumën 2.483.564 lekë të reja, të ardhurat nga paga e bashkëshortes 904.598 lekë të reja dhe të ardhurat nga paga e vajzës, Nada, prej 229.526 lekësh të reja. Për vajzën Nada, Presidenti ka shpenzuar edhe dy mijë euro si pagesë për shkollën e saj. Një tjetër pagesë e presidentit Topi është edhe ajo e një kredie të vjetër për strehim. Gjatë një viti janë paguar 57.600 lekë dhe kanë mbetur për tu paguar edhe një milion lekë.

Basha, ministri që nuk luan asnjë llogari bankare

Ministri i Brendshëm, Lulzim Basha, duhet të ketë ndonjë inat të vjetër me bankat pasi përgjatë vitit 2009 ai nuk ka pasur asnjë lëvizje në llogaritë bankare. Në deklarimin zyrtar të pasurisë Basha ka shënuar vetëm pagën si ministër, 1.639.212 lekë të reja. Bashkëshortja e tij ka fituar nga puna në Holandë vetëm 11.389 lekë. Kjo është faqja e vetme e deklarimit të pasurisë të Lulzim Bashës. /shekulli/

© 2007-2010 AlbaniaSite design pershtatur nga AS Team
trokit ketu

Prifti: Rama të bëjë analizat për drogë, e sfidoj me dorëheqjeVendosur: 21/07/2010 - 08:04

ADI SHKEMBI

Deklarimi i pasurisë përplas sërish Ministrin e Ekonomisë, Dritan Prifti, me deputetët e PS-së. Pas debateve në dy seancat e fundit në Parlament, selia rozë ka publikuar dy fotografi, që sipas saj janë një kat pallati në Tiranë dhe një vilë në Lundër, që kushton mbi 1 milion euro. Nga ana e tij, Prifti ka hedhur poshtë në një konferencë për shtyp deklaratat e deputetëve të PS-së, duke akuzuar Edi Ramën se ka konsumuar substanca narkotike, madje, i ka kërkuar atij t‘i bëjë publikisht analizat, për të provuar nëse janë të rreme akuzat që i bëhen.
Akuzat e PS
Deputetët e PS-së, Besnik Bare dhe Ermonela Felaj, si dhe anëtarja e kryesisë, Lindita Nikolla, akuzuan dje ministrin e Ekonomisë, Dritan Prifti, se nuk ka deklaruar pranë Inspektoratit të Lartë të Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive, një apartament banimi rreth 400 m2 Tiranë si dhe në vilë në Lundër, e cila sipas PS kushton mbi 1 milion euro. “Sot është publikuar një tjetër skandal për Dritan Priftin. Përveç 1.8 milion eurove të fituara si me “magji” në 3 muaj të vetëm si ministër i Sali Berishës, Dritan Prifti nuk ka deklaruar në deklaratën e pasurisë së tij, një kat të tërë pallati, me sipërfaqe 400 metra katrorë në një nga zonat më luksoze në Tiranë, si dhe një vilë që po ndërton në Lundër, vlera e së cilës llogaritet në mbi 1 milion euro. Këto janë përmasat skandaloze të korrupsionit të ministrit Prifti dhe qeverisë Berisha-Meta”, - tha deputeti, Besnik Bare. Ndërsa deputetja Ermonela Felaj, i ka bërë thirrje Prokurorisë të mos heshtë, por të hetojë për këtë rast korruptim. “Prokuroria dhe Inspektorati i Lartë i Deklarimit të Pasurisë duhet të nisin menjëherë hetimet për aferën që e ka bërë milioner brenda natës ministrin e Ekonomisë. Këtu, nuk kemi të bëjmë me një fitim llotarie, por me një rast të qartë korrupsioni. Pretendimi, se “pa investuar asgjë”, Prifti jo vetëm që ka fituar miliona euro, por edhe nuk i detyrohet asgjë shtetit shqiptar, është pretendim skandaloz. Dhe sikur të mos mjaftonte kjo, tani na del që ministri na zotëruaka edhe qindra metra katrorë në mes të Tiranës, e një vilë luksoze në Lundër, të cilat as që ka marrë mundimin t’i deklarojë”.
Reagimi i Priftit
Duke folur në një konferencë për shtyp, 60 minuta më vonë, ministri i Ekonomisë, Dritan Prifti, hodhi poshtë akuzat e PS-së, për këtë sipërfaqe banimi, duke bërë të ditur se do të përgatisë padi penale ndaj selisë rozë. “E them me përgjegjësi të plotë, morale, ligjore e politike, as kam, as kam pasur dhe as kam në plan të kem ndonjë vilë ku thonë këta, e aq më shumë të padeklaruar në deklaratën time të pasurisë. Pra, është thjesht shpifja e radhës, shpifje për të cilën unë sot kam autorizuar avokatin tim, që të mbledhë dhe të gjitha shpifjet e ditëve të fundit të “Zërit të Popullit” dhe të përfaqësuesve të PS, të bëjë kallëzim penal për shpifje në institucionet e shtetit ligjor”, - u shpreh Prifti. Ministri i Ekonomisë, akuzoi sërish kreun e Partisë Socialiste, Edi Rama, se ka përdorur substanca narkotike disa vjet më parë. Për këtë, ai i kërkoi kreut të opozitës t`i bëjë publikisht analizat dhe nëse vërtetohet e kundërta, Prifti tha se do të lërë mandatin e deputetit. “Unë i bëj dhe një sfidë tjetër Edi Ramës. Le të dalë dhe të bëjë publikisht analizat e gjakut dhe analizat e flokut, të cilat tregojnë nëse ai ka qenë përdorues lëndësh narkotike dhe nëse ai vazhdon të jetë përdorues lëndësh narkotike. Le të zgjedhë ai një klinikë, shqiptare apo të huaj, të pavarur, që t`i bëjë atij publikisht analizat dhe të ketë detyrimin moral përpara shqiptarëve të thotë të vërtetën, në është Edi Rama i droguar, apo jo. Në qoftë se analizat publike, transparente dhe në një institucion të pavarur, do ta nxjerrin atë jo përdorues lëndësh narkotike, unë atë ditë do të jap dorëheqjen dhe do të dorëzoj mandatin tim të deputetit”, - tha më tej Prifti.Pas debateve në dy seancat e fundit në Parlament, selia rozë ka publikuar dy fotografi, që sipas saj janë një kat pallati në Tiranë dhe një vilë në Lundër, që kushton mbi 1 milion euro. Nga ana e tij, Prifti ka hedhur poshtë në një konferencë për shtyp deklaratat e deputetëve të PS-së, duke akuzuar Edi Ramën se ka konsumuar substanca narkotike, madje, i ka kërkuar atij t‘i bëjë publikisht analizat, për të provuar nëse janë të rreme akuzat që i bëhen.
Akuzat e PS
Deputetët e PS-së, Besnik Bare dhe Ermonela Felaj, si dhe anëtarja e kryesisë, Lindita Nikolla, akuzuan dje ministrin e Ekonomisë, Dritan Prifti, se nuk ka deklaruar pranë Inspektoratit të Lartë të Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive, një apartament banimi rreth 400 m2 Tiranë si dhe në vilë në Lundër, e cila sipas PS kushton mbi 1 milion euro. “Sot është publikuar një tjetër skandal për Dritan Priftin. Përveç 1.8 milion eurove të fituara si me “magji” në 3 muaj të vetëm si ministër i Sali Berishës, Dritan Prifti nuk ka deklaruar në deklaratën e pasurisë së tij, një kat të tërë pallati, me sipërfaqe 400 metra katrorë në një nga zonat më luksoze në Tiranë, si dhe një vilë që po ndërton në Lundër, vlera e së cilës llogaritet në mbi 1 milion euro. Këto janë përmasat skandaloze të korrupsionit të ministrit Prifti dhe qeverisë Berisha-Meta”, - tha deputeti, Besnik Bare. Ndërsa deputetja Ermonela Felaj, i ka bërë thirrje Prokurorisë të mos heshtë, por të hetojë për këtë rast korruptim. “Prokuroria dhe Inspektorati i Lartë i Deklarimit të Pasurisë duhet të nisin menjëherë hetimet për aferën që e ka bërë milioner brenda natës ministrin e Ekonomisë. Këtu, nuk kemi të bëjmë me një fitim llotarie, por me një rast të qartë korrupsioni. Pretendimi, se “pa investuar asgjë”, Prifti jo vetëm që ka fituar miliona euro, por edhe nuk i detyrohet asgjë shtetit shqiptar, është pretendim skandaloz. Dhe sikur të mos mjaftonte kjo, tani na del që ministri na zotëruaka edhe qindra metra katrorë në mes të Tiranës, e një vilë luksoze në Lundër, të cilat as që ka marrë mundimin t’i deklarojë”.
Reagimi i Priftit
Duke folur në një konferencë për shtyp, 60 minuta më vonë, ministri i Ekonomisë, Dritan Prifti, hodhi poshtë akuzat e PS-së, për këtë sipërfaqe banimi, duke bërë të ditur se do të përgatisë padi penale ndaj selisë rozë. “E them me përgjegjësi të plotë, morale, ligjore e politike, as kam, as kam pasur dhe as kam në plan të kem ndonjë vilë ku thonë këta, e aq më shumë të padeklaruar në deklaratën time të pasurisë. Pra, është thjesht shpifja e radhës, shpifje për të cilën unë sot kam autorizuar avokatin tim, që të mbledhë dhe të gjitha shpifjet e ditëve të fundit të “Zërit të Popullit” dhe të përfaqësuesve të PS, të bëjë kallëzim penal për shpifje në institucionet e shtetit ligjor”, - u shpreh Prifti. Ministri i Ekonomisë, akuzoi sërish kreun e Partisë Socialiste, Edi Rama, se ka përdorur substanca narkotike disa vjet më parë. Për këtë, ai i kërkoi kreut të opozitës t`i bëjë publikisht analizat dhe nëse vërtetohet e kundërta, Prifti tha se do të lërë mandatin e deputetit. “Unë i bëj dhe një sfidë tjetër Edi Ramës. Le të dalë dhe të bëjë publikisht analizat e gjakut dhe analizat e flokut, të cilat tregojnë nëse ai ka qenë përdorues lëndësh narkotike dhe nëse ai vazhdon të jetë përdorues lëndësh narkotike. Le të zgjedhë ai një klinikë, shqiptare apo të huaj, të pavarur, që t`i bëjë atij publikisht analizat dhe të ketë detyrimin moral përpara shqiptarëve të thotë të vërtetën, në është Edi Rama i droguar, apo jo. Në qoftë se analizat publike, transparente dhe në një institucion të pavarur, do ta nxjerrin atë jo përdorues lëndësh narkotike, unë atë ditë do të jap dorëheqjen dhe do të dorëzoj mandatin tim të deputetit”, - tha më tej Prifti.

Deklarata e pasurisë së priftit
- Bank Of America Cambridge, MA, USA pakësim 3.452 USD
- Raiffeisen Bank, llogaria në lekë, pakësim 383 lekë
- Banka Credins, llogaria e pagës në lekë 6700 lekë
- Banka Intesa San Paolo, llogaria në euro dhe USD mbyllet
- Paga si deputet e Dritan Priftit, 1.307.143 lekë
- Paga si ministër e Dritan Priftit, 562.573 lekë
- Paga e bashkëshortes Meri Prifti pranë “kapital DM” neto, 460.800 lekë
Meri Prifti
- Bank Of America Cambridge, MA, USA pakësim 3.452 USD
- Raiffeisen Bank, llogaria e “Kapital DM” në shumën 1.620.863 lekë mbyllet
- Banka Credins, llogaria në euro (shuma e përfituar nga shitja e aksioneve të ‘Fortis 2’) 299.122 euro
- Blerje apartamenti sip. 57.9 m2 rr. “D. Hima” 8.829.750 lekë
- Kredi pranë bankës Credins për blerjen e apartamenteve në shumën 200.000 euro, shlyer nga shitja e aksioneve të ‘Fortis 2’
- Pakësim aksionesh të ‘Fortis 2’ nga 45% në 39%
- Pakësim aksionesh të ‘Fortis 2’ nga 39% në 30.5%
- Shitje të të gjitha aksioneve 30.5% të ‘Fortis 2’, në vlerën 1.500.000 euro (paguar 500.000 euro deri në 31.12.2009
- Mbyllje e aktivitetit të “Kapital DM” SHPK dhjetor, 2009
- Xhiro vjetore e “Kapital DM” 451.000 lekë

Deklarata e pasurisë së Ramës

- Llogari në Bankën Credins, 30 900 lekë
- Llogari në Bankën Credins, 1859 euro
- Të ardhura nga paga, 1 678 364 lekë
- Pagesë për leje të papaguar, 90 409 lekë
- Kontribut nga mbledhjet e KRRT-së, 9 mijë lekë
- Detyrim për shlyerje kredie, 1 milionë lekë

Marre prej gazeta Panorama Online
trokit ketu


PS-ja, fakte të reja për pasurinë e Priftit. Meta: Xhelozi e vjetër e Ramës
Shekulli Online | 21/07/2010

UPDATE- Partia Socialiste ka publikuar sot të tjera fakte për pasurinë e ministrit të Ekonomisë, Dritan Prifti. Gjatë një deklarate për mediat, deputetja Ermonela Felaj ka bërë me dije faktin se njeriu që 'gjoja bleu aksionet e Priftit në gjoja fabrikën e tullave për 1.8 milionë euro është emëruar nga Prifti që nga shtatori 2009 anëtar i Këshillit Mbikëqyrës të Operatorit të Sistemit të Transmetimit'.

"Dritan Prifti merr detyrën e tij si Ministër i Ekonomisë në 17 shtator 2009 dhe vetëm një javë më pas, në 23 shtator 2009, ai emëron kushëririn e ministrit Vasili, biznesmenin Rasim Hamzaraj anëtar të Këshillit Mbikëqyrës të OST. Nuk duhet harruar se OST është një monopol i qeverisë, i drejtuar nga Dritan Prifti si Ministër i Ekonomisë dhe Energjitikës"- tha Felaj, duke shtuar se vetëm tri muaj më vonë, më 31 dhjetor Dritan Prifti i shet kushëririt të Petrit Vasilit, Rasim Hamzaraj, aktualisht anëtar i këshillit mbikëqyrës të OST, aksionet në vlerën 2.5 miliard lekë.

Sipas saj, kjo është shkelje e hapur e ligjit për konfliktin e interesit dhe afera korruptive nuk mbaron këtu.

Ajo ka kërkuar një përgjigje për mënyrën se si Prifti i bëri 1.8 milionë euro. "Saliu hesht. Iliri hesht. Edhe Prokurorja e Përgjithshme hesht. Kurse e vërteta flet me zë të lartë duke na treguar me shifra tronditëse korrupsioni arsyet që e ulen LSI-në në prehrin e Berishës dhe që cuan Priftin në Ministrinë e Ekonomisë. Sot opozita ka megjithatë pyetje të reja për Dritan Priftin: C'do njeriu që të dha 1.8 milionë euro në bordin e OST-së? Për cfarë arsyesh ky njeri është në këtë bord? C'lidhje tjetër në dëm të shtetit e në cënim të ligjit ke ti zoti Prifti me këtë individ?"- vazhdoi ajo.

Vetëm pak kohë pas kësaj deklarate, ministri i Jashtëm Ilir Meta duke folur pas vizitës së tij në Afganistan ka reaguar edhe për çështjen në fjalë, duke i cilësura ato inate dhe xhelozi të vjetra të Ramës ndaj Priftit.

Ai ka vlerësuar si pozitive hetimin e pasurisë dhe ka theksuar se Prifti ëhstë treguar i gatshëm për hetimin.

"Fobia dhe xhelozia e zotit Rama ndaj zotit Prifti janë të vjetra. Të gjithë ata që marrin detyra të larta shtetërore duhet të tregojnë kujdes sa i takon konfliktit të interesit. Në detyrim të zgjidhjes së cdo konflikti interesi zoti Prifti është përpjekur për t'i shitur aksionet e tij, të cilat kanë qenë të deklaruara që më parë"- tha Meta.


Padia e Bashkise
Bashkia e Tiranës ka dorëzuar sot pranë Prokurorisë së rrethit kallëzimin penal ndaj ministrit të Ekonomisë Dritan Prifti.

Zëdhënësi i Bashkisë, gjatë një deklarate për mediat para godinës së Prokurorisë së Tiranës theksoi se listës së padive të bëra në adresë të përfaqësuesve të mazhorancës i shtohet sot edhe padia për shpifje ndaj Priftit.

Në emër të bashkisë ai kërkoi nga prokuroria hetim për kallëzimet penale ndaj Berishës, Olldashit, Bumçit, Bogdanit, Ponit, Mimës, Përnaskës, Dollapit, Petushit dhe Hoxhallit e Priftit.


"Politika e vjetër e përbaltjes nuk mund të sundojë mbi ligjin. Qytetarët duhet të dinë të vërtetën për çdo funksionar të shtetit", tha ai. Vetem pak dite me pare, gjate fjales ne Kuvend ministri Prifti, vene ne qender te akuzave per shtimin e madh te pasurise, leshoi akuza dhe fyerje ne adrese te kreut te bashkise se Tiranes, njeheresh kreut te PS-se, Edi Rama.


Dje Partia Socialiste i kërkoi kryeministrit Sali Berisha t'i heqë imunitetin ministrit të Ekonomisë Dritan Prifti. Deklarata është bërë para godinës së kryeministrisë nga deputetet e PS-së, Felaj, Nikolla dhe Baraj.


Sipas tyre, ministri Prifti ka fituar milionë gjatë një viti që shqiptarët vetëm janë varfëruar. Sipas tyre prokuroria duhet të nisë me urgjencë hetimet për mënyrën e fitimit të milionave, ndërkohë që shumë prej pasurisë nuk është deklaruar.

Deputetet kane treguar me foto pasurine epadeklaruar te ministrit, nje vile 1 milion euro dhe nje shtepi 400 meter katrore te padeklaruar.

Pak dite me pare, PS-ja i beri thirrje institucioneve të drejtësisë, dhe vecanërisht Prokurores së Përgjithshme të nisë hetimet mbi atë që e ka quajtur aferë të pastër korruptive, pasurimin me 1.8 milion euro të deputetit Dritan Prifti.

Ministri Prifti hedh poshtë akuzat e PS për vilën në Lundër

Ministri i Ekonomise i ka quajtur "shpifjet e rradhes" akuzat e sotme ne gazeten e Partise Socialiste ku jane botuar disa foto, te cilat sipas gazetes ne fjale, jane prona te tij dhe jane te padeklaruara.

Prifti ka perseritur akuzat e tij ndaj kreut te opozites Rama duke e quajtur ate serish "perdorues droge" dhe duke thene qe do hiqte dore nga postet e tij nese "Rama i nenshtrohet nje analize droge".

ZP botoi sot foto te nje vile qe kushton rreth 1 milion euro ne nje projekt luksoz ne Lunder te Tiranes duke shkruar se ajo i perkiste Dritan Priftit.


Botimi i sotem pasoi botimin mbi nje tjeter banese te z.Prifti qe sipas organit te PS-se ndodhet ne zonen luks te Tiranes (FOTO-GALERI)

© 1997-2008 SHEKULLI MEDIA GROUP
trokit ketu
Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
L - N
Thu Jul 22 2010, 04:49PM
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00AM

Posts: 10623
Thellohet skandali i Priftit, emëroi klientin në OST 3 muaj para se ti shiste aksionetPS publikon të tjera dokumente për skandalin e ministrit të Ekonomisë

Partia Socialiste në vazhdën e zbulimit të skandalit të ministrit të Energjitikës, Dritan Priftit, ka publikuar të tjera fakte që tregojnë korrupsionin dhe shkeljen që ka bërë ai lidhur me deklaratën e pasurisë. Një ditë pasi kërkoi heqjen e imunitetit për Priftin, duke i bërë thirrje Prokurorisë të nisë hetimet sa më parë, opozita rendit skandalin e radhës për këtë ministër.

Deputetja socialiste, Ermonela Felaj ka publikuar ditën e djeshme nëpërmjet një deklarate për shtyp, fakte të reja që sipas saj tregojnë korrupsionin dhe shkeljet e Priftit.

Ajo u shpreh nëpërmjet një deklarate për shtyp se aferra korruptive u shënua vetëm pasi biznesmeni që i bleu ministrit aksionet, u emërua anëtar i Këshillit të Mbikëqyrjes të Operatorit të Sistemit të Transmetimit.

“Prifti ka patur përfitime të paligjshme. Prifti ia shiti aksionet e firmës së tij një biznesmeni që u emërua në shtator të vitit 2009 në OST, ndërkohë që Dritan Prifti ushtronte detyrën e tij si Ministër i Energjetikës.

Pikërisht 3 muaj pasi e emëroi në OST, Prifti ia shiti aksionet biznesmenit, kushëriri i ministrit të Shëndetësisë Petrit Vasili.


Për më tepër lexoni "Gazeta Sot"

trokit ketu


[ Edited Thu Jul 22 2010, 04:59PM ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
L - N
Thu Jul 22 2010, 04:52PM
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00AM

Posts: 10623
Meta mbron korrupsionin e Priftit, nuk jep sqarime për shtëpinë 800 mijë eurosheMinistri i Jashtëm, Ilir Meta mesditën e djeshme doli në mbrojtje të skandaleve të panumërta të ministrit Prifti, ndërkohë që nuk dha sqarim mbi fshehjen e pasurisë së tij të shtëpisë në Bllok me vlerën e 800 mijë eurosh.

Meta ka anashkaluar fshehjen e pasurisë së tij dhe mashtrimin që i ka bërë ILDKP me listimin e emrit në radhët e varfanjakëve, ndërkohë që vetëm paga e rojeve të shtëpisë 800 mijë euroshe, i kalon disa herë me shumën e publikuar.

Në deklarimin bërë pranë Inspektoratit të Lartë të Deklarimit të Pasurive, për vitin 2009, duke e krahasuar me pasurinë reale që disponon, rezulton se Ilir Meta, ka fshehur trupërisht një shtëpi 800 mijë euroshe me një parking për 4 makina njëherësh.

Nëse Prifti pati guximin dhe e publikojë gjysmën e pasurisë së tij marramendës gjatë një viti krize ekonomike, Meta ka deklaruar vetëm rrogën e tij si dhe marrjen e një kredie prej 20.321 euro në formën e overdraftit, duke fshehur kësisoj shtëpinë 800 mijë euroshe në mes të Bllokut.

Për shkak të mashtrimeve me anë të deklaratave qesharake të pasurisë, nuk dihet ende realisht nëse Meta e ka blerë apo jeton me qira në shtëpinë 800 mijë euroshe në mes të Bllokut, e cila zë një sipërfaqe prej 400 m 2.

Megjithatë, shtëpia luksoze e Metës e padeklaruar deri më tani ruhet nga të katër anët me roje.

Nga një anë, Meta pretendon se jeton me qira, kundrejt një pagese mujore prej 300 mijë eurosh. Këtu, pyetja që lind natyrshëm është: nga i ka siguruar Meta 300 mijë euro në muaj, në kushtet kur gruan e ka deklaruar si të papunë dhe rroga e tij nuk arrin as sa gjysmën e shumës në fjalë?

Kush është pronari i shtëpisë dhe cila ku është kontrata? Me çfarë përballohet një qira kaq e shtrenjtë, në kushtet kur Meta, në bazë të deklaratës pranë ILDKP, në vitin 2009 ka marrë overdraft prej 20.321 euro?

Ndërkaq, edhe nëse Meta e ka blerë shtëpinë, lind pyetja tjetër: pse nuk e ka deklaruar në formularin e pasurisë për vitin 2009? Nëse Meta e ka blerë shtëpinë në vitin 2008 apo në vitin 2009, pse nuk e ka kalaruar në formularin e pasurisë të këtyre viteve? Bazuar në të dhënat e Inspektoratit të Lartë të Deklarimit të Pasurive, rezulton se gjatë tre viteve të fundit, Ilir Meta nuk ka deklaruar as blerje shtëpie dhe as dhënie qiraje për shtëpi banimi. Në të dyja rastet rezulton se, Meta, ashtu si Prifti, fshehu pjesën më të rëndësishme të pasurisë së tij.


© 2008 Gazeta "Sot"
trokit ketu


[ Edited Thu Jul 22 2010, 04:58PM ]

Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
L - N
Tue Aug 03 2010, 11:41AM
Registered Member #1228
Joined: Wed Sep 12 2007, 10:00AM

Posts: 10623
Ushqimet e skaduara, fëmijët e emigrantëve mbushin spitalin


Vendosur: 03/08/2010 - 08:48

Fëmijët e emigrantëve mbushin spitalin e Vlorës. Në repartin e Pediatrisë paraqiten për vizitë rreth 100 fëmijë në ditë, me simptoma të tilla si: temperaturë, të vjella, diarre etj.

Shkak sipas mjekëve janë bërë ndryshimet e menjëhershme të temperaturave, duke shënuar kështu edhe një numër të lartë të të prekurve nga viroza të ndryshme të stinës. “Në repartin e Pediatrisë së spitalit të Vlorës vizitohen në ditë rreth 100 fëmijë të moshave të ndryshme. Gjysma e tyre shtrohen dhe marrin mjekimin e duhur, pasi paraqiten në gjendje të rëndë. Simptomat më të shpeshta janë temperatura e larta, grykët e skuqura, diarre dhe të vjella”, - u shprehën mjekë të këtij reparti.
Për mjekët infeksionistë, virozat në këtë periudhë kanë si shkak kryesor luhatjet e temperaturave. Sipas tyre, të prekurit nga viroza janë më së tepërmi fëmijët, por ka edhe mjaft të rritur. “Njerëzit kalojnë më shumë laringitin nga ftohja e kohës, si dhe nga lagështira e ftohja e menjëhershme e ajrit në këtë periudhë. Duke u ndikuar nga këto faktorë, shëndeti i shumë personave ka ardhur duke u përkeqësuar. Ata ankohen për dhimbje muskujsh dhe koke, mungesë oreksi, dhimbje fyti, kollë, të vjella, temperaturë të lartë e diare”, - pohojnë infeksionistët. Mësohet se rastet më problematike, të konstatuara gjatë këtyre ditëve në spitalin e Vlorës, kanë qenë fëmijët e emigrantëve. Ata janë mjaft të ndjeshëm, jo vetëm nga ndryshimi i ambientit, por edhe nga ushqimet që tregtohen jashtë të gjitha kushteve higjieno- sanitare nga ambulantët.
Kjo situatë, sipas mjekëve do të jetë edhe në vazhdim, deri në fund të muajit shtator. Sipas tyre, bazuar edhe nga eksperienca e viteve të mëparshme, në muajt e verës spitali ka qenë gjithnjë i mbushur me fëmijë, kryesisht të emigrantëve. “Nuk durojnë as ushqimet këtu, as ambientin, as ujin e ndotur. Nëse konsumojnë një ushqim që mund të jetë i skaduar, ata sëmuren menjëherë. Edhe vitin e kaluar kemi qëndruar kohën më të madhe në spital me fëmijët, herë të helmatisur nga ushqimet e herë të prekur nga virozat e ndryshme”, - u shpreh një emigrant i sapoardhur nga Italia. Mjekët i bëjnë apel të gjithë qytetarëve, që të jenë më të kujdesshëm gjatë kësaj stine, sidomos me ushqimet që ata konsumojnë.


Marre prej Gazeta Panorama Online
trokit ketu


Ju pershnes tanve. Ju falemnders per shoqnin tuej, e ju prift e mara tanve pa perjashtim. Kam ndryshue shpin, e kam shkue me shpi te
... Me vjen keq po s'kam mundsi me u dukt ma ktej parit. Ju pershnes me mirnjohje e dashamirsi.

Back to top
Go to page  1 2 3 4 5 6  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.3674 sec, 0.0273 of that for queries. DB queries: 60. Memory Usage: 2,368kB